Osnova evropskog identiteta

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Драгош Калајић је био контраверзна личност. Много шта за шта се залагао могу му оспоравати на нивоу доследности и личног примера. Са друге стране, и за оно за шта му одајем признање, не сматрам га неким својим узором. Аристократија, плавокрвци и тако то ме не фасцинирају претерано. Мада, када читам нека сећања одајем му признање да је имао стила.
Међутим неке његове ставове у вези идентитета и религије сам спреман да било када потпишем и зато преносим овај текст.

Драгош Калајић о хришћанству, из књиге “Европска идеологија”

Затирање европских народа
Ако оставимо по страни неспориво ваљану препоруку, морамо закључити да предочена, самодопадљива слика улоге хришћанства мало одговара повесној стварности. Углавном насилно ширење хришћанства по Европи обележено је безобзирним и ревносним уништењима материјалних и надасве духовних споменика и традиција ‘старе вере’, те одговарајућих идентитета покорених народа. Многе заједнице, одбијајући покрштавање, имале су само право избора између истребљења и прогона, те управо паганским избеглицама на Исланд и њиховој океанској пострањености дугујемо очување писаних трагова једине непосредне традиције германске религиозности.
Хришћанство је одговорно за затирање културних идентитета европских народа силом монотеистичке нетрпељивости и проселитизма, непознатог у европском те евроаријском свету. Оно што је од тих идентитета преживело насиља и прогоне, покоље и ломаче, дугује свој опстанак само сопственој борбености, животности и жилавости који су често принуђавале партизане ‘новог доба’ да одустају, да чине уступке, попут преодевања светковине Сунцоврата и празновање тобожњег рођења Исуса Христа. Неопходно је истаћи да су културни идентитети европских народа имали много повољније услове и судбину у свету православља, захваљујући низу његових одлика, од изванредне посвећености остварењима доктрине људске слободе и гајења религијске непосредности, до одсуства централизованог устројства, својственог Католичкој цркви.
Посебно благотворно а далекосежно дејство на очување исконских врлина и вредности националних култура извршила је реформа патријарха Фотија, легитимишући и легализујући хетродоксне облике исповедања вере ко Словена. Неопходно је истаћи да културни континуитет у Источном царству – за разлику од Западне Европе – ни у једном тренутку није био прекинут те да су мисао и уметност старе Хеладе вазда биле присутне и живе у просторима византијске и потом словенске елите. Веома повољне услове за очување националних самобитности и традиција у православном свету пружала је и пружа аутокефална природа цркава, заснованих на стварним, органичним и незамењивим националним заједницама – пред којима свака одговара, од којих зависи и које свака стога настоји заштити – уместо на апстрактној универзалности, односно католичности, чији је дух начелно равнодушан спрам потреба очувања и развијања националних потреба и особености.
 
Mogao si pod starim topicom, ali dobro covek je zasluzio da ih ima vise. Malo ljudi poznaje njegov knjizevni rad, vecina zna samo neke stavove koje je iznosio za vreme proslog rata preko medija gde su mu novinari-idioti koji nisu procitali nijedno njegovo delo, postavljali pitanja u vezi fasizma. To je dovelo do toga da mnogi kao zox, pricaju samo o tome a ne znaju ceo njegov rad. Meni se licno najvise svidja njegovo delo "Srpska Deca Carstva". Kao i kod svakog, takodje ne opravdavam neke njegove stavove ali mislim u celini uzevsi da je covek bio na mestu i jako je dobro znao sta govori.
 
Па нисам мислио ан женерал о Калајићу (а могао си звизнути линк, овако ако стигнем потражићу, јер он заслужује да бар то прочитам), него о његовом ставу гледе паганства/хришћанства.
Имам још један текстић о обнови паганства, али бих волео ако има пре тога неких коментара...
Иначе мислим да је Драгош добро укачио поенту по чему смо ми православни (добро, иако не верујем у све, ипак сам крштен, живим у Србији и све православце сматрам себи блискима) бољи од католика. Није то што се њихово учење "отпадило", већ нешто друго - оно што сам болдовао.
 
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о Калајићу (а могао си звизнути линк, овако ако стигнем потражићу, јер он заслужује да бар то прочитам), него о његовом ставу гледе паганства/хришћанства.
Имам још један текстић о обнови паганства, али бих волео ако има пре тога неких коментара...
Иначе мислим да је Драгош добро укачио поенту по чему смо ми православни (добро, иако не верујем у све, ипак сам крштен, живим у Србији и све православце сматрам себи блискима) бољи од католика. Није то што се њихово учење "отпадило", већ нешто друго - оно што сам болдовао.

Mister spirit мислим да си
одлично и тачно протумачио мисли Драгоша Калајића,
он је наиме стално подвлачио и желео да укаже да
разлика између Православља и Католичанства није
неке примитивне приземне природе свађе двају
цркава - већ да се ради О ДВА СВЕТА, О ДВА ПОИМАЊА
ОВОЗЕМАЉСКОГ ЖИВОТА који се очитава у томе да
Православље сматра да ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.
За мене је то исто као када би неки сликар своја
платна бојио искључиво једној бојом (а и таквих
ликовних пролазних ексцеса је било). Православац у
овом случају РАЗУМЕ, ЖЕЛИ И СПРОВОДИ БЕЗБРОЈ ВАРИЈАНТИ И ВАЛЕРА КОЛОРИТА.
Стога на Истоку још увек не постоји БЕЗНАЂЕ И
БЕСМИСАО ЛИКОВНОГ ИЗРАЖАВАЊА ИЛИ АРХИТЕКТУРЕ... А
НА ЗАПАДУ ЈЕ ТО САСВИМ ОЧИГЛЕДНО - зато и вуку
одавде за руке и ноге талентоване младе људе
који им служе да интелектуално и генетски обнове и нахранењихове идеје доведене до апсурда и бесмисла - као нека ВАМПИРСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА. И због
тог паразитизма ја их искрено презирем.

Што се тиче паганизма... то би могла бити једна веома интересантна тема - само да не буде унапред
срачуната да потрефи у негирање Православља.
 
eremita:
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о Калајићу (а могао си звизнути линк, овако ако стигнем потражићу, јер он заслужује да бар то прочитам), него о његовом ставу гледе паганства/хришћанства.
Имам још један текстић о обнови паганства, али бих волео ако има пре тога неких коментара...
Иначе мислим да је Драгош добро укачио поенту по чему смо ми православни (добро, иако не верујем у све, ипак сам крштен, живим у Србији и све православце сматрам себи блискима) бољи од католика. Није то што се њихово учење "отпадило", већ нешто друго - оно што сам болдовао.

Mister spirit мислим да си
одлично и тачно протумачио мисли Драгоша Калајића,
он је наиме стално подвлачио и желео да укаже да
разлика између Православља и Католичанства није
неке примитивне приземне природе свађе двају
цркава - већ да се ради О ДВА СВЕТА, О ДВА ПОИМАЊА
ОВОЗЕМАЉСКОГ ЖИВОТА који се очитава у томе да
Православље сматра да ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.
За мене је то исто као када би неки сликар своја
платна бојио искључиво једној бојом (а и таквих
ликовних пролазних ексцеса је било). Православац у
овом случају РАЗУМЕ, ЖЕЛИ И СПРОВОДИ БЕЗБРОЈ ВАРИЈАНТИ И ВАЛЕРА КОЛОРИТА.
Стога на Истоку још увек не постоји БЕЗНАЂЕ И
БЕСМИСАО ЛИКОВНОГ ИЗРАЖАВАЊА ИЛИ АРХИТЕКТУРЕ... А
НА ЗАПАДУ ЈЕ ТО САСВИМ ОЧИГЛЕДНО - зато и вуку
одавде за руке и ноге талентоване младе људе
који им служе да интелектуално и генетски обнове и нахранењихове идеје доведене до апсурда и бесмисла - као нека ВАМПИРСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА. И због
тог паразитизма ја их искрено презирем.

Што се тиче паганизма... то би могла бити једна веома интересантна тема - само да не буде унапред
срачуната да потрефи у негирање Православља.
potpuno se slazem sa tobom eremita.Zelim samo da dopunim tvoje misljenje svojim razmisljanjem da treba posmatrati kroz pravoslavlje i coveka,pre svega coveka kao jedinku i njegovu slobodu da se priblizi Bogu,hriscanskim vrlinama.Bez obzira na njegovo mesto u hijerarhiji verski organizovanog zivota i da spoznajuci Boga u sebi dostigne najvisi nivo i andjeoski mir.To u rimokatolicanstvu ,mislim da ne postoji.Nacija je tu samo jedna stepenica vise u drustvenom smislu,kao veca celina.Covek,kao jedinka je cilj i njegovo spasenje.Naravno da je sabornost jedna od odlika pravoslavlja ali sabornost pravoslavnih bez obzira na nacionalni identitet.
 
eremita:
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о
Duh Sekire:
Па нисам мислио ан женерал о Калајићу (а могао си звизнути линк, овако ако стигнем потражићу, јер он заслужује да бар то прочитам), него о његовом ставу гледе паганства/хришћанства.
Имам још један текстић о обнови паганства, али бих волео ако има пре тога неких коментара...
Иначе мислим да је Драгош добро укачио поенту по чему смо ми православни (добро, иако не верујем у све, ипак сам крштен, живим у Србији и све православце сматрам себи блискима) бољи од католика. Није то што се њихово учење "отпадило", већ нешто друго - оно што сам болдовао.

Mister spirit мислим да си
одлично и тачно протумачио мисли Драгоша Калајића,
он је наиме стално подвлачио и желео да укаже да
разлика између Православља и Католичанства није
неке примитивне приземне природе свађе двају
цркава - већ да се ради О ДВА СВЕТА, О ДВА ПОИМАЊА
ОВОЗЕМАЉСКОГ ЖИВОТА који се очитава у томе да
Православље сматра да ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.
За мене је то исто као када би неки сликар своја
платна бојио искључиво једној бојом (а и таквих
ликовних пролазних ексцеса је било). Православац у
овом случају РАЗУМЕ, ЖЕЛИ И СПРОВОДИ БЕЗБРОЈ ВАРИЈАНТИ И ВАЛЕРА КОЛОРИТА.
Стога на Истоку још увек не постоји БЕЗНАЂЕ И
БЕСМИСАО ЛИКОВНОГ ИЗРАЖАВАЊА ИЛИ АРХИТЕКТУРЕ... А
НА ЗАПАДУ ЈЕ ТО САСВИМ ОЧИГЛЕДНО - зато и вуку
одавде за руке и ноге талентоване младе људе
који им служе да интелектуално и генетски обнове и нахранењихове идеје доведене до апсурда и бесмисла - као нека ВАМПИРСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА. И због
тог паразитизма ја их искрено презирем.

Што се тиче паганизма... то би могла бити једна веома интересантна тема - само да не буде унапред
срачуната да потрефи у негирање Православља.

paganizam i pravoslavlje su 2 razlichita pogleda na svet, 2 religije, 2 filozofska sistema. jedni o drugima nikad nisu imali cool stav, pa i ne vidim kako bi ta tema imala drugi karakter. ako ce opet da se svede na prepucavanje, vredjanje, anatemisanje... ne vidim zashto bi je i otvarali. bar ne na forumu politika, jer ne vidim shto bi bilo politichki bitna tema :(

ako neko oce da je otvori na Kultne stvari, ok, mada ima vishe slichnih tema i tamo i na Istoriji.
 
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.
Crow је делимично у праву. Православље иначе је постојало и код паганских словена и односило се на слављење њихових богова.
Хришћански мисионари су једноставно искористили етимолошку сличност, пошто ортодоксија значи права вера, правоверност или још прецизније право мњење.
 
Duh Sekire:
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.

Mozda se dragi eremita nece sloziti ali i ja se nekako priklanjam ovakvoj konstataciji koji si ovde izlozio.
 
Duh Sekire:
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.
Crow је делимично у праву. Православље иначе је постојало и код паганских словена и односило се на слављење њихових богова.
Хришћански мисионари су једноставно искористили етимолошку сличност, пошто ортодоксија значи права вера, правоверност или још прецизније право мњење.

Мој пост је био покушај да појасним неке Калајићеве
ставове... ех, сада за ово даље што пишеш није ми
јасно... да ли је то, можда, антихришћански
трактат... не разумем, не могу да проникнем у Твоје
ставове у вези вере...
 
marlon:
Duh Sekire:
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.

Mozda se dragi eremita nece sloziti ali i ja se nekako priklanjam ovakvoj konstataciji koji si ovde izlozio.

Боже, Марлоне... па зашто би се људи у свему
слагали, то ми одмах смрди на унификацију.

А што се тиче ЈЕДИНСТВА РАЗЛИЧИТОСТИ, молим да ми се
појасни из простог разлога што овде на форуму људи
употребљавају многе појмове и изразе за које
се после испостави да уопште не знају шта значе, или
траже значење у неким левим изворима - па се тако
непотребно расправљамо.
Када се употреби неки овакав појам писац мора
објаснити И ШТА ОН ПОД ТИМ ПОЈМОМ ПОДРАЗУМЕВА,јер
се дискусија претвара у разговор глувих.
 
eremita:
marlon:
Duh Sekire:
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.

Mozda se dragi eremita nece sloziti ali i ja se nekako priklanjam ovakvoj konstataciji koji si ovde izlozio.

Боже, Марлоне... па зашто би се људи у свему
слагали, то ми одмах смрди на унификацију.

А што се тиче ЈЕДИНСТВА РАЗЛИЧИТОСТИ, молим да ми се
појасни из простог разлога што овде на форуму људи
употребљавају многе појмове и изразе за које
се после испостави да уопште не знају шта значе, или
траже значење у неким левим изворима - па се тако
непотребно расправљамо.
Када се употреби неки овакав појам писац мора
објаснити И ШТА ОН ПОД ТИМ ПОЈМОМ ПОДРАЗУМЕВА,јер
се дискусија претвара у разговор глувих.

Eremita, ja bih bio najsretniji kad bi se u ovoj nasoj Srbiji ljudi unifikovali po pitanju nacionalnih interesa i buducnosti drage nam drzave.Onda bi ovakve diskusije bile samo u sferi intelektualnog nadmudrivanja ili neceg drugog. Mislima da je Duh citirajuci Spinozu izneo neke sustinske teze po pitanju prihvatanja Apsoluta kao takvog. Svako naravno ima pravo da prihvati ovo ili ono. To nema veze sa unifikacijom stava.
A za ono drugo, za te pojmove i izraze ne znam, ja se barem trudim da jasno govorim, a i niti sam toliko elokventan i filozofski nastrojen kao neki, to je njihovo pravo.
 
eremita:
Duh Sekire:
eremita:
ВИШЕ САМОСТАЛНИХ, САМОБИТНИХ,
НАЦИОНАЛНИХ ЧЕСТИЦА - ЧИНИ СВЕОБУХВАТНУ, СВЕТСКУ
ЦЕЛИНУ У ХРИСТУ... а Католичанство СЕБЕ ВИДИ КАО ПЛАНЕТАРНИ
ПОНИШТАВАЧ СВИХ РАЗЛИЧИТОСТИ И УСИСИВАЧ КОЈИ ВОДИ
ПРАВО У ЦЕНТАР МОЋИ - ПОД КИШОБРАН РИМСКОГА ПАПЕ.

А зашто би јединство морало бити у Христу? По мом веровању Апсолут не може бити именован, а ако је именован то је чисто да би се знало да се мисли о нечему што је недокучиво.
Али рецимо да те разумем, и ја то сагледавам много шире - отприлике како је гледао Спиноза. Ја сам део Бога (Природе) и Бог је део мене. Ја сам део Нације и Нација је део мене. Нација је и део ширег света... То је дакле за јединство различитости.
Насупрот томе имамо моделе идеолошке доминације - паписте, комунисте, нацисте, мондијалисте - који све желе да подреде контроли једнога центра. Ето нешто и о политици.
Crow је делимично у праву. Православље иначе је постојало и код паганских словена и односило се на слављење њихових богова.
Хришћански мисионари су једноставно искористили етимолошку сличност, пошто ортодоксија значи права вера, правоверност или још прецизније право мњење.

Мој пост је био покушај да појасним неке Калајићеве
ставове... ех, сада за ово даље што пишеш није ми
јасно... да ли је то, можда, антихришћански
трактат... не разумем, не могу да проникнем у Твоје
ставове у вези вере...

За читање отворена ума не треба даље појашњавати. Није антихришћански, него ахришћански - ако сам муслиман, будиста или паган онда ми "јединство у Христу" ништа не значи. Калајић је иначе био ово последње од наведеног - био је паган, отворен према православљу (због окружења), као што сам то и ја.
Уосталом, ако кренеш од почетка - текста који сам пренео - он јасно оптужује хришћанство за затирање европског идентитета. Једино што је православно хришћанство то радило мало мање, што је боље прилагођено ранијој традицији, што су "услови били бољи"...
 
Duh Sekire:
За читање отворена ума не треба даље појашњавати. Није антихришћански, него ахришћански - ако сам муслиман, будиста или паган онда ми "јединство у Христу" ништа не значи. Калајић је иначе био ово последње од наведеног - био је паган, отворен према православљу (због окружења), као што сам то и ја.
Уосталом, ако кренеш од почетка - текста који сам пренео - он јасно оптужује хришћанство за затирање европског идентитета. Једино што је православно хришћанство то радило мало мање, што је боље прилагођено ранијој традицији, што су "услови били бољи"...

Па, добро Мистер спирит, узми
слободно да моје читање није читање "отвореног ума".
Питам се само, зар не мислиш да овакав наводно
"пагански" став у ствари инклинира ономе: ЈЕДАН
БОГ, ЈЕДНА СВЕТСКА НАДВЛАДА, ЈЕДАН ВЛАДАР СВЕТА ???
 
Када кажем "јединство различитости" мислим на органску симфонију која из више мањих идентитета твори један већи. Рецимо - нису Срби само Шумадинци, него су то и Пречани. Нису само "гибаничари", него и "паприкари" и "сланинаши". :D
Да је било мудрости сада бисмо стварно имали Србе православне, мухамеданске и католичке вере (како рече др Воја, само заборавио је Србе зен-будисте каква је моја маленкост :wink: ). Тома Николић је лепо рекао ко је "избрисао" иноверце из "списка Срба"...

Иначе, најбоље јединство различитости имамо у Бразилу. Кога занима нек погледа:
http://forum.dsomladina.org.yu/viewtopic.php?t=4255&sid=a5a4e15ef5b70745d13c09881172797f
(из серије мојих тема под називом Зора Новог Дана - посвећено земљама које ће имати водећу улогу у свету будућности)
 
eremita:
Duh Sekire:
За читање отворена ума не треба даље појашњавати. Није антихришћански, него ахришћански - ако сам муслиман, будиста или паган онда ми "јединство у Христу" ништа не значи. Калајић је иначе био ово последње од наведеног - био је паган, отворен према православљу (због окружења), као што сам то и ја.
Уосталом, ако кренеш од почетка - текста који сам пренео - он јасно оптужује хришћанство за затирање европског идентитета. Једино што је православно хришћанство то радило мало мање, што је боље прилагођено ранијој традицији, што су "услови били бољи"...

Па, добро Мистер спирит, узми
слободно да моје читање није читање "отвореног ума".
Питам се само, зар не мислиш да овакав наводно
"пагански" став у ствари инклинира ономе: ЈЕДАН
БОГ
, ЈЕДНА СВЕТСКА НАДВЛАДА, ЈЕДАН ВЛАДАР СВЕТА ???

Хришћанство позива на једног Бога - у основи паганства је плурализам.
Светска надвлада не зависи само од религије него и од много чега другог, па небих сад о томе.
"Један владар света" - добро је то описано на крају Библије у Апокалипси. Ту се треба пазити јер и неки назови пагански култови могу то проповедати у основи. Зато ништа не треба прихватати некритички. Наравно, за вернике СПЦ не постоји таква опасност (на религијском палну), барем док СПЦ не прихвати екуменизам. А после...
 
Povratak zaboravljenim bogovima

Izvorni paganizam nema mnogo zajedničkog sa hrišćanstvom, pogotovo ne sa ekstremno dogmatskim hrišćanstvom. Hrišćanstvo je religija knjige, kao i judaizam, iz čijeg miljea je i nastalo hrišćanstvo

2850_drustvo-hriscanstvo-1.jpg


Maja Mandić–Marković, predsednik udruženja “Slovenski krug”, o renesansi paganske misli za NIN kaže: “Naši ljudi mnogo više znaju o mitologiji drugih naroda, nego o sopstvenoj. Svi znaju da nabroje nekoliko antičkih božanstava; međutim, kada je reč o našim, slovenskim bogovima, tu, nažalost, nastaje problem. Naše udruženje ima za cilj da oživi zaboravljena verovanja naših drevnih predaka, da se sete nečega što predstavlja njihov arhetip. Poznavanje naše duhovne prošlosti daje nam naš pravi duhovni identitet, koji je trenutno poljuljan. Sve paganske tradicije iskazuju veliko poštovanje i divljenje prirodi, i njenim ciklusima koji se očituju u smeni i kruženju godišnjih doba. U obrednoj praksi učesnici se povezuju sa energijama koje postoje u prirodi. Kako u prirodi koja nas okružuje, tako i u prirodi u širem značenju, univerzumu. Takav odnos i kontakt čoveka sa prirodim čini da se u njemu razvija i visoka svest o ekologiji. Takođe, u paganizmu nije potreban nikakav posrednik da bi čovek došao u kontakt sa prirodnim energijama. Na taj način religija naših predaka sačuvana je od institucionalizacije koja predstavlja Damoklov mač koji visi nad svakom religijskom, filozofskom, pa i svakom drugom idejom.”

Poznato je da se u verovanjima kao i u obrednoj praksi Starih Slovena na muškarca i na ženu gledano krajnje prirodno u svim njihovim odnosima, uključujući i seksualni. Recite nam nešto više o tome.

- Muškarci i žene su veoma različiti. Međutim, da bi se postiglo jedinstvo celovitosti, potrebno je da se oni spoje i usklade. Slika muškarca i žene u prirodi je slika Sunca i Meseca. Tačnije rečeno, mi smo njihova slika. Naša bića, mikrokosmosi, stvorena su i uređena po uzoru na makrokosmos. Dakle, samo u jedinstvu energija, u ovom slučaju Sunčeve i Mesečeve, odnosno, muške i ženske – postiže se jedinstvo različitosti. Sklad. Kako spoljašnji, tako i unutrašnji. Tačno je: u paganizmu se stavlja veliki akcenat na sve vrste ljubavi, pa i na ljubav između muškarca i žene, kao i na slobodu, otvorenost, ne izveštačenost. Da bi funkcionisali na ovakav način – potrebno je, kao što sam već kazala – da se povežemo sa energijama prirode – univerzuma.

Gde se isprepliću, a gde se razilaze paganizam i hrišćanstvo?

– Srbi su hrišćanstvo primili dosta kasno. Baltički Sloveni najkasnije. Da bi se pokrštavanje obavljalo što lakše, morao je da se pronađe određeni modus. Jedan od modusa bio je i, tako da kažem, kompromis sa prethrišćanskim verovanjima i religijskim idejama. To se naročito pokazuje u srpskom pravoslavlju, odnosno u slavama. Slave nisu ništa drugo do obožavanje kućnih božanstava koje su obožavali i naši preci. Dakle, slave imaju svoji potku u obožavanju kućnih bogova i ukazivanju poštovanja kućnim duhovima. U jednom drevnom paganskom hramu, koji se nalazio, mislim, u Kijevu, začet je običaj da se mesi i ritualno okreće pogača. To okretanje simboliše rađanje Mladog sunca, odnosno Božića, malog Boga, u hrišćanstvu to je Isus Hristos. Da ne spominjemo daću, nakon koje se i dan-danas u nekom krajevima Srbije jede i pije... Poznato je da su Stari Sloveni po obavljanju sahrane praktikovali pijanke... Zatim, kada je reč o načinu sahranjivanja, naši preci su to činili spaljivanjem leša i bacanjem u reku. S druge strane, izvorni paganizam nema mnogo zajedničkog sa hrišćanstvom, pogotovo ne sa ekstremno dogmatskim hrišćanstvom. Hrišćanstvo je religija knjige, kao i judaizam, iz čijeg miljea je i nastalo hrišćanstvo. Bog se u hrišćanstvu, takođe, otkriva i kroz prirodu, ali, prvenstveno kroz Stari i Novi zavet. U paganizmu dogma i spisi ne igraju tako važnu ulogu. Najvažnija je priroda i kontakt sa njom. I to – bez posrednika!

Peđa Radosavljević
 
osnovna razlika izmedju te 2 stvari je u dogmama. postoje sistemi "pogleda na svet" koji se tako chvrsto drze nekih, konkretnih stavova, da su spremni da ubiju ili umru za to. i to je tako... i meni je to debilno. tu ne spada samo hriscanstvo, ima ih mnogo...

paganizam je, s druge strane pokushao da objasni svet oko sebe. po mom mishljenju, bogovi su principi, simbolichki opisane prirodne pojave. nebitna su im imena. :) one prichice zevs nekom zenu pa ona dobila sina... niko u to tako nije verovo. to je znachilo da je neki chovek imo neke izrazene osobine iznad drugih ljudi, osobine koje su simbollichki nazvane zevs. (samo jedan glupi primer). recimo... skoro sam nasho chlanak o druidizmu(ako nekog interesuje, ima na onom forumu koji je reklamiran na Kultnim stvarima), onom starom,ne ovim chudnim kultovima iza koga se ko zna shta sve krije, poshto me kelti kao pojava odushevljavaju, i onaj stav mi je OK. al to ne znachi da sam ja u pravu. ko je u pravu, shvatice mo jednog trenutka...

a koliko god to smeshno zvuchalo onima koji veruju u druge stvari, ta znanja o prirodi nisu bash tako mala. ono shto sam pomenuo za gromove, a nije preraslo u diskusiju... ukoliko je tachno, to je neshto shto je i te kako za poshtovanje.

sad... dogod znamo razliku izmedju chinjenja dobrih i loshih stvari to je OK, bez obzira da li sebe nazivamo pravoslavci, katolici, pagani ili zen budisti. kad se predje granica, pa neko ubijanja, kradje ili bilo shta slichno unese u svoj sistem vrednosti kao dobro, onda on treba da se kazni po zakonu, bez obzira shta njemu religija kaze. zato je ne volim da chujem da neko kaze da je spas od sekti u pravoslavlju, jer nemoze zakonom da se regulishe... kad neko nekog ubije, siluje ili ubedi da treba sam da se ubije... treba lepo da se strelja po zakonu, za zlochin koji je uchinio!!!
(da, ja sam protiv ukidanja smrtne kazne). jer... po meni u zakonima, ko god ih piso, sistem vrednosti je ipak u redu napisan.

a propovednishtvo bilo koje vrste mi je loshe, jer smatram da je uvek iza njega, na ovom ili onom nivou neka, pre svega ekonomska,korist. i propovednika se uzasavam. zbog toga sam se i ogradio kod druidizma gore. Zagore, verovatno znash da kao shto ima mnogo laznih hriscanstva danas isto tako ima i mnogo laznih pagana. iskvario se ovaj svet... mnogo.


mislim da je vera stvar pojedinca, njegovog lichnog izbora, i on to treba da zadrzi za sebe. jer kad god krene da propoveda... :( ja vidim neku "zadnju nameru".
 
Duh Sekire:
Povratak zaboravljenim bogovima

Izvorni paganizam nema mnogo zajedničkog sa hrišćanstvom, pogotovo ne sa ekstremno dogmatskim hrišćanstvom. Hrišćanstvo je religija knjige, kao i judaizam, iz čijeg miljea je i nastalo hrišćanstvo

2850_drustvo-hriscanstvo-1.jpg


Maja Mandić–Marković, predsednik udruženja “Slovenski krug”, o renesansi paganske misli za NIN kaže: “Naši ljudi mnogo više znaju o mitologiji drugih naroda, nego o sopstvenoj. Svi znaju da nabroje nekoliko antičkih božanstava; međutim, kada je reč o našim, slovenskim bogovima, tu, nažalost, nastaje problem. Naše udruženje ima za cilj da oživi zaboravljena verovanja naših drevnih predaka, da se sete nečega što predstavlja njihov arhetip. Poznavanje naše duhovne prošlosti daje nam naš pravi duhovni identitet, koji je trenutno poljuljan. Sve paganske tradicije iskazuju veliko poštovanje i divljenje prirodi, i njenim ciklusima koji se očituju u smeni i kruženju godišnjih doba. U obrednoj praksi učesnici se povezuju sa energijama koje postoje u prirodi. Kako u prirodi koja nas okružuje, tako i u prirodi u širem značenju, univerzumu. Takav odnos i kontakt čoveka sa prirodim čini da se u njemu razvija i visoka svest o ekologiji. Takođe, u paganizmu nije potreban nikakav posrednik da bi čovek došao u kontakt sa prirodnim energijama. Na taj način religija naših predaka sačuvana je od institucionalizacije koja predstavlja Damoklov mač koji visi nad svakom religijskom, filozofskom, pa i svakom drugom idejom.”

Poznato je da se u verovanjima kao i u obrednoj praksi Starih Slovena na muškarca i na ženu gledano krajnje prirodno u svim njihovim odnosima, uključujući i seksualni. Recite nam nešto više o tome.

- Muškarci i žene su veoma različiti. Međutim, da bi se postiglo jedinstvo celovitosti, potrebno je da se oni spoje i usklade. Slika muškarca i žene u prirodi je slika Sunca i Meseca. Tačnije rečeno, mi smo njihova slika. Naša bića, mikrokosmosi, stvorena su i uređena po uzoru na makrokosmos. Dakle, samo u jedinstvu energija, u ovom slučaju Sunčeve i Mesečeve, odnosno, muške i ženske – postiže se jedinstvo različitosti. Sklad. Kako spoljašnji, tako i unutrašnji. Tačno je: u paganizmu se stavlja veliki akcenat na sve vrste ljubavi, pa i na ljubav između muškarca i žene, kao i na slobodu, otvorenost, ne izveštačenost. Da bi funkcionisali na ovakav način – potrebno je, kao što sam već kazala – da se povežemo sa energijama prirode – univerzuma.

Gde se isprepliću, a gde se razilaze paganizam i hrišćanstvo?

– Srbi su hrišćanstvo primili dosta kasno. Baltički Sloveni najkasnije. Da bi se pokrštavanje obavljalo što lakše, morao je da se pronađe određeni modus. Jedan od modusa bio je i, tako da kažem, kompromis sa prethrišćanskim verovanjima i religijskim idejama. To se naročito pokazuje u srpskom pravoslavlju, odnosno u slavama. Slave nisu ništa drugo do obožavanje kućnih božanstava koje su obožavali i naši preci. Dakle, slave imaju svoji potku u obožavanju kućnih bogova i ukazivanju poštovanja kućnim duhovima. U jednom drevnom paganskom hramu, koji se nalazio, mislim, u Kijevu, začet je običaj da se mesi i ritualno okreće pogača. To okretanje simboliše rađanje Mladog sunca, odnosno Božića, malog Boga, u hrišćanstvu to je Isus Hristos. Da ne spominjemo daću, nakon koje se i dan-danas u nekom krajevima Srbije jede i pije... Poznato je da su Stari Sloveni po obavljanju sahrane praktikovali pijanke... Zatim, kada je reč o načinu sahranjivanja, naši preci su to činili spaljivanjem leša i bacanjem u reku. S druge strane, izvorni paganizam nema mnogo zajedničkog sa hrišćanstvom, pogotovo ne sa ekstremno dogmatskim hrišćanstvom. Hrišćanstvo je religija knjige, kao i judaizam, iz čijeg miljea je i nastalo hrišćanstvo. Bog se u hrišćanstvu, takođe, otkriva i kroz prirodu, ali, prvenstveno kroz Stari i Novi zavet. U paganizmu dogma i spisi ne igraju tako važnu ulogu. Najvažnija je priroda i kontakt sa njom. I to – bez posrednika!

Peđa Radosavljević

Па Мистер спирит, отвори тему
паганство српског народа... овако без везе убацујеш
и сада ако хоћу да одговорим треба потпуно да
скренем са ове теме.
Моје мишљење је иначе, да је тај предхришћански део
живота Словена па и Срба још увек обавијен само
претпоставкама и нагађањима - а када ми се неко
2005. појави са паганским идејама - (сад ћу ја да
цурикнем 1 000 година уназад) то ми заиста личи
на секту којих има регистрованих веома много.
 
crow:
osnovna razlika izmedju te 2 stvari je u dogmama. postoje sistemi "pogleda na svet" koji se tako chvrsto drze nekih, konkretnih stavova, da su spremni da ubiju ili umru za to. i to je tako... i meni je to debilno. tu ne spada samo hriscanstvo, ima ih mnogo...

Да, например реформски телетабиси :lol:

crow:
paganizam je, s druge strane pokushao da objasni svet oko sebe. po mom mishljenju, bogovi su principi, simbolichki opisane prirodne pojave. nebitna su im imena.

Слажем се у потпуности.

crow:
one prichice zevs nekom zenu pa ona dobila sina... niko u to tako nije verovo. to je znachilo da je neki chovek imo neke izrazene osobine iznad drugih ljudi, osobine koje su simbollichki nazvane zevs. (samo jedan glupi primer). recimo... skoro sam nasho chlanak o druidizmu(ako nekog interesuje, ima na onom forumu koji je reklamiran na Kultnim stvarima), onom starom,ne ovim chudnim kultovima iza koga se ko zna shta sve krije, poshto me kelti kao pojava odushevljavaju, i onaj stav mi je OK. al to ne znachi da sam ja u pravu. ko je u pravu, shvatice mo jednog trenutka...

Ма има мали милион објашњења... Тако сам читао неког Грејвса који иначе покупио све грчке митове, а у скоро сваком објашњењу вели "то је са преласком матриархата на патриархат"... онда то већ почиње да смара.
Мораћу да свратим на та Култна места кад се уморим од политике.

crow:
sad... dogod znamo razliku izmedju chinjenja dobrih i loshih stvari to je OK, bez obzira da li sebe nazivamo pravoslavci, katolici, pagani ili zen budisti. kad se predje granica, pa neko ubijanja, kradje ili bilo shta slichno unese u svoj sistem vrednosti kao dobro, onda on treba da se kazni po zakonu, bez obzira shta njemu religija kaze. zato je ne volim da chujem da neko kaze da je spas od sekti u pravoslavlju, jer nemoze zakonom da se regulishe... kad neko nekog ubije, siluje ili ubedi da treba sam da se ubije... treba lepo da se strelja po zakonu, za zlochin koji je uchinio!!!

Са овим се могу само делимично сложити, као што бих могао и са било чиме другим реченим на такву тему јер су ту ствари веома релативне.
Ако ја убијем неког ко хоће да убије мене, то је сасвим оправдано. Можда је оправдано и украсти од лопова; или узети правду у своје руке ако је нигде другде нема...
Слажем се да су закони ту позванији да решавају ствари него религија или морал, али по закону само оно прво може бити легитимно ако се као такво докаже.
А шта ако убиства пребацимо на шири ниво, на рат :?:
Можда је најпаметније рекао Фараон са форума ДО који се залаже за раздвајање појмова кривични прекршај, од појма злочин. Дакле, по закону би требало да одговара неко ко рецимо хоће да убије Кондолизу Рајс или бошњачке ратне заробљенике. Али зашто би то МЕНИ морало да буде ЗЛО?!?
 
eremita:
Па Мистер спирит, отвори тему
паганство српског народа... овако без везе убацујеш
и сада ако хоћу да одговорим треба потпуно да
скренем са ове теме.
Моје мишљење је иначе, да је тај предхришћански део
живота Словена па и Срба још увек обавијен само
претпоставкама и нагађањима - а када ми се неко
2005. појави са паганским идејама - (сад ћу ја да
цурикнем 1 000 година уназад) то ми заиста личи
на секту којих има регистрованих веома много.

Ово ти је баш та тема. Драгош је био само као увод, и он ја причао о паганству.
Слажем се са тобом.
Треба истраживати не само митове него уопште историју Срба пре хришћанства. Од Винчанског писма и Лепенског вира наовамо! Зашто да се стидимо тога што баштинимо најстарију традицију?!?
Ја бих био секташ ако бих са паганским идејама негирао чињеницу да су Срби 1000 година били православни и да је 85% становништва Србије православно. Ја то не негирам. Ја то поштујем. Само задржавам право на своје мишљење гледе догми и онога што мислим да стварно постоји - на крају онога у чему се више налазим.
Иначе, баш по том критеријуму су разни чедисти и НВО-овце обични политички секташи јер негирају:
1) Вољу већине
2) Народну традицију, народни дух.

Зато је њима СПЦ често на мети и ја СПЦ од њих браним. Није да ми је Амфилохије идол, али сасвим лепо растура Бебу, Чеду и оне црногорске мафијаше 8)
 
Duh Sekire:
eremita:
Па Мистер спирит, отвори тему
паганство српског народа... овако без везе убацујеш
и сада ако хоћу да одговорим треба потпуно да
скренем са ове теме.
Моје мишљење је иначе, да је тај предхришћански део
живота Словена па и Срба још увек обавијен само
претпоставкама и нагађањима - а када ми се неко
2005. појави са паганским идејама - (сад ћу ја да
цурикнем 1 000 година уназад) то ми заиста личи
на секту којих има регистрованих веома много.

Ово ти је баш та тема. Драгош је био само као увод, и он ја причао о паганству.
Слажем се са тобом.
Треба истраживати не само митове него уопште историју Срба пре хришћанства. Од Винчанског писма и Лепенског вира наовамо! Зашто да се стидимо тога што баштинимо најстарију традицију?!?
Ја бих био секташ ако бих са паганским идејама негирао чињеницу да су Срби 1000 година били православни и да је 85% становништва Србије православно. Ја то не негирам. Ја то поштујем. Само задржавам право на своје мишљење гледе догми и онога што мислим да стварно постоји - на крају онога у чему се више налазим.
Иначе, баш по том критеријуму су разни чедисти и НВО-овце обични политички секташи јер негирају:
1) Вољу већине
2) Народну традицију, народни дух.

Зато је њима СПЦ често на мети и ја СПЦ од њих браним. Није да ми је Амфилохије идол, али сасвим лепо растура Бебу, Чеду и оне црногорске мафијаше 8)

Заиста поштен и одмерен став, свака част, поштујем.
Него, јеси видео најновија археолошка открића код
Лесковца...*ебо те...
 
Duh Sekire:
crow:
sad... dogod znamo razliku izmedju chinjenja dobrih i loshih stvari to je OK, bez obzira da li sebe nazivamo pravoslavci, katolici, pagani ili zen budisti. kad se predje granica, pa neko ubijanja, kradje ili bilo shta slichno unese u svoj sistem vrednosti kao dobro, onda on treba da se kazni po zakonu, bez obzira shta njemu religija kaze. zato je ne volim da chujem da neko kaze da je spas od sekti u pravoslavlju, jer nemoze zakonom da se regulishe... kad neko nekog ubije, siluje ili ubedi da treba sam da se ubije... treba lepo da se strelja po zakonu, za zlochin koji je uchinio!!!

Са овим се могу само делимично сложити, као што бих могао и са било чиме другим реченим на такву тему јер су ту ствари веома релативне.
Ако ја убијем неког ко хоће да убије мене, то је сасвим оправдано. Можда је оправдано и украсти од лопова; или узети правду у своје руке ако је нигде другде нема...
Слажем се да су закони ту позванији да решавају ствари него религија или морал, али по закону само оно прво може бити легитимно ако се као такво докаже.
А шта ако убиства пребацимо на шири ниво, на рат :?:
Можда је најпаметније рекао Фараон са форума ДО који се залаже за раздвајање појмова кривични прекршај, од појма злочин. Дакле, по закону би требало да одговара неко ко рецимо хоће да убије Кондолизу Рајс или бошњачке ратне заробљенике. Али зашто би то МЕНИ морало да буде ЗЛО?!?

nisi me razumeo. mislio sam na sekte, u onom najnegativnijem smislu te rechi, i jednim od ogromnih problema u srbiji. u njihovom sistemu vrednosti, a to pre svega mislim na one koji su iz Alister Krouli kuhinje (O.T.O, Belo Bratstvo, Crna Ruza, pa i Wicca koja je kao paganska a u stvari... :(...) ono shto normalni ljudi smatraju za normalne sisteme vrednosti i stavljaju u svoje zakonodavstvo, oni bash i ne smatraju za normalno, a njihovi sistemi vrednosti su... :( i kad njihov sveshtenik siluje klinku od 10 - 15 godina i to nazove "chishenje" ili "inicijacija" ili shta vec... njega treba lepo na 15 godina zatvora zbog toga. al tu se neshto institucije ove zemlje i ne trude da reshe takva probleme...
 
eremita:
Duh Sekire:
eremita:
Па Мистер спирит, отвори тему
паганство српског народа... овако без везе убацујеш
и сада ако хоћу да одговорим треба потпуно да
скренем са ове теме.
Моје мишљење је иначе, да је тај предхришћански део
живота Словена па и Срба још увек обавијен само
претпоставкама и нагађањима - а када ми се неко
2005. појави са паганским идејама - (сад ћу ја да
цурикнем 1 000 година уназад) то ми заиста личи
на секту којих има регистрованих веома много.

Ово ти је баш та тема. Драгош је био само као увод, и он ја причао о паганству.
Слажем се са тобом.
Треба истраживати не само митове него уопште историју Срба пре хришћанства. Од Винчанског писма и Лепенског вира наовамо! Зашто да се стидимо тога што баштинимо најстарију традицију?!?
Ја бих био секташ ако бих са паганским идејама негирао чињеницу да су Срби 1000 година били православни и да је 85% становништва Србије православно. Ја то не негирам. Ја то поштујем. Само задржавам право на своје мишљење гледе догми и онога што мислим да стварно постоји - на крају онога у чему се више налазим.
Иначе, баш по том критеријуму су разни чедисти и НВО-овце обични политички секташи јер негирају:
1) Вољу већине
2) Народну традицију, народни дух.

Зато је њима СПЦ често на мети и ја СПЦ од њих браним. Није да ми је Амфилохије идол, али сасвим лепо растура Бебу, Чеду и оне црногорске мафијаше 8)

Заиста поштен и одмерен став, свака част, поштујем.
Него, јеси видео најновија археолошка открића код
Лесковца...*ебо те...

na shta mislish? ja se palim na istoriju, arheologiju, narochito lokalno... poshalji link.
 

Back
Top