- Poruka
- 13.833
To što sam spomenuo Goldštajna u postu na drugoj temi, ne daje ti za pravo da skrećeš diskusiju sa konkretnih podataka na raspravu o njegovim političkim motivacijama; daleko od onoga što sam ja uopšte bio napisao.
Raukar i Katičić više spadaju u stariju gardu naučnika; dosta pod uticajem nacionalističkih zabluda. Katičića doduše više neću spominjati, jer ne vidim njegovu relevantnost po ovom pitanju, ali mogu da kažem da je za očekivati da recikliraju stare zablude, koje su već poodavno naučno opovrgnute. Uostalom, čini mi se da je dolaskom u XXI stoljeće hrvatska historiografija globalno prihvatila Budakova gledišta kao koncezus; dosta dalje od Raukarovih konzervativnih gledišta.
No i ovo je bilo van mjesta; gdje ćemo stići ako budemo ovdje raspravljali o ličnostima, o tome pod kakvim su uticajem bili i šta su tvrdili; ti o Goldštajnu i Klaićki kao antinacionalistima (je li i Budak minimalista? komunistički sigurno nije; čiji li je?!?), a ja o Katičiću i Raukaru kao nacionalistima; hajde da se jednostavno ostavimo po strani bilo kakve priče o njima, jer su one potpuno irelevantne; zbog toga imam osjećaj kao da ti želiš nekako zaobići ovu diskusiju, moguće u nedostatku argumenata. Hajde da vidimo; što to tvrdi Raukar; na koga se poziva odnosno od koga je preuzeo podatak da su Tomislav i Mihajlo Krešimir vladali (onovremenom) Bosnom. Čitao sam Vega i mogu ti reći da nisam kod njega našao da se bavi nešto posebno tom problematikom; samo sam našao da na jednom mjestu, u geografskoj analizi, citira Popa Dukljanina; dakle nema nigdje kritičke analize niti navođenja da dva spomenuta vladara kontrolišu i Bosnu. To je podatak iz njegove knjige Počeci bosanske srednjovjekovne države; ono drugo njegovo monumentalno djelo (o naseljima) mi nije u sjećanju, pa bih te zamolio da mi kažeš da li u njoj Vego tvrdi to što kažeš. Uzgred, ko su ti ostali kvalificirani povjesničari? Možeš li da navedeš imena?
No, ovdje se vidi i nedostatak tvojega mišljenja. Nemoj samo da se vodiš drugima; nekako kao da djeluje da odbijaš da upotrebiš sopstveni mozak. Znam da nisi istoričar, al' hajde, to opet ne znači da ne možeš pročitati ono što sam izdvojio od Živkovića i dati svoj sud o tome.
Ovdje pogotovo mislim i na tvoje vrlo čudno neoglašavanje povodom titule kralja Mihajla Krešimira, a već nekoliko puta sam te zamolio da se izjasniš konkretno oko toga; s obzirom da si naveo da je:
Da se ne nadgornjvamo.
O Tomislavu...nisam se tim bavio, a i ne znam koji su tvoji kriteriji za "dokazanost" nečeg.
No, da ne gubimo vrijeme uzalud, ja bih da dođemo do njekih konkretnih zaključaka, bez rukavica. Ovo pišem ne kao svoje mišljenje, nego kao stav informiranih hrvatskih stručnjaka iz dotičnih područja (ono što osobno mislim, to ću napisati).
Oko povijesti, već sam rekao-ovo je moj stav- da su Budak i ostali napravili nekih vrijednih stvari, no da se radi o produžetku minimalizma i jugoslavizma u hrvatskoj povjesnici, koju su jasno prezreli Stjepan Antoljak i Miroslav Brandt. Vrjedniji radovi su oni Milka Brkovića, Dubravka Lovrenovića, Mladena Ančića, Dragutina Pavličevića, Lovorke Ćoralić itd.
Također- ovo je moje mišljenje- ne mislim da se o najranijim razdobljima ovih prostora može nješto sigurno napisati. Tibor Živković je zanimljiva osoba, no to su sve spekulacije kao i one Luje Margetića. To mi može biti simpatično, no to nije znastveno, i ne će biti jer nema materijala. Slično-što god se pisalo o Ilirima uvijek je osuđeno da ostane spekulacija.
Ostalo ne vidim što bi s erekolo...a da, Krešimir i Tomislav. To mi nije bila tema interesa po kojoj bih kopao, no mislim da su podatci o tom uvjerljivi. Titule ili ne, ne mislim da je to od bitne važnosti (iako ne zanemarivo). Bitno je da su vladali bar 50% sadanje BH, i o tom nema spora među ozbiljnim povjsničarima. Ako tko želi tražiti definitivne dokaze za bilo što u vezi točnih granica u to doba- radi se o nemogućoj misiji.
To je i nevažno, jer je nesporno a su etnički Hrvati - ili budući taj narod-nastavali veći dio sadanje BH do granice Bosna-Neretva, gdje su i ostali kao starinci do zadnjega rata. O tom ima dosta materijala iz turskih popisa, a etnogeneza Hrvata je ne nešto bitno različita od one drugih naroda.
Dakle, to bi bilo moje zadnje o tih njekoliko tema:
- hrv. javnost je podijeljena glede stava o povjesničarima, i stanje je da na jednoj instituciji (Fil. faku) vlada pro-Yu minimalistička struja, a na ostalima 3-4 (Leksikografski zavod, Hrv. institut za povijest, hrvatski studiji,..) hrvatska. - oko stare Bosne: na tom rade Hrv. leksikografski institut u Mostaru, te povjesničari kao Lovrenović, Brković i Ančić, kojima vjerujem uglavnom- jer mi to nije bitno polje interesa.
Poslednja izmena od moderatora: