„Bečko-berlinska škola” vs novoromantičari

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Svaka čast momcima. To je kraj teme i početak srpske istoriografske škole. :manikir:

Ovu istoriju sada samo nepošteno ili bandoglavo čeljade može da nazove "neoromantizam".

bacio sam pogled...mislim da su malo pomešali neke stvari...

Serbien_9.Jhd.jpg


Ovo zahvata (čak i ukoliko bismo pridodali Dioklitiju) dve trećine granica bivše Jugoslavije?

BDa kaže kako su Srbi njegovi podstanari, a on gazda zemlje na kojoj Srbi žive.

Rukama i nogama ti treba objašnjavati. :kafa:

Pa ja nisam postavljao nikakvo pitanje, već ti pojašnjavao šta je pitanje nauke; pokušavao razjasniti čime se ona precizno bavi. To nije, kako reče T. Živković, stvar tautologije, već nečeg podosta kompleksnijeg.

Aleksandar Šargić veli da više liči na nekakvu legendu, nego na naučnu istinu? Pa zar uopšte treba da liči na naučnu istinu?
Problem je u tome što se tako pomišlja a to je zbog toga što se o istorijskim izvorima izjašnjavaju ljudi koji ne znaju gotovo ništa o kritici izvora.
 
Poslednja izmena:
Autor teksta: Goran Šarić

Papa Ivan X. : Slaveni primili kršćanstvo na Balkanu u 1. stoljeću

"Početkom 18. stoljeća, jezuit Filippo Riceputi po nalogu Vatikana počeo je skupljati svu arhivsku građu i dokumente po nekadašnjem rimskom Ilirkumu (Dalmacija, Vojna Krajina, Slavonija, Bosna, Hercegovina, Crna Gora, Raška, Srbija, Sjeverna Albanija i Makedonija). Nakon njegove smrti posao je nastavio Daniele Farlati, a nakon njegove Giovanni Coletti. Ukupno tri generacije u periodu od 1751. do 1817.

Svaki od ova tri svećenika imao je brojne suradnike koji su obilazili sva mjesta na Balkanu i ulazili u knjižnice, gradske arhive, manastire, crkve i privatne zbirke dokumenata. Sakupli su ogromnu građu od koje je samo manji dio objavljen u devet od ukupno 300 tomova. Sva se građa čuvala u Ilirskom muzeju u Bologni, od kuda je netragom nestala. Do nas je došlo djelo u 9 tomova nazvano „Illyricum sacrum“ (Sveta zemlja Ilira, sveti Ilirik). Cilj ovog orgomonog pothvata bio je sakrivanje istine o pravoj vjeri na Balkanu. Zato ilirske zemlje prikazuju kao oduvijek odane papi i Vatikanu, što ne može biti dalje od istine.

O Farlatijevom djelu „Ilyricum sacrum“ tek ću pisati, jer ono vrlo važno za razumijevanje našeg porijekla, a ovdje ću izdvojiti samo jedan detalj. Farlati navodi pismo pape Ivana X. (desetog) koji je bio papa u 10. stoljeću, od 914. do 928. godine. U tom pismu papa idetificira slavenske vladare kao potomke onih Ilira koji su još u apostolsko vrijeme primili kršćanstvo direktno od apostola.

Papa Ivan X. pišući o biskupiji u Saloni (današnji Solin i Split) kaže: „Jer ko može sumnjati da je Slavensko kraljevstvo koje se već u ranim danima apostola i sveopće crkve spominje od koljevke apostolske Crkve dobilo meso i mlijeko vjere…“ („Quis enim ambigit, Sclavianorum regna in primitiis Apostolorum et universalis ecclesiae esse commemorata, quum a cunabulis escam praedicationis apostolicae ecclesiae perceperunt cum lacte fidei“)

Kakvo Slavensko kraljevstvo u Dalmaciji u 1. stoljeću?! Nisu li Slaveni došli tek 7 stoljeća kasnije, po bečko-berlinskoj sekti, kojoj naši povjesničari svijesno ili nesvjesno pripadaju? Odakle narodu Dalmacije i Balkana neprekinuto predanje o propovjedanju apostola Pavla u našim krajevima, ako naši preci nisu živjeli tada ovdje gdje i danas mi živimo? I sam apostol Pavao u poslanici Rimljanima piše o tome.

Rimski papa Ivan X. rodio se jedva dvjesto godina nakon navodnog doseljavanja Slavena na Balkan. I iako ima na raspolaganju sve dokumente i arhive Vatikana on ne samo da ne zna za doseljavanje Slavena nego tvrdi upravo suprotno, da su Slaveni i Iliri isti narod. Ako je iko trebao znati za to fantomsko doseljavanje, to je trebao biti Vatikan. Možda papa nije znao za doseljavanje Slavena na Balkan, jer je bio vrlo neinformiran čovjek, a možda zato jer ono tada još nije bilo izmišljeno."

https://slavenskoujedinjenje.wordpr...i-primili-krscanstvo-na-balkanu-u-1-stoljecu/


Isti odgovor je postavljen na njegovoj FB stranici, dovoljno je pogledati lavinu hvalospjevnih komentara, uglavnom od Srba, pa da covjek shvati o kakvom se paradoksu radi. Sarica u ovom slucaju najvise podrzavaju oni najbucniji sto tvrde godinama da je ovo pismo pape Ivana X Tomislavu jos jedan falsifikat iz hrvatske pucke kuzine, ali i da kralj Tomislav nije uopce postojao.

Dovoljno je postaviti opaske dvojice ucesnika (naravno, sljedbenika autohtonisticke koncepcije) samo s Krstarice:

Sa Hrvatskom, hrvatstvom i "tisućljetnom" hrvatskom kulturom i poviješću najbolje je obrisati dupe. Čitava Hrvatska povijest je šovinistička farsa. Krivotvorina do falsifikata. Gdje se uopće spominju ti Hrvati osim kod Konstantina Porfirogeneta koji je kasnije izmjenjen? Nema šanse da bi neki Bizantski car pisao slavenske legende o nekakvoj braći i sestrama. Niti da ime Hrvat znači na njihovom jeziku onaj koji posjeduje puno zemlje jer to ne znači ni na jednom slavenskom jeziku. Te legende o Hrvatima koje je neko kasnije prikeljio u djelo Konstantina Porfirogeneta su čak i po strukturi slavenske. Postoje još tri spominjanja Hrvata i sva tri su kasnija podvala.

Drugi navodni spomen Hrvata je pismo Pape Ivana X. nepostojećem kralju Tomislavu. Ali već pogađate, ni to pismo ne postoji u originalu, već samo prijepis tog pisma 600 godina kasnije. Pisma koje niko u tih 600 godina ne spominje možda zato što nije ni postojalo. U prvoj polovini 10. stoljeća Dalmacijom je vladala kraljica Domaslava, a ne Tomislav, postojao je srpski vladar, Tomislav I Vladislavljev (ili Svetolikov sin) Drvanović ili Drvenarović, ali ravno 200 godina ranije. Očito je vatikanski pop ženomrzac kada je krivotovrio povijest 7 stoljeća kasnije Domaslavu pretvorio u Tomislava, jer je prikladnije i doličnije da izmišljenim Hrvatima vlada izmišljeni kralj Tomislav, a ne neka žena. Domaslava mu je bila slična fonetski Tomislavu. I sami hrvatski povjesničari su dokazali da je kralj Tomislav izmišljotina. Izmišljeni kralj imao navodno 60 000 konjanika, a vladao je Dalmacijom, a Karlo Veliki je vladao sa pola Europe, a nije imao ni 8 000 konjanika. To je kao da danas neko napiše da hrvatsko vojno "zrakoplovstvo" ima 40 000 aviona 5. generacije. Čak i to pismo 600 godina mlađe od originala koji nije postojao se ne nalazi u Vatikanu, nego u sto puta prepravljanom djelu Historia Salonitana koje je valjda nastalo u 13. stoljeću, ali orginal gle čuda ne postoji, nego sam nekoliko različitih verzija iz 17. stoljeća. Dakle, opet nemamo ništa.


O Hrvatskoj nema originalnih podataka ni u jednom arhivu iz vremena pre, navodnog, njenog potčinjavanja od strane Mađara – ni u arhivu Vatikana, ni Venecije, ni Milana, ni Firence, ni Graca, ni Beča, ni Carigrada – ni igde ni nigde, već u tzv. “prepisima sa starijih nesačuvanih originala”, čime je nastala samo “historijska Hrvatska u prepisu”, tj. u istoriji nije postojala, ali u virtuelnim zamislima hrvatske istoriografije je “postojala”. Malo ko postavlja pitanje, kako to da za većinu nekadašnjih država ima originalnih i ubedljivih podataka, samo o državi “srednjovjekovnoj Hrvatskoj” – gle čuda – nema nijedan!

Hrvati su kao narod, pa i kao “historijski narod”, nastali virtuelno, tj. u istoriji ih nije bilo, a u hrvatskoj istoriografiji se stalno uvećavaju i umnožavaju. Postojala je strateška potreba vođstva Rimokatoličke crkve i Austrijske carske uprave za postojanjem neke virtuelne rimokatoličke nacije na južnoslovenskom prostoru zapadnog Balkana, skoro apsolutno i u ogromnoj većini naseljenog pravoslavnim Srbima. Usled takve potrebe, pojavila su se istoriografska dela, u kojima se, bez dokaza, veličala “stara Hrvatska” i postepeno “stvarali” tzv. Hrvati kao rimokatolička nacija, iako o njim nema originalnih dokumenata ni podataka o njihovom postojanju u istoriji.

Komedija se nastavlja i stomak puca od smijeha.

Predlazem Saricu da promijeni naslov clanka u "Papa Ivan X. u falsifikovanom pismu upucenom izmisljenom kralju Tomislavu: Slaveni primili kršćanstvo na Balkanu u 1. stoljeću". :mrgreen:
 
Isti odgovor je postavljen na njegovoj FB stranici, dovoljno je pogledati lavinu hvalospjevnih komentara, uglavnom od Srba, pa da covjek shvati o kakvom se paradoksu radi. Sarica u ovom slucaju najvise podrzavaju oni najbucniji sto tvrde godinama da je ovo pismo pape Ivana X Tomislavu jos jedan falsifikat iz hrvatske pucke kuzine, ali i da kralj Tomislav nije uopce postojao.

Dovoljno je postaviti opaske dvojice ucesnika (naravno, sljedbenika autohtonisticke koncepcije) samo s Krstarice:






Komedija se nastavlja i stomak puca od smijeha.

Predlazem Saricu da promijeni naslov clanka u "Papa Ivan X. u falsifikovanom pismu upucenom izmisljenom kralju Tomislavu: Slaveni primili kršćanstvo na Balkanu u 1. stoljeću".
mrgreen.gif

Ko tebi brani da sedneš kod Teše? Imaš ruke, noge? Maca pojela jezik? Ah, da, pukao ti je stomak od smeha.
th_coffee.gif


Tandoori Masala po običaju falsifikuje jer ovo što je naveo nije moja opaska i to sam jasno istakao niže na istoj temi:
Da, citiram Malovićevu recenziju Žutićeve knjige, ali ne navodim referencu jer sam malo preuredio redosled rečenica. Tako da, ustvari parafraziram ne navodeći referencu.
 
Ko tebi brani da sedneš kod Teše? Imaš ruke, noge? Maca pojela jezik? Ah, da, pukao ti je stomak od smeha.
th_coffee.gif


Tandoori Masala po običaju falsifikuje jer ovo što je naveo nije moja opaska i to sam jasno istakao niže na istoj temi:

Medijsko eksponiranje nije moj stil, da neko odavde s Krstarice ode na televizijsko gostovanje ili tribinu "protiv" Sarica, prikljucio bih se dobrovoljno iza kulisa kao "savjetnik" ili "pomagac" nesto u tom stilu. Pripremio bih izvore i literaturu, barem ono sto je meni dostupno.

Sam si napisao da si "preuredio redosled recenica", ne navodeci reference, znaci onda je tvoja (iako prepricana) opaska. Osim toga, ispod teksta u originalnom odgovoru nema nikakve reference. Da si naucio osnovna pravila citiranja tokom svih ovih godina (osnova naucnog metoda), mnoge tvoje gluposti ovdje ne bi dolazile do izrazaja.

Tebi nije dosta sto si popio onoliko samarcina na temi o Becu, pa hoces jos? Dobro.
 
Medijsko eksponiranje nije moj stil, da neko odavde s Krstarice ode na televizijsko gostovanje ili tribinu "protiv" Sarica, prikljucio bih se dobrovoljno iza kulisa kao "savjetnik" ili "pomagac" nesto u tom stilu. Pripremio bih izvore i literaturu, barem ono sto je meni dostupno.

Sam si napisao da si "preuredio redosled recenica", ne navodeci reference, znaci onda je tvoja (iako prepricana) opaska. Osim toga, ispod teksta u originalnom odgovoru nema nikakve reference. Da si naucio osnovna pravila citiranja tokom svih ovih godina (osnova naucnog metoda), mnoge tvoje gluposti ovdje ne bi dolazile do izrazaja.

Tebi nije dosta sto si popio onoliko samarcina na temi o Becu, pa hoces jos? Dobro.

Da nemaš poremećen test realnosti, znao bi da se te "šamarčine" jedino tebi priviđaju.

Nego imaš li ti ili nemaš potvrdu originala pisma pape Jovana X? Da ili ne. :kafa:
 
Da ili ne, dragi moj, da ili ne...

To što ti umišljaš da se izvor ne može citirati u segmentima nego samo u celini, to je, veruj mi, samo tvoj problem.

Bas u primjeru navodjenja pisma pape Ivana X se najplasticnije ogleda krajnje kontradiktorna ludost priklanjanja Sarica srpskoj (autohtonistickoj, zeljnoj naucne istine) publici kao i Sariceva afirmacija u njenim ocima kao istinskog naucnika jer citira u ocima te iste publike izmisljenog kralja i falsifikovano pismo.
 
Bas u primjeru navodjenja pisma pape Ivana X se najplasticnije ogleda krajnje kontradiktorna ludost priklanjanja Sarica srpskoj (autohtonistickoj, zeljnoj naucne istine) publici kao i Sariceva afirmacija u njenim ocima kao istinskog naucnika jer citira u ocima te iste publike izmisljenog kralja i falsifikovano pismo.

Baš se ovde ogleda kako je tebe mokra čarapa ošamarila jednom za ceo život. Shvataš li ti išta o nauci koja se zove istorija?
 
Baš se ovde ogleda kako je tebe mokra čarapa ošamarila jednom za ceo život. Shvataš li ti išta o nauci koja se zove istorija?

Probao sam da ti objasnim na jednostavan nacin, vidim da ne ide, mozda je Politika najbolja sekcija ya tebe gdje zalaze oni s manjim intelektualnim kapacitetima.

Razumijem ponesto o istoriji, pogotovo kad neko poput tebe izvrce Hobsbaumove citate, ne samo jednom, toliko si bezobrazan i drzak, ides toliko daleko da falsifikujes onaj njegov citat o "nordijskoj istoriografskoj skoli" iako on taj termin ne upotrebljava u svojim knjigama.
 
Razumijem ponesto o istoriji, pogotovo kad neko poput tebe izvrce Hobsbaumove citate, ne samo jednom, toliko si bezobrazan i drzak, ides toliko daleko da falsifikujes onaj njegov citat o "nordijskoj istoriografskoj skoli" iako on taj termin ne upotrebljava u svojim knjigama.

Govoriš napamet. Naći ćemo izvor i videti da li je parafraza u duhu izvora ili je u pitanju izvrtanje. Do tada možeš da iznosiš mišljenja a ne nepotkrepljene tvrdnje. Jer, ako ne znaš, onda je tvoja izjava da ja "falsifikujem" - falsifikat. Ja sam preneo, nisam izmislio.

Za sada imamo potvrdu da si falsifikovao Malovićevu recenziju Žutićeve knjige kao "moju opsaku". Fasifikator, dakle, dokazani. Ni sava ni Dunav ne bi te oprali pred srpkim rodom i porodom. :hahaha:

- - - - - - - - - -

Sam si napisao da si "preuredio redosled recenica", ne navodeci reference, znaci onda je tvoja (iako prepricana) opaska.

Ne znači. Tekst je naveden kurzivom i svako ko se sagnuo na vreme pred mokrom čarapom, kao npr. Kroasanije koji je i pitao odakle je citat, vidi da je u pitanju citat.

Na preko 20 mesta na internetu se pojavljuje citat koji si proglasio "mojom opsakom":

https://www.google.it/search?num=10.......0...1c..64.psy-ab..1.0.0....0.uP2N0n6ec-k
 
Poslednja izmena:
Govoriš napamet. Naći ćemo izvor i videti da li je parafraza u duhu izvora ili je u pitanju izvrtanje. Do tada možeš da iznosiš mišljenja a ne nepotkrepljene tvrdnje. Jer, ako ne znaš, onda je tvoja izjava da ja "falsifikujem" - falsifikat. Ja sam preneo, nisam izmislio.

Za sada imamo potvrdu da si falsifikovao Malovićevu recenziju Žutićeve knjige kao "moju opsaku". Fasifikator, dakle, dokazani. Ni sava ni Dunav ne bi te oprali pred srpkim rodom i porodom. :hahaha:

- - - - - - - - - -



Ne znači. Tekst je naveden kurzivom i svako ko se sagnuo na vreme pred mokrom čarapom, kao npr. Kroasanije koji je i pitao odakle je citat, vidi da je u pitanju citat.

Na preko 20 mesta na internetu se pojavljuje citat koji si proglasio "mojom opsakom":

https://www.google.it/search?num=10.......0...1c..64.psy-ab..1.0.0....0.uP2N0n6ec-k

Na tebi je da pronadjes toboznji Hobsbaumov citat o "nordijskog istoriografskoj skoli", to si trebao uraditi na onoj temi o Becu, cak je i Slaven insistirao da das izvor. Nista ti ne vjerujem sto se toga tice jer nije prvi put da koristis Hobsbauma da pljucnes po Hrvatima, sjeti se da sam ukazao Kroasaniju na onoj temi o istarskim Hrvatima da Hobsbaum ne negira proto-komponentu kod Hrvata isto, sto je napomenuto na temi o Becu. Toliko smeca treba cistiti iza tebe, mozda je bolje da koristis pelene?

Da si citirao tekst kako treba, stavio potpis autora, onda bi bilo pravilno. Ovako si prepricao tekst, onda se pravdao Kroasaniju nize da je tudji. Ovdje si upao u jednu kontradikciju, ako si preuredio recenice, a ispod priznao da se radi o Malovicevoj recenziji Zuticeve knjige, zasto si onda "preuredio" originalan autorov citat? Ili, reci da je citat tvoj preuredjen (preprican) ili od tog Malovica, ali ako se odlucis na ovo drugo, zamoli moderatore da stave u tvoj odgovor originalan citat s potpisom autora, bez ikakvih tvojih "intervencija". Ovako, sjedis na dvije stolice, prepricavas citat a ispod kazes da je tudji. Odluci se vise.
 
Poslednja izmena:
Bendzamin Netanijahu, izraelski premijer je rekao da su "Srbi i Jevreji prijateljski narodi jos iz doba Rimske Republike". Jeste da bas nisam neko ko podrzava Izrael ali ovakva izjava nije recena iz zaebancije!

Sad ispada da je i Netanijahu "srpski autohtonista"? :D

Добро реагујеш на изјаву политичара из 2014. године.
Шта један политичар прича о прошлости приликом једне протоколарне посете може се тумачити једино из угла реалполитике.

О свему другоме, ту су историјски извори који не дају ни трунчицу повода да сматрамо да је иједан Србин пре одласка Саве Немањића у Свету земљи уопште упознао неког Јеврејина.
 
Добро реагујеш на изјаву политичара из 2014. године.
Шта један политичар прича о прошлости приликом једне протоколарне посете може се тумачити једино из угла реалполитике.

О свему другоме, ту су историјски извори који не дају ни трунчицу повода да сматрамо да је иједан Србин пре одласка Саве Немањића у Свету земљи уопште упознао неког Јеврејина.

Da vidimo koji je to kontekst u kojem jedan političar daje istoriografske ocene.

Možemo se poslužiti primerom nedavnog putovanja Kolinde u Rusiju. Šta je ona izjavila, sećamo se. Da li je mogla toda zna iz opšte kulture, teško. Da li je neko pripremio to što će rreći. Da. Ko? Istoričari.

Ne može mnogo drugačije biti u slučaju Netanijahua, može biti samo malo elaboriranije i na višem nivou.
 
Da vidimo koji je to kontekst u kojem jedan političar daje istoriografske ocene.

Možemo se poslužiti primerom nedavnog putovanja Kolinde u Rusiju. Šta je ona izjavila, sećamo se. Da li je mogla toda zna iz opšte kulture, teško. Da li je neko pripremio to što će rreći. Da. Ko? Istoričari.

Ne može mnogo drugačije biti u slučaju Netanijahua, može biti samo malo elaboriranije i na višem nivou.

И историчари су Томи Николићу рекли о жутим људима који ће да пију са Мораве, претпостављам?

Врло добро знаш да је изјава Нетањахуа потпуно ван сваког историјског контекста.

- - - - - - - - - -

Jevreji su se davno rasuli iz Izraela. Živeil su zajedno sa Srbima u Istočnom Rimskom Carstvu vekovima pre Nemanjića.

Чуо си за хиперболу? :)
 
И историчари су Томи Николићу рекли о жутим људима који ће да пију са Мораве, претпостављам?

Врло добро знаш да је изјава Нетањахуа потпуно ван сваког историјског контекста.

S obzirom da je čovek živ, ministar za nauku može diplomatskim jarkom zamoliti za pojašnjenje i nedoumica će se razrešiti.
 
Tu se radi, očigledno, o pričanju napamet. Dovoljno je pogledati recimo Jevrejsku enciklopediju koju je uređivao njegov otac, istoričar Benzion Netanjahu (ili bilo šta što je taj čovek ikada napisao).

dwriter_15027201902.jpg


Takvi propusti državnicima stalno prolaze. Nema nikakvog razloga tražiti pojašnjenje jer bi to bilo (u diplomatskom kontekstu) provokacija izrealske države i neprijateljski čin, dovodeći njenog lidera u neprijatan položaj.
 
Tu se radi, očigledno, o pričanju napamet.

Nije očigledno, već je verovatno. Ali da bi se otklonila sumnja treba čoveka pitati.

- - - - - - - - - -

Nema nikakvog razloga tražiti pojašnjenje jer bi to bilo (u diplomatskom kontekstu) provokacija izrealske države i neprijateljski čin, dovodeći njenog lidera u neprijatan položaj.

Ustvari, jedini koji bi mogli da izvuku deblji kraj od provere podatka su bečki đaci, pa se boje i da pitaju. To dovoljno govori o njihovom "metodu". "Ne pitaj, za svaki slučaj."
 
Bendzamin Netanijahu, izraelski premijer je rekao da su "Srbi i Jevreji prijateljski narodi jos iz doba Rimske Republike". Jeste da bas nisam neko ko podrzava Izrael ali ovakva izjava nije recena iz zaebancije!

Sad ispada da je i Netanijahu "srpski autohtonista"? :D

Ne mora znaciti, Sloveni su potomci Javana u ranosrednjovjekovnim jevrejskim hronikama, npr. u "Josipponu", tamo se pronalaci slicna prica kao i u ceskim istorijskim citankama poput Pulkavine. Druga verzija price u istom izvoru, navodi se da se mozda radi o Kananitima (veza "kena'an", biblijsko znacenje "rob"). Netanyahu je mogao posavjetovati se s istoricarima ciji su preci vjerovatno zivjeli na Balkanu ili po sjevernim slovenskim zemljama, a dosli u Izrael nakon Drugog svjetskog rata, a njima su poznati jevrejski izvori o ranosrednjovjekovnim Slovenima.

Lewicki.jpg


Na kraju krajeva, treba ga fino upitati odakle mu tacno ta informacija, cisto da se stavi tacka na taj slucaj. Ako se nesto tako nalazi u knjigama, to je u rabinskoj literaturi prije nase ere i prvim vjekovima nase ere koja je jako dobro obradjena kod Jevreja. Ne sumnjam da bi jevrejski strucnjaci odavno uputili te informacije slovenskim istoricarima na svim stranama.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top