Šta to fali globalizaciji?

Sizif

Strani posmatrač
Moderator
Poruka
54.451
Ovo se pitanje pokrenulo kao sporedno na jednoj drugoj temi, ali mislim da zaslužuje sopstvenu.

Da bi znali o čemu zapravo raspravljamo, definisao bih globalizaciju kako je ja vidim, recimo da je u pitanju "skup procesa koji vodi integraciji kulturnih, ekonomskih, političkih i socijalnih sistema van administrativnih granica, širom sveta". Takođe, može se uprošćeno reći da je "globalizacija tendencija ka ujedinjenju nacionalnih tržišta". Ako neko ima bolju ideju od ovih, neka kaže.

Naime, ono što meni nije jasno to je inertnost ljudi kad krene da se pljuje po globalizaciji - bez mnogo razmišljanja svi tvrde da je to najveće zlo posle bolesti, rata i gladi.

A zašto, pitam se?
 
Мене не брине глобализација као ''уједињење националних тржишта'', него глобализација као ''интеграција културних, економских, политичких и социјалних система'' кад се добро зна и види да уопште није реч о ИНТЕГРАЦИЈИ различитих, него о НАМЕТАЊУ ЈЕДНОГ културног, економског, политичког и социјалног система. ТО је оно чему се противим!
 
Sizif:
Ovo se pitanje pokrenulo kao sporedno na jednoj drugoj temi, ali mislim da zaslužuje sopstvenu.

Da bi znali o čemu zapravo raspravljamo, definisao bih globalizaciju kako je ja vidim, recimo da je u pitanju "skup procesa koji vodi integraciji kulturnih, ekonomskih, političkih i socijalnih sistema van administrativnih granica, širom sveta". Takođe, može se uprošćeno reći da je "globalizacija tendencija ka ujedinjenju nacionalnih tržišta". Ako neko ima bolju ideju od ovih, neka kaže.

Naime, ono što meni nije jasno to je inertnost ljudi kad krene da se pljuje po globalizaciji - bez mnogo razmišljanja svi tvrde da je to najveće zlo posle bolesti, rata i gladi.

A zašto, pitam se?

Integracija kulturnih , ekonomskih i socijalnih sistema ...ti pomenu i politicke???:)))
to ukljucuje i integraciju religioznih sistema....
pa sto se toga tice vecina planete je jos uvek u 12. veku, vode se religiozni ratovi....
takav pokusaj jeste zlo, malo veci pokusaj moze da dovede do najveceg i najkrvavijeg rata u istoriji covecanstva...
Seti se samo sta nam je donelo ujedinjenje 6 republika u SFRJ i integracija kulturnih, politickih , trzisnih i religioznih sistema....samo razdor i mrznju i na kraju rat...plus vestacki iscrtane ne-etnicke granice republika koje su nam donele najvise nevolja, zla i najvise mrznje....
i ko ce da integrise kad oni "odozgo" oni koji imaju najvecu moc na globalnom nivou , vec decenijama strateski dezintegrisu , naravno kroz integraciju..
spojiti da bi to dovelo do opsteg haosa, krvi i ratova.....i daljeg cepkanja i dezintegracije
i onda oni upadaju bombardovanjem da "spasavaju" "neduzne"...odnosno one koji su prethodno odabrani da iniciraju ratove i ubijanja, da bi kasnije bili okarakterisani kao nevini i bili "spaseni"
 
Sizif:
Ovo se pitanje pokrenulo kao sporedno na jednoj drugoj temi, ali mislim da zaslužuje sopstvenu.

Da bi znali o čemu zapravo raspravljamo, definisao bih globalizaciju kako je ja vidim, recimo da je u pitanju "skup procesa koji vodi integraciji kulturnih, ekonomskih, političkih i socijalnih sistema van administrativnih granica, širom sveta". Takođe, može se uprošćeno reći da je "globalizacija tendencija ka ujedinjenju nacionalnih tržišta". Ako neko ima bolju ideju od ovih, neka kaže.

Naime, ono što meni nije jasno to je inertnost ljudi kad krene da se pljuje po globalizaciji - bez mnogo razmišljanja svi tvrde da je to najveće zlo posle bolesti, rata i gladi.

A zašto, pitam se?

Pa u samoj definiciji globalizacije nema bas nista lose.
Problem je u ljudima koji pokusavaju da je "sprovedu".
Pak ovi koji je kritikuju, kako ti kazes "pljuju" po globalizaciji nisu nimalo krivi.
Vidis i sam do cega je dovela realizacija globalizacije, ovakva kakva je.
 
Mislim da danas nemamo integraciju vec utapanje u kulturu koja pokusava da se pretvori u dominantnu - naravno govorim o americkoj. Takodje, kaze se da je ovakva globalizacija jako nepravedna - siromasni su i dalje siromasni a bogati su sve bogatiji. Zna se ko najvise trosi a ko umire od gladi. Jedino je pitanje da li je ovaj trend namerno projektovan od strane danas/juce najmocnijih ljudi sveta ili je to prirodna posledica kapitalizma. Ja licno mislim da bi Zapad mogao mnogo vise da pomogne. Recimo, zahvaljujuci SAD - u Juzna Amerika je dosla do ivice kolapsa itd, pravili su oni jos punoi sra*a po svetu, da izvinite na izrazu.

p.s. i Sizife koliki ti je ( iq:) )? Posto cujem da ti neko zavidi...
 
"skup procesa koji vodi integraciji kulturnih, ekonomskih, političkih i socijalnih sistema van administrativnih granica, širom sveta".

Da je to primarno ne bi antiglobalisticki pokreti u svetu bili tako jaki. Globalizacija se za sada uglavnom svodi samo na slobodan protok robe i kapitala ali ne i ljudi...kapital udje u neku siromasnu zemlju samo da izvuce profit a mogucnost da tamo i ostane je minimalna - tako bogati postaju jos bogatiji a siromasni jos siromasniji
...osim toga ako je globalizacija dobra zar je treba nametati oruzjem i ucenama :)
 
To nije kultura vec nacin zivota koji je osnovan na bogastvu i kapitalizmu. Tu kulture nema. Sta se zapravo prenosi sa kolena na koleno? Prenosi se skrtost, zudnja za parama i bogastvom, nebriga prema prirodi i ljenost. Sta stoji iza globalizacije? Kapitalizam naravno, i sami znamo da je Amerika glavni branitelj ovoga sistema.

Ima li ovo smisla?
 
Truman:
Mislim da danas nemamo integraciju vec utapanje u kulturu koja pokusava da se pretvori u dominantnu - naravno govorim o americkoj. Takodje, kaze se da je ovakva globalizacija jako nepravedna - siromasni su i dalje siromasni a bogati su sve bogatiji. Zna se ko najvise trosi a ko umire od gladi. Jedino je pitanje da li je ovaj trend namerno projektovan od strane danas/juce najmocnijih ljudi sveta ili je to prirodna posledica kapitalizma. Ja licno mislim da bi Zapad mogao mnogo vise da pomogne. Recimo, zahvaljujuci SAD - u Juzna Amerika je dosla do ivice kolapsa itd, pravili su oni jos punoi sra*a po svetu, da izvinite na izrazu.
...
bez obzira na sve pomore, čovečanstvo se uvećalo oko tri puta za poslednjih sto godina.

u suštini kapitalizma je da mora da grabi ili će biti zgrabljen. resursi su ograničeni, a potrebe za njima rastu i tu je već sve proračunato i projektovano, bukvalno u kojoj godini se dokle mora stići i koji region će imati kakvu namenu (sudbinu) u budućnosti...

mislim da globalizacija treba da olakša određene neminovnosti, da sve to malo bolje proklizi, ponekog spase, većinu podavi i sl.

u krug privilegovanih nikad nije bilo lako ući, niti se baš činjenjem, samo dobra, tamo stizalo...
 
Posmatram samo definiciju koju si dao.

Po definiciji 1 (ono kultura.....) problem je unifikacija. Nastavak problema je što unifikaciju bira najači.Nastavak problema je što je najači trenutno onaj koji ima najviše para. Nastavak problema je to što trenutno najviše para ima onaj koji je najviše koristio oružje i nadmoć oružja da bi sticao korist (malo njih zna da je od II svetskog rata USA u svakom sukobu naplaćivala debelo sprovodjenje brodova koji prolaze u blizini kriznog regiona , kako suec, tako i sve ostale oblasti....bez pitanja odakle im pravo na licencu, već ono što se prećutno zna , a to je da ubijaju, nameštaju, nameću i ne pitaju drsko za namicanje za svoje interese).

Nauka:
Ima problem u politici i u kapitalizmu kao usporenju i ograničavanju pravilne validacije , ocene vrednosti ovog rada i resursa. Ovo nije vezano za globalizaciju iz prve, ali je preko političkih stereotipa sve više prošireno na svet...ekonomija - politika - stega nad naukom.

Iskrena globalizacija je možda samo u Evropi , što je oduvek i bila, kolevka mudrosti, ali kad se pomeša sa željom ta mudrost ju je skupo koštala.
Nauka ima koristi od takve globalizacije u većem budžetu , tj jačanju državnog arbitriranja i potiranju kapitalizma . Kako? Kroz ukidanje najače karike kapitalizma (jača kapital , a slabi sve koji nemaju kapital) konkurencije. Državna arbitraža u nauci u Evropi vodi tehnokratiji jer ukida duplo, troduplo proučavanje i istraživanje nekih procesa. To je pojevtinjenje , ali i koncentracija snage. Postoji i psihološko delovanje (za sada podsvesno , jer niko ne optužuje Evropu za antikapitalističku kampanju).

Srbija je nažalost izabrala (divlji zapad) USA konvenciju puppet, a i muppet države. Tj političari u njoj.Prevod je patronat i igračka.Evropa sa druge strane geografski bliža , ali i slabija deluje, ali izbor je ipak bio naš. Iako je 60:40 odnos snaga za USA , sa znatnim zatezanjem je moglo da se izgradjuje više evropski nego USA oblik zavisnosti naše države....i tržišta...Posledice su sledećih 30 godina , a kasnije će već ostati uticaj Evrope na nas i nas na Evropu (ovo drugo me više brine, jer smo , kao i ostali koji su USA marionete , teret i psihološki uticaj na evropu....)

Naše lokalne "žvake" tipa radikali, demokrate,sxx,dxx i ostale kombinacije su samo žvake.
 
bataraka:
bez obzira na sve pomore, čovečanstvo se uvećalo oko tri puta za poslednjih sto godina.

u suštini kapitalizma je da mora da grabi ili će biti zgrabljen. resursi su ograničeni, a potrebe za njima rastu i tu je već sve proračunato i projektovano, bukvalno u kojoj godini se dokle mora stići i koji region će imati kakvu namenu (sudbinu) u budućnosti...

mislim da globalizacija treba da olakša određene neminovnosti, da sve to malo bolje proklizi, ponekog spase, većinu podavi i sl.

u krug privilegovanih nikad nije bilo lako ući, niti se baš činjenjem, samo dobra, tamo stizalo...

...na zalost tacno...ali ja i dalje mislim da je ova planeta dovoljno velika za sve nas ali je mala za gramzivost samo jednog coveka
 
knindza88:
Po mom misljenju Amerikanci nemaju kulturu.
Amerikanci imaju kulturu.

Takođe je pogrešno misliti da je globalizacija nametanje američke kulture ostatku sveta, (iako je to jedan od bitnih aspekata), ipak nije jedini.

Da budem iskren, iako mi je kultura McDonaldsa poprilično odurna, ipak mi je manje odvratna od kulture bombaša samoubica. Oba modela su samodestruktivna, ali opet jedenjem nezdrave hrane ubijaš samo sebe, i to je tvoje pravo, a ovo drugo je ipak, po mom mišljenju, mnogo pogrešnije.
 
mislim da se nikome nicija kultura ne namece...
svi znate da zahvaljujuci sredstvima moderne komunikacije koja ne poznaju granice, i uopste mobilnosti ljudi, dobara i informacija, druge kulture imaju mnogo vise upliva u nacionalne nego ranije...
kada se u obzir uzme cinjenica da je amerika danas najrazvijenija zemlja, da je zahvaljujuci tome engleski jezik danas najvazniji svetski jezik, (kao i da je holivud u americi :) ) namece se zakljucak da je logicno da bas ona vrsi i najveci uticaj na svetsku kulturu.
to je jednostavno, jedan prirodni drustveni proces koji nije bio nepoznat ni u drugim epohama civilizacije i kakvih ce verovatno u buducnosti jos biti... ekonomija - ista prica...
sto se amerike tice zeelim jos da dodam da uopste ne razumem cemu naglasavanje njenog (i to namernog?!) uticaja u procesu globalizacije...mislim da globalizaciji pre svega teze evropske drzave...
i da rezimiram - nemam nista protiv globalizacije...
 
...e pa ekonomija je tu najvaznija prica :) ...da nije tako zar bi Ameri gradili onaj zid na granici sa Meksikom a cujem da imaju i nameru da svim imigrantima ugradjuju cipove da bi ih lakse pratili...to mi se bas i ne uklapa u bajku o globalizaciji ili je to jedan od nacina da se odbrane od drugih kultura uprkos sredstvima moderne komunikacije koja ne poznaju granice :)
 
ja ne poricem da amerika tezi ka realizaciji svojih interesa, sto je i normalno, ali na nacin koji bar po mom misljenju nije uvek prihvatljiv i zloupotrebljavajuci svoju moc...samo ne razumem kakve te dve konkretne stvari koje si pomenula imaju veze sa globalizacijom?
 
Sizif:
Ovo se pitanje pokrenulo kao sporedno na jednoj drugoj temi, ali mislim da zaslužuje sopstvenu.

Da bi znali o čemu zapravo raspravljamo, definisao bih globalizaciju kako je ja vidim, recimo da je u pitanju "skup procesa koji vodi integraciji kulturnih, ekonomskih, političkih i socijalnih sistema van administrativnih granica, širom sveta". Takođe, može se uprošćeno reći da je "globalizacija tendencija ka ujedinjenju nacionalnih tržišta". Ako neko ima bolju ideju od ovih, neka kaže.

Naime, ono što meni nije jasno to je inertnost ljudi kad krene da se pljuje po globalizaciji - bez mnogo razmišljanja svi tvrde da je to najveće zlo posle bolesti, rata i gladi.

A zašto, pitam se?

zashto?...zato shto ne postoji integracija...postoji asimilacija...nema ukrshtanja nema raznolikosti...globalizacija je potroshachki sistem...dakle ne utopija svih drushtva i naroda...vetj ubijanje svega endemskog...kapitalizam je pobedio i to je sve o chemu se radi...netje postojati nijedna drzhava u svetu koja nije demokratska...globalizacija je amerikanizacija thats all...shto ja znam engleski?
 
S_K_V_O:
ja ne poricem da amerika tezi ka realizaciji svojih interesa, sto je i normalno, ali na nacin koji bar po mom misljenju nije uvek prihvatljiv i zloupotrebljavajuci svoju moc...samo ne razumem kakve te dve konkretne stvari koje si pomenula imaju veze sa globalizacijom?

...pa valjda ima veze sa onim sto sam u nekom postu pomenula - slobodan protok robe i kapitala ali ne i ljudi....ako je to ono za sta se globalisti zalazu ja sam onda za to da svoj kapital ostave kod kuce iza tih zidova :)
 
Andreavk:
...e pa ekonomija je tu najvaznija prica :) ...da nije tako zar bi Ameri gradili onaj zid na granici sa Meksikom a cujem da imaju i nameru da svim imigrantima ugradjuju cipove da bi ih lakse pratili...to mi se bas i ne uklapa u bajku o globalizaciji ili je to jedan od nacina da se odbrane od drugih kultura uprkos sredstvima moderne komunikacije koja ne poznaju granice :)
Kad se to dogodi (a svi su izgledi da hoce) bice to pocetak vladavine Zvijeri a ugradjeni cip (kao identifikacioni broj) bice njen zig. Sama globalizacija vodi tome. Stice se dojam da neki, samim uvidjanjem postojanja globalizacije, automatski (mehanicki) joj pripisju njen pozitivan uticaj na svjetske tokove. Amerika je za poslednje pola vijeka na polju eksploatacije naroda i unistenja zivotne sredine vodjenjem ratova, mozda, svojim gradjanima povecala standard, ali je citavom covjecanstvu nanijela samo stetu. Taj trend se i danas nastavlja. Ne vidim dobro u njenoj svojini svjetske globalizacije. Ja jesam "mali covjek" i moj uticaj na svjetska kretamja je beznacajan ali cinim i taj beznacajni korak da eventualno pomognem opstem svjetskom dobru.
 
AntunTun:
zashto?...zato shto ne postoji integracija...postoji asimilacija...nema ukrshtanja nema raznolikosti...globalizacija je potroshachki sistem...dakle ne utopija svih drushtva i naroda...vetj ubijanje svega endemskog...kapitalizam je pobedio i to je sve o chemu se radi...netje postojati nijedna drzhava u svetu koja nije demokratska...globalizacija je amerikanizacija thats all...shto ja znam engleski?

Tacno tako. Sta ce KFC u Kuvajtu?
 

Back
Top