Žene iz unutrašnjosti vs žene iz "spoljašnjosti"

Drage moje dame,
Sve ste mi slatke i krasne.Srbija je svojevrsni inkubator lepote u Evropi.Kao i mnogi odavde, dosta sam putovao i retko gde sretao toliko lepih žena kao u Srbiji.
Naravno, puno sam putovao po Srbiji i uživao u lepotama žena.
Antropološki kod nas postoji više tipova žena.Istraživanja su pokazala da recimo šumadinke imaju najlepše grudi...itd.
No to nije tema.
Beograd je metropola, sviđalo se to nekome ili ne.Metropola sa sobom nosi posebna svojstva svakodnevnog života, koja se u mnogome razlikuju u odnosu na manje gradove.U Beogradu je centar svih zbivanja i nije nevažno kako će jedna žena izgledati prilikom posete nekoj od zvaničnih institucija, poseti lekaru ili samom večernjem izlasku.
I na osnovu oblačenja, manira i stila možeš prepoznati većinu koja sa Beogradom ima kratkotrajnu vezu.
Užurbanost metropole i stil života su nametnuli beograđankama da se brže prilagođavaju ttrendovima.U unutrašnjosti se život odvija laganijim tempom, uglavnom svi zaju sve- poznaju se međusobno, pa stoga nema baš nekakve preterane potrebe iisticati se, a i manja sredina koja nažalost još uvek deluje po patrijahalnom principu ne trpi drastičnu razliku.Žena u malom mestu može olako da bude proglašena nemoralnom ukoliko e njen stil bitno razlikujeod "propisanih normi" sredine.
S toga ta ista žena ili mlada dama kada dođe u Beograd želi da nadoknadi sve ono propušteno, da se oslobodi stega okoline i to odmah svakome ko ima iole iskustva pada u oči.
Krug pravih beogradskih žena je veoma uzak i zatvoren.Uglavnom su u piitanju višedecenijske čak i vekovne porodične veze.One imaju svoja pravila i svoj stil, svoje kodekse i svoje dogme.Beograsku damu ili mladu damu ćete prepoznati po tome što će se uljudno javiti starijoj komšinici, po tome što će starijoj osobi ustupiti mesto u prevozu.
Beogrđanka nikada neće uključiti mobilni u pozorištu niti pokušati da na koncert u Kolarcu uđe u farmerkama i patikama.
Većina bepgrađanki će se sagnuti i pokupiti papir koji ste ispred nje bacili na trotoar i neće vam ni reč reći.
Beograđanka nikada neće znati sve nazive ulica, naročito ne nove.
Beograđanka vam nikada neće potencirati da je njena porodica recimo tri Veka u Beogradu.....
E to malo sam vas udavio.

m'daj. koja su to visevekovna prijateljstva?
 
S toga ta ista žena ili mlada dama kada dođe u Beograd želi da nadoknadi sve ono propušteno, da se oslobodi stega okoline i to odmah svakome ko ima iole iskustva pada u oči.
Ne znam zasto je toliko tesko shvatiti da je mnogo ljudi doslo u Beograd ili otislo na neko drugo mesto na kugli zemaljskoj iz poslovnih ili licnih razloga, a da pri tom nije bilo potrebe da se icega oslobadja niti da se icemu prilagodjava. Nisu svi dosli iz manje u vecu sredinu da bi bezali od necega ili se spasavali svog zavicaja.
Krug pravih beogradskih žena je veoma uzak i zatvoren.Uglavnom su u piitanju višedecenijske čak i vekovne porodične veze.One imaju svoja pravila i svoj stil, svoje kodekse i svoje dogme.
Mili boze cuda velikoga :lol:

Beograsku damu ili mladu damu ćete prepoznati po tome što će se uljudno javiti starijoj komšinici, po tome što će starijoj osobi ustupiti mesto u prevozu.
Beogrđanka nikada neće uključiti mobilni u pozorištu niti pokušati da na koncert u Kolarcu uđe u farmerkama i patikama...
To je karakteristika svakog pristojnog coveka i to od detinjstva. Bas si nasao primere damskog ponasanja :mrgreen:
 
Silom prilika (ratnih desavanja u BiH) zivjela sam svuda...Ovako, redom hronoloski...
Rodjena u Sarajevu.
Izbjegla na Jahorinu, zivjela tamo 7 mjeseci.
Potom u Beogradu 2 godine i 7 mjeseci.
U Subotici 3 mjeseca.
U K.P.-selu kod Samca 7 mjeseci.
Vec neko vrijeme u Banja Luci ( u predgradju, i 2 naselja u sirem i uzem centru)

Znaci, prosla sam i brdsko-planinske, i seoske krajeve, manje i vece gradove...Nisam se libila nicega da radim, od seoskih poslova tipa kopanja koje u zivotu do tad nisam nikad.
Smatram se "djetetom sa asfalta", jer sam rodjena u SA, i od malena imala neke navike koje se sticu u gradu-pozoriste, sport od malih nogu, ucenje stranih jezika, clanska karta biblioteke cim sam naucila da citam, videoteke, itd.

(A da se ne lazemo, svi smo mi jednom nogom porijeklom sa sela, jer na ovim prostorima malo, malo rat-migracije stanovnistva, i skidam kapu ko zna 9 koljena unazad svoje "loze" u istom mjestu da su...)

Danas su sve manje razlike izmedju vecih-manjih gradova/sela. Ako nista, informacije brze putuju, i dostupnije su svima.
Ne postoje nikakve razlike i podjele na ove ili one.
Postoji samo kucno vaspitanje i usadjeni sistem vrijednosti, licni konflikti i kompleksi pojedninaca ili grupa, bez obzira na mjesto rodjenja/stanovanja...
 
Drage moje dame,
Sve ste mi slatke i krasne.Srbija je svojevrsni inkubator lepote u Evropi.Kao i mnogi odavde, dosta sam putovao i retko gde sretao toliko lepih žena kao u Srbiji.
Naravno, puno sam putovao po Srbiji i uživao u lepotama žena.
Antropološki kod nas postoji više tipova žena.Istraživanja su pokazala da recimo šumadinke imaju najlepše grudi...itd.
No to nije tema.
Beograd je metropola, sviđalo se to nekome ili ne.Metropola sa sobom nosi posebna svojstva svakodnevnog života, koja se u mnogome razlikuju u odnosu na manje gradove.U Beogradu je centar svih zbivanja i nije nevažno kako će jedna žena izgledati prilikom posete nekoj od zvaničnih institucija, poseti lekaru ili samom večernjem izlasku.
I na osnovu oblačenja, manira i stila možeš prepoznati većinu koja sa Beogradom ima kratkotrajnu vezu.
Užurbanost metropole i stil života su nametnuli beograđankama da se brže prilagođavaju ttrendovima.U unutrašnjosti se život odvija laganijim tempom, uglavnom svi zaju sve- poznaju se međusobno, pa stoga nema baš nekakve preterane potrebe iisticati se, a i manja sredina koja nažalost još uvek deluje po patrijahalnom principu ne trpi drastičnu razliku.Žena u malom mestu može olako da bude proglašena nemoralnom ukoliko e njen stil bitno razlikujeod "propisanih normi" sredine.
S toga ta ista žena ili mlada dama kada dođe u Beograd želi da nadoknadi sve ono propušteno, da se oslobodi stega okoline i to odmah svakome ko ima iole iskustva pada u oči.
Krug pravih beogradskih žena je veoma uzak i zatvoren.Uglavnom su u piitanju višedecenijske čak i vekovne porodične veze.One imaju svoja pravila i svoj stil, svoje kodekse i svoje dogme.
Beograsku damu ili mladu damu ćete prepoznati po tome što će se uljudno javiti starijoj komšinici, po tome što će starijoj osobi ustupiti mesto u prevozu.
Beogrđanka nikada neće uključiti mobilni u pozorištu niti pokušati da na koncert u Kolarcu uđe u farmerkama i patikama.
Većina bepgrađanki će se sagnuti i pokupiti papir koji ste ispred nje bacili na trotoar i neće vam ni reč reći.
Beograđanka nikada neće znati sve nazive ulica, naročito ne nove.
Beograđanka vam nikada neće potencirati da je njena porodica recimo tri Veka u Beogradu.....
E to malo sam vas udavio
.

Koliko si koga udavio ne znam ali..definitivno
domaceg vaspitanja i lepog ponasanja je sve manje
 
Ima slicna tema na dipu, i bila je slicna, selo vs. grad i unutrasnjost ili tako nesto...
Ono sto ja mogu da primetim je da, nezavisno od karaktera ljudi, sto je presudno, ljudi iz Beograda manje umeju da se druze od onih u provinciji i manje su spremni da pomognu
To je cena otudjenosti zivota u velikom gradu

S druge strane, ljudi iz unutrasnjosti imaju manje kompleksa, a jedini nedostatak im je taj sto velicaju zivot u metropoli, kao da je to sinonim srece (pogresno, jer je vrlo individualno)
Zivot u prestonici istina pruza mnogo vise mogucnosti, ali namece i mnogo vise glavobolja i rashoda
To su neka moja zapazanja
 
ljudi iz Beograda manje umeju da se druze od onih u provinciji i manje su spremni da pomognu

Ovo mi je interesantno. Da li bi mogla da das konkretan primer? Mislim, na osnovu cega si dosla do tog zakljucka?

S druge strane, ljudi iz unutrasnjosti imaju manje kompleksa

:) A koji su kompleksi Beogradjana? (Ako se radi o lokalpatriotizmu i nepostovanju ljudi iz unutrasnjosti, ne moras da ponavljas, to je bilo receno vise puta na ovoj i slicnim temama.)
Interesuje me da li ima jos nesto sto se zamera Beogradjanima, a da nije spomenuto.
 
:) A koji su kompleksi Beogradjana? (Ako se radi o lokalpatriotizmu i nepostovanju ljudi iz unutrasnjosti, ne moras da ponavljas, to je bilo receno vise puta na ovoj i slicnim temama.)
Interesuje me da li ima jos nesto sto se zamera Beogradjanima, a da nije spomenuto.

Zavist sto nema ko da posalje paradajz u torbi u odsudnom momentu kad je paradajz 230 dindzi na pijaci! :lol:
 
Ima slicna tema na dipu, i bila je slicna, selo vs. grad i unutrasnjost ili tako nesto...
Ono sto ja mogu da primetim je da, nezavisno od karaktera ljudi, sto je presudno, ljudi iz Beograda manje umeju da se druze od onih u provinciji i manje su spremni da pomognu
To je cena otudjenosti zivota u velikom gradu

S druge strane, ljudi iz unutrasnjosti imaju manje kompleksa, a jedini nedostatak im je taj sto velicaju zivot u metropoli, kao da je to sinonim srece (pogresno, jer je vrlo individualno)
Zivot u prestonici istina pruza mnogo vise mogucnosti, ali namece i mnogo vise glavobolja i rashoda
To su neka moja zapazanja

Nedavno sam bila u Vojvodini... ono sta sam zapazila jeste da se ljudi, zaista, mnogo vise druze nego sto zapazam ovdje... sa prozora gledam u dvoriste dveju kuca koje nemaju nikakvu granicu medju sobom, kuce naslonjene jedna na drugu... ljeti ih gledam kako jedni sjede u svom a drugi u svom dijelu dvorista... i tako godinama... dok mi se ucinilo da je u Vojvidini sasvim drugacije... kao da su mnogo druzeljubiviji.
Ja sam ovdje vec dugo, i jos uvijek ne poznajem sve svoje komsije, dok sam u gradu kojem sam nekada zivjela sa svima bila na 'ti' i svi su kod svih isli na kafe.
Ljudi u Beogradu su mnogo otudjeniji. I onda shvatim kako i ja sama tome doprinosim... ja nisam naparvila nikakvu inicijativu da upoznam ove ljude, a govorim kako su otudjeni. Kritikujem 'njih', a u velikoj mjeri je problem u meni. Dosala sam sa ubjedjenjem da necu biti prihvacena, da su ljudi iz prestonice umisljeni i ko zna kakvi, jer se uvijek govorilo da je beograd alfa i omega, da tu zivi gospoda koja samo prezire.

Za tih par dana sam cula vise pogrda na racun Beograda nego za sve dosadasnje vrijeme... Beograd ovakav, Beogradjani onakvi... e moje misljenje je sledece:
problem je u centralizaciji... u tome sto je sve od drzavnog vrha u bg-u, najveci dio kapitala se ulaze u bg... vazno je da nam prestonica ima mostove pod oblacima, a ostatak drzave ne mora ni makadam da ima... i vremenom se razvila negativna klima prema prestonici... kao i narodu koji tu zivi.
Znam kako je kada odem u Hercegovinu. Meni je u velikoj mjeri naglasak promijenjen za ovih sedam godina, i dalje govorim ijekavicom, ali mi naglasak vise nije tvrd i grub kao nekada... i ljudi dole to zapazaju... desava se da me podhebavaju na taj racun... kao, vidi je, sada je Beogradjaaaaaaaanka, a ovdje se jos uvijek dogadja da mi neko sugerise da se vratim u svoju 'zabit'.
Oni me zajedljivo i ljubomorno ismijavaju, a ovdje omalovazavaju. Pa nigdje nisi prispio.
 
meni prija to komsijsko dobar dan itd...znaci one fore da mi neko tek tako bane u kucu su mi ogavne..i oduvek bile dok sam zivela u provinciji...nekako ljudi nemaju postovanja ka tudjoj privatnosti..sta ako su mi gace na sred sobe zato sto sam dosla pijana iz grada nocas..a komsinica dosla na kafu nenajveljena..misssiimmm bzv...nemam nsita protiov d ami dolaze prijatelji, uzivam u tome...ali kazu...El mogu da svrnem..tu sam za 10 min..ili evo me ispred tvoje zgrade...tako nesto..opet ljudi koji su mi bliski i kojima mogu da kazem..oprosti, dosao mi svaler! :)

A ne komsiluk koji posle ispira usta sa vama...u dokolici naravno..
 

Back
Top