Blogovi

Malleus Maleficarum (Malj protiv veštica) --------------------------------------------- Upamti to i ti, rode plemeniti, i od tih nastranih, bolesnoumih i krvoločnih džukela se zaštiti ! --------------------------------------------------------------- Da li ste znali, prijatelji veliki i mali ? Da je zloglasni rimski papa Inocenca VIII., ne skrivajući svoju veliku mržnju do žena i želeći da tom svojom slepom i patološki dekadentnom mržnjom razobliči i u temelju uništi ono što se još uvek kolokvijalno naziva Un secret de fammes (Ženska tajnstvenost, misterija, sakrivenost…) naredio svojim najvernijim sledbenicima i najzloglasnijim inkvizitorskim krvnicima iz monaškog reda dominikanca, samozazvanim teolozima, iz Nemačke, tu je bio i ostao...
Bogumili u Bosni nisu postojali kao ni bosančica, koja je starosrpska ćirilica Među bošnjačkim lingvistima i drugim ponekad se Kulinova povelja uzima kao dokaz tradicije bošnjačkog jezika i tzv. bosančica se uzima kao posebno bosansko pismo. Šta Vi kažete na to? Kakvo je to pismo bosančica? SLOBODAN REMETIĆ: Iz vremena austro-ugarske okupacije BiH potiče ideja izdvajanja srednjovekovne ćirilice bosanskih muslimana i katolika kao posebnog pisma pod imenom "bosančica" ili "bosansko-hrvatska ćirilica". Reč je o srpskom brzopisu koji je u doba vladavine Tvrtka Kotromanića "prenet sa srpskog dvora na bosanski i koji je i na novom zemljištu pratio razvoj brzopisa u matičnoj oblasti, a pri tom je u raznim krajevima...
Tema se odnosi na sva naša očekivanja, nadu, nešto u šta smo verovali. Zadržaću se na emocijama , koje nosimo u sebi , bez obzira kakav utisak želimo da ostavimo na druge.Takođe i na razočarenja koja su neminovna. Koliko duševna bol može da utiče na naše ponašanje , koliko na misli , osećanja. Da li uspevate da zadržite ljubav u sebi ili je pustite da se raspe , smatrajući da je ionako sve besmisleno. Slobodno se izrazite pesmom, citatom ili slobodnim izborom reči. Hvala na odgovorima. Temu sam otvorila na romantici, činilo mi se kao najbezbednije i najiskrenije mesto. Ako nije prikladno , premestite je.
Srčemo prvu jutarnju kaficu, moja Vilmica i ja, smožden do bola, baš me je smorila, a ona će: "Kiki, reci mi, gde si upozn`o tu tvoju `ebenu bivšu o kojoj stihove pišeš i još uvek samo za nju dišeš?" "U muzeju draga." - velim joj ja - " Prave cure se upoznaju u hramu kulture." "Znala sam, tako mi Boga i života tvoga, tamo je ta tvoja mila izložbeni eksponat bila ... A mene si upozn`o, `ebem te ćorava, na modnoj pisti... To je, ona velika, razlika međ` nama. Biće da ste svi intelektualci isti." "Da, draga," - opet ću ja - "lepota će da prođe, ali tebi pamet nikad` neće da dođe."
James Allen: "Čovek je bukvalno ono što misli. Njegov karakter je kompletan zbir svih njegovih misli." Meša Selimović: "Nije čovek ono što misli, već ono što čini." - Obe konstantacije su validne mada na prvi pogled izgledaju suprostavljene. Meša ima pravo kada kaže da se karakter najbolje ispolji kroz dela. Neko može smatrati sebe časnim i pored toga što ne postupa tako. U tom slučaju se radi o samoobmani. Medjutim, činjenica je da dela uvek proizadju iz misli. Ponekad možemo imati različite misli, usled različitih prohteva i želja, i naći se u nedoumici šta da činimo. Na kraju, ipak, prevlada neko mišljenje i odlučimo da ga sprovedemo u delo. Kada je čovek iskren i pošten trudi se da bude nepristrasan. To znači da se suočava i...
Soda bikarbona kao sredstvo za čišćenje Prodavnice su pune raznih deterdženata za čišćenje, markiranih i skupocenih, ali to ne znači da su pouzdani i bezbedni, štaviše neki od njih mogu uticati ili čak narušiti vaše zdravlje. Dok sledeći put budete razmišljali koji od ovakvih „brendiranih“ proizvoda da kupite, pomoći ćemo vam kako da veoma lako pronađete sredstvo za čišćenje, koje je pritom potpuno bezbedno po vas i vaših ukućana, a nalazi se verovali ili ne, u vašoj kuhinji. Reč je o sodi bikarboni (Natrijum hidrogenkarbonat). Glavne prednosti sode bikarbone su: Niska cena Potpuno je bezbedna Upija nečistoću i vlagu Može da zameni većinu sredstava za čišćenje Ubija mikro organizme Otklanja neprijatne mirise Sa sodom bikarbonom...

...

НЕКО И НИКО "Хоћемо ли да попијемо по једну?" "Наравно, не женим ја сина сваки дан, ред је." "Шта ћемо?" "Ти бираш." "А традиција? Знаш оно кад отац отвори ракију, коју је закопао оног дана када му се родио првенац? То ништа? Ниси имао времена за мене, од кафане." "Де, де, неће да је баш било тако а и да је било, бар си научио да будеш самосталан. Ниси ни свестан коју услугу сам ти учинио. Уосталом шта ти је недостајало, имао си све." "Нисам имао родитеље." "Па си се јадан искомплексирао, ајд пусти то него тркни до подрума. У оном лонцу, у ком ти баба кува сарму, је бокал ракије. Није баш да је твој вршњак али послужиће." "Каква си ти штекара матори." "Не кукај да се не предомислим." "Живели! " "Живели!" "Волиш ли је?" "Наравно да је...
"O, zagrli me sad, jako, najbolje što znaš i nemoj crnoj ptici da me daš. O ne, ne brini, proći će za tren, ja sam samo malo lud i zaljubljen. U mojim venama davni sever samuje i ja ponekad ne znam šta mu je, što luduje, od sreće tugu tka moja prosta duša slovenska. Uplaši me sjaj milion sveća kad se nebom popali. Gde je tome kraj"? ............................................................................... "Za kog su tako dubok zdenac kopali? Zašto se sve to dešava, dal' covek ista rešava il' smo samo tu zbog ravnoteže među zvezdama?"... Dj Balašević (Pjesma o iskonu) Rig Veda, X, 129 Ni bitka ni nebitka nije bilo tada, ni zračnog prostora niti nebesa nad njim. Što je prolazilo čas tamo čas amo? U čijem okrilju i gdje...
Da su zakoni starog dobrog Marfija uvijek aktuelni, i da sve što može krenuti po zlu, tako i krene, uvjerih se danas dok sam iz frižidera uzimala plastičnu bocu Senzacije sa aromom kruške koja mi je omiljena u posljednje vrijeme. Kako je u boci bilo taman toliko za jednu čašu, odlučim se ja da to popijem onako direktno iz boce, što i nije baš pohvalno, ali ponekad mi baš to merak. Kako već duže vrijeme plastična ambalaža sokova koje kupujemo, pa tako i Senzacije ima pričvršćen čep uz bocu što je u skladu je sa evropskom direktivom koja na tržištu dopušta isključivo plastične boce sa pričvrščenim čepom jer se time onemogućava bacanje čepova u okoliš i zagađenje,( a ujedno je i praktično, jer onemogućava da nam se čep otkotrlja u slučaju...
Dragi prijatelji i ostali dobronamernici, u ovo vreme oseke ideja, a plime toksičnih odnosa, sa velikom radošću sam shvatila da je lični blog dragoceno i spasonosno mesto za dobre odnose... za poklanjanje životne energije, ali i prihvatanje iste...za javno iskazivanje ljubavi i pažnje, prijateljstva i razumevanja, bez straha da ćete biti ismejani, ili da nećete biti shvaćeni...u svakom slučaju, bićete zagrljeni prijateljskom rukom... Dragi prijatelji, hajde da oživimo ovaj blog - šalama! Uživajte! :vzagrljaj: :heart2::vzagrljaj::heart2::vzagrljaj::heart2::vzagrljaj::heart2::vzagrljaj::heart2::vzagrljaj::heart2::vzagrljaj:

...

БАЈКА Преко седам мора, и седам гора. Преко седам долина и седам котлина, седам река и седам језера, живели су Чуварка и Витез. Имали су три сина и ћерку. Један син је био Јак, други Леп и трећи Паметан. Девојчица је била само Девојчица. Живели су у срећи и весељу. Једнога дана Чуварка је пала у кревет, нико није знао шта јој се десило. Долазили су многи видари и травари. Бабе врачаре и шамани. Хоџе, да пишу записе. Нико није умео да јој помогне. Једног дана је наишла старица и затражила им хладне воде. Донесоше јој пун крчаг. Када се напила рече им да постоји лек за Чуварку. Витеже рече она, пошаљи синове у свет. За годину дана, нек донесу оно што је највредније. То ће излечити Чуварку, у противном умреће. Отац опреми синове и посла...
Prostor svega lepog sto pročitam ❤️ Rasteš u ženskoj utrobi. Hraniš se ženskim grudima. Rasteš uz saosećanje i posvećenost žene. Preživljavaš sa ljubavlju žene. Kad odrasteš, zaljubiš se u ženu. Bićeš srećan sa njenom ljubavlju. Kad je kuća bez žene, to više nije dom. Uz pomoć žene postaješ otac Zahvaljujući ženi postajete porodica. Čak i u starosti potrebna vam je nega žene I pored svega ovoga, i dalje vršite nasilje nad ženama. Kada dođe vreme, proglasite ih drugom klasom. Ne odustaju od svog mesta u društvu. Da li ste ikada seli i razmišljali o tome kakva je to nezahvalnost? Kada neko ubije ženu, kažu, „sama je kriva, ona je imala aferu sa drugim muškarcem“. Kada neko izvrši nasilje nad ženom, jednostavno pita: Šta...
msm se nego šta to , ma da to , tačno to, ponekad mozak se uključi sam, iako u pozadini rade par programa, iako ni on sam ne zna šta su to programi , dali su to zvuci, da li je to boja, da li je to pogled , _koliko toga "da li" se nakupilo ma dosta, i zvuka i boje , _samo oči _njih nemoj_ to je mesto gde duša spava idemo,,,,,,,,,
Naravno, pojam vlasi predstavlja nadetnički pojam. Pitanje je do kojeg su stepena vlasi zapadnog Balkana bili romanizovani i da li su uopšte svi bili romanizovani, kao i to od kojih su etničkih-jezičkih komponenata bili komponovani pre romanizacije. Sva je prilika da je njihov dobar deo bio slavenofon. PS. Moja razmišljanja na temu: http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230462&postcount=6 (vlaki) http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230628&postcount=7 http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230657&postcount=9 http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230657&postcount=11 http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230657&postcount=12 http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=11230657&postcount=13...
Još od samog cika zore malog mrava muka mori, jer mravčica glasno zbori: "Trči, mravko, bos po rosi mrvu hljeba ti donosi!" Pa on još sa pijetlovima trči tamo, trči 'vamo i po žegi i po kiši za nevrijeme on ne mari vazdan radi samo. A kad padne prvi mrak trči mravko svojoj kući lavorče mu tople vode da odmori bolne noge vrijedno nosi mravčica pride ide večerica i još k tome mrva hljeba merak veći mu ne treba. A kad bude svega sit liježe mravko u postelju za njim krenu i mravčica zalud skliznu spavaćica, zaspa mravko blažen san dugačak je sutra dan. RiadaT.
Starosrpska ćirilica u srednjovekovnih Hrvata - Poljički statut Sam jezik Poljičkog statuta nije deo srpske baštine. Međutim, pismo (starosrpska ćirilica) a indirektno i sadržaj Statuta, jeste; pismo – jezičko-istorijske, a sadržaj – istorijske baštine, da budem precizan. Statut Poljica u splitskom zaleđu (aka poljički statut) pisan je, što je sasvim normalno, više puta. Da li se iko upitao "Šta će ćirilica u Poljicama, a nema je u Splitu?" Ko zna istoriju znaće da nam odgovori na pitanje "Šta su Poljica bile?", pa će otud biti dalje mnogo jasnije. Poljica su bile privilegovana komuna, a proučite ko je i zašto dobio privilegije... Ćirilični statut Poljica (aka Poljički statut) Otkud u Poljicama srpsko pismo? Poljica (Poljička...
Dan je otpočeo zbrda-zdola. A to baš ne volim! Nisam imala poseban plan za danas. Smenjuju se oblaci i sunce. Sparina. U glavi lelujanje. Ni ovako ni onako. Ne 'drži me mesto' ali nisam nervozna. Muzika mi, po občaju, prija. Kada nesvesno biram Bluz za današnju plej listu, znam da je to ono moje 'ni ovako ni onako'. E, sada, hoće li prevagnuti Ovako, ili Onako, to ni sama ne znam do kraja dana. Pokušavam da kontrolišem misli. Selektujem i dajem prvo na opstanak samo lepim mislima. One druge, pri prvom naletu u moju glavu, ubijam. Ne dam im da se roje! Kasno popodne. Samo jakom voljom teram sebe da se provozam biciklom. Spremila sam biciklo, obukla se sportski, uzela flašicu vode, telefon (mada ga izbegavam).E, da, setih se zelene...
U sitne sate kad duša sva od čežnje još o tebi sanja, k'o zvjezdana prašina zavučeš se pod trepavicu moga oka i žuljaš me. Čuj to!? Pa, i ta bol mi prija. A onda sa rosom što prvom zorom okupa grane mlade i zelene poželim da te suzom istjeram iz sebe nek' još jače zaboliš me. I bol kad nakratko mine poželim da pišem rime u okove riječima te stavim, pa lancima stihova vežem, a ti, kakav si i tad bi potrgao konce srca moga, što okačeno k'o sat na zidu stoji i strpljivo čeka da pogledaš ga. Samo još jednom. RiadaT.
Thomas Hobbes: "Čovekova savest i njegov sud su ista stvar; i pošto sud može biti pogrešan može i savest." - Savest se s razlogom povezuje sa moralnim ponašanjem. Ne samo što ukaže na razliku izmedju aktivnosti koje doprinose zajedničkom skladu od onih kojima se nanosi šteta i nepravda drugima, nego unese više razumevanja i odgovornosti da se učini ispravno delo. Dokaz za to su psihopate i sociopate. Oni nemaju savest i empatiju. Zbog toga čine gnusna, okrutna dela čija podlost i bezosećajnost zapanji ljude sa normalim emocionalnim i mentalnim razvojem. Uprkos tome još uvek dominira zastarelo, jednostrano shvatanje da je savest nametnuta spolja i da se formira vaspitanjem, uticajem roditelja, društva itd. To tvrdjenje nije u...
Moj rahmetli otac imao je jednu neobičnu naviku. Kad bi se trebalo gdjegod potpisati, obavezno je poslije potpisa stavljao tačku. Ma koliko sam mu trubila da bi trebao prestati s tim, on nije uzbijao šta mu govorim i tjerao je po svom,(iako je znao da joj tu nije mjesto), a što je mene baš nerviralo tim više što sam po struci jezičar. Sjećam se da je na posljednjoj ličnoj karti, onoj što važi trajno, ispod njegove slike stajala ta već njegova čuvena tačka na kraju potpisa. Odem sad za Bajram u svoj rodni grad. Džaba sva radost Bajrama, džaba što je i mama tu, meni on nedostaje, pa nedostaje. Prazna mi kuća. Pola duše, one što je bila rezervisana samo za njega mi prazno. Uzmem abdest, u torbu ubacim šal i krenem na mezarje da se...
Nasred' avlije i njene ranim jutrom oprane kaldrme kako Bajramu i dolikuje, opet nas je dočekala stogodišnja ljepotica, stara bosanska dvospratnica. Za razliku od prošlog posjeta, kad je bila okružena samo sa saksijama muškatli i hadžibega, ovaj put se još okupala u mirisu jorgovana koji dopire iz bašte, što se ugnijezdila nešto niže ispod kamene avlije. Ulazimo u prostrani halvat kuće, u rukama nam kese sa svježim paklamama, kupljenim u istoj pekari na Bistriku kao i oni ramazanski somuni što onamad ih nosismo za iftar. To je ono sarajevsko tradicionalno bajramsko pecivo što liči na pogaču, posuto ćurokotom, a nasred njeg je ona izbočina što je zovu kapom što se za nju djeca za bajramskim doručkom otimaju. Bajramujemo se sa...
Poreska uprava odlučuje da izvrši reviziju dede i poziva ga u kancelariju poreske uprave. Revizor poreske uprave nije bio iznenađen kada se deda pojavio sa svojim advokatom. Revizor je rekao: „Pa, gospodine, vi imate ekstravagantan način života i nemate stalno zaposlenje, što objašnjavate time da dobijate novac na kocki. Nisam siguran da Poreska uprava to smatra verovatnim." „Ja sam odličan kockar i to mogu da dokažem“, kaže deda. "Šta kažete na demonstraciju?" Revizor na trenutak razmisli i kaže: „U redu. Hajde." Deda kaže: „Kladim se u hiljadu dolara da mogu da ugrizem svoje oko. Revizor na trenutak razmisli i kaže: „Važi". Deda vadi svoje stakleno oko i grize ga. Revizorova vilica pada. Deda kaže: „Sad se kladim u dve hiljade...
E setih se neke madjarice sa velkim grudima iz srednje škole. Crveneo bih svaki put kad bih prošao pored nje,goreo takoreći Napisah joj neko pismo,neka romantika sa rečima oči boje smaragda,jedina takva,najlepša od svih,izgubim dah svaki put kad te vidim itd,i pošaljem joj. Ona mi odgovori,da bi htela da se vidimo,ja izludeh od sreće,pozajmljujem pare za čokoladu,kradem cveće iz komšijine bašte,molim prijatelja da mi pozajmi bicikli da odem do nje.Vozim isti 20 km , sa buketom zumbula i narcisa, a otpozadi umotanom čokoladom. Kako joj prilazim,tako mi obrazi crvene,gore a srce lupa kao da će iskočiti svakog trenutka. Ona prima poklon i zahvaljuje mi se. Neki parkić,sa klupom,ja i ona sedimo,pričamo,u stvari ja uživam samo gledajući...
Jane Addams: "Akcija je zaista jedino sredstvo ispoljavanja etike." - Misli i moralna načela se ne mogu znati sve dok se ne pokažu kroz dela i ponašanje. -------- Quintilian: "Ne trebamo govoriti da bi bilo moguće da nas publika razume, već da je nemoguće da nas pogrešno razume." - Zato je važno biti jasan ili nedvosmilen i precizan. Ipak, da li je uvek moguće izbeći pogrešnu interpretaciju? Ne zavisi li ona i od onoga ko sluša, a ne samo od govornika? Manja poluzatvorena posuda nikada ne može u potpunosti primiti sadržaj veće. Uvek se nešto izlije i ostane oskudno. Svako primi koliko može. Shodno tome tako i tumači. -------- Engleska poslovica: "Možeš dovesti konja do vode, ali ga ne možeš naterati da pije." -Nekome se može...
Kad glasa tvoga strune zapletu se u note moje duše kao zvuci čežnjivih okeana što vali im ljube stijene oživi pjesma kroz mene. I glasom tvojim pjevam dok ptice radosne na ruke mi slijeću i sve se bojim mili Bože, od ljepote da umrijeću. I dugo potom, kad pjesma se utiša k'o hamajliju glas tvoj čuvam od svakog zla da me brani noseć’ ga na srca svoga strani. Riada

...

ODUSTAJEM OD ODUSTAJANJA Od malena nas uče da odustajemo. Pametniji popušta. Okreni i drugi obraz da te nauče da odustajanje manje boli. Odustajemo da plačemo kad nam daju cuclu. Odustajemo da se branimo kad nas neko klepi u školskom dvorištu. Odustajemo od drugova brzo i lako. Ne borimo se za ljubavi, jer, Bože moj, imamo vremena i nećemo se valjda ženiti i udavati sa sedamnaest. Odustajemo od škole, jer kome još trebaju neki naučnici? Bolje gledaj...
A daughter is more than just a child… She is a bundle of joy, a ray of sunshine and a source of endless love… A daughter is a precious gift, filling your life with laughter, wonder and delight… She is one who brightens your darkest days bringing warmth and happiness wherever she goes… A daughter is constant presence offering love, comfort and support no matter what challenges life may bring… She is the keeper of your dreams, the one who inspires you to be your best self and the embodiment of your hopes and wishes… She is a reflection of your love, a reminder of what truly matters in life and a promise of future filled with joy and possibility through every stage of life… A daughter remains a cherished treasure adding meaning depth...

...

Postoje ljudi koji žive ovaj život kao da pevaju neku svoju pesmu.🎻 Retki su i teško ih je prepoznati. Ali ako budete tihi i pažljivo slušate, možda je i čujete. Postoje ljudi koji žive ovaj život kao da igraju sa Suncem.☀️ Retki su i teško ih je prepoznati. Znaćete da su to oni onda kada vam osmeh ne bude silazio sa usana, dok su pored vas. Postoje ljudi koji žive ovaj život nalik drvetu moćne krošnje.🌳 Retki su i teško ih je prepoznati. Ali kad mir nađete baš pokraj njega znaćete da je kraj svim vašim strahovima. Tada ćete shvatiti da čuda ipak postoje.
Back
Top