Žene iz unutrašnjosti vs žene iz "spoljašnjosti"

I ja volim Beogradjane, zabavni su i opusteni, i ne zabadaju nos u tudja posla - to im je kvalitet numero uno, sto se mene tice. Mrzela sam Nis iz dna duse kao mlada devojka - zato sto su mladici u to vreme imali obicaj da pre nego sto se u bilo sta upuste sa devojkom, najpre raspitaju o njenoj proslosti, pa saznaju s kim je bila, kad, koliko dugo, kako je doslo do smuvavanja, kako i zasto do raskida, kakva je u krevetu, jel ima levu sisu vecu od desne - fuj, fuj, fuj, bljak...mrzela sam ih iz dna duse, sveukupno sam za 16 godina zivota u Nisu imala dva momka i oba su mi se zgadila, danas im se vise ni lika ne secam.
Onda sam dosla u Beograd i preporodila se. Nisam se osecala usamljeno, naprotiv, vrlo brzo sam se uklopila u ceo fazon. Danas vecina mojih najstarijih i najboljih prijatelja kojima bezgranicno i bezrezervno verujem - jesu Beogradjani. Muz mi je Beogradjanin. Danas mi u Beogradu smeta ono sto verujem da smeta mnogima - to sto se grad poseljacio, sto ima prostakluka i agresivnosti medju njegovim stanovnicima uzasno puno, sto to vise nije onaj Beograd kakav je bio. Ali ni Srbija nije vise ono sto je nekad bila.
U svakom slucaju - mala mesta jesu lagodnija za svakodnevni zivot, ali nikad, nikad necu mocu da svarim jednu osobinu koji svi manji gradovi imaju - da ljudi zabadaju nos u tudje zivote. Ogovaraju. Prepricavaju. Ne zato sto nesto bogznasta imam da krijem u svom zivotu. Prosto mi je to odvratno, uvek bilo. Beograd je kao neki fini, mekan, zastitni omotac oko privatnog zivota. To me je najvise kupilo.

Nadam se da cela ova pisanija ima makar malecne veze s piletovom temom :lol:
 
Umesila mi ujna. Upravo ih umačem u pekmez (u unutrašnjosti nema marmelada, samo pekmez i džem):mrgreen:

Elem, priču o ženama iz spoljašnjosti u unutrašnjosti, nisu izumele žene forumaške. Par puta sam se susrela sa blago ironičnim komentarima "Ah, ti si iz unutrašnjosti. I? Kako je tamo?". Na šta bih obično odgovorila "Super. Krave muču, ovce bleje, guske su glupe, ko i te vaše!":roll:
Lokacija je izgleda postala "in". Da li živiš u gradu, da li stanuješ u centru, da li ti je čukundeda sa asfalta, pa makar bio šuster.
Ili žalbe "spoljašnjih" da su im "unutrašnji" zauzeli mesta na fakultetima, smrde im u prevozu, zagađuju im i ruže urbanu sredinu....

znaci, kad ja dodjem kod tebe u provinciju da zivim, ima da budem besna na seljake koji imaju najbolju zemlju, kad me neko pita kako je u Beogradu ima da mu besno odgovorim da su autobusi tandrcu a drvece je glupo kao i to vase...
kruske su izgleda postale in...seljaci se bune jer im gradjani mirisu na parfem po staji i gaze im stiklama po rasadu...

jel da lepo zvuci?
a zamisli da sam ti se doselila u komsiluk, trudim se iz petnih zila da ostanem a mrzim te iz dna duse samo zato sto si se tu rodila...trudim se da budem veci provincijalac od tebe a....Kolarac mi viri iz dupeta....
 
sto se tice pljuvacine na provinciju od strane bg...postoji, ali manje nego sto to ljudi misle. I postoji u krugovima koji nemaju cime da se podice orim mestom rodjenja., takvi me ne interesju...a mozda je nekad to rivalstvo predimenzionisano!
Meni su i majka i otac odrasli na selv, ja sam odrasla u gradu u unutrasnjosti. Moj sin ce se roditi u bg. So what? Ne idem na njivu i ne zanima me. Koga zanima neka ide, ja ne mrzim seljaka i necu da on mene mrzi. Prosta stvar.


.
 
Bogte, koliko buke ni oko čega ...
Ja sam Beeoooograđanka i mrzim kad neko pljuje po gradu u kome živim i u kome sam rođena. Ali, to nije tema.
Družim se sa ljudima koji mi odgovaraju, nezavisno od toga pripadaju li beogradskom ili nekom drugom miljeu. Ne pada mi na pamet da ih pitam za poreklo.
U beogradskom žargonu postoji par izraza koji tačno kvalifikuju ljude s kojim se nikada ne bih družila, a to je džiber/gedžovan, iliti primitivac ("Beogradski frajerski rečnik", P.Imami). Dakle, primitivka može biti i komšinica iz moje zgrade, i činjenica što je Beograđanka ne igra nikakvu ulogu u mojoj odluci da je ne pozovem na kafu, ali da joj, kad je sretnem, kažem "dobar dan" iako ona otpozdravi svake prestupne godine.

Pamtim drugačiji Beograd, iz nekih srećnijih vremena, kada je on bio svetska metropola u koju se dolazilo sa svih strana sveta, i iz koje se odlazilo (turistički) na sve strane sveta, Beograd kakav ste mogli da vidite u filmu "Ljubav i moda", Beograd u kome se bolje živelo nego u tadašnjoj Budimpešti, Pragu ili Istočnoj Nemačkoj. Beograd je bio otvoren grad a moja generacija je, pored svih samoupravljačkih zlotvora socijalističkog režima, vaspitavana da bude kosmopolitskog duha. Švrljali smo po svetu sa neprocenjivo vrednim crvenim pasošem i naučili da poštujemo druge mentalitete i, kao pčelice, oprašivali njihove kulture beeooogradskom, a ovde raznosili njihovu. Pardon, ali moja generacija Beograđana nije imala nikakve prerasude prema drugim sredinama, niti prema ljudima iz drugih sredina. U mom stanu ručavali su studenti iz Grčke, sa Kipra i iz Iraka i Kuvajta, ali i iz Svilajnca, Jagodine i Vranja. I svi su se vrlo uspešno asmilovali među Beograđane, pritom ne gubeći autentičnost sredina iz kojih su došli. Preciznije: Iračani su, npr, naučili da se pri ulasku u beogradski stan ne izuvaju, ali su nastavili da piju čaj umesto kafe.
Međutim, pamtim da sam jednom, kad sam uzvratila posetu drugarici koja je živela na selu, doživela neprijatnost: baba dotične nazvala me je beogradskom prenemagušom (sa naglaskom na "beogradska") zato što nisam umela da pomuzem kravu. :sad2: (A ja bila radoznala i htela da budem od koristi.) No, to sam pripisala babinom primitivizmu, jednakom onom koji ispoljava žena iz mog, vračarskog komšiluka, rođena Beograđanka, fakultetski obrazovana, koja poštara sa govornom manom pozdravlja sa "Gde si, mrsomude"?

p.s. I šta ste zapeli za krug dvojke?:confused: Velika je fama da je to elitni kraj Beograda.
 
Poslednja izmena:
sto se tice pljuvacine na provinciju od strane bg...postoji, ali manje nego sto to ljudi misle. I postoji u krugovima koji nemaju cime da se podice orim mestom rodjenja., takvi me ne interesju...a mozda je nekad to rivalstvo predimenzionisano!
Meni su i majka i otac odrasli na selv, ja sam odrasla u gradu u unutrasnjosti. Moj sin ce se roditi u bg. So what? Ne idem na njivu i ne zanima me. Koga zanima neka ide, ja ne mrzim seljaka i necu da on mene mrzi. Prosta stvar.


.

A ja baš mam utisak da je obrnuto. Kad odem u selo, ili pre par godina u zap. Srbiju tako su fino raspalili po meni a da sam samo rekla odakle sam, bez da smo pre toga progovorili par reči... ''VI ste ovakvi, VI ste onakvi....!'' Koji bre MI, kakve su to generalizacije u dvomilionskom gradu? :eek: :think:
 
A ja baš mam utisak da je obrnuto. Kad odem u selo, ili pre par godina u zap. Srbiju tako su fino raspalili po meni a da sam samo rekla odakle sam, bez da smo pre toga progovorili par reči... ''VI ste ovakvi, VI ste onakvi....!'' Koji bre MI, kakve su to generalizacije u dvomilionskom gradu? :eek: :think:

ebi ga pusi... sve se sliva u bg... i kad odeš u selo, naravno da će te polupismeni seljak napasti... :confused:
 
(za razliku od žena iz unutrašnjosti koje voze samo traktor ili vršalicu),

nijedan domacin koji drzi do sebe ne bi dao zeni traktor..mislim zene i volan :dash:

:mrgreen:

I kako se to lepi etiketa "iz spoljašnjosti" ili "iz unutrašnjosti"....? Mislim, po kojim kriterijumima? Da znam da zalepim jednu sebi na čelo. Da se ne brukam.

valjda prema kvalitetu vazduha sredine u kojoj zivi :)
 
Meni baš nabujalo u žardinjeri.
Ko hoće pelcer?


provereno dobar :)

mickey_smokin-2223.jpg
 
Međutim, pamtim da sam jednom, kad sam uzvratila posetu drugarici koja je živela na selu, doživela neprijatnost: baba dotične nazvala me je beogradskom prenemagušom (sa naglaskom na "beogradska") zato što nisam umela da pomuzem kravu. :sad2: (A ja bila radoznala i htela da budem od koristi.)
Verujem da ti se mnogo cesce u kontaktu sa ljudima iz unutrasnjosti desavalo da te gledaju sa preteranim postovanjem kada cuju da si iz Beograda ;)

Znam to iz iskustva, bila sam i jedno i drugo (za Beogradjane sam Nislijka, ali me Nislije smatraju Beogradjankom). Kada sam bila dete i kada bi nam u goste dolazila rodjaka iz Beograda, bila je glavna u drustvu samo zato sto je iz Beograda. To se isto desava i mom sinu kada ode da obidje rodjake koji tamo zive ( a rec je o obrazovanim ljudima koji su videli sveta i koji bas ni po cemu ne zaostaju za Beogradjanima, koji su takodje odrasli u gradu koji nije mali i kome ne nedostaje ni jedan jedini sadrzaj koji postoji u BG).
 
Nego, Borka, to oko krave....prošla bi još gore da si znala da je pomuzeš, ja da ti kažem.
Jednom prilikom su me tako mrzeli k'o Nemca, jer nisu mogli da mi zalepe (u lice ili iza leđa) kako su Beograđani nesposobni za život i kako ne bi nikad izdržali život na selu, jer bi Beograđanke morale da skrate svoje duge nokte i slične jeftine prozivke :roll:
Monopol na mužu, bre! :lol:

Ali to je primitivizam tih konkretnih ljudi i da ih pitaš zašto to tako, ne bi umeli da ti objasne. Slušaju sa pola mozga priče o decentralizaciji, pa ono "Srbija radi-Beograd se gradi" shvate tako da im ja ili ti ili x osoba direktno iz usta otima. Al' ajde to nekako i da razumem, prost svet, šta ćeš, ali ovi šatro-intelektualci koji pljuju žuč od silnih beogradskih kompleksa...:roll:
 
Poslednja izmena:

Back
Top