Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
iako persiranje cesto izgleda ovako: " Vi ste slobodni / arogantni / ljubazni...."

Da li je ovo pravilno, da li posle persiranja ( Vi ) ide mnozina ????

Posto se, dok persiramo, obracamo jednoj osobi, valjda bi bilo pravilno:
"Vi ste slobodan (covek) / arogantna ( zena) / ljubazna (osoba )....":roll:

elem, da cujem :)

e da, jedna od nebuloza srpsko-hrvatskog jezika, znaci:

dom - kucanica

kuca - domacica:cool:

Uglavnom ide mnozina, ali ne mora uvek.
Zavisi...
Licno mislim da persiranje - iako iz postovanja- nekako otudjuje, oduzima bliskost, ali, tako je kako je..

Na konkretnim primerima:
Vi ste slobodan covek moze da se napise : Vi ste SLOBODNI
Vi ste arogantna zena - Vi ste arogantni
Vi ste ljubazna osoba - Ljubazni ste (veoma ste ljubazni)....
Niste mislili, znali, videli, voleli, bezali, gledali...dakle, uglavnom glagoli idu u mnozini, sto vazi i za prideve, ali ne uvek.

Jednostavno, sve zavisi od tebe NA KOJI nacin zelis da (se) izrazis:)
 
Poslednja izmena:
"U stvari" ili "Ustvari"..?
Ja tipujem na prvo...

Sagela, sagnula, sag'la..?
Sta ti tu dodje pravilno,
i koji je koren te reci,
bas bih volela da cujem celo objasnjenje..?

USTVARI:), sagela ili sag'la su svrseni glagoli od nesrvresnog SAGINJATI SE.
U infinitivu glagol sagnuti se, pocinje analoski da se moderira u SAGETI SE
ONda dolazi radni glagol u z.r. SAGELA (sam) se...
 
@Nodi-wolf
Dobro tipuješ, aktuelni Pravopis srpskoga jezika Matice srpske propisuje da se piše U STVARI.

@BILJA
Odkle ti da se u STVARI piše kao jedna reč?

Odatle sto je USTVARI pravilnije, i ne znam da li si citala Recnik jezickih nedoumica Ivana Klajna?

Jezik je ziv, podlozan promanama.

Evo ti primera:

" U STVARI u koje se ne razumes, nemoj se mesati. USTVARI,mozes, ali pripazi koliko je to celishodno............?

Nista licno, samo pitam kako bi ti napisala ovu recenicu, a da dva puta u razlicitom kontekstu, stavis odvojeno"u stvari", da li bi imala isto znacenje?!
 
Upravo citam knjigu, gde ne postoji nijedno "u stvari" nego ustvari, svakako da je lektor tako odlucio, ne pisac, ili je i pisac...

Da pojasnim:

Jezicko osecanje se dosta koleba oko odvojenog/sastavljenog pisanja spoja 'u stvari', novi pravopis dopusta spojeno pisanje poput- zasad, pritom, onda i ustvari..
U svakom slucaju, da bi se izbegle nedoumice, rec se moze zameniti sa "u biti", "u sustini", "zapravo", upravo da bi se izbegle "zamke" u recenici koju san navela, da ne pisem dalje primere...

Pozz
 
Odatle sto je USTVARI pravilnije, i ne znam da li si citala Recnik jezickih nedoumica Ivana Klajna?

Jezik je ziv, podlozan promanama.

Evo ti primera:

" U STVARI u koje se ne razumes, nemoj se mesati. USTVARI,mozes, ali pripazi koliko je to celishodno............?

Nista licno, samo pitam kako bi ti napisala ovu recenicu, a da dva puta u razlicitom kontekstu, stavis odvojeno"u stvari", da li bi imala isto znacenje?!

Na 237.strani Rečnika jezičkih nedoumica Ivana Klajna iz 2004.godine piše U STVARI. Da li je ovo izdanje prevaziđeno, molim te reci mi, želim da znam. Ako jeste, šta činiti s ovom knjigom, jer ja ne mogu znati šta je menjano a šta nije.
 
Na 237.strani Rečnika jezičkih nedoumica Ivana Klajna iz 2004.godine piše U STVARI. Da li je ovo izdanje prevaziđeno, molim te reci mi, želim da znam. Ako jeste, šta činiti s ovom knjigom, jer ja ne mogu znati šta je menjano a šta nije.

Pisi odvojeno. Da te ne zbunjujem...Sto se tice Recnika jezickih nedoumica Ivana Klajna, procitaj naredni tekst, mozda ce te zainteresovati i mnogo toga OBJASNITI:


Srpski jezik nema važeći pravopis, do kraja godine četiri izlaze iz štampe
17.06.2009.
"U poslednjih 20 godina objavljeno je petnaestak pravopisnih priručnika tako da u srpskom jeziku postoji prava konfuzija oko toga koja pravila u pisanju bi trebalo poštovati

Srpski jezik dobiće do kraja godine čak četiri pravopisa. Na jesen bi trebalo da se pojavi Pravopisni rečnik, koji priprema Milan Šipka u izdanju novosadskog "Prometeja", a Matica srpska će objaviti ispravljeni Pravopis. Svoja izdanja pravopisa spremaju i izdavačke kuće "Službeni glasnik" i "Beogradska knjiga".

Poslednji pravopis, kao zajednički projekat Matice srpske i Matice hrvatske, objavljen je 1960. godine. Od tada, država se promenila, leksički fond je pretrpeo mnoge izmene, a ozbiljnijih radova na novom pravopisu nije bilo. U međuvremenu, u poslednjih 20 godina, objavljeno je petnaestak pravopisnih priručnika tako da u srpskom jeziku postoji prava konfuzija oko toga koja pravila u pisanju bi trebalo poštovati..."
-----------------
Konfuzija je evidentna.

Pozz
 
Poslednja izmena:
Upravo citam knjigu, gde ne postoji nijedno "u stvari" nego ustvari, svakako da je lektor tako odlucio, ne pisac, ili je i pisac...

Da pojasnim:

Jezicko osecanje se dosta koleba oko odvojenog/sastavljenog pisanja spoja 'u stvari', novi pravopis dopusta spojeno pisanje poput- zasad, pritom, onda i ustvari..
U svakom slucaju, da bi se izbegle nedoumice, rec se moze zameniti sa "u biti", "u sustini", "zapravo", upravo da bi se izbegle "zamke" u recenici koju san navela, da ne pisem dalje primere...

Pozz

gore si navela recenicu gde ustvari/u stvari, ima razlicito znacenje, ali na koji nacin je opravdano pisati zajedno ZASAD ( sem ako se ne odnosi na mesto gde je nesto posadjeno ) I PRITOM :roll: tu se ne bih mogla sloziti:cool:
 
gore si navela recenicu gde ustvari/u stvari, ima razlicito znacenje, ali na koji nacin je opravdano pisati zajedno ZASAD ( sem ako se ne odnosi na mesto gde je nesto posadjeno ) I PRITOM :roll: tu se ne bih mogla sloziti:cool:

Zbunjivo, kao i svi paronimi:)
Mogo bi se tako tumaciti, ali, nikad jednu rec ne napises u jednoj recenici (time ne mislim na "Noc"..."Tisina"..."Muk" ....) Hocu reci, zavisi od sklopa recenice, ako pises da zasad nemas potrebe da nekoga molis da ti pozajmi novac (recimo), evidentno je da sa zasadom (luka ili kupusa) nema nikakve veze...
Zasad (u "moljakanju") ima znacenje PRIVREMENOSTI, ako bismo razdvojili znacilo bi namenu: "za sad, za kasnije, videcu..."

Vidis, zato i treba sacekati da se definitivno uvede neki red, paronimi jako zbunjuju...

I, nesto takoreci, neobavezno:

Za jezik - kao i za muziku, treba imati sluha, ma koliko ludo zvucalo:)

Kad nesto kazes (ili napises) dok jos govoris ili pises, osetis neki disonantan "ton" odmah znas da nesto nije u redu...:)

Pozz
 

Back
Top