Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Поседујем Правопис Матице српске [2011], те бих те питао на којој страни или у којој тачки се налази то правило? Не видим га нигде или ми је промакао.
Proslo je godinica i slucajno sam procitao tvoj odgovor. Da budem iskren stvarno je bilo davno kad sam ovo ucio u skoli o nepromenjivosti korena reci. Da li nam je bilo receno ili je cak pisalo u nekom udzbeniku ne znam. Moram reci da mi sad smeta kad neko pravilo (izjednacavanje po zvucnosti) krsi zdrav razum.
 
Gledam sad Rečnik MS i ne vidim glagol daštati, iako bih se zaklela da je špica za onu dečju emisiju Neven najavljivala nekakva daštanja u smislu rešavanja zagonetki. Daštanje bi bila glagolska imenica od daštati.
E, sad, moje pitanje je (nisam srbista) je l' infiks (ili koja je to vrsta interpolacije) - va oznaka iterativnosti? Otključati, otključavati; Istisnuti, istiskivati - to mi je analogija.

Dakle, moglo bi, onda, da postoji i daštati i daštavati, pri čemu mi nipodaštavanje izgleda još perfidnije jer je nesvršeno - obezveređuješ ga dok mu se ne smuči život. :D
Daštati u smislu postavljati pitanje, iščuđavati se. Daštavati je nepravilno, jer bi bilo trajnije od trajnog, dakle nelogično.
Potičie, prema kazivanju člana ekipe koja je snimala Neven, od ruskog: Да что это? U čast glumice Marine Koljubajeve koja je tumačila Lepu Jelu, a njen otac je svirao violinu u toj seriji.
 
Daštati u smislu postavljati pitanje, iščuđavati se. Daštavati je nepravilno, jer bi bilo trajnije od trajnog, dakle nelogično.
Potičie, prema kazivanju člana ekipe koja je snimala Neven, od ruskog: Да что это? U čast glumice Marine Koljubajeve koja je tumačila Lepu Jelu, a njen otac je svirao violinu u toj seriji.
Hvala što ste spomenuli moju mamu.
Samo mala ispravka, njen otac (moj deda) nije svirao violinu u toj seriji. Deda mi je bio građevinski inženjer.
 

Back
Top