Koje knjige ne bi smeo da propusti ni jedan tinejdžer?

Ja bih predložio Hesea, "Demijana", "Stepskog vuka"... , Dostojevskog, "Bijele noći", "Poniženi i uvrijeđeni"... Alberta Moraviju, Henrija Milera, Kapora, Majdaka...
To sam ja čitao kao tinejdžer.

:klap: vecinu sam procitala:mrgreen:

.....pa citaj sve na sta naidjes...chu.....pa nije to kao ''ocu da formiram svoju licnost sta da citam'':roll:.....na sta naletis.....podji u biblioteku napravi 2-3 kruga uzmi ono sto ti djeluje dobro, il za sta si cuo....kad neko kaze da je procitao super knjigu pozajmis je i procitas.....mislim da sve zavisi od ukusa, od osobe....al aj da predlozim, i ako se mogu kladit da neces ni pokusat da pronadjes ove knjige, a tek ni da ih procitas!;)
(nema redosleda...lupam kako mi padnu na pamet....)
mali princ, dnevnik ane frank, moze i bez kavijara, prohujalo s vihorom, sve rijeke teku, demijan, stepski vuk,sidarta, igra staklenim prelama (ma sve sto nadjes od hesea!), majakovskog, leonard koen-poezija (snaga robova), rekvijem za jedan san, momo kapor(sto god nadjes od njega), bukovki..., plesala je jedno ljeto, zahir, moze i alhemicar, i veronika je odlucila da umre, kafka-proces:mrgreen: (ja trenutno citam....tvoje sam god!)........od poezije definitivno pablo neruda!!!alan po!......
..............ne pada mi trenutno nista drugo na pamet......al postoji jos mnogo mnogo knjiga koje bi trebao da procitas!
 
За Максифор:
Када се препоручи брдо књига, онда се, у ствари, није препоручило ништа.

За Нишлију:
Кажеш да си прочитао једну Балзакову књигу и да пише невероватно добро – зашто онда не читаш и друге његове књиге.
А обавезну лектиру ипак прочитај (ако имаш времена).
 
Prvo nikad me nisi upoznala niti si ikad videla da li sam ja strpljiv ili nestrpljiv,
drugo cica gorio neznam dal ce uposte da imamo kao lektiru citao sam je
zato sto mi se citalo a ne zbog lektire!!!
Vidis ja naprimer mogu da kazem da se po tvom postu vidi da si qurva najveca,ali ti ja to necu reci jer te nikad nisam upoznao niti video,zato me molim te zaobidji sledeci put!
 
Poslednja izmena:
ne mozes da znas da li sam qrva jer su to zene koje prodaju svoje telo, a ti taj podatak nazalost za mene ne mozes da proveris. a druga stvar, da si nesto citao, verovatno bi video da se NE ZNAM pise odvojeno i da je JER veznik, a JE L' upitna recca i tako dalje... vidim koliko si strpljiv po tome sto u svakom drugom postu psujes, a ovi ljudi ti i dalje odgovaraju na temu, iako si ih nahranio go**ima pet puta... mislim, sta uopste da pricam sa tobom...

i da, cica gorio jeste obavezan u svakoj skoli kao lektira, cudo da to ne znas kad sve znas...
 
Poslednja izmena:
*****e al si ti glupa!!! ja sam reko "Vidis ja naprimer mogu da kazem da se po tvom postu vidi da si qurva najveca,ali ti ja to necu reci jer te nikad nisam upoznao niti video"
Dali sam negde konkretno rekao da si ti qurva najveca,moras malo bolje da citas,ali vidim da si bas prsla,navedi mi jednu osobu odavde koju sam vredjao ili kako ti "kulturno"
kazes ranio sa gov*ima??Samo jednu osobu mi navedi?
Ali nema veze,ne znam zbog cega si me u tvom prvom postu uvredila
stvarno ne znam zbog cega jer te nikad nisam ni uvredio,ni video ni upoznao!!!
Samo nesto da ti kazem ne mozes osobu da okarakterises preko njegovih 5 postova
moras da me upoznas pa da znas dal sam nervozan,nevaspitan,nekulturan!!!!!!
 
Poslednja izmena:
Zar se niko nije setio Selindzera i "Lovca u zitu" ?:???:

Не знам како може некоме да се свиђа ова књига, ја сам је баталио после неколико десетина страница јер нисам могао да читам о адолесценту Американцу са интелигенцијом која је на нивоу нашег детета. Зар они нас да прогласе за најглупљу нацију на основу неког теста за омладину? Ко је није имао у рукама треба да је узме и види на каквом су интелектуалном нивоу ти Американци.
 
ej, polako, pričamo o knjigama, a ne teoriji zavere! ;)
ukusi su različiti; ne treba imati predrasude, niti generalizovati; niti smo mi apriori pametni, niti su Amerikanci apriori glupi. taj test o kome govoriš pre svega je pokazao da naš obrazovni sistem nije u skladu sa ostalim obrazovnim sistemima, tj. da se kod nas na drugačiji način uči i da se naglasak stavlja na neke dr. stvari itd. itd. i da, niko nas nije proglasio za najgluplju naciju, otkud ti taj podatak?
 
У праву си, треба пре свега причати о књигама а ја сам, признајем, говорио острашћено.
Тај тест је био, ако се добро сећам, тест интелигенције а не знања или обавештености, и ако се на сва уста објави да су Срби на последњем месту, шта онда може да се мисли о нама. Међутим, из изјава тестираних лица, који су говорили крајње резигнирано, види се да тестирање није урађено коректно и да су они који су добро прошли, били већ упознати са начином како се приступа тесту и како се решава. По мом мишљењу чиста подвала а с циљем да би се неки народи омаловажили.
Али, не бих више о томе, вратимо се књижевности.
 
Mozda je IQ glavnog junaka na nivou naseg deteta ( ne znam, davno sam citala ), ali mu je EQ veci od nivoa prosecnog srpskog ili americkog deteta.
Usput, davati pausalne ocene na osnovu 20 - 30 procitanih stranica knjige je neozbiljno, nije u redu ni prema piscu, ni prema buducim citaocima.
U samo jednom se slazem sa tobom :
Али, не бих више о томе, вратимо се књижевности.
 
Па зар ти озбиљно мислиш да такву књигу читам до краја? Не знам шта подразумеваш под ЕКУ, али он је побегао од куће (и школе, мислим, - и ја сам је одавно читао, ако тако може да се каже), и шта ту има зрело сварно ми није јасно. Што се писца тиче прочитао сам од њега још две књиге (пре ове): Френи и Зуи и Подигните греду, тесари. Ова прва је једна просечна књига , ни много добра ни лоша. И ту је главна личност мало необична, ћакнута, како би се то код нас рекло – врхунац свега је када је побегао са вереницом, тајно, са сопствене свадбе, оставивши госте да се чудом чуде. Од ове друге књиге се не сећам баш ништа (ако се изузме сећање да је била јако досадна).
Поред свега, желим ти срећан повратак на Форум, Цлио, а запазио сам те раније, још док нисам био члан, и то по аватару, по слици Ане Ивановић, коју си додуше јако улепшала.
 
Poslednja izmena:
zanima me samo posto imam 16 god,koje knjige treba da procitam da bih polako uso u zivot odrasle osobe,ja znam da nekima izgleda smesno posto imam 16 godina pogotovo moji pametni vrsnjaci koji misle da sve znaju,ipak ja sam drugaciji i moja deviza je "sve u svoje vreme" zato pitam vas starije forumase koje knjige nikako ne trebam propustiti u mojim tinejdzerskim danima!

Ne smes nikako da propustis realiste poput Tolstoja i Dostojevskog...Posto te i ovako sa svih strana danas bombarduju nekim Markom Vidojkovicem i Isidorom Bjelicom...Ako u mladosti ne naucis da cenis i uzivas u pravoj knjizevnosti neces ni sa 40 god veruj mi...
 
Trebao si davno početi da čitaš i formiraš svoj ukus. Da si makar naveo šta te posebno interesuje. Ali evo, neka bude Irvin Velš (Trejnspoting - obavezno, i sve ostalo od njega sto uspes da pronađeš), Daglas Kopland (Generacija X; Život posle Boga), Hanif Kurejši (Crni album; Buda iz predgrađa; i tako dalje), može i Nik Hornbi (od njega ćeš sve naći, ali zaobiđi na početku Dug put do dna, nešto se teže čita), Toni Parsons (Naše nezaboravljene priče - samo i isključivo taj roman). Dosta za početak. Sve ludi britanci i jedan kanađanin. Imaš svega i muzike i sexa i ljubavi i teškog života i politike.
Za slučaj da voliš domaće pisce imaš Zvonka Karanovića (Više od nule; Četiri zida i grad). I ako već nisi čitao za lektiru dodaj i Kad su cvetale tikve (meni lično odvratna, ali većina ljudi je obožava, čak i moj tata).
Sve navedeno je uglavnom pitko i lako čiljivo štivo, ali opet nije baš toliko naivno, niti bezvredno.

Takodje mi je ta knjiga neograniceno ogadna, pa sam se i "potrudio" da je ne procitam do kraja. Sasvim dovoljno mi je bilo nesto manje od pola, ionako kratke, knjige. Neverovatno da jedno takvo delo moze da bude u rangu lektire sa Tolstojem, Puskinom ili Geteom.
 

Back
Top