Precenjene knjige

Mika

dream catcher
Moderator
Poruka
23.790
Kada knjige osvoje nagrade ili spominju se s mnogo uzbuđenja, može biti zaista razočaravajuće kada ih čitate i ne razumete gužvu.

Recimo ovu koju sam skoro pročitala

*Sva svetlost koju ne vidimo - Entoni Dor

sva_svetlost_koju_ne_vidimo-entoni_dor_v.jpg


Mnogo ljudi obožavaju ovaj roman koji je dobio Pulicerovu nagradu. Zbog njegove reputacije, možda sam očekivala previše. Nažalost, bila sam razočarana kada sam otkrila da knjiga nije ništa posebno. Nekako sam se celo vreme morala terati na daljnje čitanje, i čekala to nešto da me oduševi ali ništa.
Stil pisanja mu je ok, radnja isto ok, ali samo to, ništa posebno.
Ne želim reći da je skroz loša, ali mi je ostavila mlak dojam.
 
Screenshot_2024-03-22-12-58-49-349-edit_com.android.chrome.jpg

Arogantan je, i ne dopada mi se nikako.

Primjera radi, i Nabokov je arogantan, ali njegove priče obožavam i uživam u njima.

A Knausgor u ovoj knjize je mene toliko nervorao svojom ubjeđenošču u vlastitu veličinu, i znanje. Fino je to sve, razumijem da se ljudi oduševljavaju kako razmišlja o banalnim stvarima. Ali ljudi, ajde zamislite da vi utripujete da ste pisac i pišete knjigu, hodate po kući ugledate WC šolju i pišete o njoj, pa nalazite spone asocijacijama sa nečim drugim. Razumijem odupevljenja nekih, ali ja smatram da je to loša i samo-njemu-korisna književnost.

Za mene, jedno ogromno NE. To ne tražim u knjigama. A to što daje, protiv toga se borim.
 
IMG_20240322_130609.jpg


Samo sam čitala prvu knjigu, i ostalo mi pred kraj 1/6 knjige i nisam mogla. Sve sam se nadala biće nešto bolje, a i dobila sam sva tri romana za poklon i željela sam pročitati iz sentimentalnih razloga. Ali džaba, ne ide 😁


Ovo je knjiga avganistanskog pisca koji je popularan zato što piše o tome na dinamičan, stereotipan, patetičan, i nekad senzacionalan način.
Jako me nervira ta stereotipnost, svi likovi su takvi. Nema dubine, osim neke patetične vjernosti i dobrote siromašnog sluge.

Razumijem zašto je popularna, dinamična je i lako se čita. Nema razmišljanja i ljudima pokrepljuje uvjerenja, i osjećaju se dobro što ne žive u dijelu zahvaćenim ratom i razorom.


Od mene 1/5.
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-22-12-59-42-495-edit_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-03-22-12-59-42-495-edit_com.android.chrome.jpg
    95,3 KB · Pregleda: 1

Back
Top