Da li su važnije korice i dizajn ili je važniji sadržaj knjige?

Sonatica72

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.786
forum.jpg
- Autorska tema-

Knjiga je blago. Knjiga je najbolji prijatelj. Mnogo smo puta čuli ili izgovorili ove rečenice.

Volim da čitam i čitam od malih nogu. Prvo slikovnice, zatim bajke, školsku lektiru i sada knjige čiji mi se sadržaj dopadne. I obično kupim knjige koje mi se dopadaju, jer mogu da ih čitam više puta.

Poslednjih meseci, u Fejsbuk knjiškim grupama forsiraju se korice i dizajn knjige, od samih članova pa do autora knjiga.

IN su knjige sa tvrdim povezom, lepim dizajnom i lepim ilustracijama.
Ne želim da spominjem imena tih grupa i imena autora. Takve knjige koštaju mnogo više od knjiga nagrađivanih pisaca.
Da, skup je tvrdi povez. Ilustracije su skupe. Sadržaj je običan, to nisu knjige koje bi dobile neku našu književnu nagradu.
Zašto to rade pisci? Čemu se dive čitaoci kojima je važan dizajn?
Meni je najvažniji sadržaj i kvalitet sadržaja u knjizi.

Da li je vama, ljubiteljima lepe reči važniji sadržaj od korica i dizajna?

Hvala unapred na odgovorima.
 
Pogledajte prilog 1537335- Autorska tema-

Knjiga je blago. Knjiga je najbolji prijatelj. Mnogo smo puta čuli ili izgovorili ove rečenice.

Volim da čitam i čitam od malih nogu. Prvo slikovnice, zatim bajke, školsku lektiru i sada knjige čiji mi se sadržaj dopadne. I obično kupim knjige koje mi se dopadaju, jer mogu da ih čitam više puta.

Poslednjih meseci, u Fejsbuk knjiškim grupama forsiraju se korice i dizajn knjige, od samih članova pa do autora knjiga.

IN su knjige sa tvrdim povezom, lepim dizajnom i lepim ilustracijama.
Ne želim da spominjem imena tih grupa i imena autora. Takve knjige koštaju mnogo više od knjiga nagrađivanih pisaca.
Da, skup je tvrdi povez. Ilustracije su skupe. Sadržaj je običan, to nisu knjige koje bi dobile neku našu književnu nagradu.
Zašto to rade pisci? Čemu se dive čitaoci kojima je važan dizajn?
Meni je najvažniji sadržaj i kvalitet sadržaja u knjizi.

Da li je vama, ljubiteljima lepe reči važniji sadržaj od korica i dizajna?

Hvala unapred na odgovorima.
Имај разумијевања и за оне којима треба 95 центиметара Достојевског за регал, наравно да је ту пресудан дизајн, да им се уклопи у Икеу. :mrgreen:
 
Kome su knjige ukras njemu je bitniji dizajn.
Те особе из Фејс група хвале се да читају све жанрове.

Књиге страних, познатих писаца су само мало скупље од ових наших са тврдим повезом.

Са малим изузецима када су наши писци у питању, више волим стране писце.

Сем историјских књига Кен Фолета које имају тврде корице, све остале су са обичним корицама и одличним садржајем. Обимне за разлику од ових наших са тврдима корицама које немају 300-350 страна.
 
Tvrd povez je za knjige koje su namenjene da traju i da ih puno ljudi čita,
Papirne korice su za sirotinju ili za knjige koje imaju prolaznu vrednost.
Skoro sve dobre knjige se nude u obe varijante. I naravno u digiralnoj verziji.
Auuu, ovo je pogrešno na toliko mnogo načina...:eek:
Mislim da je autorka teme prvenstveno zapitana kuda ide ovaj svet kad se upravo površan sadržaj kitnji na koricama,
a onaj zaista vredan prepušta štamparskom potucanju od nemila do nedraga... Tako sam je ja shvatio, jer čitam između redova. ;)
I slažem se sa "Njojze"...🤪:cool:
 
Auuu, ovo je pogrešno na toliko mnogo načina...:eek:
Mislim da je autorka teme prvenstveno zapitana kuda ide ovaj svet kad se upravo površan sadržaj kitnji na koricama,
a onaj zaista vredan prepušta štamparskom potucanju od nemila do nedraga... Tako sam je ja shvatio, jer čitam između redova. ;)
I slažem se sa "Njojze"...🤪:cool:
pa...
Sve kvalitne knjige u prošlosti su bile isključivo sa debelim, kvalitetnim koricama.

Shvatam opasku da "odelo ne čini čoveka" ali tu ima mnogo više nego što se čini na prvi pogled.
Recimo, najefikasnije su digitalne knjige a opet zaljubljenici u knjigu hoće osećaj fizičkog dodira. Znači, dodatna senzacija uz sadržaj. Kad se sve sabere i oduzme, to nije ništa drugačije od želje za lepim šarenim koricama
 
pa...
Sve kvalitne knjige u prošlosti su bile isključivo sa debelim, kvalitetnim koricama.

Shvatam opasku da "odelo ne čini čoveka" ali tu ima mnogo više nego što se čini na prvi pogled.
Recimo, najefikasnije su digitalne knjige a opet zaljubljenici u knjigu hoće osećaj fizičkog dodira. Znači, dodatna senzacija uz sadržaj. Kad se sve sabere i oduzme, to nije ništa drugačije od želje za lepim šarenim koricama
Normalno da bi svako želeo lepe korice da ima u rukama, i tuđe knjige, a pogotovu svoje, ako je sam pisac. Ipak, to je daleko obećanje u tom slučaju,
najlepše je da uopšte izbaci svoje delo na tržište, u kom god obliku ono bilo. Naravno, najvrednijim delima, klasicima, lepe korice su zagarantovane, ali ni to ne mora biti slučaj, u modernim vremenima, zašto bi... Samo delo sebe prodaje...

Što se tiče digitalije, parafraziraću ti ovde reči slavnog Umberta Eka na tu temu... Kaže on čovek ovako: imam pun podrum stare tehnologije, računara, tableta, mašina na kojima sam čitao i pisao... Svaka od njih u jednom momentu bila je zastarela, pokvarila se, postala spora, presložena, izašla iz mode... Ono što mi je ostalo zasigurno jeste stara dobra tiskovina, osećaj papira u rukama, star vekovima i milenijumima, pokazao se kao prosto nezamenjljiv...;) 🤪 :cool:
 
Fetiš. Hoće da oseti materijalno. A ono što je bitno, priča u knjizi, je nematerijalna stvar.
To je već misao drugog velikana, Borhesa! E moj Mito bekrijo... Sve znaš ništa ne znaš. :cool:
Borhes kaže: Svaka čovekova alatka produžetak je njegovoga tela... Lopata, ašov - njegovih ruku... Cipele - njegovih nogu...
Samo je knjiga produžetak nematerijalnog, nevidljivog - njegovog Duha! I o toj supstanci je ovde reč. Korice su sporedna stvar.🤌
Pominjem plaćene promocije. Od reklama u medijima do predstavljanja na sajmovima, klubovima i čitanjima po knjižarama
Aha. Stara mudrost, dobar glas daleko se čuje... Ili - gde ima dima ima i vatre. Pa je li se stvari tako odigravaju među pismenim svetom....? :cool:
P.S. Ne pričamo o beletristici, tu ove ove kljusine od poslovica piju vodu dobro... ;)
 
To je već misao drugog velikana, Borhesa! E moj Mito bekrijo... Sve znaš ništa ne znaš. :cool:
Borhes kaže: Svaka čovekova alatka produžetak je njegovoga tela... Lopata, ašov - njegovih ruku... Cipele - njegovih nogu...
Samo je knjiga produžetak nematerijalnog, nevidljivog - njegovog Duha! I o toj supstanci je ovde reč. Korice su sporedna stvar.🤌
Vidiš, znam i bez da mi se kaže :)
 
:) zamalo da nisam. Kad se inatim ja volim srprske reči, u ovom slučaju "srodnost duha" :)
Bojim se da ta reč ipak znači nešto čak i šire i značajnije od samo toga...Primer: Tesla i Markoni. Sa foruma: Grom i njegovi sinhroniciteti. ;) :cool:
Ono što nije beletristika mora da ti neko preporuči što je po prirodi stvari pristrasno
Pristrasno je "misliti pristrasno"... Ostalo je stvar otvorenosti i zbilja...pismenosti....?!:confused:
Tako da u oba slučaja, nisi u pravu...:cool::lol:
 
Dobro, ja sam uprostio
srodnost=sličnost...nije to baš tako. prosto.
kongenijalnost je pojava kad dva različita duha dođu do istog rešenja, a da prethodno ni u kakvoj vezi nisu bili. nezavisno.
to je mnogo luđe i šire od samo sličnosti koja ne mora da porodi nikakav rezultat... takvih primera ima, možda i češće nego što se zna.
nije čudo što je neki posmatraju i sa parapsihološke strane... ;)
 
srodnost=sličnost...nije to baš tako. prosto.
kongenijalnost je pojava kad dva različita duha dođu do istog rešenja, a da prethodno ni u kakvoj vezi nisu bili. nezavisno.
to je mnogo luđe i šire od samo sličnosti koja ne mora da porodi nikakav rezultat... takvih primera ima, možda i češće nego što se zna.
nije čudo što je neki posmatraju i sa parapsihološke strane... ;)
ja imam ličnih primera kolko hoćeš. Tek pročitam neko ima istu teoriju/filozofiju/pogled kao i ja (a inače nekonvencionalno). Ja sam svoje pre toga pričao, tako da imam svedoke
 
Isto pitanje važi i za ljude... Da li je važniji izgled od inteligencije i samog karaktera čoveka?
Nažalost, živimo u vremenu kada je sve važnija "korica", a sadržaj je u pozadini.
Korica knjige je ukras u polici, a sadržaj je suština knjige.
Isto važi i za ljude. Fizička lepota je samo ukras, a živimo sa onim što je čovek u glavi i duši.
Dakle, džaba i najlepše korice, ako je sadržaj prazan.
 

Back
Top