Kada se računa da je automobil polovan?

Neno

Elita
Poruka
20.451
Računa se da je samo novi automobil siguran 100%.
Mnogi će reći, nije više nov, čim predje 1km a kamoli.. ;)

Kupiš novo auto, voziš ga tik nekoliko kilometara do posla i nazad kući. Ponekad odeš negdje malo dalje, tek da ga malo izduvaš, pročistiš.. ima i dužih ruta, ljeti do Grčke, Turske ili malo bliže, do braće crnogoraca. I tako godinama.. auto nije puno prešlo iako ima više od 10-15 godina.. već uveliko je "dobar" polovnjak.
Ima i onih koji godišnje predju kao neki za 5 ili više godina.. i njihov auto je popriličan polovnjak, a svakako da će na satu biti kao da je vozio kao ovi gore.

Dakle nije isto, ali..
Neko će za 2 ili 3 godine vožnje imati približno istu kilometražu kao i oni što to ostvare za 10 ili više godina.
Koje auto je onda u prednosti kad bi gledali šta kupiti? Auto staro 5 godina ili auto staro 15g sa istom kilometražom? Koja je bolja opcija, tj izbor?

Da li godine ili predjena kilometraža mogu da se sa pravom da računaju koje je auto već uveliko polovnjak?
 
Kupujes najbolji auto za svoj dzep.
Nov je kad ga kupis od proizvodjaca ili autokuce koja ga zastupa,
polovan kad kupis od predjasnjeg vlasnika makar imao i 10 km.
Nije ista cena auta sa 120 hilj ako je star 3 god i ako je star 13 god, iako bi trebalo da su u pribliznom stanju,
ako su iste marke, mada onda mogu imati neka tehnoloska poboljsanja.
 
Da li godine ili predjena kilometraža mogu da se sa pravom da računaju koje je auto već uveliko polovnjak?

Nažalost, to su nepouzdani podaci.

Pređenu kilometražu sad svi lažiraju. U oglasu piše 100 hiljada, a auto je prešao 250. hiljada.
Što se tiče godina, to ne može da se lažira ali je svakako nepouzdan podatak. Neko prelazi 5 hiljada godišnje, neko 50 hiljada.

Tako da nema pouzdanog metoda. Auto treba kupovati od ljudi koje znate ili ga voziti kod proverenog majstora na detaljnu proveru (mada ni to nije 100% sigurno, neće on da ga rastavi na 10.000 delova i proverava svaki pojedinačno, ali može da proveri neke osnovne stvari).
 
Računa se da je samo novi automobil siguran 100%.
Mnogi će reći, nije više nov, čim predje 1km a kamoli.. ;)

Kupiš novo auto, voziš ga tik nekoliko kilometara do posla i nazad kući. Ponekad odeš negdje malo dalje, tek da ga malo izduvaš, pročistiš.. ima i dužih ruta, ljeti do Grčke, Turske ili malo bliže, do braće crnogoraca. I tako godinama.. auto nije puno prešlo iako ima više od 10-15 godina.. već uveliko je "dobar" polovnjak.
Ima i onih koji godišnje predju kao neki za 5 ili više godina.. i njihov auto je popriličan polovnjak, a svakako da će na satu biti kao da je vozio kao ovi gore.

Dakle nije isto, ali..
Neko će za 2 ili 3 godine vožnje imati približno istu kilometražu kao i oni što to ostvare za 10 ili više godina.
Koje auto je onda u prednosti kad bi gledali šta kupiti? Auto staro 5 godina ili auto staro 15g sa istom kilometražom? Koja je bolja opcija, tj izbor?

Da li godine ili predjena kilometraža mogu da se sa pravom da računaju koje je auto već uveliko polovnjak?
Vise volim da sibam vece ture nego da se akam po lokalu.
 
Kupujes najbolji auto za svoj dzep.
Nov je kad ga kupis od proizvodjaca ili autokuce koja ga zastupa,
polovan kad kupis od predjasnjeg vlasnika makar imao i 10 km.
Nije ista cena auta sa 120 hilj ako je star 3 god i ako je star 13 god, iako bi trebalo da su u pribliznom stanju,
ako su iste marke, mada onda mogu imati neka tehnoloska poboljsanja.

Ovo boldovano je veoma pogresno.
Ne znam da li si nekada slusao predmet mehaniku, ali da jesi, znao bi koliko je ovo pogresna tvrdnja. I te kako nisu u pribliznom stanju.
 
Kad više nije nov.

Odmah menja status u korišten ili kako mi to volimo da zovemo polovan.
Iako nije, neki polovni će uvek biti bolji od nekih novih,od brenda, tipa, klase vozila samo su više ili manje upotrebljeni za osnovnu svrhu...

Ali je vrv i to 6000km granica za test vožnju...

Ja sam imao jedan kupljen nov ali nije nov, tj demo auto iz salona. Prešao oko 8000km a ko nov.
A najbitnije cena bila niza za jedno 12-15% 😊
 
polovan čim se kupi i izađeš iz salona?
do salona oni ga prevezu. iz drugog salona. ali još uvek nije prodat već je nov. ti si ga kupio, oni ti dovezu gde ti kažeš , sedneš u njega odeš iz salona i polovan 🤣... ali jeste tako. sad koliko mu vrednost padne posle 1 dana?
 
Računa se da je samo novi automobil siguran 100%.
Mnogi će reći, nije više nov, čim predje 1km a kamoli.. ;)

Kupiš novo auto, voziš ga tik nekoliko kilometara do posla i nazad kući. Ponekad odeš negdje malo dalje, tek da ga malo izduvaš, pročistiš.. ima i dužih ruta, ljeti do Grčke, Turske ili malo bliže, do braće crnogoraca. I tako godinama.. auto nije puno prešlo iako ima više od 10-15 godina.. već uveliko je "dobar" polovnjak.
Ima i onih koji godišnje predju kao neki za 5 ili više godina.. i njihov auto je popriličan polovnjak, a svakako da će na satu biti kao da je vozio kao ovi gore.

Dakle nije isto, ali..
Neko će za 2 ili 3 godine vožnje imati približno istu kilometražu kao i oni što to ostvare za 10 ili više godina.
Koje auto je onda u prednosti kad bi gledali šta kupiti? Auto staro 5 godina ili auto staro 15g sa istom kilometražom? Koja je bolja opcija, tj izbor?

Da li godine ili predjena kilometraža mogu da se sa pravom da računaju koje je auto već uveliko polovnjak?
Cim se potpise ugovor i uplati novac sve u kesu ili prva rata za kredit odmah je polovan.Ne mora ni 1 metar da predje.
 
Ovo boldovano je veoma pogresno.
Ne znam da li si nekada slusao predmet mehaniku, ali da jesi, znao bi koliko je ovo pogresna tvrdnja. I te kako nisu u pribliznom stanju.
Za diskusiju sa konkretnim primercima.Jer mnogo fabrika pravi * neznije* delove nego nekad.Prave motorice sa 1.2 umesto nekadasnjih 1.5.Plastika , gume i gvozdje od kojih su automobili pravljeni nisu mnogo vise propali za 10 god.
Mada jesi u pravu, sasvim isto vozilo starije 10 god jeste losije od 10 god mladjeg istog takvog vozila.
ali jos jedna istina - 10 god stariji auto moze biti i u boljem stanju.
 
Za diskusiju sa konkretnim primercima.Jer mnogo fabrika pravi * neznije* delove nego nekad.Prave motorice sa 1.2 umesto nekadasnjih 1.5.Plastika , gume i gvozdje od kojih su automobili pravljeni nisu mnogo vise propali za 10 god.
Mada jesi u pravu, sasvim isto vozilo starije 10 god jeste losije od 10 god mladjeg istog takvog vozila.

Osnove mehanike: svaki deo se projektuje kao staticki ili dinamicki.
Staticki duze traju pri statickim, a dinamicki duze traju pri dinamickim opterecenjima, ali brze propadaju ako se ne koriste dinamicki.
Automobil se sastoji od preko 90% dinamicki projektovanih delova.

Kada to razumes, onda razumes da auto star 3 godine sa 120.000 km je u daleko boljem stanju nego auto star 10 godina sa 120.000 km.
 
Osnove mehanike: svaki deo se projektuje kao staticki ili dinamicki.
Staticki duze traju pri statickim, a dinamicki duze traju pri dinamickim opterecenjima, ali brze propadaju ako se ne koriste dinamicki.
Automobil se sastoji od preko 90% dinamicki projektovanih delova.

Kada to razumes, onda razumes da auto star 3 godine sa 120.000 km je u daleko boljem stanju nego auto star 10 godina sa 120.000 km.
Dodao sam jos 1 recenicu - * ali jos jedna istina - 10 god stariji auto moze biti i u boljem stanju.*
U globalu si u pravu ali moze biti izuzetaka.
 
Ja sam recimo u hjundaiu kupila crveni. a imali su plavi u salonu. iz drugog salona su mi dovezli crveni tamo na nbgd gde sam htela. od salona do salona je bilo max 20 km. zašto nije nov?
Zato sto ga je neko vozio .. ..Ne voze oni te aute na tockovima bar ne ovde kod mene ali ovi zapadnjaci cim vide 10km traze popust tako da moze biti i da je do trzista
 
Ja sam recimo u hjundaiu kupila crveni. a imali su plavi u salonu. iz drugog salona su mi dovezli crveni tamo na nbgd gde sam htela. od salona do salona je bilo max 20 km. zašto nije nov?


Često automobili imaju km na satu pre kupovine.
Ovde u Americi mozes na probnu vožnju pre nego ga kupis, tako da nije neuobičajeno da ga voziš kući sa 20-30 milja na satu
Čak šta više, ima brendova koji ti dozvoljavaju da ga vizus kući i vratiš (mislim da je do 7 dana) ako ti se ne svidja.
 

Back
Top