Da li se i koliko štedi vozeći električni automobil?

Da, nemam pojma koliko kosta, nije mi trebalo do sad. A i tu cena varira od proizvodjaca do snage (japanska elektroindustija je keva). Morao bi da pogledam po interMetu.

Uzgred, Svabe su do '50-60-tih bili tate za industriju fotografskih aparata. Onda su dosli Japanci sa gomilom proizvodjaca (Nikon, Canon, Pentax, Fuji, Olympus, Minolta) i arzbucali Svabe. danas nikome ne pada na pamet sem iz prazilukaskih razloga da uzme Laicu (ostali svapski proizvodjaci su uglavnom propali). A krajem '90-tih je krenula digitalne revolucija u toj oblasti, pojavili su se i novi veliki igraci (Sony) a svi ostali, americki (seca li se ko Kodaka) i nemacki (i zapadmo i istocno) propali, propali su i neki japanski koji se nisu prilagodili. Sad propadaju i ti veliki koji se nisu prilagodili pojavi mobilnih telefona sa sjajnim fotoaparatima unutra. Aparati sa filmom su jos samo kod entuzijasta (lionagate ima kuci jednu staru dobru Praktiku STL1000 i Pentax Spotmatic F), svi koriste digitalce jer su daleko prakticniji.

Po toj analogiji sa foto industrijom, slicno ce se desiti i sa automobilima. Sa tim da su se u jednacini pojavili i Kinezi.
I ja verujem da će električna kola i njihove popravke biti dostupniji, ali trenutna situacija je da je njihov rast uglavnom uslovljen subvencijama.
Recimo primer nemačkog, dakle najvećeg tržišta u Evropi - ukinuli subvencije i prodaja EV je u januaru dosta pala dok benzinci i dizeli beleže blagi rast.
 
I ja verujem da će električna kola i njihove popravke biti dostupniji, ali trenutna situacija je da je njihov rast uglavnom uslovljen subvencijama.
Recimo primer nemačkog, dakle najvećeg tržišta u Evropi - ukinuli subvencije i prodaja EV je u januaru dosta pala dok benzinci i dizeli beleže blagi rast.
Evropa vise nije merodavna ni u cemu sem u turizmu. U EU se proda 10 miliona automobila, u USA 15 a u Kini 30, radi poredjenja. Kina izveze skoro 5 miliona automobila danas, vise od cele EU i za nijansu manje od najveceg izvoznika Japana. Eh da, Kina od tih 30 miliona prodatih automobila ima 10 miliona EV i Plug-in hibrida. 10 miliona je veca cifra nego sto se u celoj EU proda automobila bez obzira na vrstu goriva. Cisto radi toga da se vidi da EU u auto svetu ne znaci vise kao sto je znacio pre 7 ili 15 godina. U turizmu je EU jos jaka.
 
Elektromotor je jeftiniji od SUS motora, u proseku, ima manje delova, samim tim se i teze kvari, jednostavniji je za proizvodnju. Stos je sto neki EV imaju 2 elektromotora, po osovini 1. Neki imaju i 1 po poluosovini, cak 4 elektomotora ali su to vrhunski.

Krucijalna stvar je baterija i sva silna elektronika i softver. Kad budu uznapredovali sa baterijama sa kapacitetom, brojem ciklusa punjenja, brzinom punjenja i naravno cenom onda SUS automobil nece imati nikakve sanse u poredjenju sa EV.

Jos ako covek koji ima svoju kucu moze sebi da priusti punjenje EV na solarnu energiju, gde ce biti kraj.
Važi, čujemo se za jedno 100-200 godina.
 
Važi, čujemo se za jedno 100-200 godina.
Za sebe ne znam da li cu doalziti i tad na forum, ti hoces svakako jer nema gde drugde.

Pa tako marijana druze, setih se prvih mobilnih telefona, ja sam tamo 1998 imao Ericsson GA628, direktno dosao iz Bankoga, druga ruka. Taj telefon je bio neverovatno izdrzljiv sa baterijom, NiMH od 1000 mAh, mogao je da izdrzi tri dana bez punjenja... ali pod jednim uslovom, da ga niste koristili da kucate skupe sms poruke ili trosite jos skuplje minute na razgovor. Ali ako pricate na njega baterija je mogla da izdrzi malo jace od 100 min (to sam jednom testirao kada sam dobio poziv od moje tadasnje devojke a sadasnje supruge, zvala me iz njene kancelarije u skupstini Novog Sada - drzavni telefon, sta ces).

Gledam danasnji Xiaomi 13T Pro ( Li-Po baterija od 5000 mAh), mozes 28 sati i 20 minuta da na njemu razgovaras da ne iscuri baterija. 25 puta duze cak iako je baterija samo 5 puta veceg kapaciteta. A to se postiglo savesenijim hardverom telefona (trosi manje energije iako je mnogo jaci, pogotovo ekran i procesori), optimizacijom OS telefona cak iako kod savremenih telefona u pozadini rade i bletooth i wifi, a bogami, i do baterije je - gusce pakovanje energije unutar baterije (celije Li-Po su manje i gusce pakovane od NiMh te imaju veci kapacitet a bogami i broj ciklusa punjenja).

Te hocu reci da je u 10-20-tak godina moguc veliki tehnoloski napredak, te ne treba cekati tih 200 godina koje si ti rezervisao za sebe, uveliko se radi na drugim hemijskim jedinjenjima ( ugljenik) i nacinima pakovanja (solid state batery) unutar baterije. Pa ako za 10 godina budu napredovali 2 puta u kapacitetu baterije za istu vel;icinu imacemo automobile koji sa jednim punjenjem 'ladno sibaju +1000 km, a to je sem za neke teskase-dizelase nezamislivo za danasnje SUS motore.

No, ja mislim da tebe pre zulja cifra EV.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Za sebe ne znam da li cu doalziti i tad na forum, ti hoces svakako jer nema gde drugde.

Pa tako marijana druze, setih se prvih mobilnih telefona, ja sam tamo 1998 imao Ericsson GA628, direktno dosao iz Bankoga, druga ruka. Taj telefon je bio neverovatno izdrzljiv sa baterijom, NiMH od 1000 mAh, mogao je da izdrzi tri dana bez punjenja... ali pod jednim uslovom, da ga niste koristili da kucate skupe sms poruke ili trosite jos skuplje minute na razgovor. Ali ako pricate na njega baterija je mogla da izdrzi malo jace od 100 min (to sam jednom testirao kada sam dobio poziv od moje tadasnje devojke a sadasnje supruge, zvala me iz njene kancelarije u skupstini Novog Sada - drzavni telefon, sta ces).

Gledam danasnji Xiaomi 13T Pro ( Li-Po baterija od 5000 mAh), mozes 28 sati i 20 minuta da na njemu razgovaras da ne iscuri baterija. 25 puta duze cak iako je baterija samo 5 puta veceg kapaciteta. A to se postiglo savesenijim hardverom telefona (trosi manje energije iako je mnogo jaci, pogotovo ekran i procesori), optimizacijom OS telefona cak iako kod savremenih telefona u pozadini rade i bletooth i wifi, a bogami, i do baterije je - gusce pakovanje energije unutar baterije (celije Li-Po su manje i gusce pakovane od NiMh te imaju veci kapacitet a bogami i broj ciklusa punjenja).

Te hocu reci da je u 10-20-tak godina moguc veliki tehnoloski napredak, te ne treba cekati tih 200 godina koje si ti rezervisao za sebe, uveliko se radi na drugim hemijskim jedinjenjima ( ugljenik) i nacinima pakovanja (solid state batery) unutar baterije. Pa ako za 10 godina budu napredovali 2 puta u kapacitetu baterije za istu vel;icinu imacemo automobile koji sa jednim punjenjem 'ladno sibaju +1000 km, a to je sem za neke teskase-dizelase nezamislivo za danasnje SUS motore.

No, ja mislim da tebe pre zulja cifra EV.
Te fantazije važe dok ti ne prodaju kršomi posle plači ko žena.

Isto važi i za domet i dugotrajnost električnih vozila.
 
Te fantazije važe dok ti ne prodaju kršomi posle plači ko žena.

Isto važi i za domet i dugotrajnost električnih vozila.
Pa ti kao verni sledbenik onda saslusas iskustva nekog forumasa kom verujes i kupis taj isti EV ako vec ne verujes Dzilasovom N1 I Novoj (kao vucicev bot). Problem u toj kombinaciji je sto chika dlugomir nikada nece skupiti kintu da kupi EV, mozda polovni kad bas padnu cene. Ti imas vise sanse jer si na stanu i hrani kod taste/tasta pa ti ostaje mesecno mnogo vise kinte za tebe.

Uzgred krsomi je odlican telefonski brand, pogotovo srednja klasa koja je odnosom cena/kvalitet ispred konkurencije, vec premium modeli nisu toliko jeftini i u klasi su sa konkurencijom sa cenama ali tehnicki ne zaostaju, naprotiv. Jedini problem je kod njih krljavi OS bez redovnih apdejtova, ali cujem da su sad sa njihovog Mi presli na neki novi.
 
To žulja i mnoge ljude u bogatijim državama od naše. Da nije tako većina bi već sad bez ikakve prisile kupovala električne automobile pošto su objektivno govoreći lakši i prijatniji za vožnju.
Hmmm, u USA/Canadi se prodaje veliki, bas veliki broj vise klase SUS automobila iz USA, Nemacke i Japana ( Audi, BMW, Porsche, MB, Toyota/Lexus, Hobda/Acura, Nissan/Infiniti i svih GM ili Ford filijala) u rangu cena od 45-80 hiljada $. Tim ljudima nije problem da tu kintu preusmere na EV ali je problem u drugom. Mnogi od tih ljudi ili ne prihvataju nove tehnologije ili su neobavesteni a u sustini zabole ih i za ekologiju i za cenu voznje. Pa tako imam poznanika, jednog naseg coveka koji je ovde stekao poprilican imetak pametnim ulaganjima, vozi on kola iznad cenovne klase tih vozila tipa Range Rover i Aston Martin i kaze da nece da se spusta ispod tog nivoa a za ekologiju/ekonomicnost ga zabole, zivi danas i za sebe a deci ce ostaviti toliko da ce i oni mocii da zive na tom nivou.

Kad pocnes da pratis sta se ovde vozi po ulicama dodjes do zakljucka da je bar 60% svih automobila SUV, i nisu to najjeftiniji modeli, ti modeli krecu od recimo 40-45 hiljada $ a za te pare vec mozes da pazaris EV. No moda SUV-ova jos nije prosla (setih se oglasa iz 2008 kad sam trazio svoja prva kola ovde: prodajem skoro novi Camry jer kupujem SUV...), pa kad se zaustavis na semaforu a ti u sedanu okruzen SUV i truckovima, svi visoko iznad tebe, razmisljas se kako bi ti u nekom eventualnom sudaru branici takvih kola zavrsili negde u visini tvoje glave, brr... stos je sto je benzin, bar ovde, poprilicno jeftin (dizel automobila skoro i da nema, zadnji su bili oni prevaranti iz VW-a) u odnosu na primanja i ljudi teraju azdaje koje trose 15-20lit na 100km bez ikakvih finansijskih problema. To sa cenom automobila je vise problem u EU, vise od 50% stanovnika EU je iz drzava tipa Estonija, Poljska, Madjarska, Hrvatska, Grcka..
 
Ja živim u Evropi, kao i velika većina forumaša. Prema tome naravno da polazim od našeg kontinenta. Međutim i u drugim zemljama Evropa nije baš sve veselo za EV, pre svega tamo gde su ukinute subvencije. Naveo sam ti gore primer Nemačke koja je mnogo bogatija od država koje si pomenuo u EU.
Inače ima i ovde u Srbiji ljudi koji itekako mogu da kupe EV, ali im ne pada na pamet.
Što se tiče SUV pomodarstva, ne patim za tim. Štaviše, u priličnoj meri smatram ljude koji to voze i malo iskompleksiranim. Ako bih ikad poželeo da budem iznad svih vozio bih kamion, kao nekada davno u mladosti. Imam još uvek sve dozvole.
 
Mnogi od tih ljudi ili ne prihvataju nove tehnologije ili su neobavesteni a u sustini zabole ih i za ekologiju
Nije brt ..Nema tu jos ni E od ekologije To sto ti smece nije ispred kuće nego ga bacas kod komšije ne rešava problem .Kad rese problem baterija I dođu do neke ekoloske formule onda mozemo pričati o ekologiji ..

Mnogi neće da bacaju pare u stvari koje jos nisu dostigle cenovni minimun a ni tehnoloski maksimum..Seti se prvih plasma televizora koji su kostali oko 10k € retko ko ih je imao .. Danas ih imaš za 500€ a tehnoloski su daleko ispred i nalaze se u svakoj kuci . Tako će biti I sa EV kad cena padne na min a unaprede baterije i punjenje sahranit ce sve ostalo .. Trenutno NIO ima najbolji koncept sa zamenom baterija ..Fali im da prošire infrastrukturu ili prodaju patent nekom ko to može da odradi ili da ih podrze drzave i tu onda nebi bilo problema ..Politika to nece her gledaju gde odlaze radna mesta sto je i logično ali onda stvari nege ići tako brzo .. Problema sa razvojem EV će biti jer su Kinezi tu mnogo jaki a Zapad im neće dozvoliti da im uzmu tržište.. Kocnica će biti u to ne treba sumnjati
 
Poslednja izmena:
Uzgred krsomi je odlican telefonski brand, pogotovo srednja klasa koja je odnosom cena/kvalitet ispred konkurencije, vec premium modeli nisu toliko jeftini i u klasi su sa konkurencijom sa cenama ali tehnicki ne zaostaju, naprotiv. Jedini problem je kod njih krljavi OS bez redovnih apdejtova, ali cujem da su sad sa njihovog Mi presli na neki novi.
Nije ni čudo što te držim na ignore. A što se tiče ev mogu sutra da kupim ali to mi je u rangu zlatnih kvaka na wc.

Kršomi radi dok ga ne kupiš, posle kreću problemi non stop. Zašto? Pa zato što ga proizvode imbecili a kupuju kreteni.

Screenshot_2024-02-15-16-08-37-623_com.miui.home.jpg
 
Nije ni čudo što te držim na ignore. A što se tiče ev mogu sutra da kupim ali to mi je u rangu zlatnih kvaka na wc.

Kršomi radi dok ga ne kupiš, posle kreću problemi non stop. Zašto? Pa zato što ga proizvode imbecili a kupuju kreteni.
Kako vidis sta pisem ako me drzis na "ignore" o mario tastino poslusno celjade?
pazi kad Xiaomi kupuje godisnje 100-tinak miliona ljudi i milis li da si ti pametniji od bar 1 milion njih? Odgovorno tvrdim da je bar 99,95 miliona njihovih kupaca pametnije od tebe. Pa ako su oni kreteni, khhhm, sta su oni koji su manje pametni od njih tek..
 
Ja živim u Evropi, kao i velika većina forumaša. Prema tome naravno da polazim od našeg kontinenta. Međutim i u drugim zemljama Evropa nije baš sve veselo za EV, pre svega tamo gde su ukinute subvencije. Naveo sam ti gore primer Nemačke koja je mnogo bogatija od država koje si pomenuo u EU.
Inače ima i ovde u Srbiji ljudi koji itekako mogu da kupe EV, ali im ne pada na pamet.
Što se tiče SUV pomodarstva, ne patim za tim. Štaviše, u priličnoj meri smatram ljude koji to voze i malo iskompleksiranim. Ako bih ikad poželeo da budem iznad svih vozio bih kamion, kao nekada davno u mladosti. Imam još uvek sve dozvole.
Zivis u Srbiji a ne u EU (Srbija je mnogo daleko od te EU) pa tako posmatraj i ono o cemu pisemo. Ni ti ni ja (ja malo i mogu mogu jer sam ziveo i radio u MinKenu davne 2008 oko 6 meseci) ne znamo sta jedan Svabov misli, ubedjen da je namacka automobilska industrija najbolja na svetu a danas odjednom cita o neuspehu VW-a, MB i ostalih u svetu EV i novih, pogotovo iT tehnologija.

Uzgred, gde si pokupio podatak da je pala prodaja EV usled gubitka subvencija?
PRODAJA novih AUTOMOBILA u NEMACKOJ (jan 2024)
Pa tamo taksativno stoji da je u januaru ove godine porasla prodaja ovim tipovima automobila u odnosu na isti mesec prethodne godine: benzin +16.9% (81700 prodatih), hibrida +31.0% (66500 prodatih), EV +23.9% (prodato 22700 - opet Tesla Y razbija), dizela +4.3% (40900 prodatih) - odnosno celokupno povecanje za januar 2024 je +19.3% ( ili 213000 hiljada prodatih automobila) sto se tumaci delimicnim opravkom privrede posle covida i soka ratom u Ukrajini. Znaci iako su skinute subvencije EV nisu doziveli pad prodaje nego nemaju toliki skok kao sto su imali prethodne godine. Ne znam zasto ljudi lazu za ocigledne cifre? Samo da bi pisali po forumima?

Stos je sto je Nemacka jos daleko iz USA i pogotovo Kine u elektrifikaciji, da ne pricamo o EU koje sacinjavaju zemlje tipa Poljska, Litvanija, Rumunija, Hrvatska i sl. A opet, nemoj ni sebe svrstavati u tu EU, mozda tamo udjes 2035-2040, mozda.
 
Zasto tim ljudima koji imaju kintu u Srbiji ne pada na pamet da kupe EV? Zato sto tu nije stvar prestiza provozati Hyunadi Konu EV ali jeste provozati Teslu po Vracaru/Dortjolu, Beton hali, BnV i blokovima ko Arene... pa se secam jesenas dok sam sedeo u basti Skice na Kosancicu preko kaldrme ide bela Tesla 3 sa djevojkama plavusama unutra, nema glave od 200-300 posetioca basti kafica na tom elitnom delu BGD-a koja se nije okrenula za tom Teslom, cak sam se i ja okrenuo ne zbog kola nego zato sto sam mislio da je jedna od te dve plavuse tvoja sugradjanka Beklavac (dobro, nije ona vise devojka ali ima silikona za dve devojke). Pa pretpostavljam kako "jaki" momci (od ranije poznati organima reda) budu provaljivali da se ljudi okrecu za Teslama da ce da im raste broj zabrinhavajucom brzinom. I onda taj talas mozda stigne cak i do Klise na kojoj zivis....
 
Zivis u Srbiji a ne u EU (Srbija je mnogo daleko od te EU) pa tako posmatraj i ono o cemu pisemo. Ni ti ni ja (ja malo i mogu mogu jer sam ziveo i radio u MinKenu davne 2008 oko 6 meseci) ne znamo sta jedan Svabov misli, ubedjen da je namacka automobilska industrija najbolja na svetu a danas odjednom cita o neuspehu VW-a, MB i ostalih u svetu EV i novih, pogotovo iT tehnologija.

Uzgred, gde si pokupio podatak da je pala prodaja EV usled gubitka subvencija?
PRODAJA novih AUTOMOBILA u NEMACKOJ (jan 2024)
Pa tamo taksativno stoji da je u januaru ove godine porasla prodaja ovim tipovima automobila u odnosu na isti mesec prethodne godine: benzin +16.9% (81700 prodatih), hibrida +31.0% (66500 prodatih), EV +23.9% (prodato 22700 - opet Tesla Y razbija), dizela +4.3% (40900 prodatih) - odnosno celokupno povecanje za januar 2024 je +19.3% ( ili 213000 hiljada prodatih automobila) sto se tumaci delimicnim opravkom privrede posle covida i soka ratom u Ukrajini. Znaci iako su skinute subvencije EV nisu doziveli pad prodaje nego nemaju toliki skok kao sto su imali prethodne godine. Ne znam zasto ljudi lazu za ocigledne cifre? Samo da bi pisali po forumima?

Stos je sto je Nemacka jos daleko iz USA i pogotovo Kine u elektrifikaciji, da ne pricamo o EU koje sacinjavaju zemlje tipa Poljska, Litvanija, Rumunija, Hrvatska i sl. A opet, nemoj ni sebe svrstavati u tu EU, mozda tamo udjes 2035-2040, mozda.

Da li ti stvarno misliš da ja pišem napamet??

Nemačka vlada je decembru odlučila da prekine program podsticaja kupovine električnih vozila, nakon čega je prodaja takvih vozila značajno opala.

U poređenju sa decembrom 2023. godine, prodaja novih električnih vozila je u januaru 2024. pala za 54,9 odsto, dok je prodaja plug-in hibrida u prvom mesecu 2024. manja za 19,6 odsto.

Plasman vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem je međutim povećan za više od 9 odsto (+ 9,1 odsto za benzince, +9,5 odsto za dizelaše).
https://autoblog.rs/blog/auto/vesti...vozila-u-nemackoj-u-januaru-manja-za-55-odsto
Znači pad u odnosu na prošli mesec i to strmoglav, više od 50%, a dizelaši i benzinci rastu što znači da nije do slabe ukupne prodaje.
Imaš to na koliko god hoćeš linkova.

A ni Ameri nisu baš srećni da menjaju svoje F150 za električare. Tramp im obećava da neće ni morati i to će biti jedna od predizbornih tema.
Seti se da sam ti pisao o političkom uticaju. Seti se i da je direktor Stelantisa to pominjao, o čemu je takođe ovde bila tema.

Da, električni automobili će napredovati, ali ne, neće 2035. prestati proizvodnja običnih kola i ljudi će imati izbor. Uostalom, to je suština slobodnog izbora kupca na tržištu, zar ne?
 
Da li ti stvarno misliš da ja pišem napamet??


https://autoblog.rs/blog/auto/vesti...vozila-u-nemackoj-u-januaru-manja-za-55-odsto
Znači pad u odnosu na prošli mesec i to strmoglav, više od 50%, a dizelaši i benzinci rastu što znači da nije do slabe ukupne prodaje.
Imaš to na koliko god hoćeš linkova.

A ni Ameri nisu baš srećni da menjaju svoje F150 za električare. Tramp im obećava da neće ni morati i to će biti jedna od predizbornih tema.
Seti se da sam ti pisao o političkom uticaju. Seti se i da je direktor Stelantisa to pominjao, o čemu je takođe ovde bila tema.

Da, električni automobili će napredovati, ali ne, neće 2035. prestati proizvodnja običnih kola i ljudi će imati izbor. Uostalom, to je suština slobodnog izbora kupca na tržištu, zar ne?
Da, mislim da pises napamet jer citas ISKLJUCIVO srpske i hrvatske portale a pitanje je sta tamo napisu i prevedu nazovi novinari. I da se uopste ne udubis da to proveris - a sve je na 2 klika od tebe na interMetu (ali to treba znati kliknuti i prevesti). I apsolutno nije tacna ta cifra koju navode "novinari" tog hrvatskog portala. Pa posto ja radije citam takve stvari na engleskom odem i nadjem podatke koji kazu tacno sto sam i rekao: tacna cifra prodatih automobila u Nemackoj u JANUARU 2024 i povecanje u odnosu na odgovarajuci period prosle godine i to sa renomiranog portala za automobilsku industriju koji se zove MarkLines (relevantnije mesto svakako za 1000% od tvog hrvatskog autobloga ali u kom ti nista ne mozes da saznas jer imas tezak problem sa engleskim jezikom).

Pa tako prodaja u Nemackoj u decembru 2023 za BEV+PHEV iznosi 72548 autobobila a u januaru 2024 ukupno 89227, usprkos totalnom ukidanju subvencija. To se egzaktne cigre za razliku od odokativnih a negativnih % koje iznose "novinari" tvog hrvatskog portala (kad dajes informacije o padu ili rastu prodaje je normalno da kazes da je u tom mesecu/godini prodato toliko i toliko komada a u tom i tom msecu/godini prodato toliko i toliko komada pa da onda kazes da je to smanjenje/povecanje za toliko %. PHEV su u Nemackoj jos pre 13 meseci izgubili subvencije a BEV dobile smanjeni iznos subvencija a od decembra prosle godine su i BEV u totalu izgubile subvencije. No njihov zbir prodatih nije pao u odnosu na decembar 2023, naprotiv porastao je za 16500 komada, a porastao je u znacajnijem % u odnosu januar 2023-janurar 2024 nego sto je porastao kod SUS motora.
 
Da, mislim da pises napamet jer citas ISKLJUCIVO srpske i hrvatske portale a pitanje je sta tamo napisu i prevedu nazovi novinari. I da se uopste ne udubis da to proveris - a sve je na 2 klika od tebe na interMetu (ali to treba znati kliknuti i prevesti). I apsolutno nije tacna ta cifra koju navode "novinari" tog hrvatskog portala. Pa posto ja radije citam takve stvari na engleskom odem i nadjem podatke koji kazu tacno sto sam i rekao: tacna cifra prodatih automobila u Nemackoj u JANUARU 2024 i povecanje u odnosu na odgovarajuci period prosle godine i to sa renomiranog portala za automobilsku industriju koji se zove MarkLines (relevantnije mesto svakako za 1000% od tvog hrvatskog autobloga ali u kom ti nista ne mozes da saznas jer imas tezak problem sa engleskim jezikom).

Pa tako prodaja u Nemackoj u decembru 2023 za BEV+PHEV iznosi 72548 autobobila a u januaru 2024 ukupno 89227, usprkos totalnom ukidanju subvencija. To se egzaktne cigre za razliku od odokativnih a negativnih % koje iznose "novinari" tvog hrvatskog portala (kad dajes informacije o padu ili rastu prodaje je normalno da kazes da je u tom mesecu/godini prodato toliko i toliko komada a u tom i tom msecu/godini prodato toliko i toliko komada pa da onda kazes da je to smanjenje/povecanje za toliko %. PHEV su u Nemackoj jos pre 13 meseci izgubili subvencije a BEV dobile smanjeni iznos subvencija a od decembra prosle godine su i BEV u totalu izgubile subvencije. No njihov zbir prodatih nije pao u odnosu na decembar 2023, naprotiv porastao je za 16500 komada, a porastao je u znacajnijem % u odnosu januar 2023-janurar 2024 nego sto je porastao kod SUS motora.
Znači opet muljaš. Lepo sam preneo da je prodaja vozila na isključivo električni pogon (kao tvoja Tesla) više nego prepolovljena, a ti trpajući njih zajedno sa hibridima pokušavaš da dokažeš ... šta? Ništa.
54% se piše isto na svim jezicima tako da nemoj na to da se vadiš.

Nego pošto smo mi Evropljani sirotinja kao što kažeš, (čak i Nemci kad neće da kupuju EV, sram ih bilo), hajde da vidimo kako stvari stoje kod vas bogataša ''preko bare''

UBLAŽAVAJU PRAVILA

Najveće tržište automobila ‘podiže ručnu‘: ‘Pretjerali smo, nemamo infrastrukturu za električna vozila‘​

Električna vozila prošle su godine činila samo osam posto prodaje.

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena namjerava ublažiti predložene godišnje ciljeve sveobuhvatnog plana za agresivno smanjenje emisija iz automobila i povećanje prodaje električnih vozila do 2030. godine, doznaje Reuters iz dva neimenovana izvora.

Proizvođači automobila i sindikat United Auto Workers (UAW) pozvali su Bidenovu administraciju da uspori predloženo povećanje prodaje električnih vozila. Kažu da je tehnologija električnih vozila još uvijek preskupa za mnoge glavne kupce vozila u SAD-u i da treba više vremena kako bi se razvila infrastruktura za njihovo punjenje.
https://www.jutarnji.hr/autoklub/ak...-infrastrukturu-za-elektricna-vozila-15429993

Opa bato, i za vas tamo preskupa ta nova tehnologija. Kako sad to? Ja sam čitajući tvoje postove stekao utisak da vi svi tamo plivate u parama i jedino nisam znao da li leđno ili kraul. :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Ma baroniše đilkoš naši kada odu tamo prvo kupe auto pa onda traže smeštaj.

Niko živi tamo ne gleda ev jer su velike razdaljine ljudi putuju i po 100 km na posao u jednom pravcu. To je neisplativo jer je benzin džabaka.

Ovde kod nas buržuji koje ja poznajem i menjaju automobile nove svakih 5 godina smeju se na ponudu kako treba da doplate 15-20.000 evra za nov hibrid. O električnim neće ni da razmišljaju.
 

Back
Top