Da li se i koliko štedi vozeći električni automobil?

dlugomir

stari roker
Moderator
Poruka
208.703
Kod nas je malo interesovanje za EV tako da se teško mogu pronaći i sveobuhvatne analize o njima. Međutim, u Hrvatskoj je druga situacija, pa hajde da vidimo šta kažu komšije:

Dakle čovek je sve obišao i uporedio. Zašto mislim da kod nas nije mnogo drugačija situacija te umnogome ovaj klip može biti orijentir i za nas? Cena kućne struje je ovde nešto niža, ali je na punjačima uglavnom veća. No, ima mesta na kojima možete puniti i džabe pa se to kompenzuje. Kasnije ću vam ovde predstaviti i neke cene sa ovdašnjih punjača.
Uglavnom, čovek vozi Teslu 3 s najslabijim motorom i njemu je u proseku na mnogo kilometara trošio oko 16 kWh/100km. Treba reći da je uprkos velikoj snazi to jedan od štedljivijih elektroautomobila što je postignuto izuzetnom aerodinamikom i još nekim tehničkim rešenjima.
 
Preskup auto,preskupo punjenje.Za srednji sloj ljudi kod nas se ne isplati.
Preskupo punjenje? Da uzmes malo digitron i sracunas?
Prosecan srpski gradjanin vozi ispod 800km mesecno ali da uzmemo tu razdaljinu. Neka vozi benzinca (ili diselasa) koji trosi 5 lit na 100km (sto je dosta manje od potrosnje u gradskoj voznji u BGD) a ako uzmemo da je 1 litar goriva 180din (nemam pojma koliki je ali se secam od jesenas tako neke cene) ispada da mu za mesecnih 800km treba minimalnih 7200 din.

Tesla 3 za tih 800km treba 128 kWh struje koju u Srbiji u plavoj zoni placas u jeftinijoj tarifi 3,126 din po KWh a u skupljoj 13,668 din/kWh. Pa ti za mesec dana iz gornje racunice treba 400 din (u jeftinijoj tarifi) do 1750 din u skupljoj tarifi. Naravno da automobil punis preko noci kada ga ne vozis, naravno da je tad cena struje najniza i da si pre blizi cifri od 400 din nego 1750 din za mesec dana. Pravilnim planiranjem svog zivota i rada EV punis recimo nedeljom uvece ( da moze da ti dobaci do petka) i petkom uvece (da obavis obaveze preko vikenda kada predjes vise km) a punjace koje placas na parkinzima, hotelima ili u garazama izbegavas jer tamo cena struje moze biti cak 10 puta veca ( to sam video u trznom centru Usce gde su pre godinu naplacivali punjenje po minuti ).
Dakle, srecnik iz Srbije koji ima svoju kucu ili garazu a koji ima dovoljno novca da pljune 40 hiljada eurica za EV (takvih je u Srbiji do sad bilo manje od 2 hiljade) moze da se vozi mesec dana po ceni jednog makijata u Beogradu na Vodi.
 
A postoji i slucaj nekih ljudi koji (kao moj brat recimo) imaju kucu u manjoj sredini (na Fruskoj recimo) i na njoj ugradjene solarne panele. Pa posto je uz to i prozumer (prodaje visak elektricne energije EPS-u) njega struja kao struja dodje dzaba. Jeste da je platio 5-6 hiljada ceo sistem ali ga koristi za za ostale potrosace u kuci, visak prepusta EPS-u te ce po njegovoj proceni i pri sadasnjim cenama el.energije (a cena ce u buducnosti verovatno rasti) otplatiti ceo sistem za 9-10 godina. Svaki dan predje 100km ukupno, od kuce do posla u Simanovcima, vozi Konu EV i kaze da zivi totalno drugacijim zivotom u zelenilu i daleko od beogradske buke i guzve.

U sustini, u Srbiji je malo cudna situacija, EV sebi mogu priustiti samo bolje stojeci vozaci jer cene idu od 40 hiljada eura na vise. Tim bolje stojecim vozacima ne znaci previse koliko trose na struju ili benzin, to im dodje kaoda kupe kutiju cackalica, no zbog pomodnosti je sasvim normalno da ce kupiti EV. A opet oni fancy sa Vracara ili Dorcola koji zive u starim (ali skupim i salonskim) zgradama nemaju mogucnost posedovanja vlastitog punjaca te ona racunica o 400 din mesecno za struju ne vredi za njih. Slicna prica je i za mog brata, 'ladno bi podneo troskove benzina ali covek voli nove tehnologije (iz te struke je cak) i ima mogucnosti to da ima, pa zasto da ne...
 
Poslednja izmena:
Preskupo punjenje? Da uzmes malo digitron i sracunas?
Prosecan srpski gradjanin vozi ispod 800km mesecno ali da uzmemo tu razdaljinu. Neka vozi benzinca (ili diselasa) koji trosi 5 lit na 100km (sto je dosta manje od potrosnje u gradskoj voznji u BGD) a ako uzmemo da je 1 litar goriva 180din (nemam pojma koliki je ali se secam od jesenas tako neke cene) ispada da mu za mesecnih 800km treba minimalnih 7200 din.

Tesla 3 za tih 800km treba 128 kWh struje koju u Srbiji u plavoj zoni placas u jeftinijoj tarifi 3,126 din po KWh a u skupljoj 13,668 din/kWh. Pa ti za mesec dana iz gornje racunice treba 400 din (u jeftinijoj tarifi) do 1750 din u skupljoj tarifi. Naravno da automobil punis preko noci kada ga ne vozis, naravno da je tad cena struje najniza i da si pre blizi cifri od 400 din nego 1750 din za mesec dana. Pravilnim planiranjem svog zivota i rada EV punis recimo nedeljom uvece ( da moze da ti dobaci do petka) i petkom uvece (da obavis obaveze preko vikenda kada predjes vise km) a punjace koje placas na parkinzima, hotelima ili u garazama izbegavas jer tamo cena struje moze biti cak 10 puta veca ( to sam video u trznom centru Usce gde su pre godinu naplacivali punjenje po minuti ).
Dakle, srecnik iz Srbije koji ima svoju kucu ili garazu a koji ima dovoljno novca da pljune 40 hiljada eurica za EV (takvih je u Srbiji do sad bilo manje od 2 hiljade) moze da se vozi mesec dana po ceni jednog makijata u Beogradu na Vodi.
Problem je sto se u Srbiji naplacuje punjenje u zavisnosti koiko dugo punis vremenski automobil,a ne po potrosnji.U tome je problem.
 
Problem je sto se u Srbiji naplacuje punjenje u zavisnosti koiko dugo punis vremenski automobil,a ne po potrosnji.U tome je problem.
To sam i ja napisao, procitaj, napisao sam da te recimo punjac u trznom centru Usce kosta 10 puta vise nego punjenje kuci.
A opet onaj ko zivi u prosecnom stanu u Srbiji koji kosta recimo 120 hiljada eura verovatno nema za Teslu 3 koji bi u Srbiji kostao pola vrednosti toga stana. Za Teslu iz nase price mogu da se isprse oni koji recimo zive u gajbama vrednosti vecoj 300-400 hiljada eura ili adekvatnim kucama.
Poenta je da pri sadasnjim cenama EV prosecan Srbin tesko moze da sebi priusti takav automobil. Bez obzira na cenu punjenja.
 
Koliko sam video Elektrodistribucija ne drzi punjace EV po Beogradu (mozda drze negde), drze ih privatne firme koje zive od razlike u ceni onoga sto plate EPS-u i onoga sto vi njime platite.
Ne zbog punjača, nego potrošnje i dozvola za postavljanje punjača...saće da koče da se ispoštuje evropski standard da na 60 km treba da ima punjač ili neće daju dozvolu za priključenje, lopuže...pa edb je čuveni kamp stručnjaka za odobravanje svega i svačega....a blage veze nemaju...
 
Daleko smo mi jos od toga.To za panele,svaka cast.Kanio sam se dok sam bio mladji da to uradim za stan,medjutim zena je nesto bila protiv toga.I vidim da sam pogresio.Sada sam u penziji i tesko da mogu nesto uraditi povodom sopstvene struje,a i zena ove godine ide u penziju.Tako da ostaje zal da se otkacim E.D. .
Po svetu su ludi za solarnim panelima za terase, okace se na ogradu i proizvode deo struje za potrosace u stanu. Ne znam kakva racunica je za isplativost takvih sistema ali verovatno se isplati za 10-tak godina.

Srbija ima takvu klimu i toliko suncanih sati da je solarna energija isplativa, pogotovo kada bi covek direktno od Kineza mogao nabavljati opremu a ne kao sad placati preprodavcima iz trece ruke ugradnju na osnovnu cenu. Jbg, kad su srpski postari i carinici previse alavi i kradjom posiljki od Aliexpressa i Alibabe zatvorili taj kanal...
 
Ne zbog punjača, nego potrošnje i dozvola za postavljanje punjača...saće da koče da se ispoštuje evropski standard da na 60 km treba da ima punjač ili neće daju dozvolu za priključenje, lopuže...pa edb je čuveni kamp stručnjaka za odobravanje svega i svačega....a blage veze nemaju...
EPS je jedina valjana firma u toj zemlji, toliko dobro je napravljen ni da ga svi politicari od 90-tih na ovamo nisu uspeli upropastiti, nije ga pojela ni vojska partijskih radnika zaposlenih u njemu, nisu ga pojele ni niske cene struje, nisu ga pojeli ni katostrofalni potezi direktora i ministara. Mene strah sta ce se desiti sa tom zemljom i obicnim narodom kad ga jednog dana nekom prodaju.
 
Po svetu su ludi za solarnim panelima za terase, okace se na ogradu i proizvode deo struje za potrosace u stanu. Ne znam kakva racunica je za isplativost takvih sistema ali verovatno se isplati za 10-tak godina.

Srbija ima takvu klimu i toliko suncanih sati da je solarna energija isplativa, pogotovo kada bi covek direktno od Kineza mogao nabavljati opremu a ne kao sad placati preprodavcima iz trece ruke ugradnju na osnovnu cenu. Jbg, kad su srpski postari i carinici previse alavi i kradjom posiljki od Aliexpressa i Alibabe zatvorili taj kanal...
Imam izuzetan polozaj zgrade.Istok-Jug-Zapad.I da paneli bi morali biti na terasi,ali sam propustioi.
 
Svakako ne zahvaljujući rukovodstvima i politici, nego pristojnim stručnjacima gde na svakoga ide 5 nesposobnih lopova koji ih kontrolišu da ne pogreše...:)
Tako je u svakom javnom preduzecu u Srbiji. Ja sam jos 2008-me napustio jedno takvo, bilo mi preko one stvari d.r.ka.nja partisjkih kadrova za ovo ili za ono. Mogu misliti kako danas to izgleda.

Uzgred, gde nam chika dlugomir? Zakuvao temu a onda utekao.
 
Poslednja izmena:
Tako je u svakom javnom preduzecu u Srbiji. Ja sam jos 2008-me napustio jedno takvo, bilo mi preko one stvari d.r.ka.nja partisjkih kadrova za ovo ili za ono. Mogu misliti kako danas to izgleda.

Uzgred, gde nam chika dlugomir? Zakuvao temu a onda utekao.
Nisam utekao, ali imam i drugih poslova, kako na forumu tako i u rl.
Elem, naravno da samo po sebi električno vozilo mnogima nije dostupno. To znamo. Međutim, temu sam otvorio pre svega zbog onih kojima bi moglo da bude interesantno u nekom trenutku. Tesla ovde nema uvoznika, ali drugi imaju, uključujući i Citroena koji već nudi sasvim upotrebljiv električni auto za 20 - 23 hiljade, zavisno od baterije. Trebalo bi ove godine da počne i proizvodnja Pande u Kragujevcu na istoj platformi i verovatno sa sličnim cenama.

Da, na celom EX - YU prostoru (osim Slovenije) više od 80% svih kupoprodaja automobila se vrši na polovnim vrednosti do 10 hiljada. Za te pare upotrebljivo EV ne postoji. Međutim, ima kupaca i za nove automobile.
Pogledajte video, zanimljivo je i to sve znati.
 
Nisam utekao, ali imam i drugih poslova, kako na forumu tako i u rl.
Elem, naravno da samo po sebi električno vozilo mnogima nije dostupno. To znamo. Međutim, temu sam otvorio pre svega zbog onih kojima bi moglo da bude interesantno u nekom trenutku. Tesla ovde nema uvoznika, ali drugi imaju, uključujući i Citroena koji već nudi sasvim upotrebljiv električni auto za 20 - 23 hiljade, zavisno od baterije. Trebalo bi ove godine da počne i proizvodnja Pande u Kragujevcu na istoj platformi i verovatno sa sličnim cenama.

Da, na celom EX - YU prostoru (osim Slovenije) više od 80% svih kupoprodaja automobila se vrši na polovnim vrednosti do 10 hiljada. Za te pare upotrebljivo EV ne postoji. Međutim, ima kupaca i za nove automobile.
Pogledajte video, zanimljivo je i to sve znati.
Najjeftiniji C4 na struju kosta 40 hiljada, imaju onaj topolino (AMI) za manje para odnosno za cifru za koju kazes ali to niko ne kupuje sem da bi se zezao po kraju, nemas ni prtljaznik a autonomija mu 75km (da, sedamdeset i pet). Jedini "ozbiljan" automobil za tu cifru koju navodis je Dacia Spring i par noname kineskih prozivodjaca za ruzno-ruzno dizajnirane automobile male autonomije. Mislis li da ce neko ko ima 25 hiljada kupiti neki takav automobil? Gledace da kupi neki japanski/korejski/evropski model, radi prestiza, nece kupovati Daciu ili JingPeng.

Pa u skladu sa tim, neko ko na Balkanu ima +40 hiljada za novi EV bas i nije tesko pogodjen razlikom u ceni punjenja od manje od 100 eura mesecno na javnom i kucnom punjacu. To je pre stvar entuzijazma, ljubitelji novih tenologija dobijaju potvrdu svoje ljubavi na ustedi na ceni energije. Tako je i ovde, meni ne znaci nista razlika od 50-60$ mesecno na kucnom u odnosu na javni punjac, ni ne osetim to, ali volim da kazem kako sam ustedeo.
 
U hr je zimi jeftina tarifa od 21h a leti od 22h a usrbiji je od 24h.
Pa onda u Srbiji stavis kola na punjenje u ponoc, ako bas hoces da ustedis. Ako ugradis punjac od 6kWh (jacine kao termoakumulaciona pec od 6kWh) do 7 ujutro mozes da naguras 42kWh u bateriju. Kona EV ima bateriju od 48KWh (ima i jacu) i sa njom predje 350km recimo. Tesla 3 u standardnoj verziji ima bateriju 60kWh za usporedbu.
 
Najjeftiniji C4 na struju kosta 40 hiljada, imaju onaj topolino (AMI) za manje para odnosno za cifru za koju kazes ali to niko ne kupuje sem da bi se zezao po kraju, nemas ni prtljaznik a autonomija mu 75km (da, sedamdeset i pet). Jedini "ozbiljan" automobil za tu cifru koju navodis je Dacia Spring i par noname kineskih prozivodjaca za ruzno-ruzno dizajnirane automobile male autonomije. Mislis li da ce neko ko ima 25 hiljada kupiti neki takav automobil? Gledace da kupi neki japanski/korejski/evropski model, radi prestiza, nece kupovati Daciu ili JingPeng.

Pa u skladu sa tim, neko ko na Balkanu ima +40 hiljada za novi EV bas i nije tesko pogodjen razlikom u ceni punjenja od manje od 100 eura mesecno na javnom i kucnom punjacu. To je pre stvar entuzijazma, ljubitelji novih tenologija dobijaju potvrdu svoje ljubavi na ustedi na ceni energije. Tako je i ovde, meni ne znaci nista razlika od 50-60$ mesecno na kucnom u odnosu na javni punjac, ni ne osetim to, ali volim da kazem kako sam ustedeo.
Ne pratiš situaciju, za ovaj Citroen se već po Evropi primaju uplate po cenama koje sam naveo. U martu valjda počinje proizvodnja.

https://forum.krstarica.com/threads...od-nas-prema-elektricnim-automobilima.988017/
 
Ne pratiš situaciju, za ovaj Citroen se već po Evropi primaju uplate po cenama koje sam naveo. U martu valjda počinje proizvodnja.

https://forum.krstarica.com/threads...od-nas-prema-elektricnim-automobilima.988017/
To je buducnost koja se moze desiti ali i ne mora (poznajuci Francuze) no ti si napisao:
ali drugi imaju, uključujući i Citroena koji već nudi sasvim upotrebljiv električni auto za 20 - 23 hiljade, zavisno od baterije
pa bi se ocekivalo da taj automobil i postoji tj da ga prodaju. U Srbiji ga ne prodaju - pratimo samo trziste u Srbiji jer pricamo o Srbiji, nema ga na ponudi uvoznika, za druge evropske zemlje ne znam.

Uzgred, pogledah i kod Hrvata se ne mzoe konfigurisati narucem e-C3, znaci nema ga u prodaji, a nema ga ni u cenovniku.
 
Biće. Već ga reklamiraju na njihovom sajtu u Hrvatskoj.
A C4 mora pojeftiniti ako misle da ga prodaju jer je neodrživo da u nekim evropskim zemljama već za 43 hiljade možeš dobiti Teslu 3 koji je po svemu mnogo bolji auto. To što se meni varijanta ''sve u centralnom displeju'' ne sviđa nema veze.
Inače ovde za 32000 već može da se dobije MG4 u osnovnoj varijanti. Vidim da su ga ovde već uzeli neki taksisti, ne znam koliko njih, ali trče po gradu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top