Znamenitosti Beograda

KRALJEVA ČESMA

Spomen obeležje Kraljeva česma u Košutnjaku nedaleko od Belog dvora podignuto je 1936 g.
u čast ubijenom kralju Aleksandru Kardjordjeviću, sa izvajanom glavom lava iz čijih čeljusti izbija voda.

bgd-kraljeva-cesma-1.jpg


Česmu je projektovao i uradio ruski arhitekta Nikolaj Krasnov.Tadašnji gradonačelnik Beograda Vlada Ilić i druge ugledne zvanice prisustvovale su osvecenjuu i otvaranju ovog spomen obeležja.Za svog života sam kralj je insistirao da pije besprekorno čistu vodu sa ovog izvora , pa se njom snebdevao citav Beli dvor kao i drugi žitelji Beograda .

Sa otvaranja česme 1936.g.
06 (9)_620x0.jpg

Voda sa ovog izvora je i danas čista i jedna je od retkih nezagadjenih izvora u našoj prestonici Posle Drugog svetskog rata , spomenik je predat zaboravu i zapušten.Na inicijativu udruženja i grupe gradjana česma je od 2015 .g.počela da se obnavlja.
Osim obnove Kraljeve česme, neophodno je podići i spomenik posvećen žrtvama komunizma, koji su nedaleko od česme streljani u jesen 1944. godine. Sada se, nedaleko od česme, nalazi krst na kamenu u spomen ovim stradalnicima.
 
Miloš Savčić

Miloš Savčić prema svedočenju njegovih potomaka, bio je 11. u Evropi po bogatstvu pre Drugog svetskog rata,a njegovo bogatstvo 1946. g. procenjeno je na 960 miliona dolara, što po nekim procenama, danas iznosi oko 17 milijardi dolara.

Bio je neobičan poslodavac i za to vreme: njegovi rudari dobijali su besplatnu kuću, zemljište, ogrev, struju, zdravstvenu negu
i jednu od stvari za koju je smatrao da je najbitnija - besplatno obrazovanje za svoju decu.

Bio je i gradonačelnik Beograda
900x600_MilosSavcic-top.jpg


Miloš Savčić rođen je u Svilajncu 1865. godine u trgovačkoj porodici. Obrazovanje stiče u Beogradu i Nemačkoj. U Minhenu završava Visoku tehničku školu 1889. godine. Žena mu se zvala Katinka (devojačko prezime Leve). U braku su izrodili sinove Milenka i Svetozara koji su bili arhitekte, Ljubišu i Vladetu inženjere i ćerku Jelicu. U Nemačkoj radi na raznim poslovima i već tada pokazuje izvrsnost u poslu. Uspešna karijera graditelja bavarskih železnica biva privremeno prekinuta jer, zbog smrti majke, odlučuje da se vrati u Srbiju.

Po povratku u Srbiju odlazi na odsluženje vojnog roka. I ovde njegov život još jednom doživljava obrt. Pada na praktičnom delu ispita za oficira, na kome je dobio za zadatak da obeleži trougao na terenu jer zadatak rešava na inženjersko-traserski način, umesto po vojnim pravilima. Zbog toga je morao da produži vojni rok i otkaže ugovor sa francuskim inženjerom Ajfelom, koji mu je ponudio saradnju na izgradnji Ajfelovog tornja

Godine 1893. osnovao je svoju inženjersko–arhitektonsku kancelariju, a prvi posao mu daje Luka Ćelović - projektovanje kuće u Karađorđevoj. Po podacima, Savčić je prvi u Beogradu za gradnju počeo koristiti armirani beton. Utemeljio je staze privatnog preduzetništva i dokazao da je njegova vera u domaće stručnjake bila opravdana. Između ostalog, projektovao je klanicu i izgradio kanal – tunel od ugla Bosanske i Balkanske ulice do ulice Kneza Pavla. Godine 1901. kupio je veliku državnu šumu "Tara" i napravio prvu parnu strugaru u Srbiji. Izgradnju pruge Niš – Knjaževac započeo je 1911. godine, a do početka Prvog svetskog rata je završio oko 90% radova na njoj, sa preko 30 tunela i 20 mostova. Pruga je proradila tek 1920. godine, jer je rat omeo inženjera Savčića u planovima.

Godine 1911. postao je i tehnički direktor "Društva za tehnička preduzeća". Bio je potpredsednik "Sartida". Sa sinovima i zetom kasnije je osnovao tehničko preduzeće "Labor". Savčić je izabran 1899. godine za člana uprave Prometne banke. Bio je među osnivačima Prvog srpskog društva za osiguranje – Srbija.

Pored izuzetne karijere u privredi, oprobao se i u političkim vodama. Miloš Savčić bio je narodni poslanik i ministar građevina. Železnici se vratio kao direktor Državnih železnica, a predsednik Beogradske opštine postao je 1929 – 1930. godine, kada je posle uvođenja Šestojanuarske diktature, kralj Aleksandar raspustio opštinsku upravu iz 1926. godine i postavio ga za gradonačelnika Beograda. U to vreme su osnovane Opštinska štedionica i sagrađena električna centrala.

Kao gradonačelnik se okrenuo poboljšanju efikasnosti komunalnih službi i stvaranju modernog grada. Za kratko vreme uspeo je da uvede novi način naplate električnog osvetljenja i vode, koji je omogućio samofinansiranje opštine, a finansijski je grad ojačan i osnivanjem Štedionica Opštine grada Beograda s ciljem da prima prihode i plaća troškove opštine. Nastavljen je dalji rad na kaldrmisanju ulica, za koje je sam izgradio program i sve potrebne elaborate, a Beograd je dobio i novu, modernu školu "Kralj Aleksandar I" u Dečanskoj ulici (danas Muzička škola "Mokranjac"). Kao izvršilac testamenta Nikole Spasića, započeo je izgradnju Gradske bolnice u Beogradu.

Njegove najveća zasluga na funkciji gradonačelnika je to što je oslobodio grad od nepovoljnog kratkoročnog zajma koji je, zbog zateznih kamata, pretio da uguši prestonicu. Problem je rešen uzimanjem novog zajma od švajcarskih banaka, kojim je prethodni zajam u potpunosti isplaćen, njegovim ličnim sredstvima, a izgrađena je i nova električna centrala u Beogradu. Zbog ovog poduhvata je najoštrije napadan, pa čak i tužen sudu pod sumnjom da je finansijski oštetio Beogradsku opštinu, ali je sud utvrdio da je ceo postupak oko ugovora o građenju električne centrale urađen po zakonu. Preplitanje političkih i privrednih funkcija u ono vreme nije bila neuobičajena pojava, ali je u slučaju Milana Savčića izazivala podozrenje srpske javnosti. Naredna opštinska uprava Beograda, ukazom je postavljena 23. maja 1930.

Savčić je bio vlasnik mnogih nekretnina u Srbiji, Crnoj Gori, Makedoniji i okolnim državama. Mnoge zgrade sa neparnim brojevima u Knez Mihailovoj bile su u njegovom vlasništvu. Otkupio je u Beogradu vinograde i izgradio kuću za ćerku i sebe, što predstavlja početak izgradnje elitnog beogradskog naselja Dedinje. Ova raskošna vila u Užičkoj 15, vremenom je postala rezidencija budućih srpskih vladara, među kojima su svakako najpoznatiji Josip Broz Tito i Slobodan Milošević.

Ulazi u ekonomske vode i postaje suvlasnik Agrarne, Vračarske i Izvozne banke. Stvara holding Prometna banka i na taj način porodica objedinjuje svoj imetak. Pokrenuo je fabriku vagona (današnji "14. oktobar") i osnovao fabriku lima u Zemunu.

Pored poslovnog angažmana Savčić je za vreme Prvog svetskog rata u Ženevi, zajedno sa Jovanom Cvijićem i profesorom Đorđevićem, osnovao Srpski komitet i učestovao u osnivanju Društva naroda.

Gradio je i izvan Beograda. Projekat izgradnje Ribarske banje između 1904. i 1911. godine vezuje se za Miloša Savčića. Bio je veliki akcionar Beočinske fabrike cementa. Osnovao je i Brodarsko-transportno preduzeće u Beogradu.

Pominje se i kao tehnički direktor Društva za tehnička preduzeća. Savčić je preuzeo od Đorđa Vajferta rudnik "Podvis", a kasnije rudnike "Tresibaba", "Blagovesti", "Rakova gora", "Soko", "Čitluk" i "Jelašnica". Prelazi na Kosmet, gde kupuje kopove lignita "Kosovo", a 1930. otvara rudnik "Trepča" i proširuje otkopna polja na oko četiri stotine hiljada kvadratnih metara. Uvodi moderne žičare, pravi kuće za rudare koje su imale kupatila. Podiže i prvu elektranu - današnji "Obilić". Smatra se da je u njegovom vlasništvu bilo čak 250 rudnih polja, a kao što smo rekli na početku, bio je i pionir po pitanju socijalne zaštite i brige prema svojim radnicima.

Ono što ga je dodatno izdvajalo od drugih je da je angažovao isključivo domaće stručnjake i da je u to vreme zapošljavao oko 50 000 ljudi.
Za svoj izuzetni doprinos privrednom i socijalnom razvoju zemlje, dobio je niz ordena i priznanja: Orden Svetog Save I stepena, Jugoslovenske krune II stepena, Belog orla IV stepena i Krsta Društva Crvenog krsta u Ženevi.

Godine 1939. odato mu je priznanje za celokupan rad. Objavljena je spomenica pod naslovom "50 godina rada inženjera Miloša Savčića 1889–1939". Slavljenik je dobio srebrnu plaketu sa svojim portretom, a kopije plakete su izlivene u bronzi i postavljene na mermerne ploče na Domu i zgradama bančinih preduzeća. Danas u Beogradu postoji ulica koja nosi njegovo ime na Dedinju, kao i spomen ploča u Knez Mihajlovoj ulici kao najvećem donatoru u izgradnji Doma inženjera.
Nije zaboravio ni svoj rodni Svilajnac. Tri hektara zemlje i udeo u dve vodenice, uoči smrti je testamentom zaveštao pravoslavnoj crkvi Svetog Nikole u Svilajncu, čiji je, zajedno sa suprugom, bio jedan od najvećih donatora.

Nakon duge i teške bolesti, preminuo je 9. marta 1941. godine. Sahranjen je na Novom groblju.

Prilikom nemačke okupacije, supruga Katinka, mada poreklom Nemica je odbila saradnju sa Nemcima, tako da je zajedno s decom i njihovim porodicama izbačena iz porodične palate u centru grada. Kraj rata su dočekali u vinogradskim vikendicama na Dedinju. Nakon oslobođenja, izbačeni su i sa Dedinja, kao predstavnici poražene buržoazije i oduzeta im je čitava imovina.
Jedan od praunuka Miloša Savčića je Vladimir Lešić, poznati muzičar.
Kuća u Užičkoj 15, u kojoj je živela njegova ćerka Jelica je kasnije postala rezidencija Josipa Broza Tita, a zatim i Slobodana Miloševića, a u blizini je na njihovom nekadašnjem imanju Kuca cveca
 
KUĆA DR ARČIBALDA RAJSA

Nalazi se u Bulevaru Vojvode Mišića br. 73 u Beogradu

„Вила ’Добро поље’ налази се на троугластом малом имању усред воћака скоро засађених. Засадио их је сам г. Рајс, када је, после рата, остао у престоници народа који је у рату упознао и заволео и када је ту, на крају Београда, код Цареве ћуприје подигао своју малу вилу.”

На овај начин „Политика” је у броју од 9. августа 1929. објављујући вест о смрти Рудолфа Арчибалда Рајса описала његов дом у којем је провео последње године живота.

0_kuca-dr-arcibalda-rajsa-topcider_v.jpg


Dr Arčibald Rajs, Švajcarac, hemičar, doktor prirodnih nauka, ekspert za krivično pravo i sudsku medicinu, na poziv srpske vlade došao je u Srbiju 1914. godine da u svojstvu neutralne ličnosti izvrši uviđaj u nedela austrougarske vojske u Mačvi. Tokom Prvog svetskog rata kao islednik kraljevske srpske vlade i vojske prikupljao je dokumenta o zločinima počinjenim u Srbiji i o njima obaveštavao svetsku javnost, kao dobrovoljac učestvovao u ratu i sa srpskom vojskom prešao preko Albanije. Posle rata ostao je da živi u Beogradu, gde je i umro 1929. godine. U znak narodne zahvalnosti, dr Arčibaldu Rajsu je 1921. godine poklonjen plac u Topčideru na kome je on po projektu građevinara Lazara Lackovića podigao kuću, koju je nazvao vila „Dobro polje“, u znak sećanja na mesto u Makedoniji gde se odigrala jedna od presudnih bitaka na Solunskom frontu 1918 godine. Kuća je izgrađena po ugledu na seoske kuće. Jednostavna, prizemna, sa samo četiri prostorije, imala je kao akcenat trem sa tri luka na dva drvena stuba obojena bojama srpske državne zastave. Unutrašnjost kuće bila je uređena u duhu Rajsovih ideja o srpskom selu, njegovom duhu i mentalitetu, sa željom da asocira na zemlju i ljude koje je iskreno voleo.
U parku u Topcideru nalazi se i spomenik dr.Arčibaldu Rajsu

1024px-Kuća_Arčibalda_Rajsa-696x464.jpg
 
ŠKARKINA KUĆA

skrvl04-1024x682.jpg


Kuća češkog inženjera Riharda Škarke, direktora filijale Praške kreditne banke u Beogradu, izgrađena je 1927. godine, kao reprezentativna gradska vila u Deligradskoj 13, u blizini tga Slavija. Projektovao ju je Dragiša Brašovan, jedna od vodećih ličnosti srpske arhitekture između dva svetska rata. Koštala je 900.000 tadašnjih dinara, a pripada periodu Brašovanovog predmodernističkog stvaralaštva.

Vila predstavlja primer arhitekture karakteristične za beogradsko građansko društvo. Ukrasni elementi fasade su u stilu romanike, venecijanske gotike i baroka. Iznad ulaznih vrata i prozora su motivi biljaka i životinja, a pažnju privlači i monumentalna dvorišna kapija.

83083751_2600467183409805_6172779619750510592_o.jpg

Spoljnu raskoš prati isti takav enterijer. Na plafonu hola prizemlja, koji je kružnog oblika, sačuvana je zidna slika nepoznatog autora. Uz Genčićevu kuću, Škarkina vila predstavlja najuspeliji primer Brašovanove arhitekture gradskih vila i zauzima izuzetno mesto u beogradskoj međuratnoj arhitekturi
Danas se u ovoj raskošnoj gradskoj vili nalazi Ambasada Belorusije.

Za spomenik kulture vila je proglašena 2002 g.

1_izgled_v.jpg


DRfhvXfWsAEoA0K.jpg large.jpg
 
Po kome je ulica Gospodara Vučića dobila ime?

ko_je_bio_toma_vucic_aps_170599919.jpg


Na samoj granici beogradskih opština Voždovac i Vračar, prostire se široka ulica upečatljivog naziva. Ne samo da joj reč "gospodar" daje arhaično-elitistički prizvuk, već svoju zvučnost duguje i trenutno najaktuelnijem prezimenu u Srbiji. Naravno u pitanju je ulica Gospodara Vučića.
Burnih događanja na ovim prostorima nikada nije manjkalo. Tako je i deo istorije s početka 19. veka u Srbiji obeležila upravo uloga Gospodara Tome Vučića Perišića.
I to ne bilo kakva, već uloga najbogatijeg i najmoćnijeg čoveka ondašnjice. Štaviše, jedini moćniji od njega bio je knez Miloš Obrenović lično, a njegov odnos sa našim Gospodarem bi se komotno mogao opisati kao krajnje nepredvidiv i turbulentan.

Naime, Toma Vučić Perišić rođen je 1788. godine, i važio je za neprikosnovenog vojskovođu i diplomatu. Prezime Perišić je nasledio od oca, dok se "vučje ime" u to vreme često davalo muškoj deci zbog verovanja da će ih zaštititi od bolesti ili iznenadne smrti.
Kao vođa Prvog i Drugog srpskog ustanka, Toma Perišić osvaja naročitu naklonost Miloša Obrenovića. Osim što ga je proglasio čuvarem svog režima, knez mu poverava još nekoliko važnih resora. Tako se Gospodar obreo na mestu prvog ministra policije, komandanta kneževe garde, upravnika ministarstva vojske, ali i nadzornika državnih građevina i državne kase. Miloš Obrenović je u njega imao toliko poverenja da mu je jednom prilikom poklonio i svoju sablju. Takav potez praktično je označavao presedan u srpskoj istoriji, budući da su sablju do tada nosila isključivo kneževa braća.

Odnos poverenja i prisnosti, doduše, nije potrajao dugo. Tridesetih godina 19. veka, zbog sukoba sa Miloševim režimom, Toma Vučić Perišić pada u kneževu nemilost. Vladavina Obrenovića sve više je nalikovala diktaturi, što je u potpunosti promenilo i odnos naroda prema vlasti. Kneževa samovolja dovela je do haosa u državnom i sudskom uređenju, a bahato ponašanje činovnika i neosnovana povećanja poreza samo su dolili ulje na vatru.
Pod takvim okolnostima, Gospodar Perišić staje na stranu ojađenog naroda, postajući glavni predstavnik opozicije u borbi protiv vlasti. Iako je i dalje važio za jednog od najbogatijih Srba, Vučić sa lakoćom osvaja simpatije građana. Na tome je imao zahvaliti svojim demagoškim veštinama, ali i odličnom "njuhu" za mentalitet srpskog seljaka:

"Ja se ne bojim nikoga – ni knjaza ni Sovjeta, ni popečitelja ni mitropolita, i niko ne treba da se boji nikoga, mi smo svi ravni. Neka niko ne misli da knjaz može da čini u zemlji što hoće; on mora da sluša narod i čini ono što narod hoće i zapoveda."

Zagovarajući demokratiju i jednakost, Gospodar Vučić je znao da njegov ugled u narodu zavisi od utiska koji ostavi. To beše i razlog zašto se nikada nije odrekao svog seljačkog odela. Sem toga, i njegov dom je ubrzo postao nešto poput "narodne kancelarije", jer su seljaci iz unutrašnjosti u njemu uvek bili dobrodošli.

Pa ipak, poverenje koje je uživao kao zaštitnik naroda od birokratizovane države, nestaje u trenutku kada taj narod shvata da je njihov Gospodar zapravo veoma sklon menjanju političkih opcija. Učešće u smeni vlasti i dovođenje Aleksandra Karađorđevića na presto 1842. godine, beše odluka koja ga je kasnije skupo koštala. Osim revolta običnog naroda, "preletanje" iz tabora Obrenovića u tabor Karađorđevića izazvalo je i nezapamćen bes kod kneza Miloša – što, naravno, nije moglo proći bez posledica.
Nakon svrgavanja Karađorđevića i ponovnog preuzimanja vlasti, Obrenovići nisu ostali dužni nekadašnjem Gospodaru. Optužili su ga izdaju i smestili iza rešetaka, da bi sredinom 1859. Toma Perišić preminuo u zatvoru pod nerazjašnjenim okolnostima. Engleski konzul u Beogradu izvestio je da je reč o posledicama trovanja, ali pravi uzrok njegove smrti do danas ostaje nepoznat.

Za života uticajan i bogat, Gospodar Vučić biva sahranjen na Palilulskom groblju – i to u običnom seljačkom odelu. Taj trenutak je ostao u sećanju Tominog praunuka Koste Hristića, ujedno na slikovit način svedočeći o (ne)slavnoj Gospodarevoj sudbini:
"Izgledalo je kao da je to bio neki osuđenik i težak prestupnik. A to beše negda svemoćni vojvoda Toma Vučić Perišić."
(izvor:nacionalna geografija)
 
Po kome je ulica Gospodara Vučića dobila ime?

Pogledajte prilog 750145

Na samoj granici beogradskih opština Voždovac i Vračar, prostire se široka ulica upečatljivog naziva. Ne samo da joj reč "gospodar" daje arhaično-elitistički prizvuk, već svoju zvučnost duguje i trenutno najaktuelnijem prezimenu u Srbiji. Naravno u pitanju je ulica Gospodara Vučića.
Burnih događanja na ovim prostorima nikada nije manjkalo. Tako je i deo istorije s početka 19. veka u Srbiji obeležila upravo uloga Gospodara Tome Vučića Perišića.
I to ne bilo kakva, već uloga najbogatijeg i najmoćnijeg čoveka ondašnjice. Štaviše, jedini moćniji od njega bio je knez Miloš Obrenović lično, a njegov odnos sa našim Gospodarem bi se komotno mogao opisati kao krajnje nepredvidiv i turbulentan.

Naime, Toma Vučić Perišić rođen je 1788. godine, i važio je za neprikosnovenog vojskovođu i diplomatu. Prezime Perišić je nasledio od oca, dok se "vučje ime" u to vreme često davalo muškoj deci zbog verovanja da će ih zaštititi od bolesti ili iznenadne smrti.
Kao vođa Prvog i Drugog srpskog ustanka, Toma Perišić osvaja naročitu naklonost Miloša Obrenovića. Osim što ga je proglasio čuvarem svog režima, knez mu poverava još nekoliko važnih resora. Tako se Gospodar obreo na mestu prvog ministra policije, komandanta kneževe garde, upravnika ministarstva vojske, ali i nadzornika državnih građevina i državne kase. Miloš Obrenović je u njega imao toliko poverenja da mu je jednom prilikom poklonio i svoju sablju. Takav potez praktično je označavao presedan u srpskoj istoriji, budući da su sablju do tada nosila isključivo kneževa braća.

Odnos poverenja i prisnosti, doduše, nije potrajao dugo. Tridesetih godina 19. veka, zbog sukoba sa Miloševim režimom, Toma Vučić Perišić pada u kneževu nemilost. Vladavina Obrenovića sve više je nalikovala diktaturi, što je u potpunosti promenilo i odnos naroda prema vlasti. Kneževa samovolja dovela je do haosa u državnom i sudskom uređenju, a bahato ponašanje činovnika i neosnovana povećanja poreza samo su dolili ulje na vatru.
Pod takvim okolnostima, Gospodar Perišić staje na stranu ojađenog naroda, postajući glavni predstavnik opozicije u borbi protiv vlasti. Iako je i dalje važio za jednog od najbogatijih Srba, Vučić sa lakoćom osvaja simpatije građana. Na tome je imao zahvaliti svojim demagoškim veštinama, ali i odličnom "njuhu" za mentalitet srpskog seljaka:

"Ja se ne bojim nikoga – ni knjaza ni Sovjeta, ni popečitelja ni mitropolita, i niko ne treba da se boji nikoga, mi smo svi ravni. Neka niko ne misli da knjaz može da čini u zemlji što hoće; on mora da sluša narod i čini ono što narod hoće i zapoveda."

Zagovarajući demokratiju i jednakost, Gospodar Vučić je znao da njegov ugled u narodu zavisi od utiska koji ostavi. To beše i razlog zašto se nikada nije odrekao svog seljačkog odela. Sem toga, i njegov dom je ubrzo postao nešto poput "narodne kancelarije", jer su seljaci iz unutrašnjosti u njemu uvek bili dobrodošli.

Pa ipak, poverenje koje je uživao kao zaštitnik naroda od birokratizovane države, nestaje u trenutku kada taj narod shvata da je njihov Gospodar zapravo veoma sklon menjanju političkih opcija. Učešće u smeni vlasti i dovođenje Aleksandra Karađorđevića na presto 1842. godine, beše odluka koja ga je kasnije skupo koštala. Osim revolta običnog naroda, "preletanje" iz tabora Obrenovića u tabor Karađorđevića izazvalo je i nezapamćen bes kod kneza Miloša – što, naravno, nije moglo proći bez posledica.
Nakon svrgavanja Karađorđevića i ponovnog preuzimanja vlasti, Obrenovići nisu ostali dužni nekadašnjem Gospodaru. Optužili su ga izdaju i smestili iza rešetaka, da bi sredinom 1859. Toma Perišić preminuo u zatvoru pod nerazjašnjenim okolnostima. Engleski konzul u Beogradu izvestio je da je reč o posledicama trovanja, ali pravi uzrok njegove smrti do danas ostaje nepoznat.

Za života uticajan i bogat, Gospodar Vučić biva sahranjen na Palilulskom groblju – i to u običnom seljačkom odelu. Taj trenutak je ostao u sećanju Tominog praunuka Koste Hristića, ujedno na slikovit način svedočeći o (ne)slavnoj Gospodarevoj sudbini:
"Izgledalo je kao da je to bio neki osuđenik i težak prestupnik. A to beše negda svemoćni vojvoda Toma Vučić Perišić."
(izvor:nacionalna geografija)
Potpis ti je istinit za ceo Forum! Hvala ti!:heart:
 
VOJNA BOLNICA NA VRAČARU

Војна_болница_на_Врачару.JPG


Vojna bolnica na Vračaru se nalazi u Beogradu, opštini Savski Venac,i građena je u periodu od 1904. do 1909. godine. Predstavlja nepokretno kulturno dobro kao spomenik kulture

Dr Roman Sondermajer došao je u Srbiju iz Poljske 1889. i u svojoj autobiografiji napisao je „bolnica i prilike kakve sam tamo našao načinile su strašan utisak“. Iste 1889. dr Sondermajer je inicirao izgradnju nove bolnice, a radovi su započeti tek 1903. Tada je Beogradska opština ponudila vojsci zemljište na „Zapadnom Vračaru“ u zamenu za zemljište na kome se nalazila Palilulska kasarna. U svom prvobitnom obliku novoizgrađena Bolnica je opstala uprkos bombardovnju u Prvom svetskom ratu, bez zabeleženih većih oštećenja. Tokom druge polovine dvadesetih godina 20. veka na ime ratnih reparacija iz Nemačke je stigla nova oprema, tako da se i rekonstrukcija i dogradnja postojećih bolničkih paviljona ukazala nužnom. Rekonstrukcija kompleksa je završena 1930. godine i tada je Vojna bolnica na Vračaru po drugi put svečano otvorena. Prva rekonstrukcija nije poremetila ni funkcionalni sklop ni njen izgled. Druga obimna i stilski nekoherentna rekonstrukcija kompleksa izvršena je u posleratnom periodu, naročito početkom šezdesetih godina 20. veka. Tada su neki paviljoni potpuno prepravljeni, a neki dograđeni. Među zgradama koje nisu oštećene u ratnim razaranjima niti kasnijim dogradnjama jeste centralna zgrada Uprave zajedno sa ansamblom glavnog ulaza. Zgrada Uprave je delimično prizemni, a delimično spratni objekat (u središnjem rizalitu), sa centralnom dvospratnom kulom. Nekadašnji središnji ulaz je zazidan, a unutrašnji raspored prostora u ovom centralnomm delu preuređen, tako da se danas u objekat ulazi preko krilnih traktova.

stara fotka.jpg


Urbanistički razvoj Kliničko-bolničkog centra Srbije započet je sredinom 19. veka na zemljištu koje je sa zapadne i južne strane bilo uokvireno pojasom zelenila, a sa istočne strane slobodnim prostorom, na kome su posle Prvog svetskog rata izgrađene klinike Medicinskog fakulteta. U sastavu bolničkog kruga nalazio se znatan deo prostora koji je zasađen i parkovski rešen. Izgradnja kompleksa Vojne bolnice na prostoru od oko 8 hektara, poverena je arhitekti Danilu Vladisavljeviću , koji se tada nalazio na službi u Ministarstvu vojnom. predstavljao je primer savremenog arhitektonskog koncepta bolnice paviljonskog tipa i prvu celinski ostvarenu prostornu kompoziciju zasnovanu na dvostrukom simetričnom rasporedu zgrada i arhitektonski rešenom glavnom ulazu, postavljenom u osovinu ulice Svetozara Markovića. Time je došlo do promena i u regulacionom planu Beograda: ukidanje produženja ulica Resavske, Svetozara Markovića, Kralja Milutina i Višegradske i stvaranje novih pet blokova na prostoru bolnice. Položaj Upravne zgrade Vojne bolnice markirao je i dao upačatljivu siluetu Zapadnog Vračara. Kompleks obuhvata 12 objekata i kao jedinstveni ansambl predstavlja primer uspelog arhitektonskog ostvarenja i sa aspekta utilitarnosti i arhitektonske estetike, kome je određeno posebno mesto u istoriji urbanizma Beograda. Pod uticajem nemačke škole Vladisavljević je primenio romanički stil, koji je u Nemačkoj bio karakterističan za ovakav tip građevina. Pored toga zapaža se i primena svedenih dekorativnih elemenata. U poređenju sa sličnim ustanovama u svetu, Vojna bolnica je u vreme kada je podignuta bila reprezent najmodernijeg stilskog izraza. Funkcionalnost unutrašnjeg prostora maksimalno je zadovoljila najviše zahteve sanitetske službe sa početka prošlog veka, a ni do danas dobro smišljena rešenja i usklađenost arhitekture sa namenom nisu u celini prevaziđena. U doba nastanka ovaj kompleks dobijao je visoka priznanja domaćih i stranih stručnjaka i smatran je za najmoderniju bolnicu na Balkanu.
 
Pre ove bolnice postojala je Vojna bolnica na Vračaru iz 19. veka koja je bila prva namenski građena ustanova izgrađena na mestu na kome se danas nalazi III beogradska gimnazija, na uglu ulica NJegoševe i Kralja Milutina, u koju se po njenoj izgradnji 1848 godine, preselila Centralna vojna bolnica na Paliluli.
Kasarna na Paliluli u čijem je jednom krilu bila smeštena Vojna bolnica (fotografija snimljena 1909. godine)
16jpg.jpg


Knez Aleksandar I Karađorđević je februara 1844. godine doneo odluku da se ustroji namenski špital centralne vojske koji će imati 78 kreveta za bolesnike i sobu za oficire, sa četiri kreveta, stvoreni su uslovi za izgradnju bolnice na Vračaru. Planovi za sva državna zdanja izrađivani su u Odeljenju građevina Popečiteljsva vnutrenih dela, čiji je upravnik od 1845. godine bio prvi arhitekta u državnoj službi, Čeh Jan Nevole, obrazovan u Pragu i Beču
17jpg.jpg



Ona je istorijski gledano, bila prvi namenski građen soldačkih špitalja (vojna bolnica), počev od one u savamalskoj kasarni iz 1836. godine do današnje Vojnomedicinske akademije, koja je u kontinuitetu gledano nastala iz vojnih bolnica u Beogradu na šest lokacija, postepeno prerastajući od najrudimentarnijih oblika iz 19. veka, preko onih savremenijih u 20. veku, do današnje vrhunske zdravstvene, naučnoistraživačke i edukativne ustanove u Srbiji u 21. veku
 
BEOGRADSKO DRAMSKO POZORIŠTE

bdp1.jpg


Beogradsko dramsko pozorište (BDP) osnovano je avgusta 1947. i bilo je prvo gradsko pozorište formirano u Beogradu posle II svetskog rata.
Prva premijera "Mladost otaca" Borisa Gorbatova u režiji Petra S. Petrovića izvedena je 20. februara 1948. u sali Narodnog pozorišta.

M.Gorbatov-MLADOST-OTACA-1947.-web-768x558.jpg


Godinu dana kasnije uselili su se u zgradu na Krstu.

Zgrada na Crvenom krstu, u kojoj se ovo pozorište danas nalazi, otvorena je u sezoni 1948/49, a prva premijera odigrana na ovoj sceni je "Sumnjivo lice" Branislava Nušića, u režiji Salka Repaka, 20. marta 1949. U periodu od 1959. do 1975. BDP je sa Beogradskom komedijom činilo jednu pozorišnu kuću - "Savremeno pozorište", da bi decembra 1975. ponovo postalo Beogradsko dramsko.

Tokom te prve sezone, teatar na samoj periferiji, povezan sa gradom jednom trolejbuskom linijom, izveo je 78 predstava koje je pogledalo gotovo 50.000 gledalaca

Sredinom pedesetih i početkom šezdesetih godina 20. veka BDP je imalo svoj "zlatni" period, a najviše zahvaljujući izuzetno uspešnim izvođenjima dela savremenih američkih dramskih pisaca i plejadi vrsnih glumaca, reditelja, scenografa, kostimografa... koji su svojim talentom proslavili scenu na Crvenom krstu. Legendarne predstave "Smrt trgovačkog putnika", "Mačka na usijanom limenom krovu", "Staklena menažerija", "Majka Hrabrost", "Pogled s mosta"... i danas su u sećanju generacija gledalaca koji su imali sreću da ih vide.

BDP danas radi sa stalnim umetničkim ansamblom i nastavlja tradiciju stvorenu izvođenjem klasične i avangardne dramske literature, čime je stvorio i održao svoj prepoznatljiv stil i umetnički izraz. U proleće 2003. završena je temeljna rekonstrukcija pozorišne zgrade, na nivou visokih evropskih standarda.

U planu je izgradnja trga ispred Bdp-a. Ovaj trg će biti uređen tako da Beogradsko dramsko pozorište postane vidljivije, i da uređenjem platoa dobije jedan viši nivo. Sam plato imaće novo drveće, zelenilo, novo popločanje, klupe, jednu manju vodenu površinu, česmu i jedan mali otvoreni amfiteatar gde će u letnjem periodu moći da se održavaju predstave na otvorenom. Ostaće okretnica autobusa 83 na ovom mestu, ali će biti izmeštena van same ose ulaza u pozorište. Trg će biti uređen i ispred pozorišta i prema objektima preko puta, pa će sve zajedno činiti celinu kroz koju prolazi Žička ulica i na neki način integriše sve to zajedno,prema izjavi gradskog arhitekte.

Skulptura ispred Beogradskog Dramskog pozorišta delo je slovenačkog vajara Lojze Dolinara. Na samoj skulpturi upisana je godina 1948.godina. Skulptura je prvobitno stajala uz Beogradsko dramsko pozorište ali je kasnije premeštena nekoliko metara ispred pozorišta.

Preko puta BDP-a nalazi se u parki i Vozarev krst , koji je crvene boje pa je po njmu ceo kraj dobio ime Crveni krst

bdp2.jpg


bdp 3.jpg


bdp4.jpg
 
OSMATRAČNICA SA KAJMAKČALANA

1024px-Vrhovna_komanda.jpg


U samom srcu Beograda, u Pionirskom parku ,na mestu gde je nekada bila bašta Starog dvora nalazi se osmatračnica sa Kajmakčalana posvećena pobedi Srbije i njene vojske nad Bugarskom u Prvom svetskom ratu. Bitka koja se dogodila na planini Kajmakčalan se smatra jednom od najvećih u srpskoj istoriji. Spomenik-osmatračnica je mali simbol koji podseća na veliko junaštvo Srba ali i opominje da se nikada ne zaborave najveća stradanja naroda u ratu.

Kameno utvrđenje je obogađeno spomen pločama svih generala koji su učestvovali u ovom podvigu. Nezapamćeno teška bitka se vodila na izuzetno visokoj nadmorskoj visini, na više od 2.500 metara, a odigrala se u periodu od 12. do 30. septembra 1916. Bugari su ovaj vrh zvali "Borisov grad" i smatrali su ga neosvojivim. Srpska vojska ga je zvala "Kapija slobode", a za slobodu otadžbine je dala 5.000 duša.

Konačno slobodni, Srbi su na putu povratka poneli i kamenje sa osmatračnice na Kajmakčalanu, verovatno najvećeg saveznika u pobedi. Originalno kamenje se nalazi upravo u Pionirskom parku i to od 1944. kada je uklonjen visoki zid, graničnik bašte Starog dvora, a park preuređen za javnu upotrebu.

Nalazila na planini Jelak, ispod Kajmakčalana, pored zgrade Vrhovne komande. Nazivaju je i „Osmatračnica Vrhovne komande“ jer su je koristili i vojvoda Živojin Mišić i članovi njegovog štaba.

Mnogi su prepoznali crkvu Svetog Petra, sa pripadajućom kosturnicom, koja je podignuta posle Prvog svetskog rata na samom Kajmakčalanu, gde je posle smrti doktora Arčibalda Rajsa, položeno u posebnoj urni i njegovo srce. Čin kojim je on izrazio ljubav prema srpskom narodu, s kojim je proživljavao golgote Velikog rata.
kajmakacalan222.jpg
 
GOSPODAR JEVREMOVA ULICA i PALATA NA DORĆOLU

Gospodar Jevremova ulica je jedna od tipičnih beogradskih muzeja na otvorenom. Na ne tako velikoj površini se nalazi niz znamenitosti: Muzej Vuka i Dositeja, Centar za kulturu "Stari grad", Kuća trgovca Mihajla Đurića, Muzej pozorišne umetnosti, Kulturni centar "Dom porodice Pavlović", Kuća vajara Dragomira Arambašića, Zgrada Jugovićeve Velike škole, Jevrejska opština, Muzej fresaka i Bajrakli džamija.

Naziv je dobila po najmlađem bratu Miloša Obrenovića, Jevremu. Osim što je poticao iz čuvene porodice, bio je general-major, gubernator, nadzornik javnih građevina, upravnik Vojno-policijske kancelarije, predsednik Državnog saveta, član Namesničke vlade i prvi donator knjiga beogradskoj biblioteci.

Preko puta Kalemegdana, na uglu ulica Tadeuša Košćuška i Gospodar Jevremove broj 2, nalazi se stambena zgrada koja svojom impozantnošću i zanimljivom fasadom

Ova, zrada, u arhitektonskom smislu “ugaona”, podignuta je daleke 1931. godine, prema projektu inženjera Milana Sekulića, poznatog po projektu Albanije, Uzun Mirkove, Ruskog cara

Vlasnik zgrade bio je Đuro Varešek, rentijer češkog porekla, koji je iskoristio svaki delić placa, pa zgrada nema unutrašnje dvorište. Varešek je posle zgradu prodao kraljevskom dvorskom juveliru i časovničaru Milanu Stefanoviću, koji je posle oslobođenja Beograda 1944. ubrzo izbačen iz kuće i čak osuđen iz političkih razloga.
IMG_3366-696x464.jpg

U ovoj nekadašnjoj “Palati na Dorćolu”, stanove su kupovale ili iznajmljivale mnoge poznate porodice poput Bana Lukića, lekara Koena, zatim porodica pisca Oskara Daviča, koji je u stanu na četvrtom spratu napisao čuvenu rodoljubivu poemu “Srbija”. Nezvanično tu su živele i porodice nemačkih oficira iz Drugog svetskog rata, pa verovatno otuda toliko tragova od metaka i šarpnela, naročito na gornjem delu fasade, jer se pretpostavlja da je zgrada dobro branjena tokom oktobarskih borbi 1944.

I fasada je, kada se pažljivo zagleda, veoma karakteristična, sa velikim brojem klasičnih ukrasa poput pilastira sa polukapitelima i maskeronima. Vertikalno ispod kubeta nije zaobljena i na njoj lođe nisu uvučene. Ipak, najkterističniji je ugao ovog objekta na kom se uzdiže karakteristična kupola, po stilu nalik zdanju Skupštine Srbije, u kojoj se nalazi stan, koji iznutra krajnje odudara od spoljnjeg stila zgrade.

Zgrada ima pet spratova plus prizemlje i sastoji se od 16 stanova, različitih kvadratura – od velikih sa kvadraturom od preko 140m2, do relativno skromnih garsonjera.
IMG_3606.jpg


Kad se uđe u zanimljiv hodnik, odmah u oči upada veoma interesantan podni likovni rad. Stepenište je klasično, deluje prilično skromno i ne razlikuje se previše od mnogih sličnih u užem gradskoj jezgru, međutim… ubrzo nailazimo na pravi raritet koji se ne viđa svuda. Reč je karakterističnom starom liftu marke “Šindler”, proizvedenom u Lucernu u Švajcarskoj, sa kabinom u brušenom staklu, spolja ukrašenom bojenim rombovima.

Ova zgrada danas na pravi način “reprezentuje nekadašnju gradsku arhitekturu i urbanistički razvoj Beograda, kao i njegovog istorijskog kontinuiteta koji se ogleda u autentičnoj očuvanosti kuća i ambijenata starog Dorćola.

Zgrada je utvrđena za kulturno dobro
 
KUĆA DRAGE MITRIČEVIĆ

Kuća Drage Mitričevnć u ulici Kralja Milana 5 podignuta je 1895 god. Građena je prema projektu Svetozara Ivačkovića u duhu akademizma 19. veka. Zgrada je imala podrum,prizemlje i prvi sprat.U prizemlju su postojali lokali, po dva sa svake strane centralnog kolskog prolaza.

1069641_draga-mitricevic-ekscentricna-milionerka-udovica_ls.jpg

Sa desne strane prema dvorištu stepenište je vodilo u podrum i na sprat gde se nalazio hol. U samoj zgradi postojalo je i pomocno stepenište kojim se pelo na tavanski prostor. Na spratu su bila dva stana koja su verovatno nastala kasnijom adaptacijom jer se pretpostavlja da je prvobitno postojao jedan petosoban stan. Sa dvorišne strane su pored stpeništa bile pomoćne prostorije. U svojoj kući Draga Mitričević ubijena je 1933 g. i taj slucaj ubistva nije razjašnjen.Zgrada je srušena 1977. god. jedna od poslednjih kuća arhitekte Ivačkovića koja je srušena a na njenom mestu je podignuta nova staklena zgrada poreske uprave
Clip_5.jpg
 
Misterija najbogatije Beogradjanke svih vremena

Слика-7-Драга-МИтрићевић-a-725x519.jpg


To je Draga Mitričević o kojoj je Živojin Žika Petrović napisao knjigu “Do viđenja” koja je ujedno i prvi je srpski dokumentarni triler koji se bavi misterioznim čudnim nestankom i smrću najbogatije Beograđanke svih vremena.

Ovaj, najmisteriozniji slučaj beogradske policije desio se pre 87 godina januara 1933. kada je usred Beograda nestala ćudljiva milionerka Draga Mitrićević a kasnije pronadjena ubijena u podrumu svoje vile u kojoj je živela. Preka, škrta i povučena, živela je sama u ogromnoj vili u centru grada, uz svoje čuvare: gusana, nemačke ovčare i kokoške. Kada je dobio zadatak da reši misteriju, Rade Popović, načelnik Odeljenja beogradske kriminalističke policije, čupao je sebi kosu od muke.

Draga je bila opsednuta time da će da je ubiju i da će da joj otmu njene milione i njeno blago.
Imala je oružni list za 12 komada oružja i to:pištolji, revolveri, puške, karabini, dvocevke. Jedan revolver je stalno nosila za pojasom.

Živela sama u velikoj kući u centru Beograda u ulici Kralja Milana 5. U toj kući je imala samo jedan ormar i jedan krevet. Imala je i jednog gusana koji je bio prva linija odbrane. Znate za priču da su guske odbranile Rim.One imaju neverovatan osećaj da na daljinu primete nekog ko dolazi i počnu da gaču. Tako je Draga šest godina držala tog gusana kao alarm. On je živeo sam u prvih 300 kvadrata njene vile. U sledećih 300 kvadrata su bila dva nemačka ovčara, a u trećem delu kokoške i pilići, niste mogli da prođete a da ih ne uzbunite. Tek u četvrtom delu kuće je živela ona sama

Bila je ćerka Jovana Dimitrijevića Mitrićevića koji je bio poreklom iz Kragujevca. Njegov otac je bio bogataš pri dvoru, kao i Jovan. Bili su velike škrtice, neverovatno su umeli da oplode kapital, ali sve su čuvali, ništa nisu trošili. Posle njihove smrti sve je pripalo Dragi i njenoj sestri. Međutim, one su se toliko posvađale oko nasleđa da nisu progovorile do kraja života. Čak su i jednu fotelju testerom presekle napola.

Od oca državnog savetnika i supruga-upravitelja dvora Karađorđevića, ime gđe Dimitrijević-Mitrićević bilo je s početka prošlog veka među poznatijim u beogradskoj varoši. Porodični imetak, potom i udajom učvršćene veze sa dvorom predodredili su joj gotovo nimalo bojazni za kakvu tešku sudbinu. Držala se ova beogradska dama dostojanstveno i sa stilom. Sugrađani su je poznavali po otmenosti i lepoti, sve do trenutka kad je doznala za muževljevo neverstvo.

Cenjeni dvorski upravitelj isprozivan je nasred Terazija. Lična njegova svojina izbačena je iz zajedničkog doma, a razočarenje u dok-nas-smrt-ne-rastavi ogrnulo je otmenu gospođu u duge, crne kapute ishabanog krzna. Osudivši sebe na izolaciju, povukla se u vilu u Ulici kralja Milana 5, i jedino društvo pravila su joj dva psa i gusan.

Smrt nekadašnjeg supruga gurnula ju je u još dublju osamu. Niti ju je ko posećivao, niti je ona kome išla u kuću. Čak je i drva sama cepala. Uz ušteđevinu od 3 miliona dinara i dragocenosti u banci, bivša gospođa upraviteljeva sada je prihodovala od rentiranja.

Retkog prijatelja pronašla je u gospodinu dr Vojislavu Rašiću, pravniku i diplomati takođe bliskom dvoru. Dece nije imala, a jedva da je govorila i s rodbinom. I kada bi prošla varoškim ulicama, Beograđani su je poznali po dugom, crnom štapu.Njime bi se razmahala ukoliko se ko usudio da je provocira. Po neobičnom su portretu Beograđani pamtili gđu Dragu Dimitrijević-Mitrićević; i mada bi joj mnogi našli mane, malo je ko slutio da se nekome toliko mogla zameriti.

Koliko je zapravo Draga bila bogata govori i to što je u svojoj kući imala 16 štednih knjižica.Koliko je banaka tada bilo u Beogradu, toliko je knjižica imala, a u njima upisani milionski iznosi.

Imala je brojne nekretnine, akcije, preduzeća, skoro polovinu akcija Narodne banke Kraljevine Jugoslavije. A ostajala je dužna dinar, dva pekaru preko puta svoje kuće, nije imala kod sebe. I tako iz dana u dan. Imala je samo jednu crnu haljinu, šešir, jednu bluzu, ništa nije trošila na sebe

Najveći sef u Izvoznoj banci na Terazijama bio je njen. Kada je policija posle njene smrti ,otvorila taj sef, rasuli su se dijamanti, rubini, safiri, zlato, srebro, novac. Celih 12 sati je trajao popis tog sefa.

Nisu samo domaći mediji svakodnevno izveštavali već i svetski koji su pisali o nestanku čuvene milionerke.
1597912818738-roman-do-vidjenja-zivojin-petrovic-1-830x0.jpg


Policija je danima bila u ćorsokaku, da su neki islednici rešili da pomoć potraže od telepate Luja Rozenštajna kome su u policiji dali samo jednu cedulju na kojoj je pisalo „18-26. januar 1933“. Rekao im je da se radi o ubistvu jedne bogate starice, kao i da se ubica već nalazi u rukama vlasti. Na osnovu policijskih fotografija prepoznao je Kolomana Rajtera. poznatog beogradskog džentlmena lopova koji je u to vreme služio kaznu u Sremskoj Mitrovici.Medjutim ministar je kaznio islednike, a cenzura je zabranila listu Politika da se ovom temom dalje bavi.

Koleman je saslušan, priznao je da je poznavao ubijenu, ali njegova veza sa zločinom nikada nije dokazana. Ubica Drage Mitrićević je, uprkos dugogodišnjoj istrazi, izmakao pravdi.

Znalo se, doduše, da joj druželjubivost nije bila jača strana, ali još nije bio slučaj da je danima niko ne sretne. Dr Rašić bi je katkada viđao iza kapija njene vile, stoga mu je prazno dvorište susetkino nakon nekoliko dana probudilo sumnju.

Po prijavi nestanka, nadležni se odmah daju u potragu. Sumnjajući na otmicu, kriminalistička policija u tri maha pretresa Draginu kuću. Nedostatak dokaza ostavio ih je u još većoj neverici: ni jedan jedini trag nije pronađen, ništa što bi ih odvelo do usamljene udovice.

Peto februarsko jutro godine 1933. osvanulo je uz dotad retko zaprepašćenje na licima Beograđana. Očiju prikovanih za izdanje “Politike”, saznavali su detalje zločina koji će postati jednim od najzagonetnijih koje Beograd pamti

“U podrumu te prazne i zloslutne zgrade, u prašini i memli, nađeno je telo pokojne Drage. Ispod gomile nabacanih sanduka, ispod isečenih drva i letava, nađen je juče u podne njeno telo.”

Vest o njenom nestanku za to vreme postaje senzacija koja puni stupce dnevne štampe. Jer, ne biva često da vremešne gospođe teške nekoliko miliona tek tako propadnu u zemlju. Otuda je pronalazak beživotnog tela prilično uzdrmao prestonicu, cak i državni vrh koji je tih dana bio besan

Naime, spekulisalo se da je sam drzavni vrh umešan u Dragino ubistvo, s tim da takve sumnje zvanično nikada nisu potvrđene. Štaviše, do kraljevskog dvora policija je stigla još tokom istrage ubistva, i tek se godinama kasnije saznalo o detalju koji je vodio u tom pravcu. Nekoliko dana pre no što joj se gubi svaki trag, gđa Mitrićević se na dvoru sastala sa kraljem Aleksandrom i direktorom banke. Razlog njene posete nikada nije obelodanjen, ali ono što se zna jeste da je njena ušteđevina od 3 miliona dinara neposredno pre toga ukradena.

Da li je stoga Dragino ubistvo tek puka slučajnost, budući da se dogodilo ubrzo nakon posete dvoru?
I da li je, shodno tome, moglo biti počinjeno po nalogu nekih uticajnih ljudi, koji su za cilj imali da namerno ometaju istragu?

Ubica je, u neku ruku, na svojoj strani mogao imati i faktor sreće. Na primer, DNK analize – danas nezaobilaznog saveznika istražitelja – 30-tih godina u Beogradu nije bilo ni u najavi. Stoga i mnoga pitanja u vezi zločina do dana današnjeg ostaju bez odgovora, ostavljajući beskrajan prostor za nagađanja i varijacije na temu.

84 godine kasnije, originalna dokumentacija i dalje se čuva u Institutu za sudsku medicinu “Dr Milovan Milovanović”. Na mestu nekadašnjeg zločina, u kući gde je Draga provodila svoje samotne dane, danas stoji zgrada poreske uprave.

Na sahrani Draga imala najskuplji sanduk koji se pojavio na prostoru bivše Jugoslavije, od orahovine, ukrašen zlatom i dijamantima. Težak 450 kilograma, "bez pokojnice", toliko da je 12 radnika je moralo da ga nosi.

Ona koja nije imala ni prijatelja ni poznanika, na njenoj sahrani je bilo 10.000 ljudi.
 
Misterija najbogatije Beogradjanke svih vremena

Imala je brojne nekretnine, akcije, preduzeća, skoro polovinu akcija Narodne banke Kraljevine Jugoslavije. A ostajala je dužna dinar, dva pekaru preko puta svoje kuće, nije imala kod sebe. I tako iz dana u dan. Imala je samo jednu crnu haljinu, šešir, jednu bluzu, ništa nije trošila na sebe

Najveći sef u Izvoznoj banci na Terazijama bio je njen. Kada je policija posle njene smrti ,otvorila taj sef, rasuli su se dijamanti, rubini, safiri, zlato, srebro, novac. Celih 12 sati je trajao popis tog sefa.

Policija je danima bila u ćorsokaku, da su neki islednici rešili da pomoć potraže od telepate Luja Rozenštajna kome su u policiji dali samo jednu cedulju na kojoj je pisalo „18-26. januar 1933“. Rekao im je da se radi o ubistvu jedne bogate starice, kao i da se ubica već nalazi u rukama vlasti. Na osnovu policijskih fotografija prepoznao je Kolomana Rajtera. poznatog beogradskog džentlmena lopova koji je u to vreme služio kaznu u Sremskoj Mitrovici.Medjutim ministar je kaznio islednike, a cenzura je zabranila listu Politika da se ovom temom dalje bavi.

Koleman je saslušan, priznao je da je poznavao ubijenu, ali njegova veza sa zločinom nikada nije dokazana.

Baš me zanima šta je na kraju bilo sa svom imovinom, sve zgrabila država ili su srodnici uspeli da se domognu nečeg?
 
Baš me zanima šta je na kraju bilo sa svom imovinom, sve zgrabila država ili su srodnici uspeli da se domognu nečeg?
mozda ima na netu neki zpis, potrazi...sef su otvorili i i to je uzela drzava, kao i ostale hartije od vrednosti,
kuca u Kralja MIlana je srusena i sazidana moderna staklena zgrada i verovatno je to to
 
Najstarija sačuvana ulica Beograda

Krajemj 2014. godine, ispred istočne kapije na Kalemegdanu, arheolozi su otkrili ostatak najstarije sačuvane ulice u našem glavnom gradu, građenu pre čak 1.500 godina.

Ova ulica nalazi se u Donjem gradu, na desnoj obali Dunava, a između Istočne, kapije Karla VI i Vidin kapije. Smatra se da ulica potiče iz doba Rimljana i rane Vizantije. Vodila je prema Donjem gradu i oko današnje Dušanove ulice. Ulica je bila pokrivena kaldrmom, što znači da je bila od velikog značaja kako za komunikaciju, tako i za organizaciju tadašnjeg grada.

To je ujedno i najstarija sačuvana ulica u Beogradu.Na njoj su još uvek vidljivi kolotrazi, a ispod slojeva na kojima leži otkriveni su ostaci antičkog i posleantičkog vremena.Odmah do ulice otkriven je i grob deteta koji datira iz IV veka naše ere.

Pored ulice, vide se impresivni ostaci zgrada iz XVI i XVII veka naše ere, povezani sa pristaništem koje se nalazilo pored zaliva, kod istočnog bedema, blizu Kule Nebojša.

Beogradska tvrđava i Kalemegdan su jezgro iz kojeg se nekada razvio grad, ali i van ovih lokacija Beograd obiluje pravim blagom koje svedoči o njegovoj istoriji. Urbana zona je bila od Kalemegdana do Narodnog pozorišta. Izvan tog prostora bile su nekropole - groblja

Ono što je ostalo od Beograda iz II, III i IV veka naše ere je ono po čemu danas gaze Beograđani.
600450_kalemegdanskiput_957681365.jpg

Clip.jpg
 
POZORIŠTE BOŠKO BUHA

Priča o Pozorištu Boško Buha, počinje od Branislava Nušića. Po njegovoj zamisli je, 1937. godine nastalo „Povlašćeno pozorište za decu i omladinu Roda“. Prva Rodina premijera, zakazana za 19. januar 1938. je otkazana, jer je tog dana umro Branislav Nušić. Premijera je održana 23. januara, a Pozorište je, pod rukovodstvom piščeve ćerke Gite Predić Nušić i bračnog para Vukadinović, punom parom radilo do 1941. Najpoznatija predstava iz tog perioda je „Rista sportista“ po komadu čuvene glumice Ljubinke Bobić, a o popularnosti te predstave svedoči i činjenica da je 1939. u Politici počeo da izlazi istoimeni strip.

Po oslobođenju Beograda 1945. osnivači Rodinog pozorišta nastavili su rad pod okriljem Pionirskog pozorišta, koje svoje predstave izvodi u drugim beogradskim dvoranama. Ipak, ono je iste godine zatvoreno pod obrazloženjem da „nije pedagoški da se deca bave glumom i baletom, da je to čak krajnje štetno za njihov uzrast, da su u pozorištu izloženi opasnosti da steknu bolesne ambicije i da je bolje da se posvete samo učenju“. Tako je Beograd ostao bez pozorišta za decu punih pet godina.

Tek krajem 1950. Gita Predić-Nušić uspela je da dobije saglasnost o pokretanju novog dečjeg pozorišta. Tako je 13. oktobra te godine osnovano Pozorište Boško Buha, i deci je vraćeno pravo na pozorište kada je izvedena premijera predstave “Beli jelen” prema motivima Vladimira Nazora, u režiji Radivoja Lole Đukića.

bosko-buha-cover.jpg



Pozorište ‘ Boško Buha’ u početku je bilo bez i jednog stalnog glumca, uglavnom se za predstave koristio ansambl Radio Beograda. U prvim predstavama su ipak nastupala poznata glumačka imena kao : Vladimir Medar, Đorđe Jelisić, Miodrag Petrović Čkalja, Milenko Štrbac, Jovan Gec, Ida Pregarac, Anka Vrbanić, Vuka Kostić, Milica Spiridonović, Kapitalina Erić, Sima Janičijević i drugi.

U toku prvih 20 godina postojanja sa pozorištem je sarađivao veliki broj umetnika iz drugih ili srodnih oblasti : 22 reditelja, 26 scenografa, 17 kostimografa, 16 kompozitora, 3 dirigenta, 6 pijanista, 8 koreografa, 2 lektora , mnogi učitelji pozorišnih veština i drugi.

Značajan udeo u umetničkoj fizionomiji pozorišta su dali renomirani reditelji koji su postavljali predstave u toku prvih 20 godina postojanja, a to su : Miroslav Belović, Minja Dedić, Bojan Stupica, Arsa Jovanovič, Ljubomir Draškić, Milenko Maričić, Predrag Bajčetić, Srboljub Stanković, Dejan Mijač, George Colin i drugi.

Prva predstava u novoj kući pozorišta na Trgu Republike je bila ‘Veseli snovi’ koju je duhovito napisao Sergej Mihalkov, inspirisan čuvenom bajkom Karla Gocija ‘Ljubav za tri pomorandže’ , u režiji Miroslava Belovića. Ova predstava je bila prekretnica u načinu interpertacije dečjeg pozorišta, ostvarena savremenim izražajnim sredstvima sa spojem ironije i poezije, uz izvanredna ostvarenja par glumaca koji su po prvi put skrenuli pažnju javnosti i kritike.

Od osnivanja do danas, odigrano je oko tri stotine naslova, a kroz salu prošlo je blizu pet miliona dece, njihovih roditelja i nastavnika.

Pozorište “Boško Buha” obeležilo je 70 godina rada promocijom monografije o tom teatru za decu i mlade, a povodom jubileja, 13. oktobra premijerno je izvelo i predstavu “Snežana i sedam patuljaka”, po tekstu Ljubivoja Ršumovića, koji je dugo godina bio upravnika ove teatarske kuće. i to na sceni Teatra “Vuk”, jer i dalje čeka završetak rekonstrukcije matične scene na Trgu republike u Beogradu.

pozoriste-bosko-buha-70godina.jpg
 

Back
Top