Znak Kaina

Ponavljam,prvi korak na tom putu je bezrezervno prihvacanje izvestaja o stvaranju na pocetku Pisma !!!
to se zove SLEPA vera.
pričaš i opisuješ stvari koje su ti nelogične. što meni nije logično da se tako ponaša i još kažeš da "nam bog poručuje tako" u tvojoj predstavi :D
i još jednom veruj i ubeđuj sebe da sve razumeš pa čak i ono što ti je nelogično :D

to se zove SLEPA vera.
pričaš i opisuješ stvari koje su ti nelogične. što meni nije logično da se tako ponaša i još kažeš da "nam bog poručuje tako" u tvojoj predstavi :D
Po meni,ne postoji slepa vera...Ima samo VERA a ono sto je bitno u vezi nje je to da ili imas veru ili je nemas...
Mozda je ipak najbolje da pogledas Biblisku definiciju za veru:
Jevr.11,1:
"...Vjera je pak tvrdo čekanje onoga čemu se nadamo, i dokazivanje onoga što ne vidimo...."

i još jednom veruj i ubeđuj sebe da sve razumeš pa čak i ono što ti je nelogično :D
A sto bih sebe ubedjivao u nesto sto nije istina ???
Ne znam na osnovu cega si stekao takav utisak ali ja ne samo da ima puno toga u Bibliju sto ne razumem nego ponekad i u vezi onog sto mislim da razumem desi se da tokom proucavanja jednostavno naidjem na neke druge tekstove koje mi daju jedno dodatno "osvetlenje" sto ga do tada recimo nisam imao... ali upravo u tome je lepota kad istrazujes temeljno Bibliju - veoma cesto kad citas neki "dobro poznati tekst"desi se da stvari sagledas iz jedne druge perspektive i sve to,tokom vremena, "korak za korakom"upotpunjuje mozaik Bibliske istine.

Ako li je pitanje u vezi mog komentara mislim da su tamo navodi veoma jasni,predlazem da jos jednom sve to lepo procitas...
Ako li ti je pitanje "jeftina replika"Pilatove izjave onda ti jedino mogu navesti ono sto mu je Isus pre toga rekao:

Jov.18,37:
"...Onda mu reče Pilat: daklem si ti car? Isus odgovori: ti govoriš da sam ja car. Ja sam za to rođen, i zato dođoh na svijet da svjedočim istinu. I svaki koji je od istine sluša glas moj..."

...e sad se ti lepo proracunaj ( preispitaj) dali slusas glas Isusa Hrista ili ne....

Evo ti par tekstova koji definisu pojam istina:
Jov.17,17:
"Osveti ih istinom svojom: riječ je tvoja istina."

1 Jov.5,6:
"...Ovo je Isus Hristos što dođe vodom i krvlju i Duhom, ne samo vodom nego vodom i krvlju; i Duh je koji svjedoči, jer je Duh istina..."
Jov.14,6:
"...Isus mu reče: ja sam put i istina i život; niko neće doći k ocu do kroza me.

Poslednja izmena:
pitam te ko i svakog ko kaže "ja znam istinu" šta je.
imaš problem da mi odgovoriš ili si slagao?
pošto nisam spominjao ni bibliju ni isusa u postu.
aj probaj još jednom
šta je istina?

nisi odgovorio citirao si jevanđelje.
šta je istina?
znaš, ne znaš

https://sr.wikipedia.org/wiki/Истина
Mislio sam da znam ali si me toliko iznenadio ozbiljnosci kojom postavljas pitanje da sam na misljenju da zapravo ti znas pravi odgovor stoga dan nas prosvetli.:D
( ali te molim zapazi kontekst diskusije,da ne bude neko nakon tebe pitao dali znamo sta je laz,pa sta je prevara i t.d.)

истина је идеал коме се људско сазнање приближава низом релативних истина, не достижући га никада у потпуности.

jednostavno NE MOŽEŠ da znaš istinu već da veruješ da je nešto ili neko istina

dakle slagao si, a pošto si božiji sluga trči na temu pokajanje :D

истина је идеал коме се људско сазнање приближава низом релативних истина, не достижући га никада у потпуности.

dakle slagao si,
Pa dobro kad ti kazes tako...mada mi ne deluje da si u pravu ali ako vec insistiras,eto nek ti bude...konacno si uspeo"dokazati" da je robivek "lazovcina"...:D

a pošto si božiji sluga trči na temu pokajanje :D
Mislim da necemo pogresiti ako tamo idemo obojca...
Setio sam se jednog inspirativnog motoa izvesnog crkvenog dogadjaja ( sabora) pre neku godinu gde je predmet bio misionstvo crkve u danasnje vreme a moto je glasio - NAPRED,NA KOLJENA !!!
U kratko,sto god mi ljudi planirali,kakvu god duhovnu ( pa i materijalnu ) "ofanzivu"u zivotu planiramo izvesti,nas prvi korak mora biti hrabro i odlucno NA KOLJENA !!!... iznosimo sve sto imamo pred Bogom i trazimo Njegovo vodstvo i blagoslov u svim nasim planovima ( a narocito kada je rec o pokajanju).

Poslednja izmena:
Pa dobro kad ti kazes tako...mada mi ne deluje da si u pravu ali ako vec insistiras,eto nek ti bude...konacno si uspeo"dokazati" da je robivek "lazovcina
ne znam dal si lažovčina (to ti znaš) al za istinu da je znaš jesi slagao (a znam da je to nesveesna laž) u žaru propovedanja o bogu i njegovoj želji i volji a verujući da je baš tako kako ti predstavljaš rekao si svoju subjektivnu istinu, koja apsolutno nekog ne dotiče jer i on ima sasvim drugu subjektivnu istinu.
ti samo malo raširi vidike i shvatićeš da istu sliku možemo na različite načine da gledamo.
ukoliko forsiraš svoju subjektivnu istinu kao apsolutnu istinu a pri tome i ne znaš da je ne možeš dostići samo govori koliko usko gledaš takoreći uokvireno.

@robivek
Napisao si:
...poslije nekoga vremena dogodi se, te Kajin prinese Gospodu prinos od roda zemaljskoga;
.A i Avelj prinese od prvina stada svojega i od njihove pretiline. I Gospod pogleda na Avelja i na njegov prinos,
A na Kajina i na njegov prinos ne pogleda. Zato se Kajin rasrdi veoma, i lice mu se promijeni.

Dakle, ovde je ključna reč "od prvina stada svojega"
Prvina. To bi moglo da objasni Božiji postupak ako Kain nije dao žrtvu od srca, već što reče @Miller "tek tako".
Jedna reč. A svi znamo koliko se ne može osloniti na prevod. Ima logike, a i nema. Nije uopšte jasno, toliko sitnica ima da bi bukvalno i zarez promenio smisao.
Hajde što te ja ne razumem, ali što Hese?
Mene je ustvari to pokrenulo. Heseovo razmišljanje, taj ugao gledanja, nemoguće da je i njemu "promakla jedna reč".
Logika staje u jednu reč: zalaganje... Dati od srca bilo bi dati najbolje od svog postignuća (Avelj). Ono što Bog ne pogleda, a to je mali paradoks, jer Bog je svevideći ;) jeste minimum dat iz senke zalaganja (Kain). Dakle, rađanje autokriticizma iz subjektivnog osećaja negativnog povratnog odgovora. I tu leži začetak hibrisa. Bog ne greši. Kao što je kasnije terao Avrama da žrtvuje svog sina Isaka, tako je sada naterao Kaina da žrtvuje Avelja da bi podigao njegovo zalaganje u besplodnim regijama postojanja koje će Kain mukotrpnim zalaganjem ubuduće učiniti plodnim i tako raširiti dalje Njegovu kreaciju. ;):) Zato ga je i zaštitio znakom na čelu da se zna da je to cena i iskup za taj čin i Njegova volja, misija i misao.

dakle slagao si, a pošto si božiji sluga trči na temu pokajanje :D
Можеш.
По дефиницији истина је оправдано истинито веровање. Није агностицизам како си ти представио истину.
Žrtvovao ga je Bog time što je to dopustio. ;)
Помешао си са Аврамом и Исаком.

Nije, jer je iskorišćena slobodna volja. E sad, kako je iskorišćena, to je pitanje. ;) Zato ti i kažem, misli šire.
Не знам коју Библију си ти читао, јасно пише да Бог никада није рекао Каину да жртвује Авеља.
@Black_star
A zašto tzv slobodna volja skoro uvek ispadne pogrešan izbor?
Није погрешан избор увек. Зависи како изабереш.
Може да буде.

Back