Znak Kaina

što znači da je taj bog eksperimentisao ljudsko ponašanje. isto je uradio sa jovom.
taj bog nikako ni u kom slučaju nije nit sveznajući nit svemogući.
ti kad nešto napraviš ti testiraš jel to dobro, jel tako,jer nisi siguran da će dobro raditi.
Бог није никог тестирао, већ је Каин изабрао свој пут, исто као и Јов што је изабрао да издржи до краја.
Наравно да је Бог свезнајућ, само прича не може да буде тако трансцендентна јер је у супротном нико не би разумео.
Нпр. свети оци кажу да би вероватно свако погрешио у рају, и да су Адам и Ева били у стању одојчета.
Највероватније су зато на неким фрескама приказани као светитељи.
Каин је дозволио да га љубомора савлада и да њиме овлада мржња. Бог није сматрао да треба да убије Каина због тога и да му "врати" за његов лош поступак.
Уосталом и браћа су била љубоморна на Јосифа па није било страшно и није их Бог казнио нити је експериментисао са њима.
@Сале :biti tupav i blažen ili nešto znati i proklet.

U suštini na to se i svodi ono što sam pitao. Avelj je ovca ("Bog je moj pastir") a Kain je kažnjen i eto...i ja sam se umorio, razumemo se.
Не разумем аналогију ? Авељ је овца ?

7 Nećeš li biti mio, kad dobro činiš? A kad ne činiš dobro, greh je na vratima. A volja je njegova pod tvojom vlašću, i ti si mu stariji. /Izlazak gl.4/

Znaci Kainova odluka je bila da svako posebno da svoj prinos a ne da kao braca zajedno daju prilog. U tom slucaju nebi bilo boljeg daravaoca a ni ljubomore koja je dovela do ubistva.
Adam i Eva su proterani iz raja zbog neposlusnosti, Kain zbog /sebicnog/ ega, Adam i Eva kaznom dobijaju novi garment/haljine, Kain dobija znak/deformitet na garmentu.
Svi bismo mi da znamo kakav je to znak ali to nije ni bitno, vjerovatno ni vidno, jer ko ubije 'kaina' 7x ce se pokajati, znaci nije video taj znak. Moja spekulacija :) je da je to neka promena u krvi.

a obzirom da je SZ knjiga posebno vazna za jevreje onda se moze prihvatiti i njihova verzija objasnjenja /koja ima smisla/ da je u coveku stalna borba izmedju materijalnog/tjelesnog/ka i nematerijalnog/duhovnog/ba.

Сви људи Каиновог времена.
neprecizno
ako su svi onda je to čisto uvlačenje bogu
ako im je bog rekao onda ne mogu biti svi jer je bog komunicirao samo sa njima dvojicom u tom periodu.
a pošto tom vašem jahvi milo kad oseti miris jagnjetine ne bi me čudilo da je svima naredio da raspale roštilj.
zato nije ni zarezivao kajinovo povrće

Avelj i Kain

Avelj i Kain se susretoše posle Aveljeve smrti. Hodahu pustinjom i prepoznaše se iz daljine, jer obojica behu vrlo visoki. Braća sedoše na zemlju, založiše vatru i obedovaše. Ćutahu kako čine umorni ljudi na izmaku dana.

Na nebu se pomaljaše zvezda koja još nije dobila svoje ime. Pri svetlosti plamena Kain primeti na Aveljevom čelu beleg od kamena, ispusti hleb koji prinosaše ustima i zamoli da mu bude oprošten zločin.

Avelj odgovori:

- Jesi li ti ubio mene ili sam ja ubio tebe? Ne sećam se više, opet smo ovde zajedno, kao nekada.

- Sad znam da si mi istinski oprostio, jer zaboraviti znači oprostiti. I ja ću pokušati da zaboravim.

Avelj reče sporo:

- Tako je, dok traje griža savesti, traje i krivica.

Horhe Luis Borhes

i to tumačenje je mnogo logičnije

telesno vs duhovno je celi NZ, tako da sam Kaina dala kao primjer osobe koja je ne samo pala vec propala
i taj Kainov znak nije 'tu' ustvari da zastiti Kaina vec osobu koja bi pokusala da naudi Kainu, jer njegova prolivena krv ne zove sa zemlje vec iz podzemlja
a znamo ko je tamo nadlezan

Tačno to sam pitao, zašto je Bog svojim različitim postupcima izazvao mržnju? Da li je i to neki vid iskušenja, test koji Kain nije prošao? Kakva je to kontradiktornost, ponovo, jedno dete otvoreno voleti više nego drugo?
Kain je dao od srca ono što je imao i mogao i nije bio podjednako dobar Bogu?
Bog ne moze da izazove ljudsku mrznju
Ako ti razvijes mrznju sam si kriv a to.
Kain je postao ljubomoran i u scrcu los pa iz toga losa dela..
Bog je stvorio ljude da budu dobri
ako se neko iskvari Bog nema veze sa time...

7 Nećeš li biti mio, kad dobro činiš? A kad ne činiš dobro, greh je na vratima. A volja je njegova pod tvojom vlašću, i ti si mu stariji. /Izlazak gl.4/

Znaci Kainova odluka je bila da svako posebno da svoj prinos a ne da kao braca zajedno daju prilog. U tom slucaju nebi bilo boljeg daravaoca a ni ljubomore koja je dovela do ubistva.
Adam i Eva su proterani iz raja zbog neposlusnosti, Kain zbog /sebicnog/ ega, Adam i Eva kaznom dobijaju novi garment/haljine, Kain dobija znak/deformitet na garmentu.
Svi bismo mi da znamo kakav je to znak ali to nije ni bitno, vjerovatno ni vidno, jer ko ubije 'kaina' 7x ce se pokajati, znaci nije video taj znak. Moja spekulacija :) je da je to neka promena u krvi.

a obzirom da je SZ knjiga posebno vazna za jevreje onda se moze prihvatiti i njihova verzija objasnjenja /koja ima smisla/ da je u coveku stalna borba izmedju materijalnog/tjelesnog/ka i nematerijalnog/duhovnog/ba.
Тумачење је натегнуто, испада да је неко предодређен за успех (духовни) а неко на пад (телесни). Јевреји нису имали никакав дуализам тј. поделу између телесног и духовног као што ми имамо данас.

telesno vs duhovno je celi NZ, tako da sam Kaina dala kao primjer osobe koja je ne samo pala vec propala
i taj Kainov znak nije 'tu' ustvari da zastiti Kaina vec osobu koja bi pokusala da naudi Kainu, jer njegova prolivena krv ne zove sa zemlje vec iz podzemlja
a znamo ko je tamo nadlezan
dobro, to u teoriji, međutim bog nas nije sklepao samo ko duhovna bića, već i kao telesna i sad tražiti od takvog stvorenja da odbaci telesno i uskratimo sebi sva telesna uživanja jednako je kao odbaci i sva duhovna uživanja.
ili se bog poigrava s nama ili ne zna ni on sam šta radi.

Kain i Avelj

Ne znam koliki bi uvodni post trebao da bude, pa ću gledati da skratim. S'obzirom na kom pdf postavljam, računam da svi znaju priču o Kainu i Avelju.

Prvi put kada sam tu priču pročitao, bio sam zbunjen. Čak, pravdao sam Kaina. Nisam pravdao ubistvo brata, ali razumeo sam bes zbog nepravde.

Kasnije sam u delu "Demijan" naišao na Heseovo razmišljanje gde jedan izuzetan čovek "na čelu ima znak Kaina".

Zašto Bog svoju decu nije gledao podjednako? Zašto Kainova žrtva nije bila "bogougodna" a Aveljeva jeste? Zašto je Kaina doveo dotle da ubije Avelja? I poslednje pitanje: zašto čak i Herman Hese misli da je to bila nepravda i otvoreno podržava Kaina?
Tu Hese gresi...
Kain je sam kriv sto je postao zao.
Kako se moze opravdati to sto je Kain postao ubica.

Тумачење је натегнуто, испада да је неко предодређен за успех (духовни) а неко на пад (телесни). Јевреји нису имали никакав дуализам тј. поделу између телесног и духовног као што ми имамо данас.

Nategnuto je kako kome, mi svi/ne neko/ jesmo skloni ali ne i predodredjeni padu kao i ponovom usponu.
Nisam ni rekla da je jevrejski dualizam duhovno telesnog uporediv sa hriscanskim. Gdje si to vidio?

dobro, to u teoriji, međutim bog nas nije sklepao samo ko duhovna bića, već i kao telesna i sad tražiti od takvog stvorenja da odbaci telesno i uskratimo sebi sva telesna uživanja jednako je kao odbaci i sva duhovna uživanja.
ili se bog poigrava s nama ili ne zna ni on sam šta radi.

pa ne moras ici u krajnost
'sva' telesna uzivanja treba upraznjavati ali paziti na mjeru :)
znas kako kazu, izmedju leka i otrova razlika je samo u dozi

Nategnuto je kako kome, mi svi/ne neko/ jesmo skloni ali ne i predodredjeni padu kao i ponovom usponu.
Nisam ni rekla da je jevrejski dualizam duhovno telesnog uporediv sa hriscanskim. Gdje si to vidio?
Натегнуто је зато што ни јевреји ни касније хришћани нису имали поларизацију између духа и тела.
Како си ти написала, испада да је Каин предодређен за неуспех, а Авељ предодређен да буде добар. Не мора то нужно да следи из тога што си написала, али није искључено као опција.
Од првих страница Старог Завета се види да је материја као таква добра, стога се јасно види да не постоји раздвајање између духа и тела.

Натегнуто је зато што ни јевреји ни касније хришћани нису имали поларизацију између духа и тела.
Како си ти написала, испада да је Каин предодређен за неуспех, а Авељ предодређен да буде добар. Не мора то нужно да следи из тога што си написала, али није искључено као опција.
Од првих страница Старог Завета се види да је материја као таква добра, стога се јасно види да не постоји раздвајање између духа и тела.

Ok, ti si me tako razumio i pored toga sto sam napomenula da je Kain primer coveka i njegovog daljeg pada/i duhovnog i telesnog/. Kako sam ga predodredila na pad i dalje mi nije jasno ali prihvatam da ne iskljucujemo i neizrecene opcije.

Да те нисам нешто погрешно разумео, извини, учинило ми се да овде мислиш на однос Каина и Авеља као однос материјалног/духовног ?

Да те нисам нешто погрешно разумео, извини, учинило ми се да овде мислиш на однос Каина и Авеља као однос материјалног/духовног ?

Nema problema, sad sam se malo vratila unazad da vidim sta sam to pisala :).Vjerovatno te je zbunio ps u postu 57 gdje sam pominjala duhovno i materijalno misleci na ka_ba_lu
ali i u hriscanskom tumacenju 'materija' je bila dobra dok nije padom poderana i onda se podelila

Tu Hese gresi...
Kain je sam kriv sto je postao zao.
Kako se moze opravdati to sto je Kain postao ubica.
Moguće. To što je pisac ne znači da je u pravu.
Svoje shvatanje ima. Kao stilista je odličan ali "odvede pola sveta u ambis". Samoubica koji nikad nije izvršio samoubistvo. Na ivici ludila, kao i njegov idol F. Niče. Ne znam zašto sam ga pomenuo uopšte, stvarno nije čovek koji se može uzeti za primer; sa druge strane temu sam otvorio upravo jer je Hese toliko potencirao taj "Kainov znak" pa sam hteo da čujem mišljenja i drugih ljudi.

Back