Znak Kaina

zašto je posadio
i bez tog drveta imali bi slobodnu volju
mogao je recimo adam da natrti kozu u raju kad mu eva dosadi i da propadne
što pre shvatiš da je priča o edenu simbolika, da je to u pitanju unutrašnjost čovečija (dobro i zlo) da je čovek odabrao teži put radi znanja itd lakše ćeš "pravdati" boga pošto imaš potrebu da i ti i većina vernika igrate ulogu božijeg advokata.
 
Kain i Avelj

Ne znam koliki bi uvodni post trebao da bude, pa ću gledati da skratim. S'obzirom na kom pdf postavljam, računam da svi znaju priču o Kainu i Avelju.

Prvi put kada sam tu priču pročitao, bio sam zbunjen. Čak, pravdao sam Kaina. Nisam pravdao ubistvo brata, ali razumeo sam bes zbog nepravde.

Kasnije sam u delu "Demijan" naišao na Heseovo razmišljanje gde jedan izuzetan čovek "na čelu ima znak Kaina".

Zašto Bog svoju decu nije gledao podjednako? Zašto Kainova žrtva nije bila "bogougodna" a Aveljeva jeste? Zašto je Kaina doveo dotle da ubije Avelja? I poslednje pitanje: zašto čak i Herman Hese misli da je to bila nepravda i otvoreno podržava Kaina?
Ne moze Bog da se prilagodjava Kainu.
Nije Avelj izabrao da sluzi Bogu kako mu je volja.
Vec je bio poslusan i postupio je kako je Bog kazao.
Da se prinosi zrtva od zivotinje i to cistih.

Dok je Kain ucinio suprotno.
I Kain je sluzio Bogu.
Ali ne kako je Bog kazao vec je Kain poceo da izmislja svoju sluzbu i nacin sluzenja Bogu.

U tome je razlika.

Bog se ne moze umilostiviti i pridobiti nekim izmisljenim sluzenjem kako bi ga odusevili.

Bogu se sluzi poslusniscu.
Onako kako je kazao.
I to je radio Avelj.

Ja delim religije na Kainovce i Aveljevce

Bio je to nastanak religija koje i danas imamo.
Onih koji izmisljaju sluzbu Bogu, Kainovci i onih koji su jednostavno poslusni, Aveljevci.
Cine kako je Bog kazao.

I sada ovi sto izmisljaju, mrze ove koji su jednostavno poslusni.

Sta je Bog trebao da ucini?
Da zabrani Kainu da on sluzi Bogu kako zeli?
Naravno da ne.
I danas je tako.

Obelezavanje Kaina znaci da Bog trpi takve do maksimuma da bi im dao sansu da shvate da su na pogresnom putu.
Oni ce vladati nad Aveljevcima jer je put propasti sirok pa su vecina, ali kada predju granicu, uvek iznova ce ih Bog ukloniti.
 
zašto je posadio
i bez tog drveta imali bi slobodnu volju
mogao je recimo adam da natrti kozu u raju kad mu eva dosadi i da propadne
što pre shvatiš da je priča o edenu simbolika, da je to u pitanju unutrašnjost čovečija (dobro i zlo) da je čovek odabrao teži put radi znanja itd lakše ćeš "pravdati" boga pošto imaš potrebu da i ti i većina vernika igrate ulogu božijeg advokata.
Не видим разлога да се тако изражаваш када разговарамо.
Ако би кренули од идеје да дрвета познања добра и зла није било у рају и да им је све дозвољено у рају, можемо теоретски рећи да би Адам и Ева имали слободну вољу.
Али како би испољили слободну вољу ако им је све (апсолутно све) дозвољено ? Да ли је то реална ситуација да је некоме баш све дозвољено ? Мени се чини да није. Али рецимо нпр. да је тако нешто постојало.
Било би 100% исто и да имају и да немају слободну вољу ако би им све било дозвољено, нема разлике. Како би разликовао онда да ли имају или немају слободну вољу ?
 
Не видим разлога да се тако изражаваш када разговарамо.
Ако би кренули од идеје да дрвета познања добра и зла није било у рају и да им је све дозвољено у рају, можемо теоретски рећи да би Адам и Ева имали слободну вољу.
Али како би испољили слободну вољу ако им је све (апсолутно све) дозвољено ? Да ли је то реална ситуација да је некоме баш све дозвољено ? Мени се чини да није. Али рецимо нпр. да је тако нешто постојало.
Било би 100% исто и да имају и да немају слободну вољу ако би им све било дозвољено, нема разлике
zar pavle ne reče "sve mi je dozvoljeno..."

ne mogu drugačije jer pokušavaš da nešto što nema smisla bukvalno shvatiti bukvalno pokušavaš da opravdavaš.
postojalo neko drvo od koga ceo svet zavisi šta će prvi likovi uraditi a pri tom se umeša i zmija koja priča, a u suštini to i nije zmija nego đavo koji se šetka po vrtu, zajebe čoveka i zmiju za sva vremena.
to je u domenu marka kraljevića i vile ravijojle i to bukvalno
 
Не видим разлога да се тако изражаваш када разговарамо.
Ако би кренули од идеје да дрвета познања добра и зла није било у рају и да им је све дозвољено у рају, можемо теоретски рећи да би Адам и Ева имали слободну вољу.
Али како би испољили слободну вољу ако им је све (апсолутно све) дозвољено ? Да ли је то реална ситуација да је некоме баш све дозвољено ? Мени се чини да није. Али рецимо нпр. да је тако нешто постојало.
Било би 100% исто и да имају и да немају слободну вољу ако би им све било дозвољено, нема разлике. Како би разликовао онда да ли имају или немају слободну вољу ?
Adam i Eva su bili savrseni.
Nisu znali sta je greh i zlo.
Na primer:
Nije im padala laz na um niti su znali sta je to.
Iako imaju svoju volju.
To bi ipak izgledalo kao da su zarobljeni u svom savrsenstvu.
Pa bi prakticno bilo kao da nemaju slobodnu volju.
Drvo poznanja dobra i zla je bila mogucnost da se odluce drugacije iako ne znaju da ucine zlo.

Dakle mogu da upotrebe svoju slobodnu volju ako zele, bez da ucine neko zlo, iako prakticno ne mogu da ga ucine jer su savrseni u karakteru i bez fleke greha.

Ali ce tada upoznazi k iskusiti zlo.
I ceo svemir kroz nas.
Sada jos zivimo u njemu.
 
zar pavle ne reče "sve mi je dozvoljeno..."

ne mogu drugačije jer pokušavaš da nešto što nema smisla bukvalno shvatiti bukvalno pokušavaš da opravdavaš.
postojalo neko drvo od koga ceo svet zavisi šta će prvi likovi uraditi a pri tom se umeša i zmija koja priča, a u suštini to i nije zmija nego đavo koji se šetka po vrtu, zajebe čoveka i zmiju za sva vremena.
to je u domenu marka kraljevića i vile ravijojle i to bukvalno
A veceras ponovo nisi pravoslavni vernik?
Sacekaj 20 minuta pa onda pisi kad ponovo budes.

Pa dozvoljeno ti, jer te Bog nece ubiti ako cinis nesto lose.
Ako recimo ne verujes.
Ili pak ruzis Biga.
Ili uderes, opijas se, kurvas se.

Zivot je tvoja sansa da postupis drugacije nego Adam i Eva.
Sve gore nabrojano su nasa drveta.
I jos mnogo drugog.

Nama nije potrebno bukvalno drvo jer mi smo vec u zlu.
Imamo druga drveta.
Oni nisu bili u zlu i Bog im nije stavio neku zamku.
Vec nesto sto nije tesko ili pak da moraju.
Ali nesto gde mogu da pokazu svoju volju.
Da ce ostati Bogu verni ili ne.

Tvoja i moja drveta su mnogo kvarna i komplikovanija, i zla.
Jer ti i ja zivmo u drugacijim uslovima.
Pa ti se njihovo bezazleno cini ludost.

Oni nisu znali sta je greh kao ti i ja.
Razumes to?
 
A sotona je bukvalno upotrebio zmiju kao medijuma.
Nije ilo greha da bi to ucinio kroz nekog coveka.
Poznato je da demoni cak ljude mogu da upotrebe kao medijuma i da progovore kroz njih.
Djela apostolska 16,16A dogodi se kad iđasmo na molitvu da nas srete jedna robinja koja imaše duh pogađački i vračajući donošaše veliki dobitak svojijem gospodarima.
Djela apostolska 16,17Ova pođe za Pavlom i za nama, i vikaše govoreći: ovi su ljudi sluge Boga najvišega, koji javljaju nama put spasenija.
Djela apostolska 16,18I ovako činjaše mnogo dana. A kad se Pavlu dosadi, okrenu se i reče duhu: zapovijedam ti imenom Isusa Hrista, iziđi iz nje. I iziđe u taj čas.
Zasto je sotona upotrebio zmiju, zasto nije dosao licno?
Ocigledno je da su Adam i Eva bili opomenuti i da tako ne bi uspeo da ih prevari.

Da li nas danas sotona navodi na razna iskusenja i kroz razne mogucnosti, stvari i nacine?

Andjeo Bozji je na primer progovorio kroz magarucu.
To mogu andjeli.
Zasto je to cudno?
 
zar pavle ne reče "sve mi je dozvoljeno..."
Цитирао си пола реченице. Апостол Павле је јасно разграничио бескорисне од корисних ствари.
Све ми је слободно, али све не користи; све ми је слободно, али све не изграђује.
Све ми је дозвољено, али све не користи; све ми је дозвољено, али не дам да ишта овлада мноме.
Какве то има везе са стањем Адама и Еве у рају ? Удаљио си се од питања.
Питање је, ако би им све било дозвољено, откуд закључујемо да су Адам и Ева слободни ? Kaко разликујеш њихову слободу од неслободе ако им је у рају све дозвољено ?
 
Питање је, ако би им све било дозвољено, откуд закључујемо да су Адам и Ева слободни ? Kaко разликујеш њихову слободу од неслободе ако им је у рају све дозвољено ?
Dobro pitanje. Adam i Eva znači, iz nekog ugla nisu imali slobodnu volju...hmm.
 
Dobro pitanje. Adam i Eva znači, iz nekog ugla nisu imali slobodnu volju...hmm.
Јесу, не пратиш тему. Било је реторичко питање. У рају им није било све дозвољено јер су морали да напредују. Да узрастају. Нису могли све да добију одмах.

Imali su Volju ko ti i ja. No nije im bilo dozvoljeno da postanu kao bogovi...
Мислиш Ђаво их је слагао ?
 
Цитирао си пола
ono što je naglašeno
kada se kaže "sve mi je dozvoljeno" misli se na slobodu, a da li je na korist, to je druga priča.
da li mi znamo šta nam je na korist? apsolutno ne. svako uzme neku knjigu i vodi se njom. biblija se tumači na milijarde načina, kakva je tu korist. velika jer upravo pavle kaže da imamo tu slobodu.
kakve ima veze sa adamom, nikakve (ja sam taj navod odvojio).
za mene je to mit sa određenom porukom kako se optužuje čovek da je kriv za svoj pad. a gde i na kojim visinama je pa to bio da bi pao. jednostavno čovek je takav, tako je sazdan. ništa nismo birali u okviru "crno-belo".
pogrešna destinacija posmatranja.
život je taj koji te uči a ne biblija. biblija može biti korisna samo u smislu da te zanima.
tako da je nemoguće konkretno naći odgovor (ako su postojali) oko adama i eve po pitanju slobode jer je vrlo šturo napisano o njihovom životu u raju.
 
odgovor si dobio odavno da sam pravoslavac već 7500 godina ali tvoj mozak to ne može da procesuira, zato često pitaš šta sam "sad".
Ne.
Cas si ateista cas pravoslavsc.
Iz sat u sat.
Nisam te pitao da li si pravoslavac.
Vec vidim da se menjas kao kameleon.
Cudno je sve to.
Efescima 4,14Da ne budemo više mala djeca, koju ljulja i zanosi svaki vjetar nauke, u laži čovječijoj, putem prijevare;
 
zašto je posadio
i bez tog drveta imali bi slobodnu volju
mogao je recimo adam da natrti kozu u raju kad mu eva dosadi i da propadne
što pre shvatiš da je priča o edenu simbolika, da je to u pitanju unutrašnjost čovečija (dobro i zlo) da je čovek odabrao teži put radi znanja itd lakše ćeš "pravdati" boga pošto imaš potrebu da i ti i većina vernika igrate ulogu božijeg advokata.
Како је штуро и не може се дати одговор када си ти овде дао одговор ?
 
Прво си дао решење и рекао да без дрвета би имали слободну вољу, сад кажеш да нема довољно података ?
 
hvala, gotov sam, krečana
da i dalje sam tog mišljenja jer ne gledam drvo kao drvo već simboliku unutrašnjosti čoveka.
kada je eva spoznala da u njoj ima dobrog a isto tako i zla tad joj se otvorile oči i naučila adama.
e sad može se gledati iz više uglova
biti tupav i blažen ili nešto znati i proklet.
ali zašto je to bogovima smetalo još kažu "eto sad čovek postade kao i mi..." to mi nije jasno
 
@Сале :biti tupav i blažen ili nešto znati i proklet.

U suštini na to se i svodi ono što sam pitao. Avelj je ovca ("Bog je moj pastir") a Kain je kažnjen i eto...i ja sam se umorio, razumemo se.
Ipak ga poštedeo još mu i žene nameštao i prokleo svakog ko digne ruku na njega.

lako je bilo avelju da po ceo dan svira frulu, dok kajin brisao znoj sa dupeta.
sirovo gledajući ta priča dosta zbunjuje.
kao prvo, traži se žrtva.
tu ovcu neće bog jesti, niti povrće. e jedino ako je to tipa zvezdana kapija pa se vanzemaljci siti najeli aveljove ovce.
drugo. ljubomora. jednom detetu daš lagan poslić a drugom težak i tražiš od njih da ti daju deo. ovaj što se namučio zna da ne treba rasipati verovatno znajući da to bog neće jesti, a ovaj nije osetio muku pa ga briga.
što znači da je taj bog eksperimentisao ljudsko ponašanje. isto je uradio sa jovom.
taj bog nikako ni u kom slučaju nije nit sveznajući nit svemogući.
ti kad nešto napraviš ti testiraš jel to dobro, jel tako,jer nisi siguran da će dobro raditi.
sad povuci pralelu.
ko zna od koga je mojsije prepisivao. i zato imamo ovo što imamo, totalno besmisleno i kontradiktorno da je bog ljubav svemoguća.
 

Back
Top