Quantcast

Zivot u Kanadi - pitanja i odgovori

filodox

Zainteresovan član
Poruka
112
Ja imam jedno pitanje, kako moze da se dobije radna dozvola za zene?
Znam da za msukarce je lakse jer se traze vise fizikalni poslovi i programeri ali kako zena moze da dobij radnu dozvolu?
Prvo pravilo kad dodjes u Kanadu je da zaboravis na te podjele musko-zensko. Zene ovde ne daju rec’ da su slabiji pol. Tako da nije rijetkost da vidis zenu da vozi kamion ili da radi druge fizicke poslove. To ti je ujedno i odgovor na pitanje koje si postavila.

Bsba

Početnik
Poruka
2
Sto se tice TD Banke, imaju povoljnosti za nove imigrante i limit na kreditnoj od $1000. Za mobilne operatere preporucujem Koodo, ubedljivo su najbolji sto se ponude i uslova tice. Wind je isto ok, ali mu je pokrivenost u nekim delovima jako slabo, znam pouzdano za Kiciner.
Zdravo da li mozete da mi kazete nesto vise o Kicineru.Za mesec dana treba da dodjemo da zivimo tu. Da li I dalje savetujete tu banku I taj mobilni operater?

Bsba

Početnik
Poruka
2
Dragi kanađani,
ja i muž planiramo dolazak. Naša beba sada ima 7 meseci. Interesuje me gde se dete ostavlja, ako bih i ja želela da radim? Postoji li neka posebna procedura kao kod nas nakon godinu dana, ili je drugačija? Unapred hvala!
Ne znam da li ste jos u ovoj grupi ali volela bih da vas pitam par informacija. Suprug I ja dolazimo sa bebom i znacilo bi mi da nekog pitam par stvari.. Veliki pozdrav

Smartanabil

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.042
Statistički podaci pokazuju da je izlaznost na birališta značajnija kod imigranata koji su u Kanadi barem deset godina, nego onih koji su tek nedavno došli na ove prostore.
Ipak, primetno je da je generalno nedovoljna, naročito kod imigranata koji dolaze iz zemalja sa nedovoljno razvijenom demokratskom tradicijom.
Ispitivanja su još pre tri godine pokazala da novodošli stanovnici čine oko petine populacije sa pravom glasa. Narednih godina će njihov broj još više rasti i za petnaestak godina mogao bi dostići gotovo trećinu ukupnog broja stanovnika.
Analitičari, stoga, smatraju da je izuzetno važna uloga etničkih medija u animiranju populacije imigranata za izlazak na birališta.

https://www.novine.ca/vesti/kanada/stariji-imigranti-redovniji-na-biralistima

Smartanabil

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.042
Pozdrav.Nova sam na forumu 🙂
Za par nedelja putujem sa klincima za Kanadu.Suprug je već tamo,radi.Zanima me samo procedura u imigracionom kada sletimo tamo,šta pitaju?Sva sam pogubljena pa bi mi svaka pomoć dobrodošla 😃😃😃
Pozdrav
Kao prvo, welcome to Canada :)

Pitanje ; da li dolazis kao turista sa decom sa potencijalnim stalnim boravkom ? Koliko sam upucen, vise ne pitaju toliko tako da ce te lepo muz docekati i pocinje uzivanje ;)

bokaruki

Domaćin
Poruka
4.877
Pozdrav.Nova sam na forumu 🙂
Za par nedelja putujem sa klincima za Kanadu.Suprug je već tamo,radi.Zanima me samo procedura u imigracionom kada sletimo tamo,šta pitaju?Sva sam pogubljena pa bi mi svaka pomoć dobrodošla 😃😃😃
Opusti se....odgovaraj normalno, smireno i istinu, sta god da te pitaju.
Kanadjani su ljubazni, pa to vazi i za carinike i policiju.
I ja sam bila pogubljena, a poucena nasim ft1p iskustvima, spremila sam se do u detalj.
Pricala sam vec kako sam ja putovala sama sa tri ogromna kofera i dva psa u transporterima i sa papirologijom za pse koja je ukljucivala pasos,potvrdu njihovog veterinara, potvrdu Ministarstva veterine i kao vrhunac, overen prevod izvoda iz maticne knjige vencanih, jer su se psi vodili na mog muza. Pitali su me da li su to nasi porodicni psi, a onda mi, uz smesak i "Relax, Madam, welcome to Canada" pomogli da izguram sva kolica sa aerodroma.
Tako da...oni su te vec proverili pre nego sto su ti dali vizu, sad Relax, Madam, welcome to Canada. Samo ne smes nikad da ih slazes....

Manam

Početnik
Poruka
9
Opusti se....odgovaraj normalno, smireno i istinu, sta god da te pitaju.
Kanadjani su ljubazni, pa to vazi i za carinike i policiju.
I ja sam bila pogubljena, a poucena nasim ft1p iskustvima, spremila sam se do u detalj.
Pricala sam vec kako sam ja putovala sama sa tri ogromna kofera i dva psa u transporterima i sa papirologijom za pse koja je ukljucivala pasos,potvrdu njihovog veterinara, potvrdu Ministarstva veterine i kao vrhunac, overen prevod izvoda iz maticne knjige vencanih, jer su se psi vodili na mog muza. Pitali su me da li su to nasi porodicni psi, a onda mi, uz smesak i "Relax, Madam, welcome to Canada" pomogli da izguram sva kolica sa aerodroma.
Tako da...oni su te vec proverili pre nego sto su ti dali vizu, sad Relax, Madam, welcome to Canada. Samo ne smes nikad da ih slazes....
Hvala puno na odgovoru 🙂

Edna05

Početnik
Poruka
5
Definitivno nije kasno, ja sam imala 52 kad sam dosla u Kanadu.
Nikad nije kasno za promene.
Career collega ima mali milion, ja sam u Kalgariju, izguglala ovaj, isla na razgovor, polozila prijemni istog tog dana, engleski i neka obicna matematika, nista specijalno jer se nisam ni minuta spremala za to.
Koledz se zove CDI, firma je iz Vankuvera, ima tih koledza po celoj Kanadi.
Vlada, i savezna i provincijska ti daju student loan iliti kredit koji ti posle vracas, kostalo je ukupno nesto manje od $20.000, vracam mesecno $165, na 9 godina, i gradim svoju kreditnu istoriju tako usput.
Ima mnogo boljih koledza od ovog, sto sam naravno saznala kasnije.
Ja sam imala i srece da me pozovu da predajem, ali i pozvali su me jer sam blistala na casovima, desavalo se da po sat vremena ja pricam umesto nastavnice, razne primere, latinske poslovice, kojesta...
Ucila jesam, mnogo, ali ja sam ziheras i streber, moram da budem sigurna da znam kad je ispit.

Sto se tice biznisa, nisam bas merodavna da dajem savete jer nemam tog duha u sebi. Ja sam odlican, savestan i vredan radnik, ali nemam tu zicu za biznis.
Mnogo se traze vozaci i dalje, moj muz je sad kupio truck i vozi iz US kamperske prikolice, trailere za Kanadu, to nije lose placen posao.

Sta god da odlucite, nemojte da trosite mnogo para u pocetku. Drzite se izreke da je svaki potrosen dolar otisao zauvek i treba zaraditi novi. A nije lako. Bilo je dana i kad sam bila gladna, bilo je dana kad smo jedva skupili za kiriju, stvarno treba da prodje nekih 3-5 godina da se uhodas u sistem i steknes ovdasnje iskustvo. Zato kupujte samo najnuznije i najjeftinije. Nije sramota uzeti baceni komad namestaja, nije sramota kupovati na garage sale, narocito nije sramota skupljati flase i limenke i nositi ih u bottle depot da prodas, to svi rade, to odrazava i svest o reciklazi.

Eto toliko za sad, odoh da se pakujem, ujutru idemo na Kubu, dolazim za nedelju dana, tamo nema intereneta bas, pa necu moci da odgovaram, ali kad se vratim rado cu odgovoriti sve sto mogu. Nadam se da sam pomogla.
Moze da mi kazete kako ste dosli do tog studentski kredit.Ja sam mislila da to moze samo drzavjani na Kanada.Dali ako stranac je primen na koledz u Kanada moze da aplicira za studentski kredit.

Smartanabil

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.042