Quantcast

Zivot u Kanadi - pitanja i odgovori

Sizif

Buduća legenda
Poruka
30.460
Došao sam tu 1999-te i sve mi je izgledalo kao bajka, u odnosu na Srbiju devedesetih. Vratio se u Srbiju 2003-će i nisam bio siguran da li činim pravi potez, ali iskrsla mi je ponuda za odličan posao ovde. Sad kad dođem u posetu u Kanadu, svaki put se ubedačim, nekako kao da se sve ono što je bilo lepo zaglavilo u devedesetim i ranim dvehiljaditim, a sve što ne valja postaje sve očiglednije i rasprostranjenije.... dok se ovde u Srbiji rapidno menjaju, gradi se, radi se, kuka se (naravno, ne bismo bili Srbi da ne kukamo), ali generalno mislim da su se do sada vratili u Srbiju svi koji ovde imaju normalne poslove, ipak je Evropa - Evropa, pa makar bila i Srbija.

Kanada je meni lepa za odmor, posetu, prirodu, ali ne vidim život, društvo, iskreno zezanje posle posla, neopterećeno da se šalim sočnim šalama na račun svega što mi padne na um, bez mnogo razmišljanja o političkoj, rasnoj, polnoj i pravnoj korektnosti... to mi je u Kanadi mnogo nedostajalo, da debelu koleginicu zezam pitam kad će već jednom da smrša, da se oboje smejemo i da znam da neću popiti suspenziju zbog "harrasmenta". Da odem na pijacu i cenkam se i kupim sve za delić para koje bi potrošio u Kanadi, da se vozim kolima po vrelom danu i pijuckam hladno pivce bez razmišljanja da li će me pandur uhapsiti ako me vidi sa otvorenom konzervom piva u kolima... da roštiljam na Avali bez razmišljanja da li će neko zvati vatrogasce, da pečem rakiju u selu... i tako. Nisam ja za taj sistem, možda neko jeste, ali "ima gi razni" štono reče narod.

dassal

Zainteresovan član
Poruka
318
Ako nije kasno za odgovor...imao sam slucaj i sve ide po osiguranju. Uzeli moj auto na popravku, dali mi drugi da koristim, kad su zavrsili vratili mi auto i to je to. 100% drugi tip je bio kriv to je uradio icbc , ja sam zvao policiju za svaki slucaj (a i kada je veca steta mozes da zoves).

maylo

Zainteresovan član
Poruka
373
Malo da osvjezimo temu ako uopste iko vise ovo cita... Zanima me “Kanada juce, danas, sutra” vase vidjenje? Kakva vam je Kanada bila kad ste dosli, kakva vam je sada i kakvu je vidite u buducnosti?

Nisam dugo u Kanadi, svega 4 godine, ali iz mog ugla neke stvari su se promijenile u odnosu na 2015. kad sam dosao ovamo. Dolar je opao a usluge i hrana poskupile. Ljudi sada puno vise pricaju o politici nego prije 4 godine. Feminizam i LGBT zajednica j.bu kevu kao i politicka korektnost. Imigranata s Bliskog istoka je sve vise. Kriminal je u porastu. Marihuana je legalizovana ali je cudno da se njen miris na ulici puno vise mogao osjetiti dok je bila ilegalna nego sada.

Ono sto se ne mijenja je hard work everyday, vjestacki kez i fuckin’ cold weather. I naravno $1,000 Canada Goose jacket.
Ja sam isto od 2015. ovde. Mislim da 4 godine nije puno, ali nije baš ni malo.. Recimo da je dovoljna količina vremena da vidiš kako stvari funkcionišu, šta je dobro, šta nije... Birokratija i administrativne stvari su čini mi se sporije nego čak i u Srbiji, ali je bitna razlika što se manje trči po šalterima, i umesto da čekaš u redu, čekaš kod kuće i većina dokumenata ti stiže poštom. S druge strane, koliko para uzimaju na porez, moralo bi i to mnogo brže i bolje, da ne kažem i jače :)
Na hard work, veštački kez se čovek i navikne vremenom, ali mi i dalje smeta licemerje kod nekih domaćih, gde rođeni posao otaljavaju, često moraš i da čistiš za njima, ali kad primete da neko drugi ne radi nešto kako treba, prvi su da prokomentariušu i zamere. Nisu svi takvi, ali je to neki obrazac ponašanja koji sam zapazio, kao da ih uče od malih nogu da poziraju, pričaju priču, dok je konkretizacija te priče dosta tanka. Bitnije je kako će nešto da izgleda ili se ispriča, a suština/sadržaj manje-više.
Sa Kanađanima (bar u Ontariju) teško je šaliti se sa takvim smislom za humor, jer je jednostavno to previše za njih. Nije slučajno što recimo britanski humor ovde jako slabo prolazi, previše je to direktno. Čak je i sa našim ljudima nezgodno, jer je i mentalitet naših ljudi drugačiji u zavisnosti sa kog su prostora došli/izbegli, i kojih godina, pa stvari mogu pogrešno da se protumače ili da ne budu shvaćene na pravi način.
A to, gde je kome bolje, u Kanadi ili Srbiji, je jako relativna stvar, i zaviisi od mnogo faktora, veličine porodice, kome pomažete, kakav posao radite itd...
Ali imam članove porodice koji su bili u Kanadi od 1998-2002. i vratili se 2016. i doživeli ogromno razočaranje od svakodnevnog sitnog fušeraja (tipa kurirskih službi, šalterskih radnika, internet provajdera...) do ozbiljnijih problema pri nalaženju posla itd. Na kraju su se vratili nazad, i zadovoljniji su na Balkanu.
Lično, ne mislim da je sjajan život ovde, ali i dalje mogu više stvari da napravim ovde nego tamo, i da pomognem svojima lakše nego što bih to radio u Srbiji. Tako da povratak nije opcija (još), posebno sa trenutnom vlašću, ali da ne načinjemo tu temu.

filodox

Zainteresovan član
Poruka
110
@majlo, za licemjerstvo neka te ne cudi. Pa Englezi su sampioni u tome. Mene recimo nervira kad podrigne ili “pusti goluba” na glas u bilo kojim prilikama pa onda kaze excuse me. I onda nakon tri minute opet isto. A na tebe gledaju kao na primitivca ako se kupas u speedo gacama ili paradajz pojedes na brzinu kao jabuku.
Nikome ne mozes vjerovati, pogotovo na poslu. Svaku tvoju slabu tacku ce kad tad pokusati da iskoriste, ili sef ili radni kolega. Cim se okrenes ide noz u ledja. Dalje, kad smo svi zajedno na okupu sve super, cim nekoga nema “operu ga” najstrasnije. Imali smo u firmi momka iz Afrike, kad su sa njim licem u lice, sve fino, lazni kez i slicno. Iza ledja ga zvali Uga Buga. Rasizam i ksenofobija su itekako prisutni kad se malo zagrebe po povrsini. Zato je najbolje drzati se neke povrsne konverzacije, tipa o vremenu i slicno a teske teme, pogotovo politicke izbjegavati koliko se moze.
Za humor se ne bih slozio. Mnogo puta me bukvalno znao zaboliti stomak sa nekim ljudima ovde a nisam neko ko pada na svakakav humor. Mozda sam samo kliknuo sa nekim ljudima ali humora itekako ima i po meni puno bolja zajebancija nego kod nas. I reklame su im puno duhovitije i kreativnije nego nase. Ovih dana bas kod nas gostuje John Cleese. Da ne kontaju humor i da nema interesovanja nikad taj ne bi dosao.

Sto se nasih ljudi tice, ima raznih ali veliki broj je dobar za izbjegavanje. Malo ih je da su prva liga a puno vise je onih arogantnih, sujetnih, ljubomotnih, koji lazu cim zinu.

bokaruki

Domaćin
Poruka
4.827
jao da, kupaci kostimi...svi su debeli i postavljeni, ja ne znam cemu to sluzi...
ili su kao sorc i majica, to tek ne znam cemu sluzi
ja sam lepo kupila u Beogradu kupaci, dvodelni, onakav na kakav sam navikla i sablaznjavam narod po bazenima i leti na plazi na obliznjem jezercetu
a i masovno ne znaju da plivaju, samo se brckaju

sto se tice ljudi i odnosa, ima ih raznih kao i svuda
zavisi kakvu srecu imas i u kakvom se okruzenju nadjes
muz je uglavnom radio sa gradjevincima i nailazio na svakakve
ja sam na koledzu, predajem i moje okruzenje je skroz ok
i nikako nisam mogla da ga uverim da nisu svi ljigavi i pokvareni, dok ga nisam upoznala sa nekim kolegama
o nasima ne bih...samo cu reci da ako se sa njima ne bih druzila ni kod kuce, ne vidim razlog da se druzim ovde samo zato sto govorimo isti jezik, nista drugo nemamo zajednicko

filodox

Zainteresovan član
Poruka
110
jao da, kupaci kostimi...svi su debeli i postavljeni, ja ne znam cemu to sluzi...
ili su kao sorc i majica, to tek ne znam cemu sluzi
ja sam lepo kupila u Beogradu kupaci, dvodelni, onakav na kakav sam navikla i sablaznjavam narod po bazenima i leti na plazi na obliznjem jezercetu
a i masovno ne znaju da plivaju, samo se brckaju

sto se tice ljudi i odnosa, ima ih raznih kao i svuda
zavisi kakvu srecu imas i u kakvom se okruzenju nadjes
muz je uglavnom radio sa gradjevincima i nailazio na svakakve
ja sam na koledzu, predajem i moje okruzenje je skroz ok
i nikako nisam mogla da ga uverim da nisu svi ljigavi i pokvareni, dok ga nisam upoznala sa nekim kolegama
o nasima ne bih...samo cu reci da ako se sa njima ne bih druzila ni kod kuce, ne vidim razlog da se druzim ovde samo zato sto govorimo isti jezik, nista drugo nemamo zajednicko
kako si dospjela na koledz da predajes? ovo za nase potpisujem. S kim bih se druzio kod nas s takvima se druzim i ovde. Ostalim daleko lijepa kuca.

bokaruki

Domaćin
Poruka
4.827
ja sam diplomirani pravnik, iliti, kako se ovde predstavljam European Master of Law
znaci moja diploma ne vredi ovde apsolutno nista, sto sam i znala kad sam dolazila, pa sam prvo upisala koledz, da dobijem nekakvu kakndsku diplomu
uradila sam to briljantno, te su me posle zavrsenog koledz pozvali da ostanem tu i predajem, s obzirom da imam i 10 godina iskustva kao profesor u Beogradu
imala sam jednu sansu, scepala je i iskoristila
na istom koledzu sam od kad sam dosla ovde, predajem vec 4 godine, bice da su zadovoljni...

- - - - - - - - - -

diploma ne vazi, ali svo moje znanje i iskustvo vrede mnogo vise od tog parceta papira i to sam dokazala u praksi

cirostratus

Početnik
Poruka
5
želim da prodam svu imovinu i preselim se u Kanadu, Toronto, Vankuver...........žena, troje dece i ja.......

sa kapitalom od oko 200-300 hiljada evra (to bi mi bio ukupan kapital), smatrate li da ima realne mogućnosti za pokretanje nekog biznisa.....naravno, za početak bih uložio manju sumu kako bih probao da zaradim za mesečne potrebe, pa lagano........

koliko su Toronto ili Vankuver plodno tle za ovakvu akciju.......čitao sam dosta po internetu ali naši ljudi uglavnom se zapošljavaju pa nisam našao neka iskustva.....ja sam dipl pravnik, žena ekonomista, tako da mislim da je ipak logičniji neki privatni biznis......

bokaruki

Domaćin
Poruka
4.827
bokaruki,

obzirom da smo kolege, molim Vas, ako možete, da mi kazete koji koledz ste upisali, koliko je kostalo, kako ste upisali i da li je za mene kasno da probam nesto kao Vi, obzirom da imam 37 god :-)
Definitivno nije kasno, ja sam imala 52 kad sam dosla u Kanadu.
Nikad nije kasno za promene.
Career collega ima mali milion, ja sam u Kalgariju, izguglala ovaj, isla na razgovor, polozila prijemni istog tog dana, engleski i neka obicna matematika, nista specijalno jer se nisam ni minuta spremala za to.
Koledz se zove CDI, firma je iz Vankuvera, ima tih koledza po celoj Kanadi.
Vlada, i savezna i provincijska ti daju student loan iliti kredit koji ti posle vracas, kostalo je ukupno nesto manje od $20.000, vracam mesecno $165, na 9 godina, i gradim svoju kreditnu istoriju tako usput.
Ima mnogo boljih koledza od ovog, sto sam naravno saznala kasnije.
Ja sam imala i srece da me pozovu da predajem, ali i pozvali su me jer sam blistala na casovima, desavalo se da po sat vremena ja pricam umesto nastavnice, razne primere, latinske poslovice, kojesta...
Ucila jesam, mnogo, ali ja sam ziheras i streber, moram da budem sigurna da znam kad je ispit.

Sto se tice biznisa, nisam bas merodavna da dajem savete jer nemam tog duha u sebi. Ja sam odlican, savestan i vredan radnik, ali nemam tu zicu za biznis.
Mnogo se traze vozaci i dalje, moj muz je sad kupio truck i vozi iz US kamperske prikolice, trailere za Kanadu, to nije lose placen posao.

Sta god da odlucite, nemojte da trosite mnogo para u pocetku. Drzite se izreke da je svaki potrosen dolar otisao zauvek i treba zaraditi novi. A nije lako. Bilo je dana i kad sam bila gladna, bilo je dana kad smo jedva skupili za kiriju, stvarno treba da prodje nekih 3-5 godina da se uhodas u sistem i steknes ovdasnje iskustvo. Zato kupujte samo najnuznije i najjeftinije. Nije sramota uzeti baceni komad namestaja, nije sramota kupovati na garage sale, narocito nije sramota skupljati flase i limenke i nositi ih u bottle depot da prodas, to svi rade, to odrazava i svest o reciklazi.

Eto toliko za sad, odoh da se pakujem, ujutru idemo na Kubu, dolazim za nedelju dana, tamo nema intereneta bas, pa necu moci da odgovaram, ali kad se vratim rado cu odgovoriti sve sto mogu. Nadam se da sam pomogla.

cirostratus

Početnik
Poruka
5
Definitivno nije kasno, ja sam imala 52 kad sam dosla u Kanadu.
Nikad nije kasno za promene.
Career collega ima mali milion, ja sam u Kalgariju, izguglala ovaj, isla na razgovor, polozila prijemni istog tog dana, engleski i neka obicna matematika, nista specijalno jer se nisam ni minuta spremala za to.
Koledz se zove CDI, firma je iz Vankuvera, ima tih koledza po celoj Kanadi.
Vlada, i savezna i provincijska ti daju student loan iliti kredit koji ti posle vracas, kostalo je ukupno nesto manje od $20.000, vracam mesecno $165, na 9 godina, i gradim svoju kreditnu istoriju tako usput.
Ima mnogo boljih koledza od ovog, sto sam naravno saznala kasnije.
Ja sam imala i srece da me pozovu da predajem, ali i pozvali su me jer sam blistala na casovima, desavalo se da po sat vremena ja pricam umesto nastavnice, razne primere, latinske poslovice, kojesta...
Ucila jesam, mnogo, ali ja sam ziheras i streber, moram da budem sigurna da znam kad je ispit.

Sto se tice biznisa, nisam bas merodavna da dajem savete jer nemam tog duha u sebi. Ja sam odlican, savestan i vredan radnik, ali nemam tu zicu za biznis.
Mnogo se traze vozaci i dalje, moj muz je sad kupio truck i vozi iz US kamperske prikolice, trailere za Kanadu, to nije lose placen posao.

Sta god da odlucite, nemojte da trosite mnogo para u pocetku. Drzite se izreke da je svaki potrosen dolar otisao zauvek i treba zaraditi novi. A nije lako. Bilo je dana i kad sam bila gladna, bilo je dana kad smo jedva skupili za kiriju, stvarno treba da prodje nekih 3-5 godina da se uhodas u sistem i steknes ovdasnje iskustvo. Zato kupujte samo najnuznije i najjeftinije. Nije sramota uzeti baceni komad namestaja, nije sramota kupovati na garage sale, narocito nije sramota skupljati flase i limenke i nositi ih u bottle depot da prodas, to svi rade, to odrazava i svest o reciklazi.

Eto toliko za sad, odoh da se pakujem, ujutru idemo na Kubu, dolazim za nedelju dana, tamo nema intereneta bas, pa necu moci da odgovaram, ali kad se vratim rado cu odgovoriti sve sto mogu. Nadam se da sam pomogla.
Hvala mnogo na odgovoru, uživajte na Kubi :-)

vladster

Primećen član
Poruka
774
želim da prodam svu imovinu i preselim se u Kanadu, Toronto, Vankuver...........žena, troje dece i ja.......

sa kapitalom od oko 200-300 hiljada evra (to bi mi bio ukupan kapital), smatrate li da ima realne mogućnosti za pokretanje nekog biznisa.....naravno, za početak bih uložio manju sumu kako bih probao da zaradim za mesečne potrebe, pa lagano........

koliko su Toronto ili Vankuver plodno tle za ovakvu akciju.......čitao sam dosta po internetu ali naši ljudi uglavnom se zapošljavaju pa nisam našao neka iskustva.....ja sam dipl pravnik, žena ekonomista, tako da mislim da je ipak logičniji neki privatni biznis......
200-300 hiljada evra nije losa suma za zapoceti zivot u Kanadi. Imao bih vide nogo vecina Kanadjanina koji ne zive u Toronto, Vankuveru i Kalgariju.

Kakav biznis imas u planu? Najiskrenije ja bih totalno zaobisao Vankuver. Mada je najlepsi velegrad u Kanadi uopste nije biznis friendly, uzasno su visoke stanarine i sada imaju government koji kaznjava sve ljude koji imaju malo para.... takse, takse, takse. Najbolji nacin da imas 300 hiljada dolara u Vankuveru je da dodjes sa milion, heh :)

Ja sam svoj biznis zapoceo sa hiljadu dolara, ali moj je striktno online. Moj cilj je bio da prezivim i zaradim dovoljno da mogu od toga da zivim u Taljandu u i imam neku imovinu u Torontu ako se ikada vratim. Usput, ja nemam decu, tako da mozda nisam najbolji primer posto nemam o nikome da se brinem.

Ali mogu ti reci da biznis u Kanadi nije lagan posebno ako zaposljavas druge. Puno su veliki troskovi i takse. Pametni ljudi odu u HK ili kinu. Pa cak i u Tajlandu ima puno prilike.

cirostratus

Početnik
Poruka
5
200-300 hiljada evra nije losa suma za zapoceti zivot u Kanadi. Imao bih vide nogo vecina Kanadjanina koji ne zive u Toronto, Vankuveru i Kalgariju.

Kakav biznis imas u planu? Najiskrenije ja bih totalno zaobisao Vankuver. Mada je najlepsi velegrad u Kanadi uopste nije biznis friendly, uzasno su visoke stanarine i sada imaju government koji kaznjava sve ljude koji imaju malo para.... takse, takse, takse. Najbolji nacin da imas 300 hiljada dolara u Vankuveru je da dodjes sa milion, heh :)

Ja sam svoj biznis zapoceo sa hiljadu dolara, ali moj je striktno online. Moj cilj je bio da prezivim i zaradim dovoljno da mogu od toga da zivim u Taljandu u i imam neku imovinu u Torontu ako se ikada vratim. Usput, ja nemam decu, tako da mozda nisam najbolji primer posto nemam o nikome da se brinem.

Ali mogu ti reci da biznis u Kanadi nije lagan posebno ako zaposljavas druge. Puno su veliki troskovi i takse. Pametni ljudi odu u HK ili kinu. Pa cak i u Tajlandu ima puno prilike.
ukratko da objasnim situaciju i moje razmišljanje pa vi savetujte da li grešim...imam tri klinca 8-10-12 godina ali svi imaju određenih zdravstvenih problema, dvojica starijih su imali urođeni glaukom koji je operisan nekoliko puta do prve godine i sada najstarijem klincu u Londonu ponovo jer se situacija pogoršala (u srbiji nije moguće raditi ove vrste operacija, da ne detaljišem, ali u Londonu, sve to naravno košta ukoliko si stranac, a da sam englez, ne bi me koštalo ništa), uglavnom , obojica su slabovidi ali u smislu da ne može da pročita sa table u školi ali ako knjigu približi može da čita, ili ako su malo krupnija slova (njihovo stanje je takvo da može biti sve u redu a i ne daj bože mogu ostati bez vida, uglavnom, ako i kada se zakomplikuje, operacije su hitne,-u inostranstvu)..........treći klinac ima autizam i to priličan u smislu da teštko da će ikada moći da se brine sam o sebi.............u takvoj situaciji, razmišljam da najbolje što mogu da uradim za njih je da im obezbedim državljanstvo neke zemlje koja im sutra može pružiti adekvatnu negu ukoliko mene ne bude bilo ili ukoliko ne bude novca da im se to plati.....

čitajući razne forume, mislim da je za moju situaciju Kanada najbolje opcija, jer ima prilično dobar i skoro besplatan zdravstveni sistem, sigurno odlične stručnjake, naslanja se na USA koja je primamljiva u smislu zarade, studiranja, sa druge strane zemlja je komonvelta pa ima i neke specijalne veze sa UK, a i koliko sam video Toronto je grad koji pruža odlične mogućnosti obrazovanja, zapošljavanja.....

generalno zemlje koje sam nabrojao jesu i biće još dugo lideri u nauci, novcu, razvoju gde je prednost življenja po mom mišljenju očigledna.....

šta bi radio ?
verovatno bi to najbolje video odatle posle nekoliko meseci boravka, ali gledao bi za početak nešto što manje rizično da se bar pokriju mesečni troškovi (nemam pojma, da li bi recimo kupovina 2-3 kombija ili manjih kamiončića i neki lokalni prevoz bilo moguće u toj priči, recimo.....)

ako imate neka saznanja tipa ”ej znam jednog, radi to i to kao preduzetnik, ulaganje je oooooootprilike toliko i fino se živi bi mi mnogo pomogla :-).......

ne znam koliko je Toronto u preduzetničkom smislu ”friendly” :-)

Selestija

Početnik
Poruka
23
Pozdav svima. Trebam pomoć ako neko zna.
Ovako, šta raditi, suprug je dobio radnu vizu za Kanadu a supruga i deca imaju HR pasoše ( ne treba im viza) da li da idu zajedno pa da spajanje porodice urade i čekaju iz Kanade ili da ostanu kući i čekaju spajanje porodice preko Beča?
Koliko se dugo čeka spajanje porodice?
I treće da li suprug treba da ima povratnu kartu koja vredi max nekoliko meseci i propada jer je viza na 2 god. ili da kupi kartu u jednom pravcu?
Hvala :)

Selestija

Početnik
Poruka
23
Spajanje porodice je kad sponzorišeš zenu/decu za PR. To ne moze sa radnom vizom da uradi..
Može, advokat koji se bavi imigracijom u Kanadi, on je i uradio radnu vizu za supruga međutim sledeći skajp razgovor je po meni za 100 godina pa reko da vidim ima li iko da je otiśao na sličan način. E da i potražili smo miśljenje drugog advokata i sad jedan kaže čekajte drugi kaže dođite svi, suprug na radnu vizu a mi da uđemo u zemlju turistički pa onda da rešavamo. I sad šta raditi? Dvoje dece ako uđemo turistički pa to ne bude pa moramo nazad kući troškovi i sve a opet ako može lakše nam je da smo skupa i da deca ne gube školsku godinu..... dilema
Ima li neko savet šta vam se čini pametnije uraditi? Hvala :)

filodox

Zainteresovan član
Poruka
110
Može, advokat koji se bavi imigracijom u Kanadi, on je i uradio radnu vizu za supruga međutim sledeći skajp razgovor je po meni za 100 godina pa reko da vidim ima li iko da je otiśao na sličan način. E da i potražili smo miśljenje drugog advokata i sad jedan kaže čekajte drugi kaže dođite svi, suprug na radnu vizu a mi da uđemo u zemlju turistički pa onda da rešavamo. I sad šta raditi? Dvoje dece ako uđemo turistički pa to ne bude pa moramo nazad kući troškovi i sve a opet ako može lakše nam je da smo skupa i da deca ne gube školsku godinu..... dilema
Ima li neko savet šta vam se čini pametnije uraditi? Hvala :)
Ako udjes turisticki 99,99% ces morati nazad. A muz ce na PR cekati najmanje jednu godinu. To je ono sto ja znam i sto vidim iz iskustva drugih ljudi. Mozda vi imate neke seme koje vam mogu omoguciti drugaciju situaciju ali legalnim putem vam je izvjesno ovo gore sto sam napisao.

Foggo

Primećen član
Poruka
707
Pozdav svima. Trebam pomoć ako neko zna.
Ovako, šta raditi, suprug je dobio radnu vizu za Kanadu a supruga i deca imaju HR pasoše ( ne treba im viza) da li da idu zajedno pa da spajanje porodice urade i čekaju iz Kanade ili da ostanu kući i čekaju spajanje porodice preko Beča?
Koliko se dugo čeka spajanje porodice?
I treće da li suprug treba da ima povratnu kartu koja vredi max nekoliko meseci i propada jer je viza na 2 god. ili da kupi kartu u jednom pravcu?
Hvala :)
Ako je suprug dobio radnu dozvolu na 2 god, onda ce i supruga dobiti otvorenu radnu dozvolu koja ce trajati do isteka dozvole supruga.
Deca takodje dobijaju dozvolu za boravak.
Kao sto je Mrs.Moriarty rekla, PR ne moze, ali radna dozvola moze. Ako vam bilo koji advokat kaze drugacije, to su vam bacene pare.

U ambasadi (bar kad sam ja podnosio) su trazili pozivno pismo, kopiju radne dozvole, kopiju pasosa i lease agrement. Sa tim dokumentima supruga je otisla u ambasadu na razgovor i odmah doblila radnu dozvolu.

Ne vidim razlog zasto biste to radli iz Kanade da vam neki advokat uzima pare za nesto sto se moze legalno zavrsiti preko ambasade. Svakako ako i dodjete u Kanadu, sve dok ne prekoracite dane odobrene pri ulasku, niste nikakav prekrsaj napravili (ne zaboravite da izvadite eTA).
Drugo, smoricete se cekajuci u Kanadi, niti mozete da radite niti deca mogu u skolu dok ne stignu papiri. Da ne pricam o zdrvastvenoj zastiti koju necete imati (ne bih se preteranu uzdao u turisticko osiguranje).

Za Kanadjane nema veze da li on ima povratnu kartu ili ne, samo je pitanje sta je jeftinije.

Selestija

Početnik
Poruka
23
Hvala na odgovorima. Da o radnoj vizi se radi i za supruga pa onda za mene. Za PR to nam je još daleko, daleko :)
Suprug je dobio radnu vizu ali nije odmah navodio da će voditi ženu, decu. Jer su nam rekli teško ide tako, odbijaju itd. Pa sad tek treba za mene i decu. Znači pozivno pismo,kopiju radne i najam od stana ok, hvala. Znači bolje da on ode a mi da čekamo papire od kuće. Hm, znate li koliko se max. čekaju papiri u ovakvim slučajevima?

Foggo

Primećen član
Poruka
707
Hvala na odgovorima. Da o radnoj vizi se radi i za supruga pa onda za mene. Za PR to nam je još daleko, daleko :)
Suprug je dobio radnu vizu ali nije odmah navodio da će voditi ženu, decu. Jer su nam rekli teško ide tako, odbijaju itd. Pa sad tek treba za mene i decu. Znači pozivno pismo,kopiju radne i najam od stana ok, hvala. Znači bolje da on ode a mi da čekamo papire od kuće. Hm, znate li koliko se max. čekaju papiri u ovakvim slučajevima?
Razumem da je jednostavnije reci idem ja sam da radim, pa se vracam kuci. za 2 god...
Ne mogu sad tacno da se setim, ali ranije je 'spajanje porodice' zavisilo i od NOC, tj u zavisnosti koji posao se radi. U principu je bilo da skill workers mogu da pozovu svoju porodicu, a semi-skill ne mogu!? Ne znam da li tako i danas, to treba proveriti.
Postoji sajt koje se zove canadavisa, koji ima svoj forum koji je najpotpuniji vodic koji sam ja nasao, i na njemu svi aplikanti traze i prenose svoja iskustva. Siguran sam da uz malo truda tamo mogu da se pronadju svi odgovori koje trazis.

U principu ako pitaju u ambasadi na razgovoru, kazes samo da mu je tesko i da ne moze bez porodice (to bi ja rekao). Imas pravo na tu radnu dozvolu preko supruga, tako da to ne bi trebalo da bude problem.
Verujem da to moze i iz Kanade da se zavrsi uz neciju pravnu pomoc, al ce vas to kostati sigurno nekoliko $hiljada plus opet morate da izadjete iz zemlje da bi dobili radnu dozvolu.

Mi smo to davno radili i tad je supruga dobila dozvolu 7 dana posle intervjua, koi je inace bio vrlo kratak.

Selestija

Početnik
Poruka
23
Foggo hvala na odgovoru. Pogledaću taj forum. Jeste i advokat nam je spominjao da bi trebala na granicu da mogu do Nijagara pa tu da izađem i uđem za vizu. To bi mi bilo jednostavnije. Nekako bih radije da idemo skupa, ne ostaje mi se iskreno ali ako moram... Za zdravstveno i školu znam da nemam kad uđem turistički zato me kopka koliko dugo bi potrajalo ako je par meseci ok super ali ako je duže sa decom nije mi baš svejedno.Iako ne idemo često dr ali znaš kako to bude ko za inat kad ne treba ahahhaha :) Ni advokat mi nije baš siguran s rokovima jer je i ovu vizu ganjao 3 puta duže nego što je rekao da će biti ????????????