"Zivot je patnja" - Buda

Dionys

Iskusan
Poruka
5.109
Kad se neka strast ne zadovolji, onda patimo (Leiden-schaft=Bol-stvara). Inace, strasti su stvarane tako da jedna drugu kompenzuju, imamo strasti za privlacenje i odbijanje, i svaka ima svoj antipod. To su sledece strasti:

Orderly List of the Passions (Descartes)
Wonder
Esteem (with generosity or pride), and contempt (with humility or abjectness)
Veneration and scorn
Love and hatred
Desire
Hope, anxiety, jealousy, confidence and despair
Indecision, courage, boldness, emulation, shrinking reluctance, and terror
Remorse
Joy and sadness
Derision, envy, pity
Self-satisfaction and repentance
Approval and gratitude
Indignation and anger
Vainglory and shame
Distaste, regret and lightheartedness

Svaki narod ima svoj nacin kako da zadovolji sve, ili odredjeni broj strasti. On to definise u svom moralu ili u mitovima o bogovima. U politeizmu se tezilo da se za svaku strast izumi po jedan bog. Oni koji sebi dozvoljavaju zadovoljenje svih strasti su inace uvijek bili daleko uspjesniji od drugih, sve dok ne bi pretjerali u jednoj strasti, pa bilo da se radi o ljubavi ili mrznji. Kad pretjeraju, oni obicno odricu autoritet razumu ili mogucnost saznavanja istine. Vise se ne mogu prizvati pameti. I onda sebi izmisle jedan moral koji zabranjuje jedne a pretjerano forsira druge strasti.

To je slucaj kad neko istice npr. ljubav a negira rat (mrznju) ili kad se zabranjuje nosenje oruzja ili vrsenje osvete u obliku dvoboja ili tzv. krvne osvete ili kad se pretjerivanjem u najnizim nagonima (Kamasutra) nastoji kompenzovati patnja koja nastaje kroz nezadovoljenje onih zabranjenih strasti.

Kad drugi preuzmu vrsenje osvete, tzv. "sudstvo" i kad se ceka po nekoliko godina da "slucaj" bude rijesen ... tada patimo. Kod dvoboja se nije odugovlacilo, upravo zato da bi strasti imale zadovoljenje i da se ne bi patilo, a protivnici ovog nacina osvete lazno predstavljaju dvoboj ili krvnu osvetu kao bezumno unistavanje svega zivog oko sebe, ali, kao sto smo vec bili rekli, ti protivnici se ne mogu dozvati pameti, da bi im se moglo ukazati da je vrsenje osvete u stara vremena bilo pod budnim okom drustva i pod strogo uredjenim pravilima.

Odustajanjem od zadovoljenja ovih strasti covjek slabi, njegova dusa kao da je prepolovljena. On je sad kao pas prema vuku. Ali on i dalje ima prohtjeve, on i dalje pati i ne zna sta da radi. On se cesto bori sam u sebi protiv tih strasti. Ta ga borba iscrpljuje. "Ako te neka strast sablaznjava, izvadi je!" to je sad njegov moral. Tako iscrpljen on se rado okrece snu. U snu smijemo i ubijati i ratovati, ali na javi ne.

Krajnji rezultat svega je porazavajuci. On ne samo da nije svoje strasti ojacao kroz prozivljavanje, nego je kroz pretjeranu seksualnost, kojom je pokusao da kompenzuje patnju, uspio da zaboravi na sve strasti. Njemu je, iduci precicom za seksom, i ljubav postala suvisno opterecenje, cekanje i odugovlacenje. Tako da se sad patnja jos vise pojacava, jer ni ove strasti ne nalaze zadovoljenje. On sad propovijeda odustajanje od svih strasti. "Treba pozude obuzdati, izvor svih jada su pozude, treba ih ugasiti" i "zivot je patnja", to je krajnji zakljucak budistickog ucenja i jednog moralnog zastranjenja koje je pocelo vjerom da postoji pravda po sebi i istina po sebi, odnosno da je sve u bozjim, ane u covjecijim rukama. Cekanjem da bog nesto ucini osudjujemo vlastiti zivot.
 
Poslednja izmena:
Mislim da se ne može zaključiti da je budističko učenje "moralno zastranjenje",
Ne znam koliko ga uopšte poznaješ.Ono takodje govori o srednjem putu,dakle umerenosti a nikako o potpunom odricanju.
I uopšte ne ostavlja čekanju da Bog nešto učini već naprotiv podstiče pojedinca za rad na sebi.
Da ne ulazimo u religioznu raspravu,takodje mislim da odricanjem od strasti(onih preteranih)čovek ne slabi,sem ako nije rob istih.
A za psihu ništa strašnije nije od robovanja nekom poroku,a požuda itekako može da bude porok.
Bolesti zavisnosti su jedan stravičan udarac na psihologiju ličnosti.
 
Mislim da se ne može zaključiti da je budističko učenje "moralno zastranjenje",

Nije to ni receno, budizam je rezulat moralnog zastranjenja koji pocinje za robovanjem morala religiji.
Sam budizam je gori od religije.

Ne znam koliko ga uopšte poznaješ.Ono takodje govori o srednjem putu,dakle umerenosti a nikako o potpunom odricanju.

slucajni citat iz interneta:
Oslobođenjem od strasti, od želje za životom, patnja prestaje.

Zakljucak: ako trazis srednji put, a smatras da samo potpunim odricanjem zivota moze nestati patnje, onda cemu sluzi srednji put?

I uopšte ne ostavlja čekanju da Bog nešto učini već naprotiv podstiče pojedinca za rad na sebi.

Da bi postigao potpunu obamrlost, tj. nirvanu?


Da ne ulazimo u religioznu raspravu,takodje mislim da odricanjem od strasti(onih preteranih)čovek ne slabi,sem ako nije rob istih.

Rob je samo ako ga one muce, tj. ako ne moze da ih zadovolji. Meni plemici nisu nikad izgledali kao robovi, nego mi robovi vise lice na budiste.

A za psihu ništa strašnije nije od robovanja nekom poroku,a požuda itekako može da bude porok.

Ja kazem da ne smije da bude porok, zato treba hijerarhija u pozudama.
Kod budista i toga nema.

Ali me mrzi raspravljati sa robovima koji su dokazali da ne mogu razumjeti temu.

Sta sad ako navali i onih preostalih 3 milijarde budista da im ja otkucam odgovor?
 
Napisao si da je budizam rezultat moralnog zastranjenja pa onda da nisi to napisao,šta je to cepanje ličnosti,izabrao si pravi pdf :D
Mrzi te raspravljati?Pa što si otvarao temu?
Da te poučim-teme služe za raspravljanje.:aha:
Drugo je to ako nemaš argumenata...
 
Pa da, prvo mi daj argumente, pa mi daj prst, pa mi daj saku, pa desnu ruku, e sad moze i glava.

Kad kupis svjezu salatu, onda je ona najslicnija svom prirodnom stanju. Sto je duze drzis, to se ona vise kvari, tj. zastranjuje, a na kraju salata porice da ima ista sa prirodom i zivotom.

Ali to ovde nije tema.

Meni je cilj upozoriti na strasilo da bi se raspravilo o sprecavanju kvarenja.
 
Pa da, prvo mi daj argumente, pa mi daj prst, pa mi daj saku, pa desnu ruku, e sad moze i glava.

Kad kupis svjezu salatu, onda je ona najslicnija svom prirodnom stanju. Sto je duze drzis, to se ona vise kvari, tj. zastranjuje, a na kraju salata porice da ima ista sa prirodom i zivotom.

Ali to ovde nije tema.

Meni je cilj upozoriti na strasilo da bi se raspravilo o sprecavanju kvarenja.

Čovek koji svoj životni smisao,postojanje na ovom svetu,vidi u budizmu ne može biti moralno zastranjen.
Psihologija takve ličnosti može se definisati kao introvertna,zatvorena,ali nikako nemoralna.
Mislim da je otvaranje teme sa takvom namerom uvreda za budiste.
 
Čovek koji svoj životni smisao,postojanje na ovom svetu,vidi u budizmu ne može biti moralno zastranjen.
Psihologija takve ličnosti može se definisati kao introvertna,zatvorena,ali nikako nemoralna.
Mislim da je otvaranje teme sa takvom namerom uvreda za budiste.

Tema mu je paradoksalna, kontradiktorna, otvorio temu misleci da nesto zna a nasao se u neobranom grozdju.

Ima ona izreka" Ne hvataj se u kolo ako ne znaš igrati"
 
šta je poenta ajde neko brzo..treba da zalijem argentinca..

Ubi me ako znam, nisam ni ja jos desifrovao, ne znam verovatno sam glup.

Nego covek otvorio temu da se napravi pametan a onda kad je krenula rasprava video da se nasao u "neobranom grozdju". Pa zbriso.

To mene podseti na neki dan kad sam hteo kevi da popravim mikser, kaze ona nemoj ne znas, ja kazem znam, krenem ja tako i pored toga sto me zveknula struja dvaput popravljajuci jedan deo ja pokvarim drugi. Nista ja njega onako pokvarenog uspem samo da sastavim i optuzim Nemce da ga nisu dobro napravili. ;) Na kraju optuzim i kevu sto mi je dala da popravljam glupi mikser.:D
 
Sve dok me mrze oni koji poricu zivot (kao da to nije uvreda za zivot) i oni kojima jedna slika govori hiljadu rijeci, sve je pod kontrolom.

Ne poriču budisti život već iluzornost ovog sveta. To znači da ne moraš da se izoluješ u manastir da bi bio budista već da prestaneš da se zakačinješ za sve ono što čini taj svet, uključujući i tvoje misli, želje i osećanja...
 
Aura mu se prostirala nekoliko km u precniku, ali fakat, zivot je patnja.

Ne sporim postignuce, ali zivot je patnja ne hvala, zivot je lep

DUH je iluzija, telo je stvarno. Svako moze misliti da je materija iluzija a ono sto ne postoji stvarnost. Gledajuci tako, stvarno ispade da zivot je patnja. Ja se tu necu mesati :lol:
 
moze biti da nisam svoje telo, danas je sve moguce, mozes malo pojasniti sta jeste ako nije telo, a ni misli meni ova prica lici na alien iluminat pricu, nisi ono sto jesi i sto postoji, vec si ono sto se ne vidi i ne postoji. a zivot je patnja u medjuvremenu

eh.. reptili..ova slika prikazuje kako se utvaraju u pse
images

sad budi pametan i razmisli zasto se utvaraju u pse ako je zivot maja :think:
 
Ti nisi tvoje telo, misli, želje i osećanja. Kad zaista shvatimo da to nismo dođemo do onoga što jesmo. Ja još nisam došao dotle, ali pošto je bilo ljudi koji jesu ( i to nemali broj, pogotovu sad kad imaš spiritualne tehnologije razvijene ) pretpostavljam da sam u stanju za isto...
 
"Koliko god da ti telo delovalo stvarno ti nisi tvoje telo"

"Aura mu se prostirala nekoliko km u precniku, ali fakat, zivot je patnja."

" Kad zaista shvatimo da to nismo dođemo do onoga što jesmo. Ja još nisam došao dotle..."



momci, to što jedete - pod hitno da batalite, ok?
 
Sunce sa svojim planetama koje kruze u uzem i univerzumi sa sferom i ravnima u sirem. Ukratko, sve sto postoji i ne postoji, jer jos nije otkriveno.

Dosta o budistima. Nego kako korigovati greske koje vode u budizam?

Ne mora biti greska, necija priroda je da bude budista. To sto je on bio budista nije iluzija i greska, greska ne postoji, postoji istina i nista vise.
 
Sunce sa svojim planetama koje kruze u uzem i univerzumi sa sferom i ravnima u sirem. Ukratko, sve sto postoji i ne postoji, jer jos nije otkriveno.



Ne mora biti greska, necija priroda je da bude budista. To sto je on bio budista nije iluzija i greska, greska ne postoji, postoji istina i nista vise.


Mora postojati greska kad postoji kvarenje, tj. dekadencija. Covjek mora nauciti da se uzdigne iznad kvarenja. To sto to do sada jos nikome nije uspjelo, ne znaci da je nemoguce.
 

Back
Top