Žene kao prijatelji

Imala sam prijatelja koji se pretvorio u krvopiju. Nju sam uvek smatrala jedinim prijateljem, nešto kao sestra, jedina osoba koja je uvek imala vremena za bitne stvari i koja bi mi se uvek javila, ma koliko vremena prošlo između..... i uvek se ponašala kao da smo ono što jesmo - prijatelji koji se znaju 100 godina...
I prelazila sam preko mnogo toga da bih održala to prijateljstvo dok se, onako nadoCki rečeno, čaša nije prelila..... posle toga ne verujem da ću ikada imati takvog, niti sličnog prijatelja, jer su ljudi užasno površni i sstrogo orijentisani sebi. Čak sam i ja takva, ali bar umem da se pretvaram. To pretvaranje, možda pomalo neiskreno, mnogo znači ovoj drugoj osobi, i treba malo kontrolisati onaj užasni poriv da svoju ličnost izbacimo kao najbitniju na planeti, jer takvo ponašanje užasno davi i mislim da počinjem pomalo da izbegavam ljude zbog toga. Tim pre što sam počela i sama tako da se ponašam, jer ne znam kako da se izborim s tim.

Pa priznajem nije da nisam i to je jedan od razloga zbog cega je ta moja profesorka rekla do dvadesete godine, a posle , ko zna za posle........
A covek se i zatvara sa vremenom, jer je i jedno lose iskustvo cesto previse i ne samo iskustvo sto se tice prijatelja, ne mora cak ni da bude lose iskustvo, samo sa godinama covek vrseci analize sveta oko sebe i to zbog sebe, postaje oprezniji, sumnjicaviji sta god.
Ali ja onda sebi tu postavim pitanje, ako su drugi takvi, mislim okrenuti sebi, zasto bih ja bila bar po tom pitanju drugacija, jer okrenutost sebi je onda jedan od uslova opstanka. Sad mi opet pad ena pamet onaj Isak Asimov, on je bas pisao o tome u jednoj od svojih knjiga, opisao je kako je svet razdvojen, pa zbog te svoje izrazite individualnosti ljudi su mutirali u hermafrodite. Jeste SF, ali je super, samo ne mogu da se setim kako se ta knjiga tacno zove.
 
Poslednja izmena:
prijateljstvo je odluka da sustinski prihvatas jedno ljudsko bice, i da ga volis.
gnusam se testova, preispitivanja, svadja, i slicnih ljigavosti
sto puta su mi ljudi pomogli, a
nikad pomoc nisam ocekivala..valjda se zato nikad nisam razocarala.
i mrzim kad od mene neko nesto ocekuje.ako mi dodje, dusu cu dati.
ako nemam vremena, nema ni kafe dva meseca
.

sto vise svesti, to vise slobode ...
....
i onda svima lepo :)
 
Uh, ovo što SlatkaSestra piše je baš oštro. Da li po tome samo srećni i uspešni ljudi zaslužuju prijatelje? Da razgraničimo ono kada je neko istinski nesrećan, ali ne seje neraspoloženje okolo ili se barem trudi da ga ne seje, a ako izbije zbog siline osećaja, zar je loš? Mislim da su loši samo oni koji namerno truju okolinu. Ne mogu da se složim da neuspesi stvaraju loše osobe. Mislim da loše osobe neuspesima postaju gore ili gube sposobnost prikrivanja svog zla, ali dobar čovek zaslužuje prijatelje bio srećan ili nesrećan. Neuspeh dobrog čoveka čini tužnim, a ne lošim.
 
Pa priznajem nije da nisam i to je jedan od razloga zbog cega je ta moja profesorka rekla do dvadesete godine, a posle , ko zna za posle........
A covek se i zatvara sa vremenom, jer je i jedno lose iskustvo cesto previse i ne samo iskustvo sto se tice prijatelja, ne mora cak ni da bude lose iskustvo, samo sa godinama covek vrseci analize sveta oko sebe i to zbog sebe, postaje oprezniji, sumnjicaviji sta god.

Mislim da zatvaranje i obazrivost nisu isto. Odrasla osoba zbog lošeg iskustva treba biti obazriva, a ne da se zatvara. Mislim da nije ispravna ta stavka da se prijateljstva grade do 20-te. Ima tu istine zbog godina poznavanja, da se ne ponavljam, ali ne vidim zašto ne bismo i kasnije dozvoljavali ljudima da nam ulaze u život. Čak u toj ranoj mladosti možemo više da pogrešimo u izboru, pa da imamo dugogodišnja prijateljstva sa ljudima sa kojima smo nekada imali nešto zajedničko, ali više ne. Ljudi se menjaju. Takođe, ta prva prijateljstva se mahom formiraju prema blizini stanovanja, školi, a to baš i nisu neke odrednice. Imala sam prijateljicu koja je živela blizu mene. I kada smo se odselile i ne živimo više blizu, mada smo u istom gradu, ne viđamo se, a i prestale smo da se čujemo. Mojom krivicom, priznajem, ali i dok smo bile blizu ja sam osećala da smo sasvim dva sveta, ali mi je bila blizu, zgodno za kafu. Sada mi treba najmanje pola sata da odem do nje. nIje baš za neku kafu, a nemamo zajedničkih interesovanja, pa me mrzi da je zovem. Hoću da kažem, sada biram ljude prema interesovanjima, osobinama, a ranije sam birala prema metrima udaljenosti od kuće i vremenu provedenom zajedno. Osnov do jaja.
 
Uh, ovo što SlatkaSestra piše je baš oštro. Da li po tome samo srećni i uspešni ljudi zaslužuju prijatelje? Da razgraničimo ono kada je neko istinski nesrećan, ali ne seje neraspoloženje okolo ili se barem trudi da ga ne seje, a ako izbije zbog siline osećaja, zar je loš? Mislim da su loši samo oni koji namerno truju okolinu. Ne mogu da se složim da neuspesi stvaraju loše osobe. Mislim da loše osobe neuspesima postaju gore ili gube sposobnost prikrivanja svog zla, ali dobar čovek zaslužuje prijatelje bio srećan ili nesrećan. Neuspeh dobrog čoveka čini tužnim, a ne lošim.

Ajde da ne filozofiram, ali ako se recimo neuspesi kod nekoga redjaju jedan za drugim, ako se neko trudi, a ne uspeva, nema veza i vezica u ovom svetu i u ovoj zemlji, nije dobio dobru startnu poziciju na rodjenju, covek ce prvo biti tuzan, pa ce pokusati ponovo, pa ponovo, pa ce na kraju postati los covek.
Licno ne delim ljude na dobre i lose, jer svi mi nosimo u sebi i jedno i drugo i u zavisnosti od situacije ispoljicemo nesto od ta dva, a prethodnica toj nekoji situaciji bice nasa licna iskustva. Ceto recimo se cuje da neko kaze za neke priloge ili tako nesto "e bas ne dam, pa ko je meni davao" i ja tu osobu ne mogu nazvati losom, jer je ta osoba imala neprijatna iskustva u toku zivota i jednostavno svega joj je preko glave.
Ovim obuhvatam normalne ljude, a ne psihijatrijske slucajeve, mada neko s emoz eroditi i normalan, pa vremenom moze postati lud, ato nije isto sto i los, cak i kada ubije, jer ne zove se dzabe ludilo. Necu vise.
 
Mislim da zatvaranje i obazrivost nisu isto. Odrasla osoba zbog lošeg iskustva treba biti obazriva, a ne da se zatvara. Mislim da nije ispravna ta stavka da se prijateljstva grade do 20-te. Ima tu istine zbog godina poznavanja, da se ne ponavljam, ali ne vidim zašto ne bismo i kasnije dozvoljavali ljudima da nam ulaze u život. Čak u toj ranoj mladosti možemo više da pogrešimo u izboru, pa da imamo dugogodišnja prijateljstva sa ljudima sa kojima smo nekada imali nešto zajedničko, ali više ne. Ljudi se menjaju. Takođe, ta prva prijateljstva se mahom formiraju prema blizini stanovanja, školi, a to baš i nisu neke odrednice. Imala sam prijateljicu koja je živela blizu mene. I kada smo se odselile i ne živimo više blizu, mada smo u istom gradu, ne viđamo se, a i prestale smo da se čujemo. Mojom krivicom, priznajem, ali i dok smo bile blizu ja sam osećala da smo sasvim dva sveta, ali mi je bila blizu, zgodno za kafu. Sada mi treba najmanje pola sata da odem do nje. nIje baš za neku kafu, a nemamo zajedničkih interesovanja, pa me mrzi da je zovem. Hoću da kažem, sada biram ljude prema interesovanjima, osobinama, a ranije sam birala prema metrima udaljenosti od kuće i vremenu provedenom zajedno. Osnov do jaja.

Zatvaranje je posledica obazrivosti.
A to je tacno da smo prva prijateljstva birali prema blizini stanovanaj i prema zajednickim odlascima u sskolu, valjda zato danas i nemam prijatelje iz tog vremena. Ali u zavrsnim razredima osnovne skole, a narocito u srednjoj mi vec biramo prijatelej prema interesovanjima. S' tim sto uvek postoji ta mogucnost da s eljudi promene, ceso kazem ispolje osobine koje do odredjenog trenutka nisu ispoljili, a ako razlike postanu prevelike onda je to neminovno kraj tog nekog bliskog prijateljstva. S' druge strane mi smo u tim nekim godinama jos uvek neiskvareni, jos uvek ne gledamo interese od prijateljstva, nego trazimo bliskost, na neki nacin srodnu dusu (mada posto mi s enesto danas filozofira, prosla me agresivna faza:) i to moze biti vrsta iskoriscavanaj, jer imas nekoga kome mozes da se poveris, da se otvoris, a to je cesto olaksanje, jednom sam filozofirala sa najboljom drugaricom o tome:hahaha:). Kasnije postajemo oprezniji zbog raznih iskustava ili posmatranaj sveta oko sebe, a moze doci i do zatvaranja. Ne bukvalnog da se osoba ne druzi sa ljudima, vec da ne otvara dusu (ili sta vec:)).
Opet neki su imali tu srecu da su vec u detinjstvu pronasli tu neku osobu koja im je i dan danas najbolja.
Ako iam jos nesto dopunicu i razradicu text, zato su mi svi textovi azurirani.
Evo da dopunim, pod prijateljstvom ja bas i podrazumevam tu bliskost i otvaranje, da moze nekome da kazes nesto i da te neko nezahebava zbog toga, da ne siri to dalje i tako neke stvari. Cak i kad nastupe neki kriticni trenuci, ne mora ta osoba da te podrzi materijalno, vec je potreban razgovor, ali ne kuknjava i preterivanje.
I naravno da i ti isto uzvratis, jer ako vec ocekujes da ti se da moras i da dajes, pomalo izlisano, ali je tako.
 
Poslednja izmena:
Moguće je da čovek nakon više uzastopnih neuspeha, a posle truda, postane ogorčen i loš. U svemu vidi zaveru. Ipak, mislim da ne zaslužuje da bude bez prijatelja, jedino ako ne počne sam da maltretira prijatelja nekadašnjeg. Ima primera kada ljudi od svog očaja ne mogu da se suzdrže, pa vide neprijatelje svuda. Ali treba pokušati da se urazumi, pošto on, već od silne bede i jada, ne može racionalno da sudi. I ako ljudi ne dignu ruke od njega, mislim da dobar čovek ima šanse da se uredi, makar da ne muči svoje najbliže. Ako ga napuste i prijatelji, onda on nema šanse. Nijedan čovek ne može sam. Mislim da ipak mnogo zavisi i od same osobe i od njegovih prijatelja da li će ga nesreća učiniti lošom osobom. Sebični prijatelji ne pomažu. Nisu svi prijatelji prijatelji. Istina je da ljudi napuštaju lako one koji su nesrećni. Lakše im je da ne gledaju nečiju propast nego da maknu prstom.
 
Ma nisam mislila na zavere i maltretiranja, to je vec za psihijatriju. Nego da ne mislimda je neko los, ako povremeno pokaze i svoju losu stranu ili uradi nesto lose.
Onda ispadne na kraju da se pravi prijatelji prepoznaju tek u tim kriznim situacijama, a mi bi s ei pre toga morali otvoriti nekome i rizikovati svoju intimu.
 
Pa da, tako je u stvari. Mnoga prijateljstva se stvaraju kada je sve ok, deluje ok. A onda dolaze problemi i ako nema pravih reakcija, dolaze razočaranja. A nesreće ne dolaze uvek iznenada. Treba biti dobar čovek da bi mogao biti nekome prijatelj. Nije istina da je loš čovek onaj koji nema prijatelje, već je loš onaj koji nije prijatelj makar jednoj osobi. Čovek može biti nekome odličan prijatelj, a da ga ta osoba prihvata zdravo za gotovo i ne uzvraća istom merom, nije njemu prijatelj.
 
Čovek može biti nekome odličan prijatelj, a da ga ta osoba prihvata zdravo za gotovo i ne uzvraća istom merom, nije njemu prijatelj.
Uvek kada nas neko prihvata zdravo za gotovo to bi trebalo da bude povod da razmislimo.

Bilo je ovde mnogo prica: ja sam dobar (dobrica, kako kaze Aca ;)), ali me drugi ne postuju. Ako i dalje insistiramo na tom odnosu cak i kada nas neko ne postuje to nije pokazatelj nase dobrote vec nase slabosti. Lepse nam je da verujemo da smo predobri nego da nemamo dovoljno samopostovanja.

Uvek kada pomislim da sam necija zrtva ili da me neko koristi zazvoni mi ALARM!
 
Uh, ovo što SlatkaSestra piše je baš oštro. Da li po tome samo srećni i uspešni ljudi zaslužuju prijatelje? Da razgraničimo ono kada je neko istinski nesrećan, ali ne seje neraspoloženje okolo ili se barem trudi da ga ne seje, a ako izbije zbog siline osećaja, zar je loš? Mislim da su loši samo oni koji namerno truju okolinu. Ne mogu da se složim da neuspesi stvaraju loše osobe. Mislim da loše osobe neuspesima postaju gore ili gube sposobnost prikrivanja svog zla, ali dobar čovek zaslužuje prijatelje bio srećan ili nesrećan. Neuspeh dobrog čoveka čini tužnim, a ne lošim.

ja nisam rekla da neuspesi stvaraju loše osobe ,
nego čovek kad "klone duhom" ( a to sam poistovetila sa "biti loš" u nekom smislu,i ne želeći dalje da ulazim u "višu filozofiju" o tome zašto sam to nazvala "loš" ) , počinje da gubi prijatelje ,kao što mu i sve drugo u životu kreće nizbrdo ...

E ,sad,drugo- nekad nešto moraš da uradiš sam , ne mogu prijatelji da ti pomognu ....da li su zbog toga oni tebi loši prijatelji - to je veliko pitanje - jer ko si ti da ljudima određuješ prioritete - da , možda bi i uspeli da ti pomognu da su ti se baš posvetili ,al šta bi drugo time žrtvovali-i pri tom ne mislim samo na vreme i energiju ,nego ima još jedna bitna stvar o kojoj se malo priča, a to je -

- kako se kasnije družiti s nekim ko ti je dozvolio da upoznaš (jer da bi nekom pomogao moraš jako dobro da upoznaš njegovu suštinu) sve i najmračnie strane njegove ličnosti - mislim,kako posle imati opušten odnos s tim nekim,kako ne pričati više u terminima tih "naših" suština ,možda bi ta osoba nas kasnije odgurnula od sebe želeći da se druži s nekim ko je ne posmatra kroz tu njenu lošu stranu ,jer ona zaista i jeste uspela da je se reši,al mi eto nismo sposobni da poverujemo sasvim u to ,jer ničiju tuđu lošu stranu u jednom nekom trenutku njegovog života nismo nikad upoznali- ne znam sad kako ovo baš da objasnim,al ae nek ide ovako ,da ne davim više...
 
Ako razumem šta govoriš, onda mi se ne dopada šta čitam. Prvo, kada mislim da prijatej treba da pomogne ne mislim na pomoć = preuzimam tvoje brige, živim tvoj život. Niko ni ne može ljudima da pomogne sasvim, a da oni sami ne urade najveći deo posla. Hajde da ne pričamo o nekim iskrivljenim, bolesnim, ponašanjima. Pričamo o normalnim ljudima, koji imaju sasvim normalan pogled, a to je ja sam čovek i nije mi dobro. Treba mi pomoć koja može biti podrška, lepa reć, prijatnost, ideja, urgiranje, bilo šta što neko već za nekoga može da učini a da mu ne oduzme više od, maksimalno 2h dnevno i to ne svakog dana Mada je i 2h previše. Lupila sam. I ne možeš da me ubediš da je nekome teško, ako nekoga voli, da učini tako nešto, ako može. Učine to ljudi koje ne poznaješ dovoljno i ne trepnu, a priatelju je teško. Nisi mu prioritet. Ne treba da mu budeš prioritet. To je jako sebično. Mada, svako ima svoju definiciju prijateljstva. To je istina i najbolje je kada su ona izjednačena, kada dve osobe jednako definišu svoj odnos. Neko kome je mučenje bilo šta što nema direktne veze sa njim, ne treba da ima bliska prijateljstva, već ona koja svi imamo i kojima merimo na desetine prijatelja.
A ono kako se kasnije družiti sa nekim ko ti upozna tamnu stranu. Pa prijatelj upravo treba da te poznaje i kroz tamnu i lepu stranu. Ti uopšte, barem prema mojim shvatanjima prijateljstva, ne govoriš o pravom prijateljstvu, već onom "površnom". Prijatelji, pravi, se poznaju prilično dobro.
 
Poslednja izmena:
ne, ja mislim da ja govorim o pravom prijateljstvu ,ali ažem da postoje problemi u kojima ,kad te "zadese" ( jes da te ne spopadaju oni ,nego su oni funkcija tebe) , ti nećeš imati baš mnogo vajde ni od tih pravih prijatelja ...jeste ,poznajete se vi i sve ,ali jednostavno neće umeti da ti pomognu ...i ovaj poslednji pasos u mom prethodnom postu - plašiće se da ne zayebu nešto...sad , možda ti govoriš o nekom pravom - idealnom prijateljstvu ..
 
pa jeste ...i za ljude je da nekad dugo čame sami i sami traže odgovore - to kažem ...inače, ja više pričam iz vizure nekog ko je nekad imao osećaj da mu nije dovoljno pomognuto ....i uvek je moguće i da ne govorim o pravom prijateljstvu ,šta znam više šta je pravo ...
 
Pa nema definicije. Svako ima svoje viđenje. Tako barem ja mislim. Pravo prijateljstvo je kada se nađu dve osobe koje jednako kapiraju taj pojam i onda imaju pravo prijateljstvo. Nevolja je kada se drugačije shvata, pa neko biva razočaran, a neko gušen.
 
Nebuloza..u ovakvim teskim situacijama bi ti se nasao i komsija ili neko ko te povrsno poznaje..na sitnicama se provali ko ti je prijatelj..u dobru..ne u zlu.

Tacno je da se u kriznim situacijama nadju komsije,valjda su najblizi, a takav je i neki red kod nas.Ali, ako se ne nadje prijatelj ( a ima mogucnost).........da li je to onda prijatelj?Vec sam rekla da bi prijatelj trebao biti kao brat. Od njega se nekad nesto i ocekuje.Za mene prijatelji nisu osobe sa kojima se pije kava, karta i sl. Kavu mogu popiti i sama ili sa kim bilo.Prijatelji su nesto vise od slucajnog prolaznika kroz nas zivot.Znaci, moje misljenje je da se u zlu provali ko ti je prijatelj.Ako volimo svog prijatelja ne moze nam biti svejedno kad on pati?Ili moze?
 
Poslednja izmena:
Tacno je da se u kriznim situacijama nadju komsije,valjda su najblizi, a takav je i neki red kod nas.Ali, ako se ne nadje prijatelj ( a ima mogucnost).........da li je to onda prijatelj?Vec sam rekla da bi prijatelj trebao biti kao brat. Od njega se nekad nesto i ocekuje.Za mene prijatelji nisu osobe sa kojima se pije kava, karta i sl. Kavu mogu popiti i sama ili sa kim bilo.Prijatelji su nesto vise od slucajnog prolaznika kroz nas zivot.Znaci, moje misljenje je da se u zlu provali ko ti je prijatelj.Ako volimo svog prijatelja ne moze nam biti svejedno kad on pati?Ili moze?

Pa pitaj je zasto? Umesto da razbijas glavu pozovi je prva i to na kafu, budi ok sa njom, ali je pitaj i citaj izmedju redova. Mozda je mislila da ces joj traziti neku novcanu pozajmicu ili tako nesto, a mozda je ona svesna da ti to ne moze dati, jer nema ili joj muz ne bi dao da ti da, a obicaj naseg naroda je da se u takvim situacijama ne odbija trazena pomoc. Mada sad ti i za ovo mozes reci "pa da mi je prijatelj rekla bi mi", ali jednostavno neki ljudi podlezu obicajima i tom fazonu "red je, mora se".
 
Necu ja to tako reci sigurno.Nije uopste bitan taj dan, ali bitni su ovi koji su bili poslije. Za tri mjeseca bila je kod mene samo jednom, a jednom ja kod nje. Zvala me, ja mislila na kavu, a ono ispade zbog izbora, trazi glas od mene za neku stranku.Ali, to nije vazno. Tema je bila "zene kao prijatelji " ja sam iznijela svoje iskustvo.Ne znaci to da zene ne mogu biti prijatelji. Mogu biti i to kakvi.
 
Moze biti i to super prijatelj ali danas su odnosi medju ljudima malo poremeceni pa je pitanje da li danas imas pravog prijatelja,svakim danom imam za primer da pravi prijatelji ne postoje.


Ima oko nas mnogo ruznih primera iz svih sfera zivota pa i iz prijateljstva. No naravno kao sto niko nije savrsen, kao sto nijedan odnos nije savrsen tako i nase veze sa bilo kim nisu savrsene i na zalost danas je i takvo vreme doslo da ljudi odbacuju najvece vrednosti i misle samo na sebe. To je razocaravajuce ali ne treba klonuti duhom. Na svu srecu postoje jos oni pravi prijatelji. Nisu se svi pokvarili.
 

Back
Top