Zašto su razvodi sve češći? Bajraktarević: Sindrom 'Aleksandra Velikog' iz stare prenosimo u novu porodicu

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.800
O problemima koje sve češće primjećuje kod ljudi, o stvarnosti kakvu zaista i suštinski živimo, o odgoju, o ljubavi, i o krajevima ljubavi - u prvom ovogodišnjem Pressingu govorila je psihologinja, psihoterapeutkinja i univerzitetska profesorica, Jasna Bajraktarević.


Kada su u pitanju trendovi koji su u posljednjim godinama, pa i decenijama, sve prisutniji u međuljudskim odnosima – po tom pitanju nezaobilazan je razgovor o razvodima. Pitali smo Bajraktarević o razlozima zbog kojih su sve češći i češći.


“Sebičnost je na skali osobina sve veća i veća. Tu je i razmaženosti i narcisoidna potreba da sindrom ‘Aleksandra Makedonskog’ – da sam ja glavni u ovoj porodici – prenesemo i na svoju novu porodicu. Takmičenje u braku je nevjerovatno prisutno”, započela je.

“To znači – ‘ja sam bolji od tebe’, odnosno da sa partnerom vodim takmičarski rat, kao da smo sparing partneri. Ništa gore od toga kada u društvu vidite partnere koji nisu tim – koji ponižavaju jedno drugo, imaju sarkastične i ironične komentare – odmah znajte da tu nešto ne funkcioniše, to je pasivna agresija”, upozorila je Bajraktarević.

Kad bi svaki čovjek koji ulazi u brak imao rezervni stan – još bi više razvoda bilo, dodaje Bajraktarević.


S druge strane, “u braku ostajem zbog djece”, vidi samo kao izgovor za ostanak u braku kod onih koji nisu ni odlučni da ga trebaju napustiti.


“Mi se krijemo iza djece. Zato molim sve roditelje – nemojte zbog djece ostajati u braku. Djeca će jednog dana biti jako nesretna, tom rečenicom stvorili ste im osjećaj krivice i potrebu da oni vama budu roditelji. Djeca su vrlo često zapravo roditelji, i odrasli ljudi mi često dolaze jer su im roditelji nametali osjećaj krivice”, naglasila je Bajraktarević.


Dodala je da su razvodi upravo tu jer ljudi nisu prepoznali šta žele u životu. S druge strane, oni koji su u uspjelim brakovima obično su radili na sebi, a na prvo mjesto stavili su poštovanje prema partneru.
O tome kako raditi na sebi, kako se posvetiti roditeljstvu kada je sve više i više izazova, kako izaći na kraj sa anksioznošću koja se javlja i kada baš sve ide onako kako treba – čitajte na linku ispod.

1704382058390.jpeg



link




kad pročitate ovaj tekst koji vam je misao prvi na umu?
 
Da prica gluposti sem dela da su vecina ljudi danas egoisti. To je itekako tacno.
Sta koji moj ljudi ulaze u brak kada ne znaju sve potencijalne stvari koje mogu da se dese i ako nisu spremni da ih prevazidju.

Vecina braka kao i dugih veza ce kada tad naici na razlicite izazove. Takav je zivot. Ako ne volimo i ne postujemo osobu sa kojom smo u braku i ako nismo spremni na neke kompromise, ako znamo da nismo osoba koja je spremna da se nosi sa nekim stvarima za takve osobe i nije brak.

Vecina brakova se raspadne tipa nema vise hemije, digao mi se na drugu, drugi me lepse tretira, dosadno mi je, itd...Da li su to uopste ljudi za nesto dugorocno u zivotu?
 
Da prica gluposti sem dela da su vecina ljudi danas egoisti. To je itekako tacno.
Sta koji moj ljudi ulaze u brak kada ne znaju sve potencijalne stvari koje mogu da se dese i ako nisu spremni da ih prevazidju.

Vecina braka kao i dugih veza ce kada tad naici na razlicite izazove. Takav je zivot. Ako ne volimo i ne postujemo osobu sa kojom smo u braku i ako nismo spremni na neke kompromise, ako znamo da nismo osoba koja je spremna da se nosi sa nekim stvarima za takve osobe i nije brak.

Vecina brakova se raspadne tipa nema vise hemije, digao mi se na drugu, drugi me lepse tretira, dosadno mi je, itd...Da li su to uopste ljudi za nesto dugorocno u zivotu?

zashto pricha gluposti!? i shta tachno smatrash gluposhtju!?
 
kad pročitate ovaj tekst koji vam je misao prvi na umu?
Padam na pamet sama sebi i koliko sam se puta u odnosu sa ocem kog zaista volim zapitala ko je kome dete u toj priči!
Bukvalno su mi se dešavali brojni momenti kad sam mislila-ja ovom čoveku nisam dete, ja mu nisam čak ni otac, ja sam mu neki deda.
Sve u svemu, nezrelost i stupanje u brak... loša ideja! Koji su motivi tih ljudi uopšte bili za ulazak u brak, a koji nakon sve kraćeg vremena zaključe da to nije više to?
Za njih me briga, ali me deca iz tih brakova i te kako brinu.
 

Back
Top