Sindrom uljeza

neoplanta again

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.167
Veliki broj ljudi susreće se sa uverenjem da svoje uspehe ne mogu pripisati sopstvenoj sposobnosti, zalaganju, veštinama i talentima, već da su oni nastali usled puke sreće.

Ovaj osećaj često je praćen i strahom da će to u nekom trenutku sigurno biti razotkriveno, da će biti okarakterisani kao varalice, prevaranti te da će im sve što su stvorili biti oduzeto. Ovu pojavu nazivamo sindromom uljeza (eng. imposter syndrome). stid2.jpg


Kod osoba koje razvijaju sindrom uljeza uglavnom je prisutna i sklonost ka nezdravom perfekcionizmu, koji ih, s jedne strane, može voditi u prekomeran rad i zatrpavanje obavezama , ili, s druge strane, u izbegavanje onoga što procene da ne mogu da odrade savršeno i nagomilavanje obaveza (prokrastinaciju).
Kritike dosta teško i lično podnose, doživljavaju ih veoma burno, kao veliki sopstveni neuspeh i duboko se urezuju u njih.

Neka od tipičnih uverenja koja ćemo prepoznati kod osoba koje se osećaju kao uljezi u svojim postignućima su:

,,Sve ovo je samo splet srećnih okolnosti“;

,,Ne zaslužujem da budem ovde“ i sl.

,,Neko će otkriti da sam nekompetentan/-na za ovo što radim“;
https://www.vaspsiholog.com/2022/06/sta-je-sindrom-uljeza/
 
Nezgodno je ovo.
Meni se nije desilo nikada iako sam prilicno nesiguran ponekad.
Razlog je sto odlicno znam sta sam priosao i sta prolazim da bih bio tu gde sam.
Ali verujem da se lako moze skliznuti u zamku...
bas neugdno zna biti...
Kljuc bi moglo biti samopouzdanje...da ne dozvolimo da nam neko soli pamet.
Bas me zanima sta ce drugi reci o svom iskusstvu.
 
Kljuc bi moglo biti samopouzdanje...da ne dozvolimo da nam neko soli pamet.
Bas me zanima sta ce drugi reci o svom iskusstvu.
Ne soli ti drugi pamet kad si ti u pitanju, problem je tvoj, to treba da shvatiš.
Ali istovremeno da ukapiraš da nije ništa strašno i da se ne srdiš na ljude koji ti daju iskru života, bilo kroz kritiku bilo kroz radost.
Olabavi malo i videćeš da je do tebe, i onda sve stvari izlaze na isto, samo nećeš biti ti koji ćeš gušiti (i sebe i druge) već ćeš biti
konstruktivan i na sebi i drugima dopadljiv na ispravan način, jer ćeš dragovoljno pristupati individualno svakome, a opet ćeš imati svoju volju, ali i kapiranje...
 
Ne soli ti drugi pamet kad si ti u pitanju, problem je tvoj, to treba da shvatiš.
Ali istovremeno da ukapiraš da nije ništa strašno i da se ne srdiš na ljude koji ti daju iskru života, bilo kroz kritiku bilo kroz radost.
Olabavi malo i videćeš da je do tebe, i onda sve stvari izlaze na isto, samo nećeš biti ti koji ćeš gušiti (i sebe i druge) već ćeš biti
konstruktivan i na sebi i drugima dopadljiv na ispravan način, jer ćeš dragovoljno pristupati individualno svakome, a opet ćeš imati svoju volju, ali i kapiranje...
I te kako postoje ljudi koji sole pamet.
Verovatno imass srecce pa ih nisi sreo.
Problem mozemo napraviti sami sebi mnogo vecci nego bilo ko drugi.
Ali to ne znacci da drugi ne mogu da nam podmeccu.
To ne znacci nista ako imamo samopouzdanje i veru u svoje mogucnosti.
Ja znam ko sam, sta mogu i sta mi je namera.
Sam sebe ne spoticcem a sta ce drugi visse me ne zanima.
 
Dobra vest je da se samopouzdanje i samopoštovanje bilo da je narušeno ili ga nije bilo može učiti vežbati i graditi - podrška okoline je važna ali ako i izostane opet ima šanse za pojedinca ili, kako je Andrić rekao- čovek može i od jedne reči da živi samo ako još u njemu ima snage da se bori i borbom održava u životu!
 

Back
Top