Зашто Срби не поштују себе и своју историју!

Mi srbi stalno ocekujemo i trazimo neko da nas voli i postuje.. a ovo je surov svet gde svako voli samo sebe i nikog drugog.. interesi su ispred emocija, ispred svega..a kada mi sebe ne volimo i ne postujemo kako onda neko drugi da nas voli..
I englezi su ubijali vladare kao i amerikanci, rusi i ostali... samo kada to uradimo mi onda sebe smatramo manje vrednima, varvarima, zlocincima, necivilizovanima dok tako ne posmatramo stvari kada se to desi negde u civilizovanoj Evropi...
A sta je pisala engleska stampa kada je ubijen Ferdinad i Sofija ili kralj Aleksandar i Draga.. sve najgore o nama...pisala je da nam slava pociva na ubistvu kralja i kraljice a pobeda nam ovekovecena na bratoubilackom ratu 1913... ali onda na Ceru kada je potucena monarhija taj isti list koji je 1903. pisao da smo rasa nitkova sada pise o hrabrom i junackom narodu, malom i nadahnutom borcu slobode u Evropi.. znaci kada se borimo ili branimo od svog unutrasnjeg ili spoljnog neprijatelja onda smo niza rasa, nitkovi, divljaci a kada se borimo protiv njihovog neprijatelja onda smo hrabri i junaci, branioci slobode...
Tolko o rezovanju velike civilizovane nacije!
 
Исто као што је и вазални однос - уговорни однос у коме обе стране прихватају обавезе, што ти пренебрегаваш.
Nista ja ne prenebregavam. U vazalnom odnosu jedna, nadmocna strana diktira uslove, a druga prihvata, jer nema drugog izbora. Tako je bilo i sa Stefanom Lazarevicem, tj. njegovom majkom koja je de facto bila vladalac do sinovljeve punoletnosti.. Sta vise, kao zalog da ce ispunjavati obaveze, srpska strana daje cerku, odnosno sestru Bajazitu za njegov harem.

Da te podsetim na Versajski mirovni ugovor.



Тако је Бјазати имао обавезу да војно заштити онај део Србије који је био у вазалном односу према османском царству од Унгара и других који су покушавали да угрозе, као што је и Стефан имао обавезу да ратује на његовој страни када је Бајазит био у рату.
Gde se moze procitati taj 'ugovor' koji itekako implicira obaveze NATO pakta prema ravnopravnim clanicima Alijanse koje su se dobrovoljno odrekle dela svog suvereniteta. Vucji, to su bila sasvim druga vremena i ne mogu se uporedjivati ni po jednom stavku sa danasnjim medjunarodnim obavezama.


Међународно право је плод новог доба , али се ослања и проистиче из уређења међународних односа од раније, прилагођавајући их и кодификујући их овом времену.
Sta ovim dokazujes? Nista, osim da si daleko od medjunarodnoj javnog prava.
 
Mi srbi stalno ocekujemo i trazimo neko da nas voli i postuje.. a ovo je surov svet gde svako voli samo sebe i nikog drugog.. interesi su ispred emocija, ispred svega..a kada mi sebe ne volimo i ne postujemo kako onda neko drugi da nas voli..
I englezi su ubijali vladare kao i amerikanci, rusi i ostali... samo kada to uradimo mi onda sebe smatramo manje vrednima, varvarima, zlocincima, necivilizovanima dok tako ne posmatramo stvari kada se to desi negde u civilizovanoj Evropi...
A sta je pisala engleska stampa kada je ubijen Ferdinad i Sofija ili kralj Aleksandar i Draga.. sve najgore o nama...pisala je da nam slava pociva na ubistvu kralja i kraljice a pobeda nam ovekovecena na bratoubilackom ratu 1913... ali onda na Ceru kada je potucena monarhija taj isti list koji je 1903. pisao da smo rasa nitkova sada pise o hrabrom i junackom narodu, malom i nadahnutom borcu slobode u Evropi.. znaci kada se borimo ili branimo od svog unutrasnjeg ili spoljnog neprijatelja onda smo niza rasa, nitkovi, divljaci a kada se borimo protiv njihovog neprijatelja onda smo hrabri i junaci, branioci slobode...
Tolko o rezovanju velike civilizovane nacije!
Da li smo mi razliciti od tih civilizovanih zapadnjaka i, ako se razlikujemo, koliko? Ja sam ubedjen da nas ne podnose pre svega nasi susedi, jer smo ih sve, na ovaj ili onaj nacin zavrnuli, tj. ocesali se za teritorije na koje su oni pretendovali. Mi smo imali samo jednog vladara pod kojim smo najduze u miru ziveli. I imali najlellpsu drzavu i najvecu od svih do sada.
 
Nista ja ne prenebregavam. U vazalnom odnosu jedna, nadmocna strana diktira uslove, a druga prihvata, jer nema drugog izbora. Tako je bilo i sa Stefanom Lazarevicem, tj. njegovom majkom koja je de facto bila vladalac do sinovljeve punoletnosti.. Sta vise, kao zalog da ce ispunjavati obaveze, srpska strana daje cerku, odnosno sestru Bajazitu za njegov harem.

Da te podsetim na Versajski mirovni ugovor.



Gde se moze procitati taj 'ugovor' koji itekako implicira obaveze NATO pakta prema ravnopravnim clanicima Alijanse koje su se dobrovoljno odrekle dela svog suvereniteta. Vucji, to su bila sasvim druga vremena i ne mogu se uporedjivati ni po jednom stavku sa danasnjim medjunarodnim obavezama.


Sta ovim dokazujes? Nista, osim da si daleko od medjunarodnoj javnog prava.

Наравно да су била друга времена, али се итекако могу да пореде јер је данашње међународно право управо резултат генезе тих историјских кодекса кроз историју.
То што се данас ти уговори не зову вазалство никако не мења њихову суштину, а суштина је да су томеђудржавни уговори у којима обе стране имају како права , тако и обавезе, а од тога смо кренули.
Упореди данашње обавезе како чланица тако и оних које то још нис, а не зна ни да ли ће, ни када ће то постати на плану обавезе мењања унутрашњих закона у својим државама са непостојањем таквих обавеза код вазалских држава у " мрачном средњем веку".
 
Poslednja izmena:
Наравно да су била друга времена, али се итекако могу да пореде јер је данашње међународно право управо резултат генезе тих историјских кодекса кроз историју.
То што се данас ти уговори не зову вазалство никако не мења њихову суштину, а суштина је да су томеђудржавни уговори у којима обе стране имају како права , тако и обавезе, а од тога смо кренули.



Nista nije bilo "Naravno...." U pitanju je uzrecica koja i nista ne govori, tj. nista ne dokazuje. Do sada sam samo citao tvoja razmisljanja, ali ni jedan dokaz nisi postavio u prilog tvojih nerealnih tvrdnji.. O kakvoj genezi je rec, recimo, kad govovimo o aktuelnim ugovorima zakljucenim sa NATO paktom i iz kojih je to (srednjovekovnog) izvora ponikao, kao sto tvrdis. I kakio su to geneticki povezan.


O kakvoj genezi je rec kada govorimo o medjunarodnom ugovoru koji je potpisala "suverena" drzava Republika Srbija sa NATO paktom. Kreni sa konkrenim dokazima, a ne sa tvojim vidjenjem nastanka medjunarodnog prava koje je daleko od stvarnosti..

P.S. Navedi sustinu "vazalstva" da se zna o cemu raspravljas.
 
Ovim pitanjem je, po mom misljenju, otvorena mini debata o prosecnom Srbinu. koji je jako, jako ponosan na svoje Nemanjice i, posebno, na svetosavlje kao jedino ispravnoj veri. Medjutim, prosecnom Srbinu nije znano, a niti ga interesuje kako su ti isti Nemanjici vladali svojim licnim posedima koje mi pogresno izjednacavamo sa danasnjom, modernom vrhovnom organizacijom jedne teritorije koju okupiraju, uglavnom, pripadnici jednog naroda, sa manjim ili vecim brojem nacionalnih manjina koje su svrstene kao drugorazredni gradani. Jednostavno, ne prihvatamo ili ne znamo da su Nemanjici bili feudalni posednici bas kao i ostali Evropljani.

Drugo, bez suvereniteta nema ni suverene drzave,, a suveren je, znamo iz skolskih lekcija, vrhovna vlast u jednoj drzavi. Dakle, kad je 1389. knez lazar pobedjen i pogubljen, njegov sin je postaao sultanov vazal, a cerka, sestra Stefana Lazarevica, data Turcinu da mu krasi dvorski harem. To su sve bolne rane na nase ranljive nacionalisticke i svetosavsko-pravoslavne duse. Sta vise, nas opterecuju i sami nasi srednjevekovni vladari koji se medjusobno ubijahu, brat brata, a sin oca. Iako je to u ono doba bila normalna pojava i u Srba, ipak danasnjeg, modernog Srbina ta cinjenica i te kako pece i boli. I ne samo to, nasi heroji moderne Srbije, Karadjordje je bio i oceubica i bratoubica, a tada akktuelni vladar, knez Milos Obrenovic posla odrubljenu Karadjordjevu glavu sultlanu u Istanbul kao dokaz zvoje odanosti vladaru. I potonja dva Obrenovica behu mucki ubijena od mladih "casnih" srpskih oficira, cak i kraljicu ne postedese, vec je raskomadase iako su im se zakleli na vecnu i neogranicenu vernost.Na presto dodje urotnik sirot kao crkveni mis, a sin mu takodje izgubi zivot ne bas herojskom smrcu, vec na isti nacin kao sto je i on dosao na presto - muckim ubistvom. Tradicija srlpskih vladara se nastavila i u 21. veku ubistvom predsednika vlade Djindjica.

Nemanjici nam duboko uklesase put kojim smo i nakon njihove prosperitetne vladavine nastavili sa ne bas zavidnim rezultatima.

Ne zaboravite, od Nemanje, pa sve do danasnjeg dana, izuze Obrenovica, Srbijom vladaju "Srbi" iz drugih drava, pre svega iz Crsne gore.

Разумем огороченост Београђана на црногорске комунисте и њихове синове данас, али исти принцип примењивати на средњовековље је потпуно сулуда и нелогична работа.

- - - - - - - - - -

Prodali ste za goleme novce, peneze "babovinu", pa kupujete jeftino po uzu Srbiju stanovi, imovinu, kuce, imanja, DIPLOME< POSLOVE, RUKOVODECA MESTA.

More, idi ti da gines i branis pobegulje, koje vicu ne damo KiM, a sve isprodadose. Pase mi prodaju ektar u Livadje za 500 eura/ar daleko, do magistralu 5.000 e/ar.

U EPS svi na 800e placi i to sitne "crne trojke" secu struju od 12 ekipa, bar 10-11 Kosovari.

Од овакве реторике, препуне и окићене љубором и завишћу, каква је такође била већински неправедно упућена Србима из Крајине, ми се просто - повраћа.
Махинација има и сви то знамо, што није разлог да се раји било шта спочитава.
Многи који су продали куће су добили "понуду коју нису могли да одбију".

Са причом попут ове дајеш простор стратешком непријатељу да прави нове погроме. Да не говоримо о дискриминацију према Србима са Космета који су дошли у централну Србију...

Мада то није тема, иако је индиректно увезана питањем - Зашто Срби не поштују себе односно своје ближње? Из недостатка љубави свакакво зло крене...
 
Разумем огороченост Београђана на црногорске комунисте и њихове синове данас, али исти принцип примењивати на средњовековље је потпуно сулуда и нелогична работа.
Bice da nisi nista razumeo od mog teksta - gde si ti proicitao da sam pisao bilo sta o ogorcenju Beogradjana na crnogorske komuniste. A pogotovu ne na njihove sinove. Ddrugo, koji princip je u pitanju. Reklo bi se da si totalno omanuao temu.

- - - - - - - - - -



Од овакве реторике, препуне и окићене љубором и завишћу, каква је такође била већински неправедно упућена Србима из Крајине, ми се просто - повраћа.
Махинација има и сви то знамо, што није разлог да се раји било шта спочитава.
Многи који су продали куће су добили "понуду коју нису могли да одбију".

Са причом попут ове дајеш простор стратешком непријатељу да прави нове погроме. Да не говоримо о дискриминацију према Србима са Космета који су дошли у централну Србију...

Мада то није тема, иако је индиректно увезана питањем - Зашто Срби не поштују себе односно своје ближње? Из недостатка љубави свакакво зло крене...
Citirani tekst , cinise, odnosi se na Esada.Reklo bi se da kolega ima zdraavo rasudjivanje.
 
Zato što je prosečnom Srbinu važnije samo da prosto čuje da je superioran u odnosu na druge narode umesto da sazna zašto je to tako. Uvek je lepše osećati se narodom najstarijim od upoznavanja sopstvene kulture.

Da se razumemo odma jednu stvar mi nismo nesto superiorni u odnosu na Grke ili Bugare, otprilike smo tu negde, ali brate da se ne lazemo u odnosu na Hrvate, Siptare, Bosnjake, Makedonce, Crnogorce smo i vise nego superiorni.

A kako da ne budemo kada imamo Cegar, Misar, Ivankovac, Ljubic, Sumatovac, Kumanovo, Bitolj, Bregalnicu, Cer, Kolubaru, Kajmakcalan, jednog Drazu i JVuO, ali i partizane one obicne male ljude koji su se tukli sa svabama, Kosare i hrabre pilote 1999. godine.

A da ne bude da znamo samo da se bijemo treba napomenuti da su Srbi iznedrili i ogroman broj naucnika, knjizevnika i umetnika svetskog ranga. Pa i sportista ako bas hocete, ali ja bih uvek prednost dao knjizevnicima, naucnicima, umetnicima. I nije to samo bio trend pre 150 godina pa mi i dan danas osvajamo medalje nasa vredna i talentovana deca iz matematike, programiranja, koliko nasih ima po Londonu ili Silicijumskoj dolini..

I ono sa cim se mozda neces sloziti, ali ja volim da napomenem uvek Srbi uz sve svoje mane ipak vecinom jesu dobri ljudi, topli, srdacni, iskreni, sa smislom za humor, gostoljubivi, sa urodjenim ili vaspitanjem stecenim osecajem za empatiju. Sve je to nama nesto normalno, to je nas model ponasanja na koji nesto ne obracamo paznju, ali u svetu to nije bas tako.....

I da se opet vratim na istoriju da ne bude da smo veliki samo u poslednjih 200 godina... Tu je i srednji vek u kom smo imali veliku dinastiju koja je trajala 200 godina, svoje dugogodisnje kraljevstvo i CARSTVO...

A tu su i mitovi.... Kosovski mit je nesto veliko i lepo na sta treba da budemo ponosni.. Na Nebesku Srbiju jer i to je deo naseg identiteta, kulture i mentaliteta.... A ne da to odbacujemo kako sef drzave insistira.
 
A, bre, Sotire, pa ti nemas ni trunke skromnosti. Hvaleci sve Srbe ovoga sveta ti zapravo sebe uzdises do nevidjenih visina. Pokusaj da bar samog sebe ne lazes. Zamisli, mi potomci herojskog sina naseg Srpstva, velikog Milosa Kobilica, a ogroman broj tih malih heroja cim sazri i zavrsi skolu, napusta ovu mocnu drzavu i njene jos mocnije i umnije vladare koji nam dolaze iz susednih drzava. Obrenovici su izuzetak, ali smo ih zato na sitno posekli.
 
A, bre, Sotire, pa ti nemas ni trunke skromnosti. Hvaleci sve Srbe ovoga sveta ti zapravo sebe uzdises do nevidjenih visina. Pokusaj da bar samog sebe ne lazes. Zamisli, mi potomci herojskog sina naseg Srpstva, velikog Milosa Kobilica, a ogroman broj tih malih heroja cim sazri i zavrsi skolu, napusta ovu mocnu drzavu i njene jos mocnije i umnije vladare koji nam dolaze iz susednih drzava. Obrenovici su izuzetak, ali smo ih zato na sitno posekli.

Ne hvalim ja sebe nego Pupina, Teslu, Milankovica, Cvijica, Pancica, Crnjanskog, Popu, Santica, Rakica, Vuka i Dositeja i obicnog sumadijskog seljaka koji je presao Albaniju i kog nosim na avataru, ali i njegovog pretka koji je 100 godina ranije vojevao za slobodu pod Veljkom Petrovicem, Stevanom Sindjelicem i vozdom Karadjordjem... Stefan Nemanjic je krunisan za kralja koji vek pre otkrica Amerike, Srbi su imali svog Cara Dusana kao retko koji narod........
 
Nista nije bilo "Naravno...." U pitanju je uzrecica koja i nista ne govori, tj. nista ne dokazuje. Do sada sam samo citao tvoja razmisljanja, ali ni jedan dokaz nisi postavio u prilog tvojih nerealnih tvrdnji.. O kakvoj genezi je rec, recimo, kad govovimo o aktuelnim ugovorima zakljucenim sa NATO paktom i iz kojih je to (srednjovekovnog) izvora ponikao, kao sto tvrdis. I kakio su to geneticki povezan.


O kakvoj genezi je rec kada govorimo o medjunarodnom ugovoru koji je potpisala "suverena" drzava Republika Srbija sa NATO paktom. Kreni sa konkrenim dokazima, a ne sa tvojim vidjenjem nastanka medjunarodnog prava koje je daleko od stvarnosti..

P.S. Navedi sustinu "vazalstva" da se zna o cemu raspravljas.

Суштина је " Ограничени суверенитет" толико омиљен и данас у круговима САД&ЕУ& НАТО.
 
Bice da nisi nista razumeo od mog teksta - gde si ti proicitao da sam pisao bilo sta o ogorcenju Beogradjana na crnogorske komuniste. A pogotovu ne na njihove sinove. Ddrugo, koji princip je u pitanju. Reklo bi se da si totalno omanuao temu.

- - - - - - - - - -

Citirani tekst , cinise, odnosi se na Esada.Reklo bi se da kolega ima zdraavo rasudjivanje.
Реч је о мојој интепретацији на основу прочитаног будући да ниси био доречен до краја.

Дакле, рећи да је Стефан Немања ”Србин” (иако тада немамо модерно схватање нација) је апсурдно.
Такође је фактативно нетачно да од времена СН, са изузетком Обреновића, владају Срби из других држава.

- - - - - - - - - -

Da se razumemo odma jednu stvar mi nismo nesto superiorni u odnosu na Grke ili Bugare, otprilike smo tu negde, ali brate da se ne lazemo u odnosu na Hrvate, Siptare, Bosnjake, Makedonce, Crnogorce smo i vise nego superiorni.

A kako da ne budemo kada imamo Cegar, Misar, Ivankovac, Ljubic, Sumatovac, Kumanovo, Bitolj, Bregalnicu, Cer, Kolubaru, Kajmakcalan, jednog Drazu i JVuO, ali i partizane one obicne male ljude koji su se tukli sa svabama, Kosare i hrabre pilote 1999. godine.

A da ne bude da znamo samo da se bijemo treba napomenuti da su Srbi iznedrili i ogroman broj naucnika, knjizevnika i umetnika svetskog ranga. Pa i sportista ako bas hocete, ali ja bih uvek prednost dao knjizevnicima, naucnicima, umetnicima. I nije to samo bio trend pre 150 godina pa mi i dan danas osvajamo medalje nasa vredna i talentovana deca iz matematike, programiranja, koliko nasih ima po Londonu ili Silicijumskoj dolini..

I ono sa cim se mozda neces sloziti, ali ja volim da napomenem uvek Srbi uz sve svoje mane ipak vecinom jesu dobri ljudi, topli, srdacni, iskreni, sa smislom za humor, gostoljubivi, sa urodjenim ili vaspitanjem stecenim osecajem za empatiju. Sve je to nama nesto normalno, to je nas model ponasanja na koji nesto ne obracamo paznju, ali u svetu to nije bas tako.....

I da se opet vratim na istoriju da ne bude da smo veliki samo u poslednjih 200 godina... Tu je i srednji vek u kom smo imali veliku dinastiju koja je trajala 200 godina, svoje dugogodisnje kraljevstvo i CARSTVO...

A tu su i mitovi.... Kosovski mit je nesto veliko i lepo na sta treba da budemo ponosni.. Na Nebesku Srbiju jer i to je deo naseg identiteta, kulture i mentaliteta.... A ne da to odbacujemo kako sef drzave insistira.
На основу свега до сада прочитаног из бугарске историје и посета Софији, заиста не мислим да Бугари много заостају за нама.
Њихово средњовековље је вероватно и грандиозније.
Под Турцима су били ”слободнији” него ми (локална власт је остала у рукама Бугара у многим деловима).
Иако су губитници у оба велика рата, сачували су становништво и територија им је непромењена десетинама година.
Имају солидне уметнике и научнике, по неког спортисту...
Током ратова са нама се нису показали као скоројевићи.

Имамо шта и да научимо од њих; центар Софије одише здравом досом поноса на дела предака. Чувају и баштине ћирилицу без икаквог прегласног бусања у груди, плус је генерално чисто и уређено. И имају метро... z:mrgreen:

Други је пар рукава и српска ароганција што их гледамо са ниподаштавањем у великом обиму.

Грке заиста не бих уопште стављао у категорију мерљивог по доприносу са Србима, Бугарима или неким од других балканских народа.
Једноставно - не иде из толико много разлога.
 
Poslednja izmena:
Просто када би квалитети остали по страни а ми почели да се бавимо оним што није квалитет што је рак рана и што нас разједа.
Никада нисмо унутар себе били јединствена нација нисмо једни друге поштовали и често мрзели једни друге унутар нас самих више него што су то чинили странци.
За њих се може рећи да су ове лоше особине користили и егзистирали на нашим поделама и интригама спинујући понеке ствари које би код нас дале жељене резултате.
Никада се нисмо ујединили око неке идеје ако јесмо то су били случајеви рата , јаке непосредне опасности борба за опстанак.
У тим тенуцима би бљеснули и показали нешто од својих племенитих особина то би често задивило читав свет.
Али никада нисмо савладали последњу степеницу самураја да у миру живимо лепо у слози поштујући једни друге.

Оправдања увек има тешке историјске околносту , тешко културно наслеђе предака али на жалост од тога као да ништа нисмо научили.
Кад читаш Рајсачини ти се да се прича у тоталном презенту да се ствари непосредно догађају као да је данас а не пре 100 година.
После првог светског рата били су идеални услови за то за обновљену краљевину Србију за време за које ћемо се конституисати као нација
изградити поново разрушене мостове међу нама , приближити се иако смо сви мање више у блиском сродству политичка оријентација
нас је поделила на тотално различите свере живота и оријентаије које је требало у миру превазићи уместо тога изабрана је била
једна Југославија која је још више дезинтегрисала онако тек ново друштво и преточила српство у југословенство.
Жртвовали смо све своје особености , победе , ношње и претопили себе у највеће југословене своју народност смо готово заборавили
сведена је била на више географски појам.
Наши суседи на супрот нама су искористили Југославију за обнављање своје државе неки пак за стварање непостојеће државе.
Па је Крањска постала нова држава са погледом на море малим за које би данас Србија све дала.
Хрвати присвају Далмацију чак желе и Превлаку последње стубове српатва па је и крстионица са Превлаке сад у Нину
место српског архонта сада тамо столује први познати крштени хрватски архонт.Постаје полако ГРС Хрватска са највећим границама скоро НДХ.
Салвонија о којој може много тога да се каже али историјски код католика неприсутно хрватско име као и у Босни
нису постале аутономне покрајне већ директно присаједињене а Србија од свог срца и мита добила аутономну покрајну
и од свог давног ратног мираза и заоставштине такође аутономну покрајну да је центар био Сарајево како се планирало
вероватно би и Београд добио посебан статус у оквиру Србије.
Дакле на дезинтегрисано српство тешко рањено немилим догађајима присаједињења са ЦГ
долази нова најсуровија комунистичка Југославија коју су опет Срби крвљу платили
изнели је на леђима. Наше службе су верно штитиле свог џелата и били већи
љотићевци од љотићеваца своје људе су прогонили и мучили уништавали последње
трагове свести.
После ратова следила је еуфорија нових држава које никад нису биле државе
а Србија онако суморна уништена осећала се као напуштена Југославија.
Њена идеологија је остала југословенска ,научна елита и институције.
Научила је да критички гледа на своје истине и крије под тепих
безпоговорно и некритички прихвата туђе лажи.
На својој територији је направила нове државе
мора да доказује присуство себе на свом терену
у својој држави као у егзилу вечити странац
а толико крви проливено и толике генерације жртвоване.

Да бољшевизам није победио Русију била би то краљевина Србија.
Можда и сачувана аустроугарска без Немачке као република
са ограниченим суверинитетом над неким територијама попут Британије.
Да је далмација подељена између Италије и Србије не бибило потребе
за Мусолинијем вероватно би Хитлерова мисија била усмерена
на уједињавање са Аустријом и појачавање суверенитета над неким областима
репресијоми централизацијом уз могућа освајања још неких области.
Ми бисмо свакако као остале државе са признатим међународним границама
чекали да прострују ураган и можда себе проширили за области које би нам саме пришле.

Овако наша свест је југословенска академска свест и даље мириш Србе и Хрвате
обликује своју демократичност креће се утабаним стазама не жели ништа да мења
да не изгуби посао.
Почетак наше историје почиње ад хоминемом.
Дакле Срби су дошли из Србије тражећи заштиту од цара па има је дата област око Солуна Сарбика
Они кажу да потичу из Бојке у којој су живели од почетка.
Срби су добили име по јефтиној обући сербулама и јефтиној одећи јер су били робови ромејског цара.

Дакле Срби који долазе из Србије се не зову Србима већ накнадно бивају названи Србима не по Србији из које су дошли већ по робовској обући.
Дакле иако је запад заостајао за истоком у цивилизацијским тековинама изграђен на вештачким принципима унијаћењем варварских држава које су га уништиле
али који су наставили његов континуитет и за свако поштовање апостолској цркви која је опстала за сво време повремено падајући под превласт истока
али сама и независна од свега опкољена вараварима направила је нови поредак исто као што је Рим као војничко варварско гнездо примио све одметнике од закона од себе
отео жене суседним сабињанима покорио чизму и са истом прегазио пола познатог света од њега је остала апостоласка црква која је опет као град село Рим
обновила ново свето римско царство које је тек у модерној историји променило континуитет.Превагу су направили Турци који су уназадили исток бацили у сенку његов сјај
на чијим рушевинама ће се помало плагијатски пподићи нови запад кои ће до модерних дана посматрати исток као неко оријентално гнездо нешто азијатско варварско
страно инфериорно , шизматично , примитивно варварско.

Данас запад држи историјску превагу и његова доктрина нама позната као Беч-Берлин који је задао темеље модерној историји.
Иако на почетку је било покушаја напретка данас се свело све на одржавање постојећих начела понављање написаног без озбиљног иступања.
Када су Словени у питању они су грађани другог реда иако апсолутна већина свезани раздељени никад независни осим Русије каој ипак
као сама није једина довољна да покаже другачије због опед западних Словена које источне доживљавају идентично као Немци чак се стиде свог порекала.

Но светски политички тренд је да код нас појача гнушање према себи самима да појача аверзију према нашим вредностима да их изведе руглу
да нас осиромаши да нас толико ослепи да зажалимо што смо овде рођени и што нас Бог казнио да будемо део овенације,
У томе су делимично успели натурајући нам прпагандни програм разних , фарми и пинкова , гушењем медија , заглупљивања
сиромаштва у којем свако свакоме завиди на динару више где се људи међусобно мрзе и оптужују праве се разне афере за које какве глупости
прави се тензија и неиздржива ситуација за опстанак просвећености и интелигенције која се грози гнезда из ког је поникла
која напушта земљу не жалећи да постатанебило који грађанин ЕУ док се нама на столу нуди да исповраћамо сопствену историју
згрозимо се над њом поново покрстимо под новим Ираклијем и постанемо пуноправна чланица 25 реда ЕУ којим ће владати нови Рим из перспективе републике
која ће се опет из неке испровоциране опасности преобратити у царство.Ако се нешто не уради научно и археолошки здраво локалитете ће покрити
велепне зграде , небодери новог света и све што ће се откопати испод тога биће неважно људи ће се одрећи свега ради проспритета и нормалног живота.Шкотски изумире службени је енглески као и у Ирској остаје језик енклава и пасивних средина као и Велс.
Тако је и текла романизација као и хеленизација тако ће и тећи германизација одавно би била извршена да нема Русије због које је створен САД. Ако Русије не буде било германизација ће бити неминовна а словенски ће остати у пасивним срединама остаће неки шкотићи , велшићи , ирићи и планинчугама па ћеш чути можда ког пастира да прича на српском када разговара са својим стадом.

.
 
Poslednja izmena:
Дакле сасвим легитимно Словени настају у 6. као неки микс који заузима најбоље територије царства које им Германи великодушно препуштају.
Међутум одмах након тога се покају па вековима покушавају да се врате на те територије које су поклонили. тај нови народ испуњава источно царство има после 2 векапостојања свог грчког патријарха.Где бива хеленизован.Ту где не бива хеленизован је дошао као мањина асимиловао језички већину преко комшијског прекодунавског лингва франка је славизирао Илирик а грчко-римски лингва франка на својој територији на којем је био мањина је заменио комшијским лингва франка и сачувао свој језик.

Дакле оваква теорија апсурда се противи здравом разуму а понајвише до непрепознавања доводи чињеница да је учени људи смело заступају и понављају до бунила инсистирањем да ће упорноим понављањем осмислити нешто што је бесмислено. Такав конзервативан став према нечему што је нелогично и бесмислено
изазавало је револт и стрампутице и стварање теорија завера и нетрпељивости јер махом људи који су сазрели не могу више варити прежвакане бесмислице које се упорно диктирају и постављају као живи зид. То има за последицу да опет криминал процвета са друге стране па им бесмисао ове псотавке да могућност да измишљају историју какву желе да варају људе који су жељни истине али јавна начелна поставка је неприхватљива док ова алтернативна је опет без цензуре и критичности пласира глупости и још веће неистине којима штети сама себи и разбија главу људима у бесмислени живи Берлински зид.
Падом Берлинског зида испливале су многе кавази научне измишљотине и глупости које прете да буду опасније од ових старих.

Срби имају велику заоставштину у дубоко народно памћење али то није довољно за ова времена јесте надживело Турке и било је лако док си знао ко ти је непријатељ.Сада те непријатељи тапшу по раменима и глуме највеће пријатеље и као такви кадри су да ти уђу у систем и погоде амо где треба тако да нам у овим временима треба више од народног предања , оружија и војске , треба нам елита научна која ће бити лојална свом народу не квислиншка и плаћеничка која ће зарад туђих интереса варати сопствени народ. То је наслеђе дубоко укорењеног југословенског апарата са центром моћи у Србији а са противничким табором у Загребу.
Дакле наша елита је још увек југословенска не српска јер немају народну перцепцију наднародна је и наднационална је југословнска је и самим тим Србији противна.

Паде ми на памет једна мисао Хенри Милера где објашњава особености Жидова која изазива револт код њега и противљеље.
Али на то додаје не може нико мрзети Жидова онолико колико Жидов може мрзети Жидова.

Доста је било наших патријота које су за време рата побили више Срба него осталих.
Шта рећи о Стаљину који је побио више Руса него што на кугли земаљској има Срба
 
Jako, jako malo Srba shvata kolika je cijena stvaranja takozv. jugoslavije i koliko ce jos biti placana. 1918. je kataklizma gora od Kosova i Marice i propasti Srpske despotovine sve zajedno.

Ali svako malo priglupi i pomuceni zbore kako je to bila "plemenita i velika ideja".

Izvini ali moram da te pitam, da li ti znas o bilo cemu drugom da pricas osim o Jugoslaviji i 1918.?? Vidi se da imas neki problem. A sto je najgore i to jedino sto pricas ti je netacno. Jugoslavija je bila jedina sansa da Srbi zive u istoj drzavi. Velike sile nam nikad ne bi dale da napravimo Veliku Srbiju.
 
Jako, jako malo Srba shvata kolika je cijena stvaranja takozv. jugoslavije i koliko ce jos biti placana. 1918. je kataklizma gora od Kosova i Marice i propasti Srpske despotovine sve zajedno.

Ali svako malo priglupi i pomuceni zbore kako je to bila "plemenita i velika ideja".

Greska je rusenje Jugoslavije a ne njeno stvaranje.. Ona je bila povrsinski veca drzava od Dusanovog carstva..ta velicanstvena ideja da svi juzni sloveni zive u jednoj drzavi je postojala postojala je u 19 veku tako da su se 1918. samo ostvarene visedecenijeske teznje...srusili su Jugoslaviju hrvatski i srpski nacionalisti... Srusile su je zelje za velikom Srbijom i velikom i nezavisnom Hrvatskom i a najveca hrvatska i najveca srbija su bile u Jugoslaviji...
 
Nisam ljut na tebe, ono je bio pokušaj šale; pročitaj ponovo rečenicu. :D

Crni humor, naravno, jer za drugi odavno ne znam. Za mene je prekretnica generalno bila jedan intervju koji je Mrkalj postavio na jednoj temi...jednog profesora iz Novog Sada. To je bio dan kada mislim da mi je maleni ostatak duše koji imam umro. Nemam više nade ili pozitivnih očekivanja; zapravo, očekujem samo košmar, dok pamet postane istorijski fenomen za prouč...za obožavanje u crkvi.

 
Poslednja izmena:
Реч је о мојој интепретацији на основу прочитаног будући да ниси био доречен до краја.
Tipicno za tipicnog "modernog" Srbina. Melodije se interpretiraju, ali ne i tudji stavovi bez obzira na (ne)dorecenost. Pre toga sam se jasno "dorekao", pa nije nuzno da to stalno cinim. Dakle, iz mog teksta nigde nisi mogao da nadjes ogorcenost Beogradjane i njihovih sinova.

Дакле, рећи да је Стефан Немања ”Србин” (иако тада немамо модерно схватање нација) је апсурдно.
Takodje, nije jasno zasto "Srbe" interpretiras na jedan, moderan, a Srbe na drugi, nemoderan nacin? Nadam se da ti ne smeta sto tvoju (ne)dorecenost tumacin na prilicno slobodan nacin.
Такође је фактативно нетачно да од времена СН, са изузетком Обреновића, владају Срби из других држава.
Nisam napisao Srbi, vec "Srbi" - da li je to uslovilo neadekvatnu interpretaciju? Uzgred, gde se SN rodio? Mozes li da potkrepis tvoju tvrdnju da je "faktativno" netacno da su Srbijom, ako se tako mogu nazvati feudalni posedi ondasnjih feudalca, vladali "Srbi" rodom izvan Srbije?

- - - - - - - - - -


На основу свега до сада прочитаног из бугарске историје и посета Софији, заиста не мислим да Бугари много заостају за нама.
Њихово средњовековље је вероватно и грандиозније.
Под Турцима су били ”слободнији” него ми (локална власт је остала у рукама Бугара у многим деловима).
Иако су губитници у оба велика рата, сачували су становништво и територија им је непромењена десетинама година.
Имају солидне уметнике и научнике, по неког спортисту...
Током ратова са нама се нису показали као скоројевићи.

Имамо шта и да научимо од њих; центар Софије одише здравом досом поноса на дела предака. Чувају и баштине ћирилицу без икаквог прегласног бусања у груди, плус је генерално чисто и уређено. И имају метро... z:mrgreen:

Други је пар рукава и српска ароганција што их гледамо са ниподаштавањем у великом обиму.

Грке заиста не бих уопште стављао у категорију мерљивог по доприносу са Србима, Бугарима или неким од других балканских народа.
Једноставно - не иде из толико много разлога.
Iako citirani tekst nije upucena meni, mogu se, sa minimalnim varijacijama, sloziti s tvojim vidjenjem Bugara. Cini mi se da smo do bola iskomplesirani, pa smo skloni da omalovazavamo susede koji nas, na zalost, svi do jednog ne uvazavaju.
 
Izvini ali moram da te pitam, da li ti znas o bilo cemu drugom da pricas osim o Jugoslaviji i 1918.?? Vidi se da imas neki problem. A sto je najgore i to jedino sto pricas ti je netacno. Jugoslavija je bila jedina sansa da Srbi zive u istoj drzavi. Velike sile nam nikad ne bi dale da napravimo Veliku Srbiju.

Samo u vasim uvrnutim mozgovima je moguce da "velike sile ne daju Vel. Srb." a daju gotovo duplo vise brez problema.

Znam ja o bilo cemu, sta god oces o srpskoj istoriji unzad 700 godina. Istina ne znam bas srpsku istoriju prije 7000 godina.

- - - - - - - - - -

Greska je rusenje Jugoslavije a ne njeno stvaranje.. Ona je bila povrsinski veca drzava od Dusanovog carstva..ta velicanstvena ideja da svi juzni sloveni zive u jednoj drzavi je postojala postojala je u 19 veku tako da su se 1918. samo ostvarene visedecenijeske teznje...srusili su Jugoslaviju hrvatski i srpski nacionalisti... Srusile su je zelje za velikom Srbijom i velikom i nezavisnom Hrvatskom i a najveca hrvatska i najveca srbija su bile u Jugoslaviji...

Ne lupaj.
Zasto sebi za pravo dajes da na silu drzis nekog dje nece da bude?

Ne postoje nikakve "visedecenijske teznje". Srbijanski vojnik je na Hrvate i dr. jugoslovene 1918. gledao kao na bilo koje druge strance.

Taman je Zivorada bolio q. da ostavi svoju zenu i djecu i da ide da gine za tamo neke suplje ideje koje je neka pedercina smislila u svojoj ludoj glavi.
 
Tipicno za tipicnog "modernog" Srbina. Melodije se interpretiraju, ali ne i tudji stavovi bez obzira na (ne)dorecenost. Pre toga sam se jasno "dorekao", pa nije nuzno da to stalno cinim. Dakle, iz mog teksta nigde nisi mogao da nadjes ogorcenost Beogradjane i njihovih sinova.

Takodje, nije jasno zasto "Srbe" interpretiras na jedan, moderan, a Srbe na drugi, nemoderan nacin? Nadam se da ti ne smeta sto tvoju (ne)dorecenost tumacin na prilicno slobodan nacin.
Nisam napisao Srbi, vec "Srbi" - da li je to uslovilo neadekvatnu interpretaciju? Uzgred, gde se SN rodio? Mozes li da potkrepis tvoju tvrdnju da je "faktativno" netacno da su Srbijom, ako se tako mogu nazvati feudalni posedi ondasnjih feudalca, vladali "Srbi" rodom izvan Srbije?

Iako citirani tekst nije upucena meni, mogu se, sa minimalnim varijacijama, sloziti s tvojim vidjenjem Bugara. Cini mi se da smo do bola iskomplesirani, pa smo skloni da omalovazavamo susede koji nas, na zalost, svi do jednog ne uvazavaju.
Зашто си толико скочио на огорченост Београђана према беогардским ђетићима? Свакако није реч о мојој измишљотини, нити сам то нужно теби ставио у уста.

Да ли је типично или није - не бих судио нити генерализовао. Упитно је шта значи "модерни Србин" и колико људи уопште потпада под такав термин. Суботњи шетачи, можда?

Не смета ми јер форум и служи за дискусију/разговор и немам нарочит потребу да опарено скачем у супротном, већ да "доречем"...

Нећу отварати повесне енциклипедије али на прву - Петар Гојниковић и цела династија од безмало 200 година (осим ако и они нису подесни), деспот Стефан Високи (готово ренесансна личност), Стамболићи...

Мислим да Срби нису искомплексирани већ исфрустрирани јер држе да су остварили много више кроз повест и дали већи допринос у односу на садашњу ситуацију и опште стање.
Оно што генерално не контамо јесте, врло једноставно - како свет функционише. Тачи није био у првом реду у Паризу јер га енормно цене, већ су радиле лоби групе и тутнуте су стотине хиљада евра где треба.

Није да нас нико не уважава. Са Румунима имамо коректне односе, македонски народ је добрим делом просрпски настројен, шта год мислио о садашњој власти види се и учињен помак у односима са Маџарима.
Релације са осталим народима су породична трегедија....

Додатни одговор на наслов теме:
1) Немар и непостојање развијене културе сећања
2) Комунистичка десрбизација; уништавање елита у настајњу за време прве ЈУ
3) Новцима и другим средствима инфузирана пацификација од деведесетих до данас.
Поједини културолози као др Милена Драгићевић Шешић индиректно говоре да је предуго држање Народног Музеја и других музеја затвореним врло могуће - диктирано. Наравно не постоје директни докази за тврдњу...
4) Глобализација
 
Poslednja izmena:

Back
Top