Zajednicki novcanik ili ne?

Ljudi koji studiraju obicno prvi ozbiljni novac zarade kad diplomiraju sto je najranije u 23,24.
Pre toga i da zele ne mogu :lol:
Nigde nisam rekao ozbiljni novac:idea:nek su ustedeli od dzeparca za more..a moze tako?
I za tebe kao i za postavljacha,trazi zenu koja ume s parama,makar ne bila ribetina na kvadrat.Lepota nestaje jako brzo a chisti rachuni i respect su jako dobra stvar.

Ne postoji zena koja ume s novcem..ni svojim narocito mojim:lol:a inace ono pamtim kolko je kosto rumenko kad sam bio mali:lol:
 
Ok to jeste krajnost ali meni su najgori oni bahati koje se uvek uhvate za tudje i kao nisam znao da je tvoje..al retarde ti ne znas ni sta je TVOJE..to je poenta

Pa ne znam, zavisi u kom si odnosu sa njima. Ako su ti to neki poznanici, koji sto kazes se bahate sa tudjim a cicije su kod svog, naravno da mi ne pada na pamet da delim bilo sta sa takvima.
Ali ja pricam o najblizim ljudima. Dakle, najbolji prijatelj, ili partner (ne neka shema, nego sa kim zivis, ili si u braku)
Koliko puta sam placala sve u izlasku sa najboljom prijateljicom, jer sam ja u tom momentu imala mnogo vise od nje. Isto tako se desavalo da ona ima vise, i da ona finansira tada..

Ali ljudi koji su u braku retko kad imaju isti iznos plate. I sta bi trebalo, da osoba koja manje zaradjuje ide na more u Paraliu, a osoba koja ima vise ide na Bahame?
To bi jedino bilo fer, da se ovaj bogatiji ne bi "zrtvovao"
 
Pa ne znam, zavisi u kom si odnosu sa njima. Ako su ti to neki poznanici, koji sto kazes se bahate sa tudjim a cicije su kod svog, naravno da mi ne pada na pamet da delim bilo sta sa takvima.
Ali ja pricam o najblizim ljudima. Dakle, najbolji prijatelj, ili partner (ne neka shema, nego sa kim zivis, ili si u braku)
Koliko puta sam placala sve u izlasku sa najboljom prijateljicom, jer sam ja u tom momentu imala mnogo vise od nje. Isto tako se desavalo da ona ima vise, i da ona finansira tada..

Ali ljudi koji su u braku retko kad imaju isti iznos plate. I sta bi trebalo, da osoba koja manje zaradjuje ide na more u Paraliu, a osoba koja ima vise ide na Bahame?
To bi jedino bilo fer, da se ovaj bogatiji ne bi "zrtvovao"

Pa evo ti primer..najbolji ortak..znamo se od srednje pa recimo odemo na more posle 10god poznanstva i za tih par dana tek vidim kakav je u takvoj situaciji..isto tako devojka..mozemo biti godinama zajedno dok ne dodje 10ak dana mora ili zajednicki krov i troskovi..dakle meni je manje bitno ko se koliko pruza..to nije uopste problem da kaze toliki je tvoj deo..meni je problem kad on uzima nesto bahato praveci moju stvar manje vrednom..a kad je njegovo dupe u pitanju onda zna da ceni
 
Pa evo ti primer..najbolji ortak..znamo se od srednje pa recimo odemo na more posle 10god poznanstva i za tih par dana tek vidim kakav je u takvoj situaciji..isto tako devojka..mozemo biti godinama zajedno dok ne dodje 10ak dana mora ili zajednicki krov i troskovi..dakle meni je manje bitno ko se koliko pruza..to nije uopste problem da kaze toliki je tvoj deo..meni je problem kad on uzima nesto bahato praveci moju stvar manje vrednom..a kad je njegovo dupe u pitanju onda zna da ceni

Ne znam, ovo je sad diskutabilno. Mozda ce ti isti ljudi pricati za tebe da si cicija posto si gledao u tancine da li su uzimali tvoje ili ne. A ti sebe tako ne dozivljavas. Sve je stvar perspektive.
Ne kazem da ja znam sta je istina u tvom slucaju, niti me zanima, samo pricam uopsteno.
Ali uglavnom ljudi koji su optereceni sa tim i mere, premeravaju, osecaju se iskoristenim, u njima je problem cesce nego u drugim ljudima.
 
Ne znam, ovo je sad diskutabilno. Mozda ce ti isti ljudi pricati za tebe da si cicija posto si gledao u tancine da li su uzimali tvoje ili ne. A ti sebe tako ne dozivljavas. Sve je stvar perspektive.
Ne kazem da ja znam sta je istina u tvom slucaju, niti me zanima, samo pricam uopsteno.
Ali uglavnom ljudi koji su optereceni sa tim i mere, premeravaju, osecaju se iskoristenim, u njima je problem cesce nego u drugim ljudima.

Ma uopste nije bitno kako ko sebe dozivljava..zabole me sta ce ko misliti..pricam o konkretnim primerima..dakle nemar je u pitanju..ja svoje stvari nemam sta meriti..to su moje i samo moje stvari..taj koji je sludjen i ne zna sta je njegovo ima problem kad uzima tudje bez trunke grize savesti
 
Definitivno sam za "zajednicki novcanik" u vezi, braku ....zajednicka stednja (sto ne znaci odricanje vec mudro raspolaganje), placanje racuna, trosenje se podrazumeva...u vezu ulazim sa namerom da ona traje...veza je za mene obaveza...kad mogu sebe da dam, nije mi tesko podeliti i novcanik..racionalno trosim i umem sa novcem, pa samim tim volim muskarce kojima isto polazi za rukom...smatram da zajednicki dogovor, kucu gradi i ucvrscuje odnos medju partnerima..

Mada deljenje ima i losu stranu medaje....u vezi, zasnovanoj na nezdravim temeljima deljenje novcanika moze se iskoristi kao vrsta nasilja...uskracivanje prava na raspolaganje novcem i materialnim sredstvima, nejednaka kontrola nad pristupom zajednickim resursima..itd....

Napisah u vezi, jer sve polazi iz nje...
 
Evo jedne lepe pesmice na ovu temu

ja sam bogat a siromašan ti
što imaš zelene papire mesto ljubavi

ja sam bogat a siromašan ti
što imaš nule na računu mesto ljubavi

ja sam bogat a siromašan ti
što imaš klijente i saradnike umesto ljudi

ja sam bogat a siromašan ti
što imaš obaveze mesto života i spontanosti
 
Evo jedan konkretan primer: moj :lol:

Nisam ni u kakvoj vezi, ali hipoteticki zamilsimo da jesam, recimo u braku. Ja inace imam vrlo specificnog i skupog kucnog ljubimca, pri tom moj muz ima razumevanja ali briga ga za njega. Nikada, ali nikada ne bih trazila od njega novac za tako nesto, recimo da ne daj boze ostanem bez posla, ako bude hteo sam da poemgne to mi je ok, ali novac mu niakda ne bih trazila jer je taj ljubimac moj trosak koga sam ja unela u nasu vezu tj. brak. On nije nas zajednicki trosak, nego je moj trosak. I moj muz bi znao da odvajam novac na stranu za ne daj boze veterianra ili neki nepredvidjeni trosak.
 
Evo jedan konkretan primer: moj :lol:

Nisam ni u kakvoj vezi, ali hipoteticki zamilsimo da jesam, recimo u braku. Ja inace imam vrlo specificnog i skupog kucnog ljubimca, pri tom moj muz ima razumevanja ali briga ga za njega. Nikada, ali nikada ne bih trazila od njega novac za tako nesto, recimo da ne daj boze ostanem bez posla, ako bude hteo sam da poemgne to mi je ok, ali novac mu niakda ne bih trazila jer je taj ljubimac moj trosak koga sam ja unela u nasu vezu tj. brak. On nije nas zajednicki trosak, nego je moj trosak. I moj muz bi znao da odvajam novac na stranu za ne daj boze veterianra ili neki nepredvidjeni trosak.

I kad bi ti ne daj boze izgubila posao, a tvoj muz timao para oho-hoj, odrekla bi se ljubimca, jer ne zelis da trosis njegove pare?
 
Pitala bih ga da mi pomogne, ali ga ne bih prisiljavala. I kada bi mi pomogao ne bih terala to u nedogled.

Pa naravno, ko prica o prisiljavanju.
Nego mi zanimljivo eto kako ljudi posmatraju to zajednistvo i ljubav, a razdvajaju finansije potpuno..
Valjda je ljubav ljubav, i u dobru i u zlu..bogatstvu i siromastvu..ne pricam o povrsnim vezama, svakako, nego braku ili nesto nalik tome..
 
Pa naravno, ko prica o prisiljavanju.
Nego mi zanimljivo eto kako ljudi posmatraju to zajednistvo i ljubav, a razdvajaju finansije potpuno..
Valjda je ljubav ljubav, i u dobru i u zlu..bogatstvu i siromastvu..ne pricam o povrsnim vezama, svakako, nego braku ili nesto nalik tome..

Ako sam ja donela u brak svoj finansijski trosak, onda valjda ja treba da ga placam. Svaka pomoc sa njegove strane je dobrodosla, ali nikada mu ne bih rekla "e daj mi za ljubimca 100 evra" i terala to u nedogled... Smatrala bih tolerantnim sa njegove strane samo to sto je pristao na takvo moje ludilo :lol:
 
Pa naravno. Nego meni se podrazumeva da ako jedan ima, imace i drugi, za ljude u braku, nemam pojma.
I ne mislim da tu treba bilo ko sta da trazi od ovog drugog, da moljaka. Nego jednostavno to su zajednicke pare.
Pod uslovom da su oboje vredni i rade, a sad razlike u zaradi su manje bitne.
Ako je neko lenstina i nece da radi, pa je sve na grbaci drugog, to je nefer odnos, i u tom slucaju "nashe" gubi smisao.
Ali ovo pola-pola svako svoje mi je tesko da svarim, a procitala sam ovde na temi negde nesto slicno..
 
Sally da se vratim na onaj tvoj post da ce ljudi pricati za druge kako su cicije i ako se osecaju ugrozeno da je u njima problem..dakle ti potenciras da neko treba staviti ruku u moj novcanik pa da me procenjuje..a ja kazem..da ja ne zelim stavljati ruku u niciji dzep nego ga procenjujem nezavisno od sebe i okoline..to je najbitnija razlika sto niko nema prava da osudi nekog za njegov novac i kako ce ga trositi:ok:
 

Back
Top