WING CHUN ,ADRENALIN I BESKORISNI POTEZI.

Ving čun je baš ziheraška vještina, gdje je imperativ očuvati stabilnu i sigurnu poziciju, tako da se ne bih složio da se ne brani glava i da se ide na APP metod. Mada vjerujem da ima likova oji to rade, ali se oni obično zovu "levati", a ne nekim ozbiljnim imenima.

Blok u klasičnom smislu, u ving čunu ne postoji, jer je metoda borenja gdje se neko nada da će imati dovoljno blokova za protivničke napade (a kad nestane, da će možda preći na cigle), unaprijed osuđena na propast. Prosto, ne zanima te pretjerano šta će protivnik da uradi, već šta ti želiš da uradiš njemu. Odnosno, nećeš stajati pred bokserom i "blokirati", jer ode glava skoro sigurno, već odmah krenuti u kontranapad, skraćivati distancu, i raditi sve ono što te u konkretnom slučaju, čini bezbjednim. Bokser ne može da ti zapuca kroše sa 10 cm udaljenosti, rmpalija ne može da te bije sa 200 m udaljenosti :D
 
Caos
Dakle ako neko kaze "ja se bavim Wingom jer ga volim i fino se osecam, nemam niti volje niti zelje da se cimam kao na MMA treningu niti imam takmicarskih ambicija niti hocu da budem najbolje prpremljen za ulicu" (Krav Maga, Jeet Kune Do, Keysie Fighting Methog, Systema itd...) i to je ok za mene...ali kad cujem price da je neko zmaj sa 2-3 puta po 1-1.5 h treninga sedmicno a pri tome bi svakog MMA borca (profesionalca) izuo iz patika onda se pitam dali ti ljudi znaju sta govore..`? Nikada nisu videli MMA trening niti ucestvovali (verovatno ga nebi ni ispratili do pola) ali bi oni njih pobili sve...jer su MAJSTORI...:dash: ma smesno i strasno...!
Pozdrav
P.S a inace ovo vazi i za druge vestine koje se kao prvo vezbaju bez takmicenja, kao drugo koji su mozda sportovi i vestina ujedno...po mom misljenju to su Aikido, Wing Chun, Sportski Karate, Tekwondo, Hapkido, Penjak Silat itd...

Babe i žabe, moj ti, babe i žabe. Sa 3 treninga sedmično po sat i po niko ne može postati zmaj, ma čime se bavio, to je dovoljno tek za neku ok fizičku kondiciju.
 
Cao
Mozda ne moze krose ali moze Upper Cut, imas guranje ramenom malo pa ide udarac u bradu...Push and Punch naprimer...toga ima u MT-u KB-u i Boks-u.
Pozdrav

Pa nije baš ni aperkat lako izvesti u toj situaciji, pogotovo kad ti je protivnik "na rukama", kad ne stoji ko mulac čekajući da ga udariš. Jedna od odlika ving čuna je što bezbjednost, između ostalog, traži baš tim bliskim kontaktom.
 
Cao
Sasvim nebitno, i bokser ne stoji i ne ceka, a veruj mi da vrlo vrlo dobro znam sta je Wing Chun... nove ogranke Winga i njihove predstavnike koji su se u Srbiji pojavili u zadnjih 2-3 godine sam ja spajao sa ljudima, a i sam sam se dosta dugo bavio tom vestinom pored Muay Thai-a. Tako da sve te price kad bi bilo su za malu decu, jednostavno resenje da proveris sve svoje tvrdnje i uverenja, idi u sledeci boks klub i isprobaj sve to...pa javi kako je bilo.
Pozdrav
 
gnjec je upravo rekao jednu vaznu istinu. Svi misle da znaju i razumeju boks, a meni su mnogi bokseri rekli "boks je nauka". Upravo to govore i na wing chunu, "wing je nauka" i tome slicno, kao da je wing za pametne i inteligentne,a ostali su glupi... Pritom svi vingovci govore, ja bih ovo ili ono protiv boksera, a time ispada da oni misle kako razumeju boks...i tako ga samo potcenjuju.
 
Poslednja izmena:
Ja idem korak dalje od Vas, nekoliko realnih na ovom forumu, ja mislim da je jos i gore ako pokusavas wingm nesto na ulici protiv nekog ko ne trenira borenje ali je agresivan, ima srce i sl... Mislim da bi bilo bolje da se covek cak osloni i na svoje neke prirodne instinkte i mlataranje rukama koje ce da lici na smesan boks nego da pokusava da izblokira protivnika i da ga napada sa ona 3 nejaka direkta sa pesnicama okrenutim na gore....

Bolje na ulici prolaze i npr ragbisti nego wingovci.
 
@gnjec
A kako ces sa kosarkom da se odbranis ako te neko prvi napadne? :P
@bRu zLi
Mislim da malo preterujes. Dobar, ali dobar vingovac od 100 kila protiv ragbiste od 100 kila... Ko pobedjuje? ;)

Ma ragbista od 70 kg bi ga pojeo.....

FAzon je sto ne postoji wingovac od 100kg....Boxer postoji od 100kg a wingovac ne....Ne kao dobar borac.....To mora da je neki veoma visoki covek sa teskim kostima ili debeljan, ali wingovac od 100kg ubitacna masina ne postoji, to moze samo biti neki mlohavi smotanko pun sala.....Sav trening im je takav da ne mogu izgraditi sportsku i jaku muskulaturu.....Pogledaj kako su gradjeni oni sto treniraju ving a pogledaj kako izgledaju bokseri i mma borci......
 
A ragbista protiv sistemasa (ili kako se vec zove praktikant sisteme)? :)

Незгодно питање јер зависи од вежбача који вежба систему а не од самог метода вежбања (уколико вежбач вежбе изводи само као технику коју треба да научи, такав вежбач није у стању да користи оно што тренинг системе развија... вежбач који вежбе ради на онај начин како то сугерише инструктор, после неког времена ( за цивиле реда величине 2-3 године), неби требало да има проблема ни са рагбистом (приближних габарита), мада све опет зависи од тренутних приоритета самог вежбача системе....)
 
Ma ragbista od 70 kg bi ga pojeo.....

FAzon je sto ne postoji wingovac od 100kg....Boxer postoji od 100kg a wingovac ne....Ne kao dobar borac.....To mora da je neki veoma visoki covek sa teskim kostima ili debeljan, ali wingovac od 100kg ubitacna masina ne postoji, to moze samo biti neki mlohavi smotanko pun sala.....Sav trening im je takav da ne mogu izgraditi sportsku i jaku muskulaturu.....Pogledaj kako su gradjeni oni sto treniraju ving a pogledaj kako izgledaju bokseri i mma borci......

Недавно сам био на семинару (али не Винг Чуна) где је инструктор био управо овакав из твог описа...
Рецимо само да се грдно вараш по питању могућности човека чији опис може да буде : „ neki mlohavi (smotanko) pun sala“ ...
На истом семинару су били присутни и ликови који се озбиљно баве спортским облицима борења (ММА, МТ, ...) који су постали редовни на семинарима дотичног инструктора...
Иако сам и од раније знао да сама конституција није проблем да би се био добар борац (борац као такав не спортиста-професионалац) и ја сам се изненадио покретљивошћу и могућностима човека који нема ниакквих визуелних назнака својих стварних могућности....
 
Које су ово дечије приче. А тигар против лава? А трамвај против локомотиве? А нилски коњ против носорога?

Зависи како који тигар, и како који лав. Ко се ослања на генерализације, изненађују га појединачни случајеви.
 
Ja sam namerno postavio glupo pitanje da bih dobio jos gluplje odgovore :)
Na kraju smo dosli do tolike generalizacije da smo saznali da ne postoji dobar vingovac od 100 kila... Od toliko miliona vezbaca winga, ne postoji covek koji radi na svojoj fizickoj spremi. Ni MMA borci, kao ni bokseri ne rade fizicku spremu na treningu tehnike, ili rade ali im to nije sve. Isto tako i vingovac, moze da ide na treninge 3 puta nedeljno po sat vremena vinga, ali ga to ne sprecava da vezba ving i van sale, kao i da radi na svom telu.
Ponovio bih najveci problem wing chuna-nije u samoj vestini, nego u pristupu vestini i razumevanju namene same vestine.
 
To je upravo najveci problem,niko od njih ne zeli,ili pre bih rekao ne sme,da stane na crtu sa nekim bokserom recimo pa da se vidi gde je ko.
Opet ponavljam,bio sam na nekoliko WC treninga,posto mi je drugar to drzao i on je neki kao sifu,ali jednostavno te tehnike nemaju smisla.Ej direkt ide spustenim laktom iz pravca stomaka,a pritom druga ruka ne stiti bradu.
Probao sam malo "na suvo" sa njim sparing,bez udaraca,na moze da se pokupi kad krene brza kombinacija.Nemaju taj refleks kao bokseri da odmah pokrivaju glavu kad krene serija udaraca,ruke su im konstantno dole.
Posle sam ga maltretirao u parteru par minuta,posle prve runde mu je trebalo 15 minuta da odmori za drugu,dok je on odmarao ja sam uveliko radio sa drugim momcima iz kluba parter,i kad se odmorio opet je posle minut izgubio snagu.

Pozdrav Bojane, kako se zove tvoj prijatelj s kojim si sparingovao, i njegov klub?
 
O kakvom treningu bre pricate? Rekreacija? Isti q dal trenira WC ili vozi bajs 3x nedeljno po 1.5h

Ako pricamo o ljudima u ozbiljnom treningu...nema bolje spremnog coveka od MMA borca.

Ево још једне генерализације...
Сваки човек који се наменски спрема у једном тренутку биће и физички и технички спреман борац...
Овде се прича о људима који тенирају (првенствено ВЧ) а који себе не виде као такмичаре те се ни не припремају на тај начин, што не значи да у случају потребе неће успети да одбрани себе или неку другу особу. То ће рећи да упоређивати тренутну спремност неког ко се неким видом борења бави ради славе/новца/ ега и обичног човека који само жели да се бави нечим како би бар мало поправио своје психофизичко стање и при том (евентуално) научио и да се одбрани је поприлично неумесно...

@shao
Знаш како кажу, не постоје глупа питања, свако питање има своју сврху и најчешће више могућих одговора а на оном ко је питао остаје да од добијених одговора извуче поуку...
Одговоре које си добио по питању успешности ВЧ борца, стокилаша, против „обичног“ рагбисте исте конституције имају много више основа баш из разлога различито конципираног тренинга који рагбисти даје снагу, издржљивост, физички контакт који може да се мери са фул контакт верзијама борења.... Другим речима твој ВЧ борац би морао много више да се расплине (по питању типа тренинга) од самог ВЧ (дакле да пређе на неки вид мешавине борилачких дисциплина) да би могао да се понесе са рагбистом (исти период вежбања) .
 
Izvuko si iz konteksta...

Моја грешка , требало је цео ред да подебљам...

Оригинал поставио gnjec O kakvom treningu bre pricate? Rekreacija? Isti q dal trenira WC ili vozi bajs 3x nedeljno po 1.5h

Ako pricamo o ljudima u ozbiljnom treningu...nema bolje spremnog coveka od MMA borca.
 

Back
Top