Vuk Karadžić, reformator ili čovek koji je osakatio ćirilicu?

Sad ide nesto vrlo interesantno, mora se priznati da je Kopitar dobro indoktrinirao svog djaka... E, ovdje se vec moze pricati o genijalnosti, drage kolege...

Radi se o poslovnoj idili... sve je krenulo kako treba, trgovina (eufemizam za nevidjenu pljacku kulturnog bogatstva srpskog... 'ajde i crnogorskog naroda) besprekorna... Trljaju se dlanovi, osmjesi na svim stranama, stizu srbulje u sanducima, u tonama... :zcepanje:
Nadam se samo da ovaj autor Alojz nije neki ustasa... :think:

Ali, Vuka ne zanima narodna bastina, sem Srbulja jer daju najveci profit. :mrgreen: Polakomio se onako, a u jeku reforme! :per: Nezamisliva je kolicina blaga koja je zavrsila u Becu, nije to bilo dosta pa se poceo biznis sa nekim bezveznim ikonama... :rotf::rotf:
I onda, ispade da se Crnogorci ljute na Vuka? :mrgreen:

Poslovanje se postepeno siri, primjenjuju se efikasne metode strateskog marketinga, just-in-time logistika, ima se, moze se... para padaju s neba...

Otac srpskog jezika zaboravlja svoje poslovne partnere... :zcepanje:

U sanducima sa srbuljama ako treba stize i dimljeno meso, smokve, samo reci, prika... Zazelio se covjek prave domace 'rane i zavicaja... :klap:

Posvadjase se vjerni prijatelji i poslovni partneri....

Vuku ni vagon srbulja nije dovoljan, junacka i napacena CG premalena, a za pjesme i ostalo da ne govorim... :mrgreen:

:worth::worth:
Oslobodio sam tvoj post od onih silnih dokaza... da bih pojmovno konkretizovao "trgovinu"!

Evo nekih od naših reči koje mnogo jasnije opisuju tu rabotu:

– lupež, lopuža, rsuzin, hrsuz (tur. hirsiz, bezobrazan, bestidan čovek)...

– i da dodam još: lopov, lopurda...

Zna li neko još koju?

Prvu je i On upotrebio:
Ali će doći dan Gospodnji kao lupež noću, u koji će nebesa s hukom proći, a stihije će se od vatre raspasti, a zemlja i djela što su na njoj, izgorjeće. (Druga saborna poslanica svetoga apostola Petra, 3. 10)

Ali će doći dan Gospodnji kao lupež noću... koja figura jednog genija: dan Gospodnji i lupež u noći!

A evo i kako je, doduše, korak po korak, opljačkao Mrkalja:

Vuk govori s poštovanjem o Mrkalju, zasnivajući sva svoja mišljenja na njegovom delu i na njegovim idejama. Mrkalj mu je glavno ishodište i vrhovni autoritet. Čak i za budućnost ("koje će najposle biti") predviđa pobedu upravo Mrkaljeve koncepcije o jeziku i pravopisu, i, prihvatajući je u potpunosti, namerava i sam da je sledi (tada je već pisao svoju Pismenicu), iako je znao za sudbinu Mrkaljevu i za moćne protivnike kojih su se g. učrednici bojali i kojima su prinuždeni ugađati.

Uskoro, zaista uskoro, Vuk se osamostaljuje, izrasta, njegovo skromno početno znanje postaje neočekivano široko a njegova hrabrost izazovna. Te iste 1814. godine on piše recenziju na Usamljenog junošu, otpočinjući svoj rušilački i graditeljski pohod. Ali u svome ogromnom delu on je, od samih početaka do pobedonosnog završetka, isticao dva osnovna principa SVOJE reforme, fonetski pravopis i narodni jezik. A njih je preuzeo od Mrkalja.

Tako, i kad piše Mušickom: "Zašto ne biste vi u srpskim odama uzeli MOJU ortografiju sasvijem? Koga se bojite, kad vam um kaže da onako treba? Nemojte misliti da vam ja nudim kao Turčin vjerom: ja ne marim. Sto ih više sad pristane sa mnom, to ćemo prije postaviti temelj srpskoj literaturi; a što ih manje pristaje, to je meni veća slava što nijesu svi ljudi kadri misliti kao ja".

Pazite: ... to je meni veća slava što nijesu svi ljudi kadri misliti kao ja.

Ne sramote lupeža koji ukrade da nasiti dušu svoju, budući gladan... (Priče Solomonove, 6, 30)

I, sad, hajde da mu izbrišemo lopovski deo biografije ... jer je hteo slavom "da nasiti dušu svoju, budući gladan"...

Ih, majku mu, šta mi treba da se pačam tamo gde su rusofili, evropofobi, globalisti u jagnjećoj koži sofistike...

... jer, šuplji su, razulareni... i potrebno je mnogo posla, koji niko ne radi, da bi im se doakalo.

Ali će doći dan Gospodnji kao lupež noću... koja figura jednog genija: dan Gospodnji i lupež u noći!
 
Poslednja izmena:
Držt'te Vuukaa!



Eno ga - Risto Kubura - plače od zavisti. ;)
Ето зашто сам, наивно, тражио да дискутанти дефинишу о чему се расправља... Настаде папазјанија и промашена тема.... Кажу у Праву: ко се не држи "ствари" тај губи поступак... наравно нико овде ништа није изгубио, али ни добио, јер, доказивати Вукову стручност и допринос његовим очигледним шићарлуком не води ничему...
 
Ovo je stvarno frustrijrajuće. Celog života slušam kako je Vuk orobio nesretnog Mrkalja. Mada je lepo priznao da se koristio Mrkaljevim radom i svaki sud bi mu i dan-danas to uzeo kao olakšavajuću okolnost u parnici za narušena Mrkaljeva autorska prava. Ne mogu da govorim u Mrkaljevo ime, ali, da sam ja Mrkalj, bilo bi mo drago da su moje ideje doživele realizaciju na način na koji je to Vuk Karadžić uradio sa ortografijom Save Mrkalja.
Ali ono što je najpogrešnije, to je svođenje Vukove jezičke reforme i maltene celog njegovog rada na oblik slova, što bismo mi danas rekli, na font. Vuk je uzeo Mrkaljeva slova i on je zato lopina, a da je pozajmio neko slovo iz klinastog pisma bilo bi sve u redu. Mada bi se i tada našao neko ko bi rekao da je Vuk djubre jer je pokrao jadnog Hamurabija.
 
Držt'te Vuukaa!
Eno ga - Risto Kubura - plače od zavisti. ;)
Čoveče, šta ti je!?

Bez obzira na to što si upotrebio smajlić ;), kako da protumačim ovaj poklič u vezi sa Njim?

Pa, činjenica do činjenice stoji. Na osnovu pisanih dokumenata.

Ovo je Forum Istorija. Šta očekuješ?

Da se klanjam tvojim (ne)suvislim tumačenjima istorije srpskog jezika i obraćanjima davno mrtvim ljudima kao pajtosima za kafanskim stolom?

On pionir, reformator, učenjak... Zar je ovo prevod spisa Novog zaveta:

Ali će doći dan Gospodnji kao lupež noću, u koji će nebesa s hukom proći, a stihije će se od vatre raspasti, a zemlja i djela što su na njoj, izgorjeće.
(Druga saborna poslanica svetoga apostola Petra, 3, 10)

Zar nije bilo bolje reči umesto reči “lupež”?
Ili je bio toliko ogrezao u kradju srpskog nacionalnog blaga, da je svoj hobi (ili mu je to bila pretežna delatnost!?) ugradio i u Novi zavet.

Mada, on je to radio javno, prepiskom, koji crni “lopov noću”, kao što stoji u prevodu Sinoda.
 
@Tandori

Ne da mi se da opsezno odgovaram na ovaj esej i seciram svaku tvoju recenicu vadeci iz arhive svoje citate i skenove jer sam za takve stvari izgubio volju . Ovo za 'srbulje' prvi put cujem ali ako je to jedan od glavnih argumenata protiv Vuka onda je to klasicni pars pro toto.

Poredjenje je umesno jer se tvoja primedba svodila na to da je ceo Vukov rad plagijat. Nigde to doslovno ne stoji ali je to sustina tvoje kritike. U svojim fundamentalnim idejama originalni najcesce nisu bili ni mnogo veci i globalno znacajniji mislioci od Vuka, ali nije mi poznato da osim budalastih kreacionista neko osporava Darvinov genije zato sto su Anaksimandar ili u svoje vreme mnogo autoritativniji Lamark i Alfred Volas (Volasova linija) razvili ideje bez cije eksploatacije Darvin tesko da bi ikada zaokruzio svoj pionirski sistem. Ili da li bi Ajnstajn bez obzira na svoj nepobitni genije, koji opet osporavaju neki koji po psihologiji i ideologiji pripadaju kreacionistickom (i antisemitskom) krugu, na polju fizike uradio sta je uradio bez nasledja velikana kakvi su Lorenc, Maksvel, ako hoces i Galilej. Bogo moj, koliko je Ajnstajn silno gresio sa konceptom 'kosmoloske konstante' dok Habl svojim posmatranjima nije pokazao da Ajnstajn nije u pravu. Cak ni termin 'teorija relativnosti' nije plasirao Ajnstajn vec je Plankova kovanica iz 1908... I onda se pojavi neki Tandori Masala fizike i opali kako je Ajnstajn u celoj prici najmanje zasluzan i da je na dnu niza genijalnih preteca Lorenca, Maksvela, PR Planka, korektora Habla, etc., a ako je malo ludji nece zaobici ni nase gore list Milevu Maric.

Dalje kazes sve je to tacno, ali Vuk nije ostavio nikakav licni pecat u svemu tome niti je izvrsio sintezu nasledja svojih preteca. A bas je suprotno... Vukov najveci znacaj i jeste u tome sto je zaokruzio i na vise polja doveo do kraja ideje i zaceta dela svojih prethodnika, sto, doduse, ni ti ne sporis, ostavivsi jedan upecatljiv licni trag da ce se cela ta rabota ubuduce uglavnom vezivati za njegovo ime. Vuk Karadzic je Tribonijan srpskog jezika, i vise od toga, koji Justinijana (kneza Milosa, crkvu) nije imao uz sebe vec protiv sebe. Mrkalj je ostavio sasvim dovoljno materijala na ovoj i drugim temama za takav zakljucak i onome ko temi prilazi sa tabula rasa znanjem. Ovo za Kopitara je prica koju ovaj zadrigli sa avatara, Samardzic i co., doduse, sa nesto drugacijim motivima vrte vec godinama tako da to nije vredno paznje. Da li je Gogolj manje vredan jer je Mrtve duse napisao po direktnom nagovoru, na podsticaj Puskina?
 
Poslednja izmena:
A evo i kako je, doduše, korak po korak, opljačkao Mrkalja:

Vuk govori s poštovanjem o Mrkalju, zasnivajući sva svoja mišljenja na njegovom delu i na njegovim idejama. Mrkalj mu je glavno ishodište i vrhovni autoritet. Čak i za budućnost ("koje će najposle biti") predviđa pobedu upravo Mrkaljeve koncepcije o jeziku i pravopisu, i, prihvatajući je u potpunosti, namerava i sam da je sledi (tada je već pisao svoju Pismenicu), iako je znao za sudbinu Mrkaljevu i za moćne protivnike kojih su se g. učrednici bojali i kojima su prinuždeni ugađati.

Uskoro, zaista uskoro, Vuk se osamostaljuje, izrasta, njegovo skromno početno znanje postaje neočekivano široko a njegova hrabrost izazovna. Te iste 1814. godine on piše recenziju na Usamljenog junošu, otpočinjući svoj rušilački i graditeljski pohod. Ali u svome ogromnom delu on je, od samih početaka do pobedonosnog završetka, isticao dva osnovna principa SVOJE reforme, fonetski pravopis i narodni jezik. A njih je preuzeo od Mrkalja.

Jezik Karadžićev i Mrkaljev različito su stilizirani. Dodirna im je točka što su izbacili
njeka pismena, no u nizu zamisli razlikuju se.

1. Mrkalj nije za fonološki pravopis, nego za jednostavniji slovopis. A i sam fonološki pravopis može imati izuzetaka toliko da ga je bolje nazvati izgovorno-tvorbenim: npr. može s episati sladko, težko,...kao što je Karadžić učinio ustupak morfemskome pravopisu u pisanju tipa gradski, odspojiti, odšetati, predsjednik,.. Mogao je pisati i napredka, poredka,..i opet bi pravopis bio mješavina

2. Narodni jezik je mit. Mit ranoga 19. st. i romantizma, te slavesnkoga kašnjenja u pismenosti. Svaki je općenacionalni jezik nekakav narodni, samo je u pitanju koliko je to "narodno" iz korijena narodnih govora, koliko su pak inojezične naplavine od naglaska do stila, ....Karadžić je izjednačio pučku štokavštinu istočnoga sulika, oplemenjenu sa zapadnim leksemima i vidovima rječotvorja i došao do svoga jezičnoga tipa, koji se razlikuje od jezika Mrkalja, Popovića, Lazića, Jovanovića, Njegoša,..

I pitanje "fonetike" i "narodnog" su sekundarne per se, većina slavenskih jezika ima morfemski pravopis, a narodni im je govor najčešće mješavina dijalekatskih tipova nadslojenih usvojenicama.
 
S-II-1813-001.jpg


S-II-1813-009.jpg
 
@Tandori

Ne da mi se da opsezno odgovaram na ovaj esej i seciram svaku tvoju recenicu vadeci iz arhive svoje citate i skenove jer sam za takve stvari izgubio volju .

Niko ti ne brani, it's a free country. Ako prvi put cujes za aferu sa srbuljama (po vlastitom priznanju) onda seciranje ne dolazi u obzir.

Ovo za 'srbulje' prvi put cujem ali ako je to jedan od glavnih argumenata protiv Vuka onda je to klasicni pars pro toto.

Vidis, za sve ima prvi put, a "to" kao jedan od glavnih argumenata se ne sastoji samo od srbulja (citaj skenove: pisma Vuku iz CG i Milovica gdje se spominju pjesme, spisi, poslovice, koautorstvo, poslovanje po Hercegovini, Makedoniji/Kosovu, Dalmaciji, Vojvodini, itd. Opet, imas pred nosom dokumenta o nevidjenoj organizovanoj pljacki kulturnog blaga i to je po tebi samo klasicni pars pro toto? Zanimljivo razmisljanje. :mrgreen:

Poredjenje je umesno jer se tvoja primedba svodila na to da je ceo Vukov rad plagijat. Nigde to doslovno ne stoji ali je to sustina tvoje kritike. U svojim fundamentalnim idejama originalni najcesce nisu bili ni mnogo veci i globalno znacajniji mislioci od Vuka, ali nije mi poznato da osim budalastih kreacionista neko osporava Darvinov genije zato sto su Anaksimandar ili u svoje vreme mnogo autoritativniji Lamark i Alfred Volas (Volasova linija) razvili ideje bez cije eksploatacije Darvin tesko da bi ikada zaokruzio svoj pionirski sistem. Ili da li bi Ajnstajn bez obzira na svoj nepobitni genije, koji opet osporavaju neki koji po psihologiji i ideologiji pripadaju kreacionistickom (i antisemitskom) krugu, na polju fizike uradio sta je uradio bez nasledja velikana kakvi su Lorenc, Maksvel, ako hoces i Galilej. Bogo moj, koliko je Ajnstajn silno gresio sa konceptom 'kosmoloske konstante' dok Habl svojim posmatranjima nije pokazao da Ajnstajn nije u pravu. Cak ni termin 'teorija relativnosti' nije plasirao Ajnstajn vec je Plankova kovanica iz 1908... I onda se pojavi neki Tandori Masala fizike i opali kako je Ajnstajn u celoj prici najmanje zasluzan i da je na dnu niza genijalnih preteca Lorenca, Maksvela, PR Planka, korektora Habla, etc., a ako je malo ludji nece zaobici ni nase gore list Milevu Maric.

Kad me ne citira, pa onda istovari gomilu apsolutno bespotrebnog teksta...
Ako doslovno ne stoji, kako si izvukao taj zakljucak? :rtfm:

Gdje sam opalio (kao primjer) po Einsteinu sto se tice zasluga kao i nabrojao ostala imena oznacena crvenom bojom? Nema potrebe za nekim zakukuljenim, figurativnim bullshitnim stilom, sve se moze jasno reci, predociti.... :rtfm:
Kako sam ja to "Tandoori Masala fizike" kad uopce ne pricam o fizici nego o Vuku? Sto preslikavas situaciju? Ko je tebi dao pravo da mene klasificiras "neki" i stavljas u moja usta nesto sto nisam uopce rekao iliti napisao? :rtfm:

Kakve veze ima fizika sad sa Vukovim zivotom i djelom? Einsteinu nije niko slao nacionalnu bastinu u sanducima sve zajedno sa kosher mesinom, nije imao mentora u periodu od preko 30 godina, nije mu niko pravio neke nacrte :rtfm:, stalno davao prijedloge, itd, a pogotovo nije krao (s ekipom) dragocjenosti u iz vlastite kuce i preprodavao ih nazivajuci proces reformom, tj. slao druge ljude da skupljaju stvari, pa se onda okitio time, i jos ih je odiebao. I ti pravis poredbe?

Dalje kazes sve je to tacno, ali Vuk nije ostavio nikakav licni pecat u svemu tome niti je izvrsio sintezu nasledja svojih preteca. A bas je suprotno... Vukov najveci znacaj i jeste u tome sto je zaokruzio i na vise polja doveo do kraja ideje i zaceta dela svojih prethodnika, sto, doduse, ni ti ne sporis, ostavivsi jedan upecatljiv licni trag da ce se cela ta rabota ubuduce uglavnom vezivati za njegovo ime.

Nigdje ja nisam kazao "sve je to tacno"... Koje "sve"? Sto "tacno"? O cemu ti pricas? Citiraj gdje sam nesto rekao sto tvrdis.. :rtfm:

Kad ne citiras diskutanta, onda se totalno pogresno intepretira radnja. Napisao sam da su Einstein i Kopernik sintesizirali nesto od ranije ali i dodali svoje, sto znaci da automatski mislim da je Vuk sintesizirao stvari od ranije, ali nije bio neki veliki mislilac. Nije koristio svoju tintaru, sem za pljacku. I to je sva mudrost, a ti poceo po Darwinu, i sto se kontradiktiras, ako je preuzeo ideje od ranije, onda ubacio to "pionirski sistem", to nije ista prica kao s Vukom jer su razliciti koncepti i detalji, razvojni put, razlicite discipline, pogotovo nekome ko npr. poznaje Vukovu reformu a ne poznaje Einsteinov ili Darwinov put u detalje, , itd. ..:dash:
Aham, vidi sad ovo! Sada ne sporim? Pa ako ne sporim, cemu onda poredjenje i sav taj tekst? :dash: Ako ne sporim, kako moze biti "bas suprotno"? :hahaha: Kako onda tvoje poredjenje moze biti umjesno u odnosu na sustinu moje kritike ( koju ti nisi izgleda ni razumio, a pogotovo citirao kako treba)? :rtfm:
Jesi ti uopce svjestan sto si ovdje napisao i koliko sam sebe pobijas? Zar ne vidis jos da ga maksimalno siljis, a lijepo sam ti odgovorio?

Vuk Karadzic je Tribonijan srpskog jezika, i vise od toga, koji Justinijana (kneza Milosa, crkvu) nije imao uz sebe vec protiv sebe. Mrkalj je ostavio sasvim dovoljno materijala na ovoj i drugim temama za takav zakljucak i onome ko temi prilazi sa tabula rasa znanjem.


Sto je kolega Mrkalj (koji je na ovom Forumu uvijek bio fer prema meni) ostavio sem par generalnih i informativnih tekstova (Laza Kostic, kritika Danicica, slavenosrpske rijeci, itd.): svoju tezu o rusofilima i globalistima, i to ne jedanput? Kakav je to argument - zigosanje diskutanata na jedan krajnje komican ali i teatralan nacin? Forum je rasadnik misljenja i osjecanja, i normalno je da ce biti sarolikosti. Sto nije bacio komentar na sve one skenove koje sam postavio? Vidis da cuti kao zaliven. Otkad si ti njegov advokat, da mu nije maca pojeca jezik?

Da, kako mozes pricati o "onome ko temi prilazi sa tabula raza znanjem" kad sam priznajes povise da prvi put cujes "za srbulje"? Ko je taj "onome"? Ko su ti ljudi i kakve veze imaju sa mnom?

Kakve to veze ima sa Mrkaljevim krajnje pogresnim zakljuccima o nekim rusofilima/globalistima/sofistima (najgrdji moguci argumentum ad hominem) i Vuku kao pioniru jezicke reforme? Znaci, tebe ne zanima argumentacija nego samo ono sto postavlja/zakljucuje Mrkalj, pa makar to bilo i pogresno/neosnovano zakljucivanje. I da, kakve veze ima s temom sto je Mrkalj postavio na "drugim" temama? :dash:

Ovo za Kopitara je prica koju ovaj zadrigli sa avatara, Samardzic i co., doduse, sa nesto drugacijim motivima vrte vec godinama tako da to nije vredno paznje.


Ko uopce citira ili spominje Samardzica i co.? To radi Mrkalj, a ne ja. Kakvi se to drugaciji motivi vrte godinama? Godine su relativan pojam. :rtfm: Svoje izvore pronalazim u univerzitetskoj biblioteci gdje se nalazi arhivski materijal, strucne knjige, zurnali i radovi priznatih srpskih naucnika, itd. Godinama prije Samardzica smisljeni i napisani traktati... Samardzic je tada bio u kolijevci. Zadrigli s avatara? Opet, kakve veze ima s temom sto ti mislis o nekome ovdje na Forumu? :rtfm:


Da li je Gogolj manje vredan jer je Mrtve duse napisao po direktnom nagovoru, na podsticaj Puskina?

Ne, podsticaj je hvale vrijedan pokusaj ali ipak se prica o tridesetogodisnjem odnosu koji je sigurno uticao na sudbinu srpskog jezika. To je tema. Kakve to veze opet ima s Vukom? Niti isti zivot, djela, okolnosti.... Prica se u Vuku i opet moram da ponavljam jedno te isto... :mrgreen: Jedno je podsticaj, a drugo uslovni refleks, Pavlov, kuca i tako te sheme...

Da te podsjetim sto je tema, a to je genije, pionir, doktor filozofije i biznisman:

vukovaosmrtnicab.jpg


:rtfm:

Nemoj slucajno okasniti na sprovod! :mrgreen:
 
Opet, imas pred nosom dokumenta o nevidjenoj organizovanoj pljacki kulturnog blaga i to je po tebi samo klasicni pars pro toto? Zanimljivo razmisljanje.

Tandori, ziv bio, ne trudi se toliko, shvatio sam poentu - Vuk je bio dijabolicni hermafroditski spoj Mihalja Kertesa i Borke Vucic koji je u svoje vreme organizovao nevidjenuj pljacku, doduse, kulturnog blaga, samo sto njemu Kipar nije bio atraktivan pa je izabrao Bec. Ovo je izjava za blog Ivone Zivkovic...

Aham, vidi sad ovo! Sada ne sporim? Pa ako ne sporim...

Jao, momak, dosadan si, imas potrebu da polemises i sa stavrima koje sam izgovaras. Sam si rekao -
Vuk je, da ponovim ono sto sam napisao u svom prvom postu, zavrsio ono sto su drugi zapoceli.
, sto sam ja potvrdio i istakao da se ocigledno ne slazemo oko znacaj i dalekoseznosti tog Vukovog sintetickog zahvata. Da li je bio plagijator ili nije, ne znam koju domacu ili stranu rec da upotrebim za tvrdnju da je skoro svaki segment svog rada u idejnom i/ili prakticnom pogledu Vuk preuzeo od drugih (Mrkalja, Kopitara, Musickog...) i uz to onako podmuklo prisio svoje ime, posto on, za razliku od primera koje sam naveo 'nije dodao nista svoje', sto je opet izjava koja nema blage veze Onda za diskutanta koji nije upoznat sa tzv. 'aferom srbulje' (pazi termina) se sugerise da bi on mogao biti 'onaj' sa znanjem tabula rasa, posto si ocigledno opsednut tom epizodom i citavo znanje o Vukovom radu svodis na nju, itd.

Mrkalja sa Foruma znam dosta dugo i dosta dobro, koliko se u tom vidi u komunikacije uopste neko dobro moze poznavati, i dosta pouzdano mogu da naslutim njegovo motive zasto u ovom slucaju 'cuti kao zaliven'. Ali, dobro, to je neka druga prica...

Sve u svemu, sa tvoje strane mnogo buke (i pomalo histerije) ni oko cega...
 
Poslednja izmena:
Ola, dr Tandoori.

1. Vuk je bio šićardžija. Niko ne spori - je ne može - da je Vuk prodavao srbulje. Jeste bio šićardžija. I ne branim ga. To se ne može braniti. To sam rekao u prvom odgovoru prarfraziram - "ne opravdavam" sa jednim ali.

S druge strane, da je Vuk umreo od glada, ko bi isterao reformu? Mora od nečeg da se živi. A to nisu bile stipendije srpskog kneza. Jedino, da je prvo fotokopirao, ili jošte bolje, skenirao u 600dpi pa onda prodavao... ne bi mu niko reč rekao. Takođe, postavlja se nebeznačajno pitanje da li bi građa koju je Vuk odneo u Beč preživela dva balkanska i dva svetska rata u Srbiji i Crnoj Gori. :think:

2. Vuk je bio i švaler, i ćopavi tuberan, čovek kome je tuce dece pomrlo jer nije imao dovoljno visoku svest o higijeni ili higijenske navike, čovek koji je mladu udovicu poredio sa podgrejanim kupusom.

3. Vukov mentor jeste bio Kopitar, taj premazani austrocentrični Slovenac. Da li bi njegovo delo bilo tako dalekosežno i produktivno da nije?

4. Vukov potpis na BKD-a jeste bio veliki propust, a da li je Vuk tu uopšte imao izbora, to ne znam. Kako bilo, Vuk je svojim stavovima pre dogovora (što je presudno - 1849. Srbi svi i svuda ) i posle njega (što je potvrda da od čvrstih stavova nije odustao - 1861. Očitovanje i Srbi i Hrvati) dao jedino ispravno tumačenje BKD-a. Ovi tekstovi predstavljaju tvrdu odbranu Vukovog potpisa. Naravno, može se sve to pustiti niz vodu i reći "ne možeš kriviti Belića". Pa se zapitam: Ne možeš kriviti čoveka koji je za razliku od Vuka bio 60 godina udobno uhlebljen i umesto nauke vodio politiku Vukove sahrane, dok je Vuk ćopao po Balkanu i porađao srpski jezik? Daj, molim te.


5. Ono što pišu Aleksandar Mladenović i Meša Selimović, sve stoji. Nema se razloga polemisati s njihovim stavovima, ali ima sa pogrešnim tolkovanijem njihovih pisanija. I to sam već uradio.
Dr Tandoori: Sto je kolega Mrkalj (koji je na ovom Forumu uvijek bio fer prema meni) ostavio sem par generalnih i informativnih tekstova (Laza Kostic, kritika Danicica, slavenosrpske rijeci, itd.)... Sto nije bacio komentar na sve one skenove koje sam postavio? Vidis da cuti kao zaliven. Otkad si ti njegov advokat, da mu nije maca pojeca jezik?

Ja sam ti na sve već, kako rekoh, odgovorio, samo možda ne ekspicite i eksplikativno za svakog. :roll:

6. Vuk jeste bio pionir reforme. Ideje o reformi imali su srpski književnici pre Vuka, ali nisu otpočeli sprovođenje reforme. To sam ti odgovorio ovde:

Dr Tandoori, kao kada spremaš ispit od 1000 stana - to je proces. Neko u tom procesu postane večiti student, a neko pionir.​

Misliti i cveće brati nije isto.

7. Vuk je svojom genijalnom koncepcijom i natčovečanskim pregalaštvom stvorio zdravu i žilavu osnovu za razvoj modernog književnog srpskog jezika na narodnoj osnovi. Nema nikakve pameti u optuživanju Vuka za pogrešnu koncepciju jezika, jer on sam kaže da jezik treba da se razvija "ali opet ne po svome vkusu nego po svojstvu srpskoga jezika ... da bi mogao i učeni čitati i prost slušati." Ono što radi Meša nije pljuvanje po Vuku, nego rehabilitacija srpske tradicije pre Vuka jer se, po srpskom običaju, svi procesi odvijaju stihijski, crno-belo. To je ta infantilna dijalektika srpskog uma. Štono Stevan Sremac reče: "Kad Srbin hoće da bude demokrata, on se poistoveti sa svojim neprijateljem." O plemenitim namerama i nikako antivukovskim namerama Meše i Mladenovića može nadugačko da se piše, ali mislim da je to samo po sebi jasno i da nema potrebe.

8. Progonitelji "zlog Vuka" imaju lične interese.

Sto je kolega Mrkalj (koji je na ovom Forumu uvijek bio fer prema meni) ostavio sem... svoju tezu o rusofilima i globalistima, i to ne jedanput? Kakav je to argument - zigosanje diskutanata na jedan krajnje komican ali i teatralan nacin? Forum je rasadnik misljenja i osjecanja, i normalno je da ce biti sarolikosti.

Kakve to veze ima sa Mrkaljevim krajnje pogresnim zakljuccima o nekim rusofilima/globalistima/sofistima (najgrdji moguci argumentum ad hominem) i Vuku kao pioniru jezicke reforme?

Opet površinsko shvatanje. Progon "zlog Vuka" potiče od tih dveju interesnih grupa, a da li ih neko sledi "for love", to je njegova stvar. :kafa:

Ovo je kocept Nikole Jovanovića, originalno bio objavljen na nekom Soroševom sajtu:

"Posrbitelj Balkana"

Da Vuk Karadžić nije oštetio samo srpski narod smatraju i neki od naših suseda. Tako je na skupu o crnogorskom jeziku na Cetinju [40] konstatovano da je "Vuk naneo veliku nepravdu Crnoj Gori i Crnogorcima (...), a posledice takvog podmuklog odnosa prema Crnoj Gori i Crnogorcima traju do danas."

"Crnogorci nisu shvatili", ističe književnik Jevrem Brković , "da ih je Vuk, zapisujući njihov jezik, ustvari ostavio bez njega. Karadžić je uzeo crnogorski kao obrazac za jezik koji je kasnije uprostio i učinio jasnim i šumadijskom čobanu i vojvođanskom seminaristi", dodaje Brković, nazivajući Vuka "posrbiteljem Balkana".

Tako je, moglo se čuti na skupu, Vuk sa jedne strane "osiromašio svojim propagandnim radom preko razvijene mreže rezidenata crnogorsko kulturno nasleđe (prisvajanjem knjiga, hrisovulja, priča, pesama...), a sa druge strane asimilovao ga u srpski nacionalni i duhovni korpus "denacinalizatorski brišući crnogorsku memoriju i istorijske tragove".

Zbog "posrbljavanja Balkana" Vuk je i u Hrvatskoj poneo epitet antiheroja. U svom tekstu "Srbi svi i svuda" Vuk ističe da srpsku naciju karakteriše štokavsko narečje čime se jasno granica "nacionlnog prostora" pomera na zapad! [41]

"Amaterski i pretenciozni eksperiment jednog neobrazovanog avanturiste..."

Književnik Svetislav Basara naziva Vuka "neobrazovanim avanturistom" [39] dok je Vukovo delo za njega "ujdurma" protiv srpskog naroda. Tako Basara za neke od najvećih današnjih srpskih jada – poraza u ratu, raspad nacionalnog korpusa, opadanje nataliteta, moralnu i materijalnu bedu pripisuje zasluge upravo Vuku Karadžiću jer "nesporazum sa istorijom vidi u domenu lingvistike". "Jezik je", piše on dalje ,"taj koji određuje stvarnost jednog naroda i njegove istorijske domete"?! Dakle, po Basari, da se nije krenulo Vukovim putem "naša materijalna i duhovna istorija bila bi u svakom pogledu bogatija" jer kakav jezik takva i istorija, odnosno po Basari, društvene promene prate razvoj jezika a ne obrnuto!

Svako je slobodan da citira bisere Sonje Biserko. :whistling:

9. Vuk je neoboriv. Najzabavnije od svega je činjenica da Vuka napadaju već 200 godina, a njegove teze i njegovo delo opstaje ne zahvaljujući onima koji ga brane, već uporavo samom Vuku, koji je stvorio jedan savršen, na nauci utemeljen sistem, koji je neoboriv. To je ujedno razlog zašto sa Mešom i Mladenovićem nema polemike - nema, jer oni ne napadaju Vuka, već popravljaju greške njegovih tumača.
 
Ola, dr Tandoori.

1. Vuk je bio šićardžija. Niko ne spori - je ne može - da je Vuk prodavao srbulje. Jeste bio šićardžija. I ne branim ga. To se ne može braniti. To sam rekao u prvom odgovoru prarfraziram - "ne opravdavam" sa jednim ali.

S druge strane, da je Vuk umrěo od glada, ko bi istěrao reformu? Mora od něčeg da se živi. A to nisu bile stipendije srpskog kneza. Jedino, da je prvo fotokopirao, ili jošte bolje, skenirao u 600dpi pa onda prodavao... ne bi mu niko rěč rekao. Takođe, postavlja se nebeznačajno pitanje da li bi građa koju je Vuk odněo u Beč prěživěla dva balkanska i dva světska rata u Srbiji i Crnoj Gori. :think:


Drz'te Vuka! :per:

E, za tu njegovu rabotu nema opravdanja iako bih mozda razmisljao drugacije da je stvarni uzrok nezahvalna egzistencijalna situacija, a upravo u prepisci provijava kristalno cist odgovor sto je bio stvarni razlog svega toga: nezajazljiva pohlepa. Ne pise da spominje gladnu djecu kao glavni razlog 'trgovine' nego svaka druga napisana rijec govori o gramzivosti jer da je osvjedoceno trgovao zarad ocinskog instinkta da nahrani gladnu djecu (ne samo svoju, nego i tudju) onda ne bih ni rijeci rekao pa makar ne ostala niti jedna jedina srbulja u vlasnistvu srpskog naroda. Opet, prodavanje magle ne vodi nigdje. Medjutim, bolje opet i mikrofilmovano nego i izgubljeno.

Azbucna reforma je bila skoro zavrsena, Mrkalj se nije odrekao svoje cirilske reforme u potpunosti, ali se vratio samo debelom jeru zbog Stratimirovica koji ga je i poslao u grob. Ko bi je istjerao, zasigurno Musicki, neko treci, kandidata bi bilo i ko zna kako bi se sve odvijalo... Sto se tice penzije, Milovic pise da je 1835. g. dobio srpsku penziju od 200, potom 300 i na kraju 400 talira. Od 1844. godine dobijao je godisnu pomoc od kneza Mihaila (600 talira). Imao je i rusku penziju od 100 dukata (1826.) Sve to ne umanjuje cinjenicu da je svjesno i nasilnicki osiromasio srpsku kulturu odnosno da je bio lopov.
Bas me zanima sto bi mu pok. Gruja rekao da je bio ziv u njegovo doba... :mrgreen:

2. Vuk je bio i švaler, i ćopavi tuberan, čověk kome je tuce děce pomrlo jer nije imao dovoljno visoku svěst o higijeni ili higijenske navike, čověk koji je mladu udovicu poredio sa podgrějanim kupusom.

Za mene apsolutno nebitan tekst, sem ako ima pisani dokaz o finansiranju svalerki i sl. Dobro, stizale su barem smokve, hajde nije kraj svijeta. Prebrodi se nekako nevolja, dinarci posjeduju nevjerovatan instinkt prezivljavanja. :hahaha:

3. Vukov mentor jeste bio Kopitar, taj premazani austrocentrični Slověnac. Da li bi njegovo dělo bilo tako dalekosežno i produktivno da nije?

Ne znam, nisam vidovnjak.

4. Vukov potpis na BKD-a jeste bio veliki propust, a da li je Vuk tu uopšte imao izbora, to ne znam. Kako bilo, Vuk je svojim stavovima prě dogovora (što je prěsudno - 1849. Srbi svi i svuda ) i poslě njega (što je potvrda da od čvrstih stavova nije odustao - 1861. Očitovanje i Srbi i Hrvati) dao jedino ispravno tumačenje BKD-a. Ovi tekstovi prědstavljaju tvrdu odbranu Vukovog potpisa. Naravno, može se sve to pustiti niz vodu i reći "ne možeš kriviti Bělića". Pa se zapitam: Ne možeš kriviti čověka koji je za razliku od Vuka bio 60 godina udobno uhlěbljen i uměsto nauke vodio politiku Vukove sahrane, dok je Vuk ćopao po Balkanu i porađao srpski jezik? Daj, molim te.

Vukov (i Danicicev) potpis na Beckom dogovoru je pustio srpski jezik niz rijeku pa ga svako peca kad pozeli... End of story. Sve ostalo je mazanje ociju, vrdanje, prese.ravanje, relativiziranje, itd.
U tekstu koji si sam postavio ("Terminologija") Demetar spominje prijateljski inicirane sastanke i nigdje se ne sugerira da je Vuk bio pod pritiskom, ali Pavlovic upravo pise o "izvjesnim uticajima" i o stampanju te iste Pravne terminologije 1853. u Becu. Sad, treba ispitati kakvi su to "uticaji".
Medjutim, nemam prigovora i revidirao si svoj stav sto se toga tice. Vukov potpis jeste bio veliki propust. Za Danicica si ranije napisao da je zasr'o.

5. Ono što pišu Aleksandar Mladenović i Meša Selimović, sve stoji. Nema se razloga polemisati s njihovim stavovima, ali ima sa pogrěšnim tolkovanijem njihovih pisanija. I to sam već uradio.

Naravno da nema zasto sto njihove (manje Mesa jer na njega se nisam ni pozivao, vise ostali) tvrdnje ne slazu sa tvojim izlaganjima, a postavljene su na tvoje replike... Razmisli... to nije do mojih intepretacija... Nisam citirao ono o ispitu...


6. Vuk jeste bio pionir reforme. Ideje o reformi imali su srpski književnici prě Vuka, ali nisu otpočeli sprovođenje reforme. To sam ti odgovorio ovdě:

Zasto onda Deretic pise da je Dositej razvio citavu teoriju i da je Vukov prethodnik, a Mladenovic potvrdjuje da je Dositej uveo, do tada "novinu" kod Srba, a Pavlovic da je Dositej ucinio "prvi prodor u tvrdjavu slavenosrpskog jezika". Misljenje trojice naucnika je postavljeno na ovoj temi i reflektira rjecnicku definiciju "pionira". Zna se na koju se reformu misli, a sam si se izjasnio sto se tice grafijske reforme. Medjutim, posto ocito udaras po svome, slobodno nastavi i mantraj do zore ako hoces... Ima li ovdje razloga polemisati s njihovim stavovima? Ako je odgovor kao pod br. 5, onda Vuk nije mogao biti pionir, naravno, jezicke reforme... Ako je suprotan, onda nisi iskreno odgovorio pod br. 5. da "sve stoji".;)


7. Vuk je svojom genijalnom koncepcijom i natčověčanskim pregalaštvom stvorio zdravu i žilavu osnovu za razvoj modernog književnog srpskog jezika na narodnoj osnovi. Nema nikakve pameti u optuživanju Vuka za pogrěšnu koncepciju jezika, jer on sam kaže da jezik trěba da se razvija "ali opet ne po svome vkusu nego po svojstvu srpskoga jezika ... da bi mogao i učeni čitati i prost slušati." Ono što radi Meša nije pljuvanje po Vuku, nego rehabilitacija srpske tradicije prě Vuka jer se, po srpskom običaju, svi procesi odvijaju stihijski, crno-bělo. To je ta infantilna dijalektika srpskog uma. Štono Stevan Srěmac rěče: "Kad Srbin hoće da bude demokrata, on se poistověti sa svojim neprijateljem." O plemenitim naměrama i nikako antivukovskim naměrama Meše i Mladenovića može nadugačko da se piše, ali mislim da je to samo po sebi jasno i da nema potrěbe.

Vjerujem da u tu genijalnu koncepciju spada i stabilna osnova za razvoj modernog hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika.
Infantilna dijalektika srpskog ili bilo cijeg uma je neiskrenost prema samom sebi. Sto se tice ostalog, upravo i jeste pozitivna stvar sto Mladenovic i slicni razbijaju predrasude i mitove kod Srba.

8. Progonitelji "zlog Vuka" imaju lične interese.

Opet površinsko shvatanje. Progon "zlog Vuka" potiče od tih dvěju interesnih grupa, a da li ih něko slědi "for love", to je njegova stvar. :kafa:

Ovo je kocept Nikole Jovanovića, originalno bio objavljen na někom Soroševom sajtu:

"Posrbitelj Balkana"

Da Vuk Karadžić nije oštetio samo srpski narod smatraju i neki od naših suseda. Tako je na skupu o crnogorskom jeziku na Cetinju [40] konstatovano da je "Vuk naneo veliku nepravdu Crnoj Gori i Crnogorcima (...), a posledice takvog podmuklog odnosa prema Crnoj Gori i Crnogorcima traju do danas."

"Crnogorci nisu shvatili", ističe književnik Jevrem Brković , "da ih je Vuk, zapisujući njihov jezik, ustvari ostavio bez njega. Karadžić je uzeo crnogorski kao obrazac za jezik koji je kasnije uprostio i učinio jasnim i šumadijskom čobanu i vojvođanskom seminaristi", dodaje Brković, nazivajući Vuka "posrbiteljem Balkana".

Tako je, moglo se čuti na skupu, Vuk sa jedne strane "osiromašio svojim propagandnim radom preko razvijene mreže rezidenata crnogorsko kulturno nasleđe (prisvajanjem knjiga, hrisovulja, priča, pesama...), a sa druge strane asimilovao ga u srpski nacionalni i duhovni korpus "denacinalizatorski brišući crnogorsku memoriju i istorijske tragove".


Apsolutno bespotreban tekst sto se mene tice (nisam ga citirao u potpunosti zbog ogranicenja). Vuk nije samo drndao po "crnogorskoj bastini". Dobro, barem u osmrtnici pise da je nesto ucinio za crnogorski narod. :mrgreen: Ne znam zasto je tesko reci da fundamentalni sastojak njegove naivne genijalnosti jeste i pacanje, naravno, u nesto sto ga se nije ticalo, a ne mislim na Crnogorce.
Dodao bih i trecu opciju koja se uporno izostavlja: srpski naucnici odnosno novosadski klan iako sam prijatno iznenadjen sto nema vise spomena o globalistima i rusofolima. ;)


9. Vuk je neoboriv. Najzabavnije od svega je činjenica da Vuka napadaju već 200 godina, a njegove teze i njegovo dělo opstaje ne zahvaljujući onima koji ga brane, već uporavo samom Vuku, koji je stvorio jedan savršen, na nauci utemeljen sistem, koji je neoboriv. To je ujedno razlog zašto sa Mešom i Mladenovićem nema polemike - nema, jer oni ne napadaju Vuka, već popravljaju grěške njegovih tumača. [/SIZE]


Vuk jeste oboriv i krasi ga naucno (ne)utemeljen sistem pogotovo sto srpski jezik pati od sizofrenije i poremecaja licnosti.

Dva primjera: dvoazbucnost i konfuzan i nerijesen refleks jata su dio tog, vjerujem, savrsenog sistema.

I rest my case.

Da, nemoj misliti da si jedini koji nosi u sebi tugu i gorcinu radi svega ovog cega smo se dotakli bez obzira na (ne)slaganje u stavovima. I nasmij se malo nasoj vlastitoj gluposti, nece skoditi... :mrgreen:
 
Onda se Karadžiću prigovora, nakon svega ovoga:

a) to što Srbi koriste njegovu ćirilicu i Gajevu latinicu

b) što je inzistirao na jekavici, pa u srpskom jeziku ostaje zamjetan korpus jekavske pismenosti, napose u BH i CG, a manjim dijelom i u RH.

Ako je do toga, lako je rješivo: uvesti samo ćirilicu i ekavicu, i sve će- tako definirane- Karadžićeve negativne posljedice nestati.

Ako je to sve.
 
Dr Tandoori, okej, Vuk je bio i pohlepan. To čak ni Alojz Ujes ne kaže, ali verovaćemo sudu dr Tandoorija. :)

Dr Tandoori: U tekstu koji si sam postavio ("Terminologija") Demetar spominje prijateljski inicirane sastanke i nigdje se ne sugerira da je Vuk bio pod pritiskom, ali Pavlovic upravo pise o "izvjesnim uticajima" i o stampanju te iste Pravne terminologije 1853. u Becu. Sad, treba ispitati kakvi su to "uticaji".
Jeste, treba ispitati. Nisam rekao da Demetar svedoči o pritisku na Vuka, niti bi to iko zdrav od Mažuranićeve ekipe očekivao. Daničićev potpis na BKD-u je potpis sekretara - uvalili su Srbinu, da ne ispadne da je dogovor sastavio neki Hrvat, što dodatno ukazuje na njihove zadnje namere - namere tendencioznog tumačenja (sa ona dva ključna naknadna momenta nakon Vukove smrti o kojima pišem na 1. i 2. strani).

Dr Tandoori: Vukov (i Danicicev) potpis na Beckom dogovoru je pustio srpski jezik niz rijeku
To je i Belić (čitaj: Jagić) prihvatio ("Ne možeš kriviti Belića i ostale".). :kafa: Nešto je potpisano, dva su tumačenja. Oni koji se bore za svoje (nakaradno) tumačenje, oni ga i propagiraju u naučnom svetu. Indiferentnost prema krivom tumačenju, ja osuđujem kao kvazinauku. One koji nisu potplaćeni za svoj indiferentan stav, sažaljevam.


Dr Tandoori: Vjerujem da u tu genijalnu koncepciju spada i stabilna osnova za razvoj modernog hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika.

Isto koliko i slovenačkog, ruskog, slovačkog, bugarskog - što da ne? Ni oni ne razlikuju č i ć (kajkavci nemaju čak ni nj i lj!) Pitaj Stanka Vraza koji je hteo da se Vukov srpski jezik uvede i za Slovence. ;)

Dr Tandoori: Sto se tice ostalog, upravo i jeste pozitivna stvar sto Mladenovic i slicni razbijaju predrasude i mitove kod Srba.

Tačno. Ali nije tačno da Mladenović kaže kako Vuk nije pionir reforme. Jer, on zna da reforma nije ideja, nacrt, kroki, nego je reforma gotovo delo - u vidu napisanih rečnika i gramatike - i borba za njegovo uvođenje u život. Ostali (znani i neznani) deo su procesa kojeg je do kraja osmislio i realizovao Vuk. Na kraju, a to sam već i rekao, ako govorimo o procesu sa tendencijama uvođenja narodnog jezika u književni, Vuk je imao prethodnike. O tom procesu, od momenta uvođenja ruskoslovenskog do danas, možemo govoriti u nekoliko faza:
1) od momenta uvođenja ruskoslovenskog do njegovog prerastanja u slavenoserbski,
2) faza Venclovića, Dositeja i drugih kao oživljavanje zamrlog procesa ponarođivanja književnog jezika
3) Vukova faza (sa kojom završava)
--------------------------------------------------------------
U smislu jezičke politike:
1) Predvukovska faza
2) Vukova faza
3) Belićeva faza (traje i danas uporedo sa)
4) Milosavljević-Kovačevićevom fazom.

Ono što me opredeljuje za stanovište Vukovog pionirstva jeste definicija reforme kao aktivnog sprovođenja dela u život.

Dr Tandoori: Dva primjera: dvoazbucnost i konfuzan i nerijesen refleks jata su dio tog, vjerujem, savrsenog sistema.

Šizofrenosti o kojoj govoriš potiče od rascepkanosti srpskog naroda (jezika) na političkoj karti Balkana. Dvoazbučnost je (za sada) naša nužda, a ne lepa želja. Dvo- i troizgovornost po meni, nije nikakav nedostatak. To postoji u mnogim evropskim jezicima (engleski, nemački). Međutim, problem jeste kod izgovornog pravopisa, a nastao je sedamnaest (1885) godina nakon prihvatanja vukove ijekavske grafije. (U Srbiji se sve do 1884. u velikoj meri koristi ijekavski kao književni jezik na kojem svoje rane radove piše i Stojan Novaković, koji uvodi ekavsku ortografiju). Toliko o samoj (bespredmetnoj) paradigmi šizofrenosti. A da tvoja poenta ("Vuk je kriv za šizofrenost") neutemeljena, govore proste činjenice:

1) Vuk nije kriv za dvoazbučnost, nego Skerlić i još više Belić. Štono kažeš - "Ne možeš kriviti Belića i ostale". ;)
2) Vuk nije kriv za dvoizgovornu grafiju, nego Stojan Novaković; Vuk je nije to mogao sprečiti ostavljanjem jata, jer pomanjkanje relevantnih lingvističkih znanja u ono doba dovelo bi to teške konfuzije i haosa. Zato se Vuk opredelio za "južnu" ortografiju
3) Obe stvari desile su se nakon Vukove smrti.
4) [IRONIJA]Seti se da kažeš Mladenoviću da stavi i mene u ćitab, jer ja sam to reformisao do kraja.[/IRONIJA] Slažeš se, iako pišem već čeitri godine reformisanim srpskim pismom, da će me retko ko smatrati ma kakvim reformatorom, kamoli pionirom reforme.

Dr Tandoori: Dodao bih i trecu opciju koja se uporno izostavlja: srpski naucnici odnosno novosadski klan, iako sam prijatno iznenadjen sto nema vise spomena o globalistima i rusofolima.

Naravno da nisam izostavio rusofile i globaliste: "Progon "zlog Vuka" potiče od tih dveju interesnih grupa, a da li ih neko sledi "for love", to je njegova stvar. :kafa:". Ne možemo a da ih ne pomenemo, jer su među Srbima oni jedini progonitelji "zlog Vuka"; ostali Vukovi progonitelji nisu Srbi. Kada sam formulisao tezu, nisam na tebe mislio. Sam si to osetio kao "ad hominem". Sada nešto mislim - kad smo kod neiskrenosti prema samom sebi, zakuni se da nisi globalista. ;)

Kao zaključak - o zaključcima. Uvek treba raditi na demitologizaciji nauke, ali paziti kada je reč o prezentaciji kratkih zaključaka - takvih u ovom slučaju jednostavno nema! - jer kada se jedan komplikovan sistem prezentuje na kratak način u sredini sklonoj ideologijima, mitovima i stereotipima, onda lako dolazi onog Sremčevog "Kad Srbin hoće da bude demokrata, on se poistoveti sa svojim neprijateljem." Zato sve vreme govorim o progoniteljima "zlog Vuka", a ti si se, kolega, u njima, sve onako "ad hominem", prepoznao.

 
Poslednja izmena:
Bečki književni dodgovor:
Dolje potpisani znajući da jedan narod treba jednu književnost da ima ...

3. Našli smo za dobro i potrebno, da bi i književnici istočnoga vjerozakona pisali x svuda, gdje mu je po etimologiji mjesto, kao što oni vjerozakona zapadnoga pišu h i kao što narod naš od obadva vjerozakona na mnogo mjesta po južnijem krajevima govori.

I svi Rvati skočiše da bana optuže što je priznao Srbe zapadnog i istočnog verozakona... Mažuranića, Kukuljevića, Demetra, Pacela i Pejakovića.

Posle je nastupio Jagić sa patentom naroda Srbo-Hrvata (pogledati formulaciju u BKD-u) i srpskohrvatskog jezika, dok istovremeno Šulek priprema rečnike "hrvatskog", Mažuranić i Jagić izmišljaju priču o "Vukovim precima koji govore hrvatski", dovode Daničića da bi se na kraju dobilo pokriće za naziv hrvatski ili srpski jezik u nauci, koji političkom snagom većine postaje hrvatski jezik u politici (dok za nauku i dalje ostaje hrvatski ili srpski) sve do 1991. (ne računajući NDH).
 
Што је Вук пропустио на нама је да исправимо. Генерално, сигурно је да је Вуково дјело од непроцјењиве важности за српски народ. Ту спада и завршетак борбе за увођење реформисане ћирилице, сакупљање народног усменог блага, рад на националном просвећивању и буђењу. Не треба сметнути с ума да је он био најбољи хроничар Српске револуције и свједок тих бурних догађаја..
Многи износе Вукове мане и пропусте, али ко ради тај и гријеши...
 
Bečki književni dodgovor:


I svi Rvati skočiše da bana optuže što je priznao Srbe zapadnog i istočnog věrozakona... Mažuranića, Kukuljevića, Demetra, Pacela i Pejakovića.

Poslě je nastupio Jagić sa patentom naroda Srbo-Hrvata (pogledati formulaciju u BKD-u) i srpskohrvatskog jezika, dok istovrěmeno Šulek priprema rěčnike "hrvatskog", Mažuranić i Jagić izmišljaju priču o "Vukovim prěcima koji govore hrvatski", dovode Daničića da bi se na kraju dobilo pokriće za naziv hrvatski ili srpski jezik u nauci, koji političkom snagom većine postaje hrvatski jezik u politici (dok za nauku i dalje ostaje hrvatski ili srpski) sve do 1991. (ne računajući NDH).



Mrkalj, jedno pitanje sa strane ako se ne ljutiš, ko je izmislio termin "srbohrvat(i)"/"hrvatosrbi(n)" i slične raznorazne derivacije? Tj. ne ko je izmislio, već ko ga je prvi put upotrebio u istoriji?
 
2. Narodni jezik je mit. Mit ranoga 19. st. i romantizma, te slavesnkoga kašnjenja u pismenosti. Svaki je općenacionalni jezik nekakav narodni, samo je u pitanju koliko je to "narodno" iz korijena narodnih govora, koliko su pak inojezične naplavine od naglaska do stila, ...

Ovo je nešto najtačnije što si ikada rekao na bilo kom forumu...
 
Slavene, ja sam gore stavio Ero s onoga sveta, kao primer "mitskog narodnog jezika", čisto da ilustruje to "najtačnije".

Mrkalj, jedno pitanje sa strane ako se ne ljutiš, ko je izmislio termin "srbohrvat(i)"/"hrvatosrbi(n)" i slične raznorazne derivacije? Tj. ne ko je izmislio, već ko ga je prvi put upotrebio u istoriji?

Ne znam ko je termin upotrebio prvi put u istoriji. Slobodno reci, štaviše, otvori temu. Međutim, za mene je interesantno ko je (i zašto je) prvi put u politiku uveo taj termin. To je svakako bilo nakon BKD-a, odnosno u drugoj fazi velikohrvatskog ilirskog pokreta.

U pogledu jezika, prvi put je kovanicu srpskohrvatski jezik upotrebio Jakob Grim, ali nju u nauku uvodi Vatroslav Jagić u članku Jihoslovane 1864. koji je po pozivu napisao za češku Rigerovu enciklopediju. U tom članku prvi put u istoriji lingvističke nauke kajkavski, čakavski i štokavski jezik sravnjeni su u jedan - srpsko-hrvatski jezik.

U bečkom dogovoru iz 1850. nema pomena kajkavskom i čakavskom. Prema tome, gospoda Mažuranić, Kukuljević, Demetar, Pacel i Pejaković potpisom na Bečkom književnom dogovoru su priznali su Srbe katolike:

Dolje potpisani znajući da jedan narod treba jednu književnost da ima ...

3. Našli smo za dobro i potrebno, da bi i književnici istočnoga vjerozakona pisali x svuda, gdje mu je po etimologiji mjesto, kao što oni vjerozakona zapadnoga pišu h i kao što narod naš od obadva vjerozakona na mnogo mjesta po južnijem krajevima govori.

Vuk Karadžić, u poznatim članku "Srbi svi i svuda" publikovanom 1849 jasno je izneo stav (koji je potvrdio 1861. u članku Srbi i Hrvati) da su svi štokavci Srbi, ma kojeg verozakona bili. Jagić tek 14 godina nakon BKD-a (nakon Vukove smrti) govori o srpsko-hrvatskom jeziku u koji prvi put u istoriji uključuje čakavski i kajkavski.


Eto, takve su to devijacije bile u tumačenju Vukovog potpisa, da bi se došlo do prividne legitimizacije uzurpacije srpskog jezika od strane velikohrvatske elite.
 
Drz'te Vuka! :per:

E, za tu njegovu rabotu nema opravdanja iako bih mozda razmisljao drugacije da je stvarni uzrok nezahvalna egzistencijalna situacija, a upravo u prepisci provijava kristalno cist odgovor sto je bio stvarni razlog svega toga: nezajazljiva pohlepa.
Da li baš "nezajazljiva pohlepa"?

Ako je ovo dole tačno (nemam izvornik)...

M. Terezija Jerneju Kopitaru: "... poslednja brana unijacenja Srba je njihov jezik, kada se to promeni, asimilacija ce biti postignuta i otpor slomljen..."

... onda je reč o sklanjanju (čitaj: zatiranju) materijalnih tragova o postojanju bilo kakvog jezika i pisma pre "reformatora".

Medjutim, bolje opet i mikrofilmovano nego i izgubljeno.
Pa, naravno...
Naredbom o mikrofilmovanju, za srpski narod Vili Brant je učinio isto, ako ne i više, od gesta u Varšavi u leto 1970, kada je pokajnički pao na kolena pred spomenikom jevrejskim žrtvama.
 

Back
Top