Volim te

Ne pada mi na pamet da tebe učim pameti, ali mi odgovori na jedno pitanje:
Da li je moguć intimni odnos, sve sa obostranim orgazmima, bez ljubavi?
Naravno da jeste. Iskusila sam ih. Ali.. u njih je bila uključena jedna skupina hormona, dok npr nije bilo hormona sreće, intimnosti i slično.. tačno se oseća da nešto nedostaje. Ali dobro, i to je bolje nego ništa.
Tvoj odgovor poveži sa tvojom poslednjom rečenicom gore.
Ne znam kako da povežem. Ako neko jako želi biti pored nekoga znači da je zaljubljen.. A orgazam sam mogla doživeti i sa nekim posle koga mi je svejedno šta će posle mene da radi, da li će mu doći neka druga ili ne. Tu nije bilo osećanja.
 
Naravno da jeste. Iskusila sam ih. Ali.. u njih je bila uključena jedna skupina hormona, dok npr nije bilo hormona sreće, intimnosti i slično.. tačno se oseća da nešto nedostaje. Ali dobro, i to je bolje nego ništa.

Ne znam kako da povežem. Ako neko jako želi biti pored nekoga znači da je zaljubljen.. A orgazam sam mogla doživeti i sa nekim posle koga mi je svejedno šta će posle mene da radi, da li će mu doći neka druga ili ne. Tu nije bilo osećanja.
Intimni odnos, namerno izbegavam izraz vođenje ljubavi, može da postoji bez ljubavi.
Taj intimni odnos može da bude veoma strastven, ali i dalje bez ljubavi.
Dakle, tamo gde je strast ne mora da bude ljubavi.
Zbog toga je pogrešno reći, odnosno izjednačiti ljubav i strast.
One mogu da imaju neke zajedničke elemente, oni koji se vole vode ljubav, ali ta dva pojma nemaju isto značenje i nisu uslovno povezani.
Mogu da postoje odvojeno.
Dakle, nisu isti.
 
Intimni odnos, namerno izbegavam izraz vođenje ljubavi, može da postoji bez ljubavi.
Taj intimni odnos može da bude veoma strastven, ali i dalje bez ljubavi.
Dakle, tamo gde je strast ne mora da bude ljubavi.
Zbog toga je pogrešno reći, odnosno izjednačiti ljubav i strast.
One mogu da imaju neke zajedničke elemente, oni koji se vole vode ljubav, ali ta dva pojma nemaju isto značenje i nisu uslovno povezani.
Mogu da postoje odvojeno.
Dakle, nisu isti.
Mrzi me sad da nastavljam, ali nisam ni napisala da su isti. To svako zna iz iskustva.
Samo imam primedbu na neko sterilno shvatanje pojma ljubav koja je povezana sa erosom (ne roditeljska, prijateljska, prema naciji itd)
 
I to što nam je prijatno pored nekoga koga "volimo" makar i nekom tihom ljubavlju i to je hormonski uslovljeno. Sve je hormonski uslovljeno. Ne znam kako tačno funkcioniše u našem telu, ali vidi, ja ako umem da poštujem ljude, da se brinem, sposobna sam da svakoga ko mi je blizak usmeravam ka rastu, razvoju itd.. to ljudi definišu kao ljubav. Ali ako je tako ja onda volim sve ljude na svetu. A ne volim ih. Znači, prema osobi suprotnog pola koju volim erotskom ljubavi osim svega nabrojanog mora da postoji i strast, eto o tome sam pisala. Inače je to samo jedna od formi ljubavi koju imam i prema svojoj mački na primer.
 
Ovo nije replika, samo komentar. Iako je filozofska literatura dovela do savršenstva sve te definicije, kao i teološka, razlike erosa, fileo, agape i slično, posebno sa Fromovim definicijama da u ljubav spada briga, poštovanje, rast itd.. Ipak se ne mogu oteti utisku da ljudi vole da racionalizuju izvesne pojave koje su pre svega hormonski uslovljene.

Dakle, jasno je da osoba koja ne poštuje nekoga, ne brine se, nije joj stalo do istinskog dobra druge osobe nije sposobna da donese bilo šta benevolentno. Ali je pomalo drsko reći da ona nikada nije volela. Pitanje je da li je ta ljubav na dobro ili ne. Ali to je do objekta ljubavi da je prihvati ili ne takvu kakva je ponuđena.

Malo mi je pretenciozno postaviti ljubav na neki pijedestal skoro nedostićnih vrlina. I onda ispadne da skoro niko nije sposoban da voli. Koliko će neko biti srećan pored nas pre svega zavisi od toga kako tu osobu tretiramo. Odnos je bitan. Ali ljubav nije odnos, to je neki osećaj. Meni su dakle dosadile te uzvišene definicije..
Ni ovo nije replika. Nemam potrebu ni da se s tobom slažem niti ne slažem.
De gustibus non est disputandum.
To je glupa starogrčka izreka. Ja tim Grcima ne verujem.
Ni u njihovo vreme ni u našem to niko ne poštuje.
Ko o čemu mi o ukusima.
Dopada mi se ovo dopada mi se ono.

O ljubavi postoji bezbroj defefinicija.
Ni jedna nije precizna a kamo li sveobuhvatna.
To ne sprečava mase da o njoj govore iz svoje perspektive.
Zajedničko svim izjavama jeste da je ona prijatna i poželjna.
Nema potrebe to negirati.
Svakom detetu je potrebna ljubav.
Svakom odraslom je potrebno da detetu pruži ljubav.
Da bi se došlo do deteta poželjno je ali nije i obavezno da se partneri vole.
Mnogi imaju potrebu da manipulišu sa pojmom ljubavi iz samo njima znanih razloga.
Ako ćemo uprostiti značenje, glavna osobina ljubavi je davanje a ne samo primanje ili posedovanje.
 
Da li u čoveku postoje posebni pretinci za različite vrste ili oblike ljubavi?
ja mislim da da. Recimo ako je ljubav kako kaže From sposobnost, onda je to nešto što je povezano sa karakterom osobe. To nisu hormoni. To je ono pored mene osoba raste, brinem se, poštujem je itd. Što ti kažeš ljubav kao davanje. Takva ljubav je neka prijateljska, ljudi se nađu i povežu. Šta to ljude tačno tera da se druže ne znam hemijski, ali im je sigurno prijatno. Ili porodična. Roditelji prema deci to je već nešto što zadire duboko. A na LjiSu gde govorimo o erotskim odnosima, sastavni deo ljubavi je strast, eros. JEr ako nje nema oni su samo prijatelji? Ili posle dugo godina braka njihova ljubav postaje porodična, prijateljska, ako nema više sexa. Ali ako ima sexa to je strastvena ljubav. E sad, nemam ambiciju da to jeste neka definicija. Ali očigledno je da su te naše naklonosti različtog porekla.
 
ja mislim da da. Recimo ako je ljubav kako kaže From sposobnost, onda je to nešto što je povezano sa karakterom osobe. To nisu hormoni. To je ono pored mene osoba raste, brinem se, poštujem je itd. Što ti kažeš ljubav kao davanje. Takva ljubav je neka prijateljska, ljudi se nađu i povežu. Šta to ljude tačno tera da se druže ne znam hemijski, ali im je sigurno prijatno. Ili porodična. Roditelji prema deci to je već nešto što zadire duboko. A na LjiSu gde govorimo o erotskim odnosima, sastavni deo ljubavi je strast, eros. JEr ako nje nema oni su samo prijatelji? Ili posle dugo godina braka njihova ljubav postaje porodična, prijateljska, ako nema više sexa. Ali ako ima sexa to je strastvena ljubav. E sad, nemam ambiciju da to jeste neka definicija. Ali očigledno je da su te naše naklonosti različtog porekla.
Evo šta kaže Internet a pomalo i ja:

Postoji mnogo različitih teorija i pristupa kada je reč o ljubavi i njenim oblicima. U osnovi, može se reći da čovek u sebi nosi potencijal za različite oblike ljubavi i da su ti oblici međusobno povezani i mogu se međusobno preplitati.

Jedna od najpoznatijih teorija o vrstama ljubavi dolazi od psihologa Roberta Sterneberga, koji je razvio "Tri faktorsku teoriju ljubavi". Prema njemu, ljubav se sastoji od tri ključna faktora: strasti, intimnosti i posvećenosti. Sternebergova teorija sugeriše da različiti oblici ljubavi nastaju kombinovanjem ovih faktora u različitim proporcijama.

Drugi pristup dolazi od psihologa Johna Leeja, koji je opisao "Šest stilova ljubavi". Prema Leeju, postoje šest osnovnih stilova ljubavi: strastvena ljubav, igra ljubavi, prijateljska ljubav, praktična ljubav, sebična ljubav i altruistička ljubav. Leejev pristup sugeriše da različiti ljudi mogu preferirati različite stilove ljubavi.

Dakle, iako nema konkretnih "pretinaca" za različite vrste ljubavi u ljudima, može se reći da postoji širok spektar različitih oblika ljubavi koje ljudi mogu osećati i da se oni mogu razlikovati u zavisnosti od individualnih preferencija i iskustava.

Bez obzira na sve ovo gore ja i dalje stojim iza svog stava:
Ljubav može biti strastvena u nekim ređim slučajevima, ali strast može da postoji bez i najmanje ljubavi. Ako govorimo o platonskoj ili prijateljskoj ljubavi ne mislimo ni na kakvu strast jer nje nema, što znači da postoje ljubavi bez strasti. Kad se govori o starijim ljubavnim parovima koji ne upražnjavaju seks kod njih je to zamenjeno međusobnim poverenjem i poštovnjem koji su sadržani u ljubavi.
 
ja mislim da da. Recimo ako je ljubav kako kaže From sposobnost, onda je to nešto što je povezano sa karakterom osobe. To nisu hormoni. To je ono pored mene osoba raste, brinem se, poštujem je itd. Što ti kažeš ljubav kao davanje. Takva ljubav je neka prijateljska, ljudi se nađu i povežu. Šta to ljude tačno tera da se druže ne znam hemijski, ali im je sigurno prijatno. Ili porodična. Roditelji prema deci to je već nešto što zadire duboko. A na LjiSu gde govorimo o erotskim odnosima, sastavni deo ljubavi je strast, eros. JEr ako nje nema oni su samo prijatelji? Ili posle dugo godina braka njihova ljubav postaje porodična, prijateljska, ako nema više sexa. Ali ako ima sexa to je strastvena ljubav. E sad, nemam ambiciju da to jeste neka definicija. Ali očigledno je da su te naše naklonosti različtog porekla.
Ne bih se složila da je strast neophodna u ljubavi. Ljubav može postojati i bez strasti, posebno u dugotrajnim vezama, gdje se može razviti duboka povezanost i intimnost bez da je prisutna velika količina strasti.
 
Ne bih se složila da je strast neophodna u ljubavi. Ljubav može postojati i bez strasti, posebno u dugotrajnim vezama, gdje se može razviti duboka povezanost i intimnost bez da je prisutna velika količina strasti.
to je samo pitanje da li postoje različite forme (oblici) ljubavi

Da je ljubav intimnost, povezanost, davanje drugome je opšte poznato. Ja sam se osvrnula na to da se, prema meni, neopravdano izbacuje strast iz jedne vrste ljubavi. I takva ljubav je ljubav. Erotska ljubav. Što ne znači da i ovo prvo nije ljubav. Smeta što ljudi plašeći se možda strasti i njene bujice trude se da je izbace gde god mogu iz pojma ljubavi. A strastvena ljubav je i te kako jaka forma ljubavi.
 
to je samo pitanje da li postoje različite forme (oblici) ljubavi

Da je ljubav intimnost, povezanost, davanje drugome je opšte poznato. Ja sam se osvrnula na to da se, prema meni, neopravdano izbacuje strast iz jedne vrste ljubavi. I takva ljubav je ljubav. Erotska ljubav. Što ne znači da i ovo prvo nije ljubav. Smeta što ljudi plašeći se možda strasti i njene bujice trude se da je izbace gde god mogu iz pojma ljubavi. A strastvena ljubav je i te kako jaka forma ljubavi.
Erotska ljubav jeste oblik ljubavi ali se ona fokusira samo na seksualnu privlačnost i strasti između dvije osobe. Erotska ljubav se može pojaviti i između partnera koji nisu u romantičnoj vezi, ali se privlače fizički, ali ona isključuje povezanost, davanje drugom i sve ono što ljubav čini ljubavlju u punom smislu riječi.
 
Erotska ljubav jeste oblik ljubavi ali se ona fokusira samo na seksualnu privlačnost i strasti između dvije osobe. Erotska ljubav se može pojaviti i između partnera koji nisu u romantičnoj vezi, ali se privlače fizički, ali ona isključuje povezanost, davanje drugom i sve ono što ljubav čini ljubavlju u punom smislu riječi.
"u punom smislu reči".. o tome sam i pričala. Stavili smo ljubav na neki pijedestal, samo ukoliko je to povezanost, davanje, itd to je ljubav, sve ostalo to nije. Ok. No i sama si rekla da jeste forma ljubavi i erotska ljubav. Možda ne traje dugo, možda nije tako "uzvišena" u svojim vrlinama kao povezanost, davanje i slično, ali se ne može reći da nije i to ljubav, Ne mora ljubav biti samo nešto do kraja života. Dozvolićete da poneka ljubav traje jedno leto, na primer. Posle toga će promeniti formu, možda između dve osobe ostane neka prijateljska ljubav, moćda se sve ugasi. Ali eto, voleli su se makar malo :)
 
Reči definitivno mogu da usmere ceo odnos u sasvim drugom smeru.. Jednom izgovoreno volim te, i ako drugi oseti i izgovori i ja tebe, takav odnos sad ide u drugom smeru. Ili ako kae volim te, a druga soba ćuti jer ne zna šta da kaže, i to ide u pravcu raskida.
 
"u punom smislu reči".. o tome sam i pričala. Stavili smo ljubav na neki pijedestal, samo ukoliko je to povezanost, davanje, itd to je ljubav, sve ostalo to nije. Ok. No i sama si rekla da jeste forma ljubavi i erotska ljubav. Možda ne traje dugo, možda nije tako "uzvišena" u svojim vrlinama kao povezanost, davanje i slično, ali se ne može reći da nije i to ljubav, Ne mora ljubav biti samo nešto do kraja života. Dozvolićete da poneka ljubav traje jedno leto, na primer. Posle toga će promeniti formu, možda između dve osobe ostane neka prijateljska ljubav, moćda se sve ugasi. Ali eto, voleli su se makar malo :)
Pa jesam rekla i stojim iza toga da je i erotska ljubav neka vrsta ljubavi, ali i dalje tvrdim da takva ljubav ne može imati istu vrijednost kao ljubav u punom smislu riječi E sad, možda svi ne doživljavamo isto ljubav, ali to je već druga tema. :)
 
Poslednja izmena:
Nije tačno da je tačno.
Evo koje su mane ljubavi:
  1. Bol i tuga - Kada se zaljubimo, postajemo ranjivi i otvoreni za bol i tugu. Odbijanje i prekid veze mogu dovesti do jakih emotivnih bolova.
  2. Zavisnost - Ljubav može biti vrlo zavisna. Osoba može postati previše vezana za svojeg partnera i postati zavisna o njihovoj pažnji i potvrdi.
  3. Gubitak identiteta - Kada se osoba previše identifikuje sa svojim partnerom, može izgubiti svoj identitet i individualnost.
  4. Povređivanje drugih - Ljubav može dovesti do situacija u kojima se ljudi povređuju, bilo namerno ili nenamerno.
  5. Ometanje drugih aspekata života - Ljubav može ometati druge važne aspekte života, poput karijere, prijateljstva, obrazovanja i hobija.
  6. Nezdrave veze - Neke veze mogu biti nezdrave, pune emocionalnog nasilja i zlostavljanja.
  7. Finansijska nestabilnost - Ljubav može dovesti do finansijske nestabilnosti, posebno ako partneri ne mogu da se dogovore oko finansijskih pitanja ili ako se jedan partner oslanja na drugog za finansijsku podršku.
  8. Zdravstveni problemi - Ljubav može dovesti do zdravstvenih problema, posebno ako su vezani za stres, anksioznost i depresiju.
  9. Na kraju, moj je savet da se nikad ne zaljubljujete jer ćete tada izgledati veoma glupo.
Boze gde si iskopao ove gluposti hahhaa

Shvatam da nemate pojma o ljubavi
Malo je tuzno
 

Back
Top