"Војвођанерство" као титоистички пројекат који и даље живи

Још од времена седамдесетих када су војвођанерски аутономаши преузели власт њихов материјални статус је нагло унапређен паралелно са политичким утицајем. Зато је разумљиво да и њихова дечица данас кукају за тим временом и покушавају да га оживе.
Ствари су много прозаичније од онога како се представљају.
 
Momci Bosanci ja sam Srbin poreklom sa Cumica brda kod Topole. 0% drugih naroda. A Vi kako te,jel ste Vlasi,Rumuni,Cincari?
Kako god moji su se naselili u predivnom gradu Zemunu,gde su u postovanju ziveli mnogi narodi. Lepota visenacionalne sredine,kulture vama je nepoznata jer ste odgajani u mrznji. Dosli ste ovde ,primili smo vas,misleci vraticete se kuci ali sad necete ni da obidjete rodni kraj.
 
Čanak Ličanin, Dinko iz Bonjo Looke, Marina iz Rumunije...

Čanak je iz mešovitog braka. Ima i nemačke krvi u sebi. Sa ličke strane je potomak onih kolonista posle Prvog svetskog rata.

Dinko Gruhonjić, musliman iz Banja Luke koji je Novi Sad prvi put video 1992 i odmah započeo borbu protiv mrske srpske okupacije Vojvodine zajedno sa svojim drugarom iz Tuzle Nedimom Sejdinovićem je zapravo diskreditovao vojvođanski autonomaški pokret kao niko do tada, pa bismo mu trebalo biti zahvalni. Inače, rođena tetka mu je Nadira Avdić Vlasi, udata za Azema Vlasija, pa otuda i saznanje da se bulažnjenje o autonomiji i ugroženosti može dobro unovčiti povlačenjem za nos naivnih budala koji će se na priču ložiti slično onim zajapurenim sledbenicima destruktivnih sekti koji slepo slušaju svog lidera i sektaška trabunjanja.
 
Momci Bosanci ja sam Srbin poreklom sa Cumica brda kod Topole. 0% drugih naroda. A Vi kako te,jel ste Vlasi,Rumuni,Cincari?
Kako god moji su se naselili u predivnom gradu Zemunu,gde su u postovanju ziveli mnogi narodi. Lepota visenacionalne sredine,kulture vama je nepoznata jer ste odgajani u mrznji. Dosli ste ovde ,primili smo vas,misleci vraticete se kuci ali sad necete ni da obidjete rodni kraj.
Логично да неће они су сада ватрени "Војвођанери "
 
Momci Bosanci ja sam Srbin poreklom sa Cumica brda kod Topole. 0% drugih naroda. A Vi kako te,jel ste Vlasi,Rumuni,Cincari?
Kako god moji su se naselili u predivnom gradu Zemunu,gde su u postovanju ziveli mnogi narodi. Lepota visenacionalnea sredine,kulture vama je nepoznata jer ste odgajani u mrznji. Dosli ste ovde ,primili smo vas,misleci vraticete se kuci ali sad necete ni da obidjete rodni kraj.
U bem ti sitno žito, pa ti si Šumadinac! :) A ja mislio da si oriđiđi Zemunac najmanje od Marije Terezije.
Ta usraška propaganda o Vlasima i Cincarima zapadno od Drine je prevaziđena i kod njih samih. Više veze sa Vlasima i Cincarima imaju Srbi iz Srbije u genetskom, kulturološkom i svakom drugom smislu nego Srbi iz BiH i Krajine. Vlasi su naselili čitavu istočnu Srbiju sve do Morave i mješali su se sa Srbijancima a većina ih je asimilirana u Srbijance, evo ti @dulesrbenda je srbijansko-vlaški mješanac. Cincari su se doseljavali u Niš, Beograd, Novi Sad i druge gradove u Srbiji i pretopili su se u srbijanske Srbe. Jovan Jovanović Zmaj, Jovan Sterija Popović, Nikola Pašić, kapetan Miša Anastasijević, Dragutin Dimitrijević Apis, Cincar Marko, Cincar Janko, Goran Paskaljević, Naum Krnar i drugi mnogi znameniti srbijanski Srbi iz prošlosti su imali cincarsko ko porijeklo.
 
Momci Bosanci ja sam Srbin poreklom sa Cumica brda kod Topole. 0% drugih naroda. A Vi kako te,jel ste Vlasi,Rumuni,Cincari?
Kako god moji su se naselili u predivnom gradu Zemunu,gde su u postovanju ziveli mnogi narodi. Lepota visenacionalne sredine,kulture vama je nepoznata jer ste odgajani u mrznji. Dosli ste ovde ,primili smo vas,misleci vraticete se kuci ali sad necete ni da obidjete rodni kraj.
Bravo Jure !
 
U bem ti sitno žito, pa ti si Šumadinac! :) A ja mislio da si oriđiđi Zemunac najmanje od Marije Terezije.
Ta usraška propaganda o Vlasima i Cincarima zapadno od Drine je prevaziđena i kod njih samih. Više veze sa Vlasima i Cincarima imaju Srbi iz Srbije u genetskom, kulturološkom i svakom drugom smislu nego Srbi iz BiH i Krajine. Vlasi su naselili čitavu istočnu Srbiju sve do Morave i mješali su se sa Srbijancima a većina ih je asimilirana u Srbijance, evo ti @dulesrbenda je srbijansko-vlaški mješanac. Cincari su se doseljavali u Niš, Beograd, Novi Sad i druge gradove u Srbiji i pretopili su se u srbijanske Srbe. Jovan Jovanović Zmaj, Jovan Sterija Popović, Nikola Pašić, kapetan Miša Anastasijević, Dragutin Dimitrijević Apis, Cincar Marko, Cincar Janko, Goran Paskaljević, Naum Krnar i drugi mnogi znameniti srbijanski Srbi iz prošlosti su imali cincarsko ko porijeklo.
Власи су велике Српске Патриоте!
 
Ne kažem da nisu. Ali istine radi mora se reći da su oni u relativno novije doba posrbljeni/slovenizirani romanofoni element. Mnogi od njih i danas imaju babe koje znaju svoj maternji rumunski jezik.
Имају, али су асимиловани готово у потпуности.
 
Имају, али су асимиловани готово у потпуности.
Pa to sam i rekao 'Zemuncu.' Oko 80% Vlaha u Srbiji se izjašnjava Srbima, preko 15% ih se deklariše Vlasima, a svega 2-3% ih se izjašnjava i osjeća Rumunima. Čak i oni koji se izjašnjavaju kao Vlasi su lojalni Srbiji i osjećaju je kao svoju zemlju, a Rumune ne vole.
 
Poslednja izmena:
Код оваквих тема увијек атерирају провокатори, србофобична грла који се у правилу лажно представе, гдје кроз малиционе постове типа "ви прекодринци сте гомила влашког, цинцарског или којег већ микса који својим присуством загађујете мој град (у којем узред често ни не битишу).." настоје испровоцирати реакцију типа "ма шта ви у Србији нама труните, па ви сте...", сва како би подебљали нетрпељивост међу Србима различитог завичајног поријекла. Препознатљив отисак тих јадних створова, не треба иг доживљавати претјерано озбиљно, како написах
..., ем је то глупо, ем неуко, ем задојено србомржњом, заје.бана комбинација.
ем је то глупо, ем неуко, ем задојено србомржњом. Зајебано стање ума.
 
Pa to sam i rekao 'Zemuncu.' Oko 80% Vlaha u Srbiji se izjašnjava Srbima, preko 15% ih se deklariše Vlasima, a svega 2-3% ih se izjašnjava i osjeća Rumunima. Čak i oni koji se izjašnjavaju kao Vlasi su lojalni Srbiji i osjećaju je kao svoju zemlju, a Rumune ne vole.
Да, најмањи проценат Влаха се изјашњавају као Румуни.
 
Momci Bosanci ja sam Srbin poreklom sa Cumica brda kod Topole. 0% drugih naroda. A Vi kako te,jel ste Vlasi,Rumuni,Cincari?
Kako god moji su se naselili u predivnom gradu Zemunu,gde su u postovanju ziveli mnogi narodi. Lepota visenacionalne sredine,kulture vama je nepoznata jer ste odgajani u mrznji. Dosli ste ovde ,primili smo vas,misleci vraticete se kuci ali sad necete ni da obidjete rodni kraj.
Dobro smo.Hvala na pitanju.Koga mogu da pitam da me upisu u Srbe?52 godine se smatram Srbinom ali nemam sertifikat.
 
Dobro smo.Hvala na pitanju.Koga mogu da pitam da me upisu u Srbe?52 godine se smatram Srbinom ali nemam sertifikat.
To je na osnovu vere. Svi Vlasi,Cincari urbani Vlasi trgovci,Grci,Jermeni su se opredelili za pravoslavnu veru i na osnovu toga postali Srbi. Isto tako Srbi katolici su ispisani iz Srba.
Inace to je malo tabu tema ,jer je dobar deo Hrvata isto dosao iz danasnje Rumunije,knez Borna sa svojim plemenima Guduristancima izbegli pred Hunima i Bugarskim kanatom.
Lepo sto se izjasnjavas kao Srbin ,osecas kao deo naciona,nasao si identitet.
 
Логично да неће они су сада ватрени "Војвођанери "
Још од времена седамдесетих када су војвођанерски аутономаши преузели власт њихов материјални статус је нагло унапређен паралелно са политичким утицајем. Зато је разумљиво да и њихова дечица данас кукају за тим временом и покушавају да га оживе.
Ствари су много прозаичније од онога како се представљају.
Čanak je iz mešovitog braka. Ima i nemačke krvi u sebi. Sa ličke strane je potomak onih kolonista posle Prvog svetskog rata.

Dinko Gruhonjić, musliman iz Banja Luke koji je Novi Sad prvi put video 1992 i odmah započeo borbu protiv mrske srpske okupacije Vojvodine zajedno sa svojim drugarom iz Tuzle Nedimom Sejdinovićem je zapravo diskreditovao vojvođanski autonomaški pokret kao niko do tada, pa bismo mu trebalo biti zahvalni. Inače, rođena tetka mu je Nadira Avdić Vlasi, udata za Azema Vlasija, pa otuda i saznanje da se bulažnjenje o autonomiji i ugroženosti može dobro unovčiti povlačenjem za nos naivnih budala koji će se na priču ložiti slično onim zajapurenim sledbenicima destruktivnih sekti koji slepo slušaju svog lidera i sektaška trabunjanja.
Логично да неће они су сада ватрени "Војвођанери "
A ima ih i Hrvata, što što čistih, što iz m(j)ešovitih brakova. Tzv JNA.

EB185E73-B2EA-4D17-9483-5E99B2142AB0.png
 
To je na osnovu vere. Svi Vlasi,Cincari urbani Vlasi trgovci,Grci,Jermeni su se opredelili za pravoslavnu veru i na osnovu toga postali Srbi. Isto tako Srbi katolici su ispisani iz Srba.
Inace to je malo tabu tema ,jer je dobar deo Hrvata isto dosao iz danasnje Rumunije,knez Borna sa svojim plemenima Guduristancima izbegli pred Hunima i Bugarskim kanatom.
Lepo sto se izjasnjavas kao Srbin ,osecas kao deo naciona,nasao si identitet.
Ko je to “postao” Srbin u zemlji gde ima 30% nacionalnih manjina? Pogledaj ti Hrvatsku i Bugarsku sa po 100% Hrvata tj Bugara. Ako ti je baš do “postajanja”, eno i Makedonije, tamo ni detetu nisi mogao da daš ni očevo ni majčino prezime, moralo je da se makedonizuje. Proveri kako su se Milku Đurovskom prezivali roditelji: oboje iz Srbije, a sin morao da bude Makedonac.
 
Poslednja izmena:
Ko je to “postao” Srbin u zemlji gde ima 30% nacionalnih manjina. Pogledaj ti Hrvatsku i Bugarsku sa po 100% Hrvata tj Bugara. Ako ti je baš do “postajanja”, eno i Makedonije, tamo ni detetu nisi mogao da daš ni očevo ni majčino prezime, moralo je da se makedonizuje. Proveri kako su se Milku Đurovskom prezivali roditelji: oboje iz Srbije, a sin morao da bude Makedonac.
Evo primer ,Bogorodicina crkva u Zemunu,izgradjena 1774 god. skoro identicnim prilozima Srba, Cincara,Jermena i Grka. Da imaju zajednicki pravoslavni hram. Od svih ostali samo Srbi? Netacno ovi drugi su asimilovani.
 
Pa to sam i rekao 'Zemuncu.' Oko 80% Vlaha u Srbiji se izjašnjava Srbima, preko 15% ih se deklariše Vlasima, a svega 2-3% ih se izjašnjava i osjeća Rumunima. Čak i oni koji se izjašnjavaju kao Vlasi su lojalni Srbiji i osjećaju je kao svoju zemlju, a Rumune ne vole.
Onih originalnih Vlaha iz Mizije (romanizovanih Tribala) nema još od pre Turaka, a što se tiče sadašnjih Vlaha u Srbiji to je striktno stanovništvo kolonizovano po istoku Srbije u XVIII i početkom XIX veka.

Dijalekatske razlike govora Vlaha iz Negotina u odnosu na npr rumunski su veoma male => to nisu oni Vlasi iz Srednjeg veka.
 
U pitanju je marginalni projekat za razliku od kosovskog i crnogorskog. Nekada Čanak predvoditelj a danas neki još manje bitni pojedinci.
Marginalan ili ne tzv “Autonomija.info” kmeči i laže u najveće, a Nova S ima novinarku koja po Srbiji prodaje ‘građanizam’ a u Hrvatskoj je prvoborkinja protiv srpske opasnosti.

D9F7907D-7F5E-4B93-A368-DECEA2108A8A.jpeg

E56C2467-1023-49A9-BED9-0720EF6A12D9.png
 

Back
Top