Vojni rok, nova skracenja i buducnost

PLESsitnihDEMONA:
Suzy, klasa koja je otisla na 12 meseci,pa kada je posle mesec dana sraceno na 9 meseci,odsluzila je 9 meseci. Sto znaci ako je tvoj brat septembarac,a sada je skraceno na 6...vrlo je moguce da ce i on u aprilu biti kuci.

Iz tvojih usta u Bozije usi....;-)
valjda ce i objaviti nesto....
u svakom slucaju...ako iko nesto sazna..100% sigurno....neka mi javne ..please..
 
LePiaf:
Ne razumem zashto se guranje invalida u kolicima, farbanje klupa, odrzavanje rachunara, itd, itd... smatra smeshnim i... ne znam... manje chasnim... a valjanje po prashini i blatu, tushiranje jednom nedeljno i bespogovorno izvrshavanje naredbi (u stilu "ispod shlema mozga nema") je super-cool.
E ***** ti sebe u mozak ako mi treba vojska da bih razmislio "o svemu, o zivotu i gde sam pogreshio..."
A shta dobijash civilnom? Dobijas manju verovatnocu da si narushish zdravlje, dobijash izlaske vikendom, dobijash to da mozesh da zavrshish fax... dobijash jednu godinu (ili pola, svejedno) svoje mladosti da je potroshish na ono na shta ona i treba da se troshi...
Uzgred, i drzava ima mnogo vishe koristi od ljudi koji neshto rade od onih koji samo troshe budzet pola godine da bi sutra znali sa koje strane se drzi pushka.

cisto zarad nekih forumasa ovde, opet citiram ;)
prosto jer se potpuno slazem. Mi koji imamo svoje misljenje znamo da ono moze a ne mora da se razlikuje od tudjeg. Misliti da je "svoj stav - svoje misljenje" kad kontriras unaokolo ljudima moze samo onaj ko svojom glavom ne misli - tipicno za one "ispod shlema mozga nema" (opet citat ;) )

ako je 9-6=3 meseca razlike gubljenje vremena, sta je sa nekoliko hiljada postova na krstarici? ne zelim da docekam tridesetu ovde... ali Pop Mare, PlesSitnihDemona & Co. to ne mogu shvatiti...
 
@njiokmm
Ispeci,pa reci!
Ti ovde postavljas neka pitanja i prozivas,a ni ti nisi siguran sta pitas.
I da ti kazem jednu stvar. Kada sam ja sluzio vojsku nisam moga da dobije pasos dok ne odsluzim vojsku.Mogao sam ali jednom na godinu dana i to uz neku vezu i neke jake razloge!
Sto znaci da sam u voju otisao da bih odmah posle mesec dana posto sam se skinuo izvadio pasos na 10 GODINA!
Ako ti nesto nije jasno,pitaj konkretno,bez nepotrebnih citiranja. Moj burazer nije sluzio vojsku i verovatno nece...cak ni civilno (van domashaja im je) ,ja jesam...i ne kajem se zbog toga.
 
1) Razlozi: nova iskustva, prinudno upoznavanje sa ljudima (kad ne možeš da biraš s kim bi i sa kim ne bi), malo fizičke obuke ne može da škodi (a koristi), specijalistička obuka može i te kako biti upotrebljiva i u civilstvu, pomaže da se sredi glava ako si u problemima....

2) Kad počneš da plaćaš porez, da država ima od čega da izdržava profesionalnu;

3) Ovo je zid koji razdvaja Ujedinjenu Jugoslaviju od Razjedinjene Evrope. A sada da maknemo ove merdevine, da neka budala ne pređe kod nas... ili tako nešto beše.
 
njiokmm:
Evo skracenja redovne vojske na 6 meseci a civilne na 9.

Nekoliko pitanja za posetioce foruma:

1) sada kada je ovako mala razlika, koji je motiv da se ode u redovnu (nije svaka strasna, naravno, posto znam da ima slucajeva da je bilo "banja", ali ima dosta zlopacenja, pa jos i zaradis poneku shugu/upalu bubrega/pluca...)
Motiva ima bezbroj, najcesce je to tradicija. Ipak smo mi jos uvek "ratnicki narod"(na trusnom podrucju), nesto kao Izraelci, stalno u opasnosti od suseda, da ne pominjem kojih.Opstanak jedne nacije zavisi i od toga koliko je vojno spremna da se brani.



2) kada ce, po vasim procenama doci do ukidanja vojne obaveze?
Nikad.


3) kada ce Srbija uci u Evropsku Uniju?
2012 (ako dodju radikali na vlast, onda nikad,a mozda ni tad)

Hvala!
....................
 
kancelarija.jpg

ПРВИ МЕСЕЦИ ЦИВИЛНОГ ВОЈНОГ РОКА НА БЕОГРАДСКОМ УНИВЕРЗИТЕТУ


Војска чува књиге


На око 25 одсто факултета цивилна служба је схваћена потпуно погрешно, па тако војници замењују портире, раде послове возача, орезују живу ограду („јер је дете са села”) ...

Милорад има 27 година и апсолвент је турског језика. Устаје у осам, а, пошто станује у близини, у девет часова је већ у Библиотеци одсека историје уметности Филозофског факултета. Овде има доста посла: издаје књиге студентима, сређује фонд... Са осмехом одговара да је његов део посла да помаже библиотекарима, а не да им купује доручак. У време паузе за ручак обично тркне „на бабину `рану”. Крај радног времена је око 17 часова.

Овако изгледа један дан у животу „септембарца” Милорада Вујошевића, који служи цивилни војни рок на Универзитету. Каже да себе није видео са оружјем у касарни, нити како једе чувени војнички пасуљ.

– Нисам се покајао. Ево, када погледам у мом непосредном окружењу, врло мало њих је отишло на класично одслужење војног рока – прича. Шта ради када није у „касарни”? Спава, једе, учи... приоритет му је да заврши факултет.

– После много одбијања и спорења, од септембра ове године омогућено је служење војног рока у цивилној служби у 36 установа Универзитета у Београду. Цивилна служба се остварује кроз три програма подршке – студентским службама, рачунарским учионицама и библиотекама, а ускоро ће кренути и четврти програм – подршка студентима са хендикепом – објашњава Миљана Радивојевић, координатор Канцеларије за развој цивилне службе на БУ, иначе некадашњи студент проректор овог универзитета.
 
Цивилни војни рок на БУ тренутно служи око 200 младих. На Факултету организационих наука војници спремају студенте за испите, на Саобраћајном је један од војника ангажован на превођењу литературе која се објављује, а има везе са Болоњском декларацијом (иначе говори пет језика), на Машинском факултету преводе најновије стручне текстове за професоре, на архитектури су ангажовани на реформи наставе.

Наравно, увек има и оних који мисле да ова канцеларија постоји „да би им средили да дођу на факултет”.

– Ми смо само инфо центар. Не можемо да позовемо Министарство одбране и да им кажемо да тог и тог студента пошаљу на факултет. У принципу, нема правила ко ће доћи на Универзитет, иако имамо око 95 војника са индексом – објашњава Миљана.

По њеним речима, цивилна служба на Универзитету је за сада једина у региону и то је и био један од разлога што су већ након првог месеца интервјуисали и војнике и запослене на факултетима и кориснике услуга.

– Открили смо да је услуга бржа и боља. Млада снага је донела нова знања, енергију... Ово је уједно прилика и да војни обвезници стекну радно искуство, јер већина њих пре тога није радила. Продужено је радно време библиотека и рачунарских центара, мање се краду књиге, а многи војници признају да им је најзанимљивији део то што имају прилику да виде оно што нису могли док су студирали – наводи наша саговорница.

Да ли је за ових месец-два било и неких проблема? Миљана, нажалост, одговара потврдно.

Како објашњава, на око 25 одсто факултета цивилна служба је схваћена потпуно погрешно, па тако војници помажу или замењују портире, раде послове возача, орезују живу ограду („јер је дете са села”).

– Факултет није градско зеленило, већ академска средина, а цивилно служење војног рока не би смело да има карактер принудног рада. Такође, ни војници не би смели да заузимају или угрожавају актуелна радна места – упозорава прва дама цивилне службе на БУ.

Петар Милићевић, председник београдске канцеларије Европског бироа за приговор савести и такође цивилни војник септембарске класе, скреће пажњу на још један проблем: нередовну исплату војничке плате, која тренутно износи 308 динара плус трошкови превоза. У пракси, војници најчешће новац за превоз ваде из сопственог џепа.

– До војске сам дошао под притиском закона, јер сам напунио 27 година – са осмехом почиње своју причу Петар, иначе студент Правног факултета. Рок служи у Канцеларији за цивилну службу, која је смештена у Ректорату на Студентском тргу.

– Ја сам искрени приговарач савести и не желим да будем трениран за било коју врсту насилне акције у било чије име. Верујем да могу више да допринесем друштвено корисним радом него оружјем – објашњава овај дугогодишњи мировни активиста.

Он каже да му је цивилна служба сада пола живота и да је у друштву, али и у његовом непосредном окружењу приметна разлика у односу на период од пре три-четири године кад је кренуо са овом причом. Међутим...

– Суштина приговора савести још није схваћена како треба: то није избегавање војне обавезе, то није никакав дуг држави, већ институт који користи заједници, помоћ једном друштву. Цивилна служба је промотор одговорног грађанства, емитент позитивне енергије – каже Петар Милићевић, напомињући да му је драго што све више младих жели да замени пушку оловком.

Али, по његовом мишљењу, у току је активна кампања против цивилне службе. Тај говор мржње нико не осуђује. Томе доприносе не само изјаве званичника као што су „да ми имамо нападе савести” или „да би требало стрељати сваког ко је уводио цивилну службу”, већ и наслови у штампи типа „Војска у пеленама”, „Нема војске код тате”.

– Сам рад цивилне службе је наша позитивна реклама: то што ћу неком помоћи да положи испит, што је у неком геронтолошком центру сада позитивнија атмосфера, јер има младих, што ћемо одменити родитеље наших хендикепираних колега у одласку и повратку с факултета... Па некада ни женско право гласа није било нормално, да не говорим о робовима. Ово је једно од оних новијих људских права које се најлакше уводи, само када бисмо имали више позитивне атмосфере – каже на крају Петар Милићевић.

-----------------------------------------------------------

Псовке и вређања

– Просто је невероватно да је факултет средина у којој цивилни обвезници пролазе кроз праве психичке тортуре због свог избора. Њихове колеге их називају погрдним именима и вређају (где вам је униформа, ви сте срамота ове земље...). Такву нетолерантност заиста нисмо очекивали у једној академској средини – упозорава Миљана Радивојевић. На наше питање да ли су војници пријавили ове нападе, она одговара потврдно, наводећи пример студената историје, али и додаје да се ту све завршава, јер Канцеларија нема механизама да такво понашање санкционише.

Сандра Димитријевић
 
opet o vojsci??

listen...

Black Steel - Tricky

I got a letter from the government
The other day
I Opened and read it
It said they were suckers
They wanted me for the army or whatever
Picture me given' a damn -- I said never
Here is a land that never gave a damn
About a brother like me and myself
Because they never did
I wasn't wit' it, but just that very minute...
It occured to me
The suckers had authority
Cold sweatin' as I dwell in my cell
How long has it been?
They got me sittin' in the state pen
I gotta get out -- but that thought was thought before
I contemplated a plan on the cell floor
I'm not a fugitive on the run
But a brother like me begun -- to be another one
Public enemy servin' time -- they drew the line y'all
To criticize me some crime -- never the less
They could not understand that I'm a Black man
And I could never be a veteran
On the strength, the situation's unreal
I got a raw deal, now I'm lookin for the steel

njesra
 
d1:
opet o vojsci??

listen...

Black Steel - Tricky

I got a letter from the government
The other day
I Opened and read it
It said they were suckers
They wanted me for the army or whatever
Picture me given' a damn -- I said never
Here is a land that never gave a damn
About a brother like me and myself
Because they never did
I wasn't wit' it, but just that very minute...
It occured to me
The suckers had authority
Cold sweatin' as I dwell in my cell
How long has it been?
They got me sittin' in the state pen
I gotta get out -- but that thought was thought before
I contemplated a plan on the cell floor
I'm not a fugitive on the run
But a brother like me begun -- to be another one
Public enemy servin' time -- they drew the line y'all
To criticize me some crime -- never the less
They could not understand that I'm a Black man
And I could never be a veteran
On the strength, the situation's unreal
I got a raw deal, now I'm lookin for the steel

njesra
As the matter of fact, u pitanju je "Black Steel In the Hour Of Chaos" by Public Enemy. Chisto da se zna ;)
 

Back
Top