Видим Словени се ту помињу негде при крају с Венецијанцима и Францима, битно је да су Албанци на првом месту. Смешно. Каква год да су данашњи Грци мешавина у односу на Албанце (који су у том случају мешавина пар екселанс) су народ са великом традицијом коју и баштине. Они су у сваком случају наследници и потомци старогрчког/старохеленског идентитета и нису тиква без корена. Исто би се то могли рећи и за данашње Јевреје/Израелце - њихови преци "пропутоваше" Европу и пола света и још су млађа нација с новијом државом од Грка, па ретко се коментарише, нарочито на овакав начин каква су мешавина данашњи наследници Израилћана.

Какви су ово памфлети и тричарије уопште?

Sta nije jasno? Ovo je grcki clanak, sa grckog bloga https://www.freeinquiry.gr/. O kakvim je "tradicijama" i identitetu zapravo rec, i kad su oni stvoreni/kreirani?

Talia Dragonas, bivsi generalni sekretar grckog ministarstva obrazovanja i univ. profesor iz Atine, se (takodje) suocila sa lavinom napada kada je pre skoro 10 godina u svojoj knjizi "Sta je nasa zemlja" opisala kako je moderni grcki identitet bukvalno stvoren/kreiran u 19. veku (dobrim delom proizveden u Nemackoj i Britaniji).

Tradicija, sta je to? U knjizi "Economic life in Ottoman Europe" (str. 80-104) Bruce Mcgowan proucavanjem porezne evidencije zakljucuje da samo izmedju 1530. i 1700. godine stanovnistvo Peloponeza je smanjeno za 50%, sto je on nazvao "demografskom katastrofom". Koliko je tada bilo Albanofona i Vlahofona na Peloponezu? Da li je ovo "ugradjeno" u tradiciju?

Grcka istoricarka Maria Efthimiou -
MLetKym.jpg

FCHZTaI.jpg

6dax3dT.jpg

P8ajvYj.jpg


kDP0YYJ.jpg

LkObTvb.jpg

f7EnFqu.jpg

uWUrdUC.jpg


PS:

Agrinio (Greek: Αγρίνιο, Latin: Agrinium) is the largest city of the Aetolia-Acarnania regional unit of Greece and its largest municipality, with 106,053 inhabitants. In medieval times and until 1836, the city was known as Vrachori (Βραχώρι).

30CwVkM.jpg


URL:
https://en.wikipedia.org/wiki/Agrinio

Testimony from Dionysios Pyrros, 1834 (first citation below - the second testimony, also from Pyrros, refers to Kolokotronis and many thousands of his VLACH comrades/fighters).
98IJgDI.jpg


"Agrinio, commonly known as Vrachori ... It is called Vrachori from Vlachohori, because the first settlers were Vlachs, poor people"
 
Poslednja izmena:
French only.


Photice—Colonie romaine en Thesprotie et les déstinées de la latinité épirote

M. Hatzopoulos

URL:
https://ojs.lib.uom.gr/index.php/BalkanStudies/article/view/2005/2027

After discussing some methodological problems concerning the study of the Latin speaking populations of the Greek lands, the author examines the case of the Roman colony of Photice : its foundation, its linguistic character as revealed in the inscriptions, the persistence of bilingualism throughout the period of Late Antiquity and finally the migration of its population to the mountain fastness of the Zagori area, where Vlach speaking people are still to be found.
 
Poslednja izmena:
Magyars, Mongols, Romanians and Saxons: population mix and density in Moldavia, from 1230 to 1365

Robin Baker

The years immediately preceding the Mongol invasion of the territory of the later Moldavian Principality in 1241 saw an influx of Magyar and Saxon settlers to the area. The Mongol onslaught brought this to an abrupt end and ushered in a period of more than a century of which we have little firm knowledge.

In this article the author suggests answers to the central questions how absolute was the destruction wrought by the Mongols, when did resettlement begin, and when did the Hungarian Kingdom re-assert its authority in the territory.

URL:
https://ojs.lib.uom.gr/index.php/BalkanStudies/article/view/2793/2817

PYnYFRE.jpg


DcugSTl.jpg
 
Sta nije jasno? Ovo je grcki clanak, sa grckog bloga https://www.freeinquiry.gr/.

Грчки чланак?! Шта то уопште значи? Је ли то неки аргумент што је чланак грчки и може ли чланак имати националност?
Је ли чланак сам по себи нека озбиљна референца? Блог?

Наравно, потписник чланка је неки Muammar Ignatius, ако му је то уопште име? Објективни Грк Муамар.

Ти си Карлине постављао неке озбиљније изворе, има их и сад... јеси ли погледао шта постављаш и одакле то наводиш? Чланак са неког блога од тзв. Муамара Игнатиуса? Ти вероватно знаш ко је тај лик, па ћеш појаснити. Неки ауторитет претпостављам?
 
1) Objektivni Grk Vasilis Rafailidis.

URL:
http://eranistis.net/wordpress/2014/05/11/ο-φόβος-κάνει-τον-εθνικόφρονα/

Zakljucni paragraf teksta:

"And all because the Federal State solution was rejected. And instead, the solution of the "homogeneous" National State was preferred. For the great powers of the time, it was more convenient to control a small state than ten tiny states. And over the years we finally convinced ourselves that we are all pure Greeks. And they made us not dare to distinguish our nationality from our religion. Thus, anyone who is baptized a Christian orthodox, along with the "divine grace" gets inside the pool and his "charisma" feels like a Greek, and he has no idea what it means to be a Greek. With these and with many other mistakes, good Greeks are now considered good Christians. Time to stop this bloody scam."

Sta mislis sta pise u uvodnom paragrafu gde se pojavljuju (boldovani) termini Αρβανίτες (Arvanites), Βλάχοι (Vlahoi), Σλάβοι (Slavoi). Takodje se spominju Εβραίοι (Jevreji) i Αρμέ­νιοι (Jermeni).

2) Objektivni Thanos Veremis. A noteworthy remark about "Arvanites, Vlachs and Slavs" by the President of National Council of Education in Greece.

Professor Thanos Veremis, President of Greece's National Council of Education and founding member of the influential think-tank Hellenic Foundation for Defence and Foreign Policy (better known by its Greek acronym, ELIAMEP) made the following statement:

"Unfortunately, we (Greeks) are deeply conservative as a society. This (ethnic) homogeneity has been harmful (to us). The situation during the 19th century was different. It was rather fortunate that at that time Koraes and others had the inspiration to connect us with Ancient Hellas (an undertaking) which became the main (pre)occupation of the newly born State. In those days, there were Arvanites, Vlachs and Slavs. All of them had to become (part of) one (national body). And so they became. But this is not to say that in this day and age (we/they) should be under the illusion that (we/they) are descendants of Pericles. This (assimilating process of ethnic/national homogenization) might have been helpful before -even though we could not avoid a civil war- but it does not help us nowadays. Today we are not alone. We are surrounded by many neighbors. The (Greek) society must adapt (?to new realities) instead of remaining insular and introvert."

URL:
http://www.kathimerini.gr/330972/article/epikairothta/politikh/den-yparxoyn-idiwtika-aei-sthn-eyrwph

3) Nikos Dimou: "We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

URL:
https://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/design/24abroad.html?pagewanted=all

A ja o Rafailidisu, Veremisu, Dimuu znam isto koliko i o Ignatiusu.


PS:

Mother. Of. God.
8C0LLDR.jpg
 
Poslednja izmena:
We know that Pachymeres called the Vlachs of Thessaly Myrmidons / Hellenes as he wrote that they descend from Achilles. (Phrantzes also calls Myrmidons the inhabitants of Tzaconia.)

cbv8ZHc.jpg


In the 14th century, Ephraim reports in his chronicle about ACHAIA VLACHIA (unsure what this might refer to precisely; perhaps it also refers to Thessaly but that does not seem to make sense as Thessaly and neighboring areas were (consistently) known as Great Vlachia, as reported by several authors).

yXn8TU2.jpg
 
Ozbiljno pitam. Ne pitam za naseljene Srbe i ostale narode, samo za Vlahe. Takođe, bilo bi zanimljivo vidjeti i dokaze o prelasku u Hrvate...

Мене више занимају ови исламизирани власи у средишњој Босни.

YBH54nl.png



ImmneCg.png



o7OYPZm.png


У бившим крајевима краљевске области [...] насељен је далеко већи број Влаха (у односу на староседеоце). [...] Последице тог дотока и масовне влашке исламизације [...]

Недим Филиповић и његов рад о исламизацији, заснован на турским дефтерима.
Јасно показује да је вршена колонизација босанских санџака, па исламизација простора (градова) и елита (влашких кнезова), па исламизација становништва. Већина оних који су прешли на ислам су досељеници, власи.
 
Ozbiljno pitam. Ne pitam za naseljene Srbe i ostale narode, samo za Vlahe. Takođe, bilo bi zanimljivo vidjeti i dokaze o prelasku u Hrvate...
Под појмом влах крије се вишезначна одредница, то могу бити Срби са бившим влашким статусом у Турској, романско становништво, католичко становништво Приморја.Који тебе интересују.
 
Da se uključim.

làh láha m, člov. (ȁ á) slabš. |italijanski okupatorski vojak|

http://bos.zrc-sazu.si/c/SP/neva.exe?name=sp&expression=lij&hs=460

Od kad znam se uz granicu ITA/SLO sa Slovenske strane govorilo za ljude preko granice Lahi-skraćeno od Vlahi, misleći pritom na one koji govore talijanski ili se njime služe.
A pritom znajući da sa druge strane živi slovenski živalj.
 
Objektivni Grk Vasilis Rafailidis.

То није одговор на мој озбиљну примедбу.

Мислим да се ти добро сећаш мог писања и раније и мојих ставова. Поента је да не можемо стављати било шта од било кога само зато што нам одговара. Ставио си неки назови чланак с некаквог блога који тенденциозно говори против Грка. Тај човек који се, по свему судећи, потписује псеудонимом не може се узети за озбиљно. Поред тога, на том блогу има доста текстова о Албанцима и Арватнитима, тако да већ то појашњава неке ствари. Да и не говорим како је већина текстова пуна критика према Грцима и Грчкој.

То ко је учествовао у етногенези савремене грчке нације, мање више, знамо сви ми које занима то питање и нису спорни различити етнички и културни елементи у њеном обликовању. Нису ту Грци неки посебан изузетак. Спорна је злонамерност и тенденциозност и стављање у одређени контекст. Ово се не односи на тебе и ти си углавном био одмерен и наводио различите документе и изводе. Због тога ми је и засметало што си поставио овај лош текст - лош у сваком смислу, па и новинарском. Надам се да сад разумеш.
 
То није одговор на мој озбиљну примедбу.

Мислим да се ти добро сећаш мог писања и раније и мојих ставова. Поента је да не можемо стављати било шта од било кога само зато што нам одговара. Ставио си неки назови чланак с некаквог блога који тенденциозно говори против Грка. Тај човек који се, по свему судећи, потписује псеудонимом не може се узети за озбиљно. Поред тога, на том блогу има доста текстова о Албанцима и Арватнитима, тако да већ то појашњава неке ствари. Да и не говорим како је већина текстова пуна критика према Грцима и Грчкој.

То ко је учествовао у етногенези савремене грчке нације, мање више, знамо сви ми које занима то питање и нису спорни различити етнички и културни елементи у њеном обликовању. Нису ту Грци неки посебан изузетак. Спорна је злонамерност и тенденциозност и стављање у одређени контекст. Ово се не односи на тебе и ти си углавном био одмерен и наводио различите документе и изводе. Због тога ми је и засметало што си поставио овај лош текст - лош у сваком смислу, па и новинарском. Надам се да сад разумеш.

Ok, shvatam - ali se ne slazem 100% sa tobom. Ovo je veoma "osetljiva" stvar - kritike/analize nije lako prihvatiti. Sami Grci (pogotovo nacionalisti) dosta puta reaguju veoma negativno cak i kad je neko "dobronameran". Evo primera kako je Karakasidu "ucutkana" u Grckoj - pogledati od 5:10 do 6:28:
 
Мене више занимају ови исламизирани власи у средишњој Босни.

YBH54nl.png



ImmneCg.png



o7OYPZm.png


У бившим крајевима краљевске области [...] насељен је далеко већи број Влаха (у односу на староседеоце). [...] Последице тог дотока и масовне влашке исламизације [...]

Недим Филиповић и његов рад о исламизацији, заснован на турским дефтерима.
Јасно показује да је вршена колонизација босанских санџака, па исламизација простора (градова) и елита (влашких кнезова), па исламизација становништва. Већина оних који су прешли на ислам су досељеници, власи.

Da, imaš ih tu, i u Podrinju, Semberiji i Posavini imaš do 80% Bošnjaka današnjih koji imaju vlašku pozadinu, a imaš mjesta i sa srpskom, slavonskom i mađarskom većinom. Šteta što nema ozbiljnog materijala.
 
Под појмом влах крије се вишезначна одредница, то могу бити Срби са бившим влашким статусом у Турској, романско становништво, католичко становништво Приморја.Који тебе интересују.

Mani ba tih budalastinja, u stilu Slaveni su Srbi i tako to. To što se ovdje na forumu tolerira uopšte ne mora da znači da je istina.

Srbi su Srbi a Vlasi, Cincari, Arbanasi, i ostali su svako za sebe.

Ako ćeš raspravljati historiju, de da se raspravljamo, ako nećeš onda se prođi mene...
 
Ok, shvatam - ali se ne slazem 100% sa tobom. Ovo je veoma "osetljiva" stvar - kritike/analize nije lako prihvatiti. Sami Grci (pogotovo nacionalisti) dosta puta reaguju veoma negativno cak i kad je neko "dobronameran". Evo primera kako je Karakasidu "ucutkana" u Grckoj - pogledati od 5:10 do 6:28:

Наравно, тако реагују многи, поготово национално поносни људи, националисти, а да не говоримо о екстремистима. Сем тога, концепт грчке нације се разликује од већине балканских и то треба разумети. Дакле, у Грчкој не постоје националне мањине, постоје Грци - држављани Грчке. Наравно да они знају и за Словене, Влахе (Цинцаре), Арваните. Штавише, ти су људи данас, као и у прошлости чувари и носиоци савременог грчког националног идентитета. Могу то да потврдим и из неких личних искустава. Разумем да сви не размишљају тако, што је у реду, али већина тако мисли и осећа. Цинцари данас имају, донекле, другачију свест ван Грчке, али када су се досељавали у Србију рецимо, они су се углавном сматрали делом грчке заједнице, а касније и српске, али су Грци у Грчкој. Словени у Грчкој су углавном везани за грчки идентитет, осим оних који су избегли из Грчке у Југославију или другде (нарочито тзв. бегалци), а Арванити чак имају често негативан став према језички сродним Албанцима и никако се не идентификују с њима. Тако ствари стоје.
 
Наравно, тако реагују многи, поготово национално поносни људи, националисти, а да не говоримо о екстремистима. Сем тога, концепт грчке нације се разликује од већине балканских и то треба разумети. Дакле, у Грчкој не постоје националне мањине, постоје Грци - држављани Грчке. Наравно да они знају и за Словене, Влахе (Цинцаре), Арваните. Штавише, ти су људи данас, као и у прошлости чувари и носиоци савременог грчког националног идентитета. Могу то да потврдим и из неких личних искустава. Разумем да сви не размишљају тако, што је у реду, али већина тако мисли и осећа. Цинцари данас имају, донекле, другачију свест ван Грчке, али када су се досељавали у Србију рецимо, они су се углавном сматрали делом грчке заједнице, а касније и српске, али су Грци у Грчкој. Словени у Грчкој су углавном везани за грчки идентитет, осим оних који су избегли из Грчке у Југославију или другде (нарочито тзв. бегалци), а Арванити чак имају често негативан став према језички сродним Албанцима и никако се не идентификују с њима. Тако ствари стоје.

Sa ovim se slazem u potpunosti. To je ta matrica i proces gradjenja identita, koji je i dan danas u opticaju. Nema Arvanita/Albanaca to su sve albanofoni heleni; nema Slovena to su sve slavofoni heleni, itd.

Kao "Cincarin" porekla iz juznih krajeva otprilike znam kako su stvari stojale pre otprilike 100 i vise godina (po pricama starijih, ali i iz onoga sto sam sam otkrio bilo sto se mojih predaka tice, i ostalih detalja) -- tako da bi lako mogao da "kritikujem" sopstevne "predke" a i danasnje "potomke". :)
 
Sa ovim se slazem u potpunosti. To je ta matrica i proces gradjenja identita, koji je i dan danas u opticaju. Nema Arvanita/Albanaca to su sve albanofoni heleni; nema Slovena to su sve slavofoni heleni, itd.

Kao "Cincarin" porekla iz juznih krajeva otprilike znam kako su stvari stojale pre otprilike 100 i vise godina (po pricama starijih, ali i iz onoga sto sam sam otkrio bilo sto se mojih predaka tice, i ostalih detalja) -- tako da bi lako mogao da "kritikujem" sopstevne "predke" a i danasnje "potomke". :)

То је тако, мање више, и у Бугарској, у Турској да и не говорим.

Што се Грчке тиче само бих додао неке појединости. Што се тиче Арбанита/Арбереша (мислим на један народ), они и нису Албанци/Шиптари (нити су то икад били/постали) већ старија етничка скупина која је настајала на подручју од Атике до Епира, али се уобличила на подручју данашње Грчке. Они су баштинили грчку културу и старију хеленску традицију и учествовали у стварању савремене грчке нације као саставни део свеопштег грчког идентитета, а не нешто друго и другачије. Албанци/Шиптари имају делимично заједничко порекло и сличан језик. Дакле, ради се о сродним језицима из исте скупине, али о два језика или о макројезику. Не бих да улазим даље у ову причу, али колико сам схватио за Арваните су Албанци други народ с којим имају делимично сличан језик и део порекла и то би било то, отприлике. И прилично су "дистанцирани" једни од других.

Оно што мислим јесте да Словени (пре свега Срби) и Власи (управо Цинцари) имају много већи утицај на формирање Албанаца (а и језика) него што они и знају, а и када знају не желе да признају.

Славофони нису Хелени, али јесу Славомакедонци, Македонски Словени, славофони Македонци или славофони Грци. И њима је Грчка матична земља, другу нису имали. Могла је то да буде Србија или Бугарска или после Југославија и оне су то и постале за оне које су се доселили на те просторе. Е сада, од краја XX века постоји и новостворена држава-нација која још увек, као што видимо, уобличава властити идентитет и рекао бих да тим тзв. северномакедонским идентитетом нико није задовољан, нити да било коме одговара. Значи, ни то није заокружена прича.

Цинцари немају националну државу, али је Грчка, на неки начин, матична земља. Један од најпознатијих Стеријиних ликова - кир Јања је Грк, Цинцарин, Грко-Цинцарин, нисмо ни ми сасвим сигурни, али ваљда шта год да кажемо није нетачно, па и све заједно. Ово "Цинцари" је званично име ове заједнице у Србији, иако знам да није изворно, а Власима се не могу називати, јер од раније постоји засебан народ с тим именом. Што се тога тиче (везано за твоје порекло и идентитет) потпуно те разумем, можда и боље него што мислиш.
 
То је тако, мање више, и у Бугарској, у Турској да и не говорим.

Што се Грчке тиче само бих додао неке појединости. Што се тиче Арбанита/Арбереша (мислим на један народ), они и нису Албанци/Шиптари (нити су то икад били/постали) већ старија етничка скупина која је настајала на подручју од Атике до Епира, али се уобличила на подручју данашње Грчке. Они су баштинили грчку културу и старију хеленску традицију и учествовали у стварању савремене грчке нације као саставни део свеопштег грчког идентитета, а не нешто друго и другачије. Албанци/Шиптари имају делимично заједничко порекло и сличан језик. Дакле, ради се о сродним језицима из исте скупине, али о два језика или о макројезику. Не бих да улазим даље у ову причу, али колико сам схватио за Арваните су Албанци други народ с којим имају делимично сличан језик и део порекла и то би било то, отприлике. И прилично су "дистанцирани" једни од других.

Ne slazem se. To jeste ta matrica koja je zapravo kreirana u poslednjih 200 godina. Arvaniti su ucestvovali u stvaranju savremene grkce nacije, i Grci su ali to "distanciranje" se ne moze vratiti u srednji vek i netacno je. Izvorni dokumenti do 19. veka govore o Albancima/Arvanitima (Alvanoi, Alvanon, itd.) na Peloponezu, ostrvima, itd. a ne o nekoj populaciji koja je navodno razlicita od severnih Albanaca. Uglavnom su govorili albanski do 19. veka, i kasnije. Delimicno slican jezik? Gresis. To su dijalekti jednog te istog jezika.

Оно што мислим јесте да Словени (пре свега Срби) и Власи (управо Цинцари) имају много већи утицај на формирање Албанаца (а и језика) него што они и знају, а и када знају не желе да признају.

To je tacno ali delimicno. Sloveni makedonskog porekla imaju mnogo veci uticaj nego Srbi ili Crnogorci.

Славофони нису Хелени, али јесу Славомакедонци, Македонски Словени, славофони Македонци или славофони Грци. И њима је Грчка матична земља, другу нису имали. Могла је то да буде Србија или Бугарска или после Југославија и оне су то и постале за оне које су се доселили на те просторе. Е сада, од краја XX века постоји и новостворена држава-нација која још увек, као што видимо, уобличава властити идентитет и рекао бих да тим тзв. северномакедонским идентитетом нико није задовољан, нити да било коме одговара. Значи, ни то није заокружена прича.

Zvucis kao grcki nacionalista haha. Slavofoni Grci ili Slavomakedonci su 'termini' izmisljeni od strane grcke nacionalne propagande u cilju asimilacije. Ti termini nemaju naucnu vrednost i bukvalno su politicka kreacija. Koriste se uglavnom u Grckoj, do dan danas.

Prespanski dogovor je jasan. Ne postoji niti se stovrio neki novi tzv. severnomakedonski identitet. Identitet i jezik ostaju makedonski - ime drzave se promenilo. Sigurno da ta promena drzavnog imena mnogima smeta.

Цинцари немају националну државу, али је Грчка, на неки начин, матична земља. Један од најпознатијих Стеријиних ликова - кир Јања је Грк, Цинцарин, Грко-Цинцарин, нисмо ни ми сасвим сигурни, али ваљда шта год да кажемо није нетачно, па и све заједно. Ово "Цинцари" је званично име ове заједнице у Србији, иако знам да није изворно, а Власима се не могу називати, јер од раније постоји засебан народ с тим именом. Што се тога тиче (везано за твоје порекло и идентитет) потпуно те разумем, можда и боље него што мислиш.

"Cincari" imaju nacionalnu drzavu, to je (bila) Grcka - koju su i stvorili (zna se ko je kreator Megali Ideje). Jedna od kolevki moderne grcke kulture i pismenosti je bilo zapravo Moskopolje i severni Epir.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

G. Egzarhos:
Vlahofonska sela na planinskom lancu Tajgetos, koji su izgubili jezik od 17. i 18. veka. Do nedavno, sredinom 19. veka, Vlahofoni zive u mnogim planinskim podrucjima Peloponeza.
 
Poslednja izmena:
Mani ba tih budalastinja, u stilu Slaveni su Srbi i tako to. To što se ovdje na forumu tolerira uopšte ne mora da znači da je istina.
Srbi su Srbi a Vlasi, Cincari, Arbanasi, i ostali su svako za sebe.
Ako ćeš raspravljati historiju, de da se raspravljamo, ako nećeš onda se prođi mene...
Колико видим ниси ти компетентан да се ја расправљам са тобом па ми то није ни намера.
Ако си прочитао бар једну страну само ове теме овде си могао да видиш да се термин власи односио у прошлости на све и свашта, и на романско становништаво, и на католике у Приморју, и на влашки статус у Турској и сточарски сталеж у средњевековној Србији и на православне Србе.
Зато је моје питање било на месту али до тог нивоа очигледно ти још ниси стигао па је било узалудно. Као да си питао када су нестали каубоји на Дивљем Западу!
 

Back
Top