Vestice - nekad i sad

Pa malo mi je glupavo tesko ce ti se neka javiti i reci ej ja sam vestica! :D Ali dobro mislim da ce biti zanimljiva diskusija hehe
ma ne, ne :D
nisam mislila da ovde okupim i napravim sabat :)
nego samo da razmenimo misljenja price iskustva o istima

- - - - - - - - - -

pitanje je da li su vestice postojale? ili je to samo bio dobar nacin da se unistava zenski rod iz nekog razloga.

Bravo, to pitanje se i meni uvek vrzmalo po glavi kad sam citala o njima i gledala razne dokumentarce, filmove..
 
Mozda je neko imao susret sa vesticom :think: Ja mislim da sam videla vesticu,ili neko vesticarenje u ljudskom obliku :evil:
Jednu noc sa drugaricom izvedem psa u setnju (mislim da je bilo posle 24h) . Bulevar pust,nema nigde nikoga,vrela i sparna letnja noc....sednemo na klupu,pas lezi kod nasih nogu,odjednom,moj pas ustane sav uznemiren,okrene se na suprotnu stranu od koje je lezao i pocinje da rezi...Nas dve u cudu,sta mu bi,on je dobar i vaspitan pas koji ne sme da laje jer zivi u stanu..Pogledamo u pravcu gde gleda pas,u daljini vidimo zenu koja ide prema nama,kako se ona priblizavala pas je bio sve uznemireniji,kada je prolazila pored nas,gledala je u psa sa nekim izopacenim osmehom i pogledom....Taj fluid zla i neceg meni neobjasnjivog sto se dogadjalo izmedju nje i psa....i sada se najezim kada se toga setim :evil: Vesticara neka GARANT! :evil:

xm, zanimljivo
al, eto recimo, primera radi, u vlaskom kraju, kazu, kerovi ne reaguju na njih,
e sad, potrebno je da doticna izvrsi ritual, gola u dvoristu muskarca kom bi da uradi svasta s mozgom, naravno u dgluvo doba noci, ali psi na njih ne reaguju, valjda i njih, pomisljam, zamadjijaju
 
Mozda je neko imao susret sa vesticom :think: Ja mislim da sam videla vesticu,ili neko vesticarenje u ljudskom obliku :evil:
Jednu noc sa drugaricom izvedem psa u setnju (mislim da je bilo posle 24h) . Bulevar pust,nema nigde nikoga,vrela i sparna letnja noc....sednemo na klupu,pas lezi kod nasih nogu,odjednom,moj pas ustane sav uznemiren,okrene se na suprotnu stranu od koje je lezao i pocinje da rezi...Nas dve u cudu,sta mu bi,on je dobar i vaspitan pas koji ne sme da laje jer zivi u stanu..Pogledamo u pravcu gde gleda pas,u daljini vidimo zenu koja ide prema nama,kako se ona priblizavala pas je bio sve uznemireniji,kada je prolazila pored nas,gledala je u psa sa nekim izopacenim osmehom i pogledom....Taj fluid zla i neceg meni neobjasnjivog sto se dogadjalo izmedju nje i psa....i sada se najezim kada se toga setim :evil: Vesticara neka GARANT! :evil:
U jbt!
 
svi kojima se prezime zavrsava na Vic (witch), poticu iz drevnih Vikanskih porodica... potrebno je samo da probude svoj genetski potencijal i razotkriju moci unutar sebe

"Samo" je preoptimistički.
Završetak prezimena i to u Britaniji, a ne kod nas, ako je ikad igrao neku ulogu, beše to veoma davno, kada su ta imena nosili ljudi koji uopšte ne moraju da budu preci današnjih "witch"-ovih, osim toga to se skriva a ne pokazuje. Stoga je služilo da nekoga ojadi poput klevete verovatno.
Najzad, genetski potencijal je danas skroz razređen, a nikada nije bio dovoljan, sam za sebe, bez vežbe i učenja, tako da se sposobnosti pre zaslužuju nego razotrkrivaju.
 
pitanje je da li su vestice postojale? ili je to samo bio dobar nacin da se unistava zenski rod iz nekog razloga.

Ako se pojam veštica razume kao naziv za ženu koja poseduje nadprosečno znanje iz delatnosti koje bismo nazvali tipično ženske, npr: spremanje ukusne i zdrave hrane, iskustvo i sposobnost lečenja i isceljivanja, iz muškog ugla viđenu tipičnu žensku pronicljivost i intuiciju, dakle reč je o ženi koja je jednostavno sposobna ilit vešta u svojoj okolini, po svojoj ženskoj lini sposobnosti i umeća. Ako tako gledamo nije nikakv problem zaključiti da je takvih dama bilo i biće. Bez bajkovitih preterivanja, jedna žena koja svojim znanjem poseduje znatne sposobnosti, koje mogu da mogu da budu i delom nadrealne nije nikakva retkost. Legende i traćevi neukih su druga priča koja obično ne govori mnogo o vešticama samim. Od njih, verovatno iz straha, dolazi namera, da se kako ti kažeš, uništava ženski rod, pri tom razumevam, da se uništava ta ženska crta u ljudskom znanju i umeću.
 
xm, zanimljivo
al, eto recimo, primera radi, u vlaskom kraju, kazu, kerovi ne reaguju na njih,
e sad, potrebno je da doticna izvrsi ritual, gola u dvoristu muskarca kom bi da uradi svasta s mozgom, naravno u dgluvo doba noci, ali psi na njih ne reaguju, valjda i njih, pomisljam, zamadjijaju

Psi pogotovu nedresirani najviše reaguju na govor tela.
Nema tu nikakve magije.

Svako, ko makar malo izuči, da kontroliše govor svog tela, može sa psima da radi, šta god poželi.
To se pak raćuna u niži kurs za početnice.
 
Hajde da se malo osvrnemo na istoriju i doba mracnjastva
nisam upoznata sa inkvizicijom u nas
nasa tradicija je, valjda, bivala nesto drugacija
ispravite me ako gresim
mi smo cak i negovali kultove travarica cak i vila

ili sam ja u uzasnoj zabludi?
 
Jos ni dan danas Vatikan nije priznao da je spaljivanje vestica u srednjem veku bila greska katolicke crkve !

Iz toga sledi zakljucak da jos i dalje smatra da vestice postoje i da su opasane po okolinu, samo sad ih vise ne spaljuju. Sad ih ocrne i ispljuju na TV i raznim revijama.

Dalkle, vestice su i dalje medju nama....

Da li ste nekad upoznali koju i kakvo zlo vam je nanela?

Hollow_Witch_by_asuka111.jpg

Vlajne su, kazu, cudo
ali nisam sigurna da li spadaju u tradicionalnu svest o vesticama
u smislu ne jasu metlu, ne kuvaju u ogromnim kazanima, nemaju bradavicu na nosu ili bradi, naprotiv, mogu to biti sasvim lepe zene, cak i devojke
 
]
svi kojima se prezime zavrsava na Vic (witch), poticu iz drevnih Vikanskih porodica... potrebno je samo da probude svoj genetski potencijal i razotkriju moci unutar sebe

znaci svi srbi :)

- - - - - - - - - -

pitanje je da li su vestice postojale? ili je to samo bio dobar nacin da se unistava zenski rod iz nekog razloga.
Mozda nam ovo da odgovor na pitanje ili nas bar uputi u kom pravcu valja razmisljati o tome

http://www.glas-javnosti.rs/clanak/svet/glas-javnosti-27-07-2010/teraju-vestice-da-jedu-izmet
 
Meni su zanimljivi mitovi koji se vezuju za inkviziciju. Tako neki "istraživači" i "istoričari" dolaze do astronomskih brojki u vezi spaljenih na lomači.
Naime, 59 žena u Španiji, 36 u Italiji, i 4 u Portugalu je spaljeno zbog vještičarenja od strane Vatikana, tokom čitavog srednjeg vijeka. Ukupno je stradalo 5000-6000 ljudi, čak i ako uključimo Špansku inkviziciju koja je bila program španske vlade a ne Rimokatoličke crkve,a dobar dio tih ljudi su bili ubice, siledžije i sličan ološ.
 
dakako.. nije samo vampir srpska rec, vec su i vestice, vukodlaci... deo nase svetle tradicije koja je satanizovana, izvitoperena... a ove amerikance treba tuziti za autorska prava za svaku seriju i film koji naprave.

E, ako opet počne suludo srbovanje bolje da odmah zaboravimo na temu.

Radi se jednoj čitavoj polovini vaskolikog ljudskog umeća i to onoj čije uzdizanje predstavlja šansu za naš opstanak

Kakvi srbi kakvi, kakvi amerikanci dosta više sa tim glupostima.
Što gluplji narod to više provokatora, ne mogu da verujem

Mislite o veštičarenju bez patrijahalnih predrasuda ako ste u stanju tako nešto, mislite o znanju i prosvetljenju mudrosti, ne sa uobičajene silne muške linije: dva i dva plus kamata, može do iduće srede na dve rate. Mislite i osećajte na dar milosti na onaj drugi osećajni unutrašnji podsticaj, ako ste u stanju.
Ljudi, u pitanju je ravnoteža dva osnovna suprotna pricipa koja gradi ovaj svet, a neravnoteža ga isto tako razara. A, taj svet, ako niste primatili je naš i pripada nama toliko da nemamo drugi.

Mislite, pa onda pišite.
Svaka provokacija zatvori temu, a to je verovatno smišljeno i vodi se, baš od onih koji su glavni kad negde treba videti neku zaveru.

"Prirodna glupost je uvek jača od veštačke inteligencije" Teri Prečet
 
Poslednja izmena:
E, ako opet počne suludo srbovanje bolje da odmah zaboravimo na temu.

Radi se jednoj čitavoj polovini vaskolikog ljudskog umeća i to onoj čije uzdizanje predstavlja šansu za naš opstanak

Kakvi srbi kakvi, kakvi amerikanci dosta više sa tim glupostima.
Što gluplji narod to više provokatora, ne mogu da verujem

Mislite o veštičarenju bez patrijahalnih predrasuda ako ste u stanju tako nešto, mislite o znanju i prosvetljenju mudrosti, ne sa uobičajene silne muške linije: dva i dva plus kamata, može do iduće srede na dve rate. Mislite i osećajte na dar milosti na onaj drugi osećajni unutrašnji podsticaj, ako ste u stanju.
Ljudi, u pitanju je ravnoteža dva osnovna suprotna pricipa koja gradi ovaj svet, a neravnoteža ga isto tako razara. A, taj svet, ako niste primatili je naš i pripada nama toliko da nemamo drugi.

Mislite, pa onda pišite.
Svaka provokacija zatvori temu, a to je verovatno smišljeno i vodi se, baš od onih koji su glavni kad negde treba videti neku zaveru.

"Prirodna glupost je uvek jača od veštačke inteligencije" Teri Prečet

Bravo, dakle da se vratimo mi temi
bez tzv busanja i srbovanja
 
da li se ljudi koji imaju razvijeniju intuiciju mogu smatrati vesticama?
Nekada je, u doba mracnjastva, to svakako bio slucaj
a sad..
kakva su vasa misljenja o razvijenoj intuiciji (verujete li u nju ili ne)
sta mislite o telepatiji i tome slicno
da li je i to neki vid vesticarenja
doduse, na nekoj visoj ravni, psiholoskoj ili sta vec
 
da li se ljudi koji imaju razvijeniju intuiciju mogu smatrati vesticama?
Nekada je, u doba mracnjastva, to svakako bio slucaj
a sad..
kakva su vasa misljenja o razvijenoj intuiciji (verujete li u nju ili ne)
sta mislite o telepatiji i tome slicno
da li je i to neki vid vesticarenja
doduse, na nekoj visoj ravni, psiholoskoj ili sta vec

U principu, može da smatra ko šta hoće, to je manje važno, osim ako čovek pusti na volju svojim predrasudama, onda nema mnogo vajde. Teren intuicije je za nas obične, koji smo prošli klasično školovanje I naučeni da razmišljamo pre svega logično, jedan veoma klizav teren. Intuicija je sposobnost koja je prirođena čoveku isto kao I logika I tu skoro da nema vezeda li je reč o muškarcu ili ženi, ipak u današnjem svetu obično se govori o tzv. ženskoj intuiciji, upravo zbog dominaije logike u našim misaonim tokovima, a ona je zbog svoje prirode više primerena muškarcima u stvari muuškom načinu mišljenja. Radi se ne o razlici između muških I ženskih glava, nego o dva različita naćina misaonog delovanja koji su jednako na raspolaganju svima bez obzira na pol. U stvari, po onom od nešto malo mog iskustva radi se o dve sposobnosti koje ako se uravnoteže veoma možno se dopunjavaju. To vam je kao kad imate dva krila, a razvijate samo jedno. Čovek nema krila, ali odnedavna je razvio logiku do neslućenih visina. Pre samo petsto godina morali ste običnom čoveku da bi ste mu objasnili sabiranje prikazati dve jabuke, pa kad ih uoči onda mu pokažete još dve i kažete mu, ovde su dve i dve jabuke zajedno to su četri jabuke i da se jako nadate da zna da broji kako biste bili sigurni da vas je razumeo malo bolje od toga da li sme da ih pojede.
Od onda se što šta promenilo kad je logika u pitanju. Skok nauke i za njom skok civilizacije je najmanje rečeneo hvale vredan. To znači da logikom ovladava ne samo par ludih naučnika nego široka populacija. Logika je postala neprikosnovena moć čoveka na zemlji. Ipak to je samo jedno krilo
Ali, šta može ptica kada ma samo jedno krilo? Mnogo više nego bez i jednog. Može da pogleda u nebo i gleda zvezde, i možda još malo da poskoči čisto da oseti da to krilo ima neke veze sa zvezdama.
Ali sa dva?
Setite se sad priče o Dedalu i Ikaru, da vam se ne zavrti u glavi pre vremena, jer se to uvek plaća skuplje nego što čovek obično očekuje.
Zato je intuicija klizav teren i tu negde kod Dedala i Ikara prestaje analogija s krilima.
Na svu sreću ne i sa letenjem
Tu je tek početak, a kao svaki drugi, ni početak sa intuicijom nije lak, pogotovo nama koji smo generalno pretrpani logikom i ako se držimo samo njenih pravila, vrtećemo se u krug kroz razna razvrsavanja na veštice, čarobnjake, adepte, gurue srbe amerikance i ostale stvari koje malo imaju veze sa zvezdama. Ako neko u letu krene da se vrti u krug ubrzano opali o ledinu, to ozna svaki pilot, čak i padobranac.
Intuicija se zasniva, koliko ja znam, ne na zaključivanju na osnovu poznatih činjenica, nego na ličnom osećaju o nečemu što se dešava ili treba da se dešava. Ova osobina subjektivnosti je veoma važna na samom početku. Intuitivni osećaji su varljivi, kao ništa drugo u glavi. Prevrtlivi kao sama prevrtljivost, zavise od mase stvari u i van čoveka i ne da nisu pouzdani, nego su muškim rečnikom rećeno kurvanjski prevrtljivi.
Evo asocijacije sa vešticama, tako je lako, skliznuti u predrasudu i dok se okreneš, neko već skuplja drva za lomaču.
Nauka intuicije jeste svima dostupna, ali nije za svakoga.
Eksperti intuicije tvrde da je ta subjektivnost i varljiost samo privid sa kojim svaki početnik mora sam da se izbori. Postoje, naravno ućitelji kao i načini kako se stiže do objektivne intuicije, ali svaki put do toga od prvog koraka vodi čoveka kroz jedan bolan kurs upoznavanja sebe i svoje namere.
 
Zar ne upozna svaki muskarac u svom zivotu bar jednu vesticu koja mu nanese zlo?:kafa:

To se zove prva ljubav,
sad, jal zlo, jal dobro
ni a veüticama nije baš da sve kontrolišu

- - - - - - - - - -

Zar ne upozna svaki muskarac u svom zivotu bar jednu vesticu koja mu nanese zlo?:kafa:

To se zove prva ljubav,
sad, jal zlo, jal dobro
ni a veüticama nije baš da sve kontrolišu
 
Hajde da se malo osvrnemo na istoriju i doba mracnjastva
nisam upoznata sa inkvizicijom u nas
nasa tradicija je, valjda, bivala nesto drugacija
ispravite me ako gresim
mi smo cak i negovali kultove travarica cak i vila

ili sam ja u uzasnoj zabludi?

ne znam nista o inkviziciji u nas, kada su vestice u pitanju
ali sam, u fragmentima, citao da su se Nemanjici, mislim bas u vreme Sv. Save i kasnije, tako energicno obracunali sa bogumilima, da se ni po surovosti niti po bilo cemu drugome, to moze razlikovati od inkvizicije na zapadu, odnosu njihovog odnosa prema jereticima bilo koje vrste
 
mislim da je reč "veštica" - zlonamerno skrojena
mislim da je to i neodgovarajuća reč - prava reč bi trebalo da bude - čarobnica
to mi je palo na pamet dok sam gledao "Čari" :lol:

ps. al se ja raspisah na temi o kojoj ne znam nista
 
Ima i tu malo zenskog klasicnog terora zbog cega se malo malo pa svet odluci spaljivati "vestice".

Jednostavno kao i sad,imaju milion puta veca prava pa kukumavce=klasican teror niskog inteziteta i onda kada ih glupavi muskarci provale malo ih potpale te su mirne par vekova pa sve iznova a ima tu umesanosti i pravih vestica.
 
Ima i tu malo zenskog klasicnog terora zbog cega se malo malo pa svet odluci spaljivati "vestice".

Jednostavno kao i sad,imaju milion puta veca prava pa kukumavce=klasican teror niskog inteziteta i onda kada ih glupavi muskarci provale malo ih potpale te su mirne par vekova pa sve iznova a ima tu umesanosti i pravih vestica.

To tako izgleda, manje ili više, kada jedan tipičan današnji muškarac gleda na tu pojavu i na sebi svojstven način o tome razmišlja, doduše moglo ni se i malo jače porazmisliti.

Nažalost, tako rezonujući ne postiže se nikakav napredak ni u društvu, ni nigde uopšte. Vrtimo se u krug oko lomače, a vreme ide.
Njima, ženama, se daju veća ili manja prava, a one se shodno svojoj, nama neshvatljivoj logici još i bune. Ej čoveče?
Mislim da bi nama za početak trebalo da prihvatimo prirodnu činjenicu da je žena, ako ne čovek u muškom smislu te reči, a ono bar ljudsko biće, dakle od naše vrste, a ne neka egzotična naprava, sumnjivih sposobnosti i namene.
Tada bi priča o pravima, njihovom davanju i uskraćivanju bila malo drugačija.
To je naravno, teško kad se sagleda da se svaki normalan muškarac, bio on čak gay ili strait ispilio iz krila svoje prepodobne majke, a neretko i babe pride. Ta, prepodobnost kod majki je vrlo često opterećena enormno snažnim osećanjem krivice, jer su rasle u patrijarhatu, gde žena, jednostavno ne može da valja ni po jednom osnovu. Isprva nesvesno, a potom direktno naviknuvši se na tu prepodobnost majke, današnji normalan klinac izraste u latentnog tiranina prema ženama, gradi odgovarajući odnos sa njima koji opet dovodi do njene prepodobnosti. Onda dođu deca i ajmo Jovo nanaovo. Još jedan krug oko lomače, jedva da se išta promenilo, pa ti onda budi pametan i smisli šta to one uopšte hoće?
Da je lako ne bi bilo ono pravo, ali nema ko drugi da pregazi tu stazu. Bez brige, krenemo li, One prave će nas odmah slediti (one ostale malo kasnije), jer to je priroda.
 

Back
Top