Vera je kada veruješ na reč?

nema vezu sa stvarnim stanjem
Не читаш пуно и у самоћи...

Код нас се гутају православне књиге и то поготову оне базичне (житија и тумачења отаца), тотално сакралне књиге, где нема ни трунке мешања са мирјанским паметовањем и паралелама са некрстима, па макар и Хришћанским мирјанима...

Строго је раздвојено предање од теорија о предању, и ту је квака холистике исправног разумевања... тешка прича, ал ту је квака, јер у сакралним је баш заповеђено то, да се раздваја сакрално од схоластичког, и подвижничко од мирјанског и библиотекарско-поповског...
 
imaš naše mudžose i kažeš evropa je muslimanska
eto ti je ta tvoja istorija.
brale rođen si u pravoslavlju iako si imao afiniteta prema religiji 99,9% ćeš biti pravoslavac
Пито си за Арапе, реко сам ти да су најупорнији били у православљу од свих гаравих, чак и за време Мујага... стално другу тему отвараш...

И ово за афинитет ''у православљу'', а рођен сам, брат брату - у комунизму, је поштапалица...

Све је до добре воље човекове, и нема изговора ван ње... џаба фаталишеш и прејудицираш етно-материјалистички
 
Сањај...

То је србски национализам због рата допуштен, а не православље... Секуларан ти је поглед на живот...
kad si se ti produhovio da te proglasimo svecem
pa narod tj nacija je i vezana za određenu religiju i obrnuto i uglavnom je to deklarativno a malo onih koji veruju i ne pitaju i treći kontigent vernika oni koji su fanatični i ne postoji nikakva druga istina van sopstvene. živi život i oko njega kineski zid . samo sreća što nema snagu da pod prinudom prevaspitava poput komunista.
 
porediš 800 godina sa tridesetak od toga se i ne sećaš komunizma sem ako si neko 50-o godište. 90-te je bila eksplozija vraćanja pravoslavlju.
Па то је кренуло осамдесетих, можда негде од половине осамдесетих кад су дозволили да се настави градња храма Светог Саве.
 
Па то је кренуло осамдесетих, можда негде од половине осамдесетих кад су дозволили да се настави градња храма Светог Саве.
al ziki bolje zna jer počinje s njim i završava se s njim. :D
ne može prosto gumicom da se preko noći izbriše.
pa srpski narod još uvek vuče običaje iz stare vere a kamoli iz hrišćanstva. veliki procenat samo javno je bio komunista. iz mog sela po poreklu slavile su se slave, ko klinja išao. kod mene smo korinđali za badnje veče, farbanje jaja za vaskrs bila maltene obavezna.
 
al ziki bolje zna jer počinje s njim i završava se s njim. :D
ne može prosto gumicom da se preko noći izbriše.
pa srpski narod još uvek vuče običaje iz stare vere a kamoli iz hrišćanstva. veliki procenat samo javno je bio komunista. iz mog sela po poreklu slavile su se slave, ko klinja išao. kod mene smo korinđali za badnje veče, farbanje jaja za vaskrs bila maltene obavezna.
Ne znam šta ste ti i Ziki zapetljali, ali to je već izražavanje vere, a ne
vera sama po sebi. Svrha teme je da raspravimo da li je vera intelektualne
prirode ili spada u osećanja.
 
Ne znam šta ste ti i Ziki zapetljali, ali to je već izražavanje vere, a ne
vera sama po sebi. Svrha teme je da raspravimo da li je vera intelektualne
prirode ili spada u osećanja.
ziki forsira svoje a ja se upletem.:D
za mene i jedno i drugo. u principu nema čoveka koji ne veruje, pa i ovi ateisti veruju u nauku, i sama nauka ima dogmu npr molekularna biologija ima svoju osnovnu dogmu. neko veruje u novac , da tim novcem može kupiti sreću i ljubav. svakakvih vrsta vernika ima.
 
То би као православац морао да схватиш о Православљу...

Али пошто нећеш, тражиш ''истину'' код кривовераца и још више ти није јасно ништа...
ne tražim ja istinu, istina će me pronaći bez spoljnih uticaja, a možda umrem u neznanju. realno rupa i u jednom i u drugom slučaju mi ne gine
 
ziki forsira svoje a ja se upletem.:D
za mene i jedno i drugo. u principu nema čoveka koji ne veruje, pa i ovi ateisti veruju u nauku, i sama nauka ima dogmu npr molekularna biologija ima svoju osnovnu dogmu. neko veruje u novac , da tim novcem može kupiti sreću i ljubav. svakakvih vrsta vernika ima.
I komunisti imali veru u neku utopiju i prc
I religije isto tako mogu biti utopie pogotovu kad se coveku namece bilo sta bilo kakva vera.
Samo verovati nije dovoljno.
 
ideologiju, nije šija neg je vrat.
istorijski gledano svaka vera je nametnuta i posle treće četvrte generacije postaje apsolutna istina.
Ево стојим на вратима и куцам: ако ко чује глас мој и отвори врата, ући ћу к њему и вечераћу с њиме, и он са мном

El ti kucnuo jeste sto posto ali da li si mu otvorio vrata to je pitanje.
 
toma iz biblije je po meni dao tačnu definiciju (za odraslog čoveka) vere. znači dok ne vidiš, ne osetiš, ne uključiš mozak. sve je sumnja.
a kada ništa ne znaš lako ti je da poveruješ u sve i svašta.
imaš ti beba koje neće baš kod svakog, oseti gde joj prija ili ne prija
Zapravo tacnu,kratku i jasnu definiciju vere nalazimo u poslanici Jvrejima 11,1-3:

" Vjera je pak tvrdo čekanje onoga čemu se nadamo, i dokazivanje onoga što ne vidimo..."
 
Zapravo tacnu,kratku i jasnu definiciju vere nalazimo u poslanici Jvrejima 11,1-3:

" Vjera je pak tvrdo čekanje onoga čemu se nadamo, i dokazivanje onoga što ne vidimo..."
nz je tako pisan da vidi ono što želi da vidi .
recimo ti meni kažeš da si lep bogat visok itd a ja pojma nemam kako izgledaš i kakve su ti ekonomske situacije i šta sad treba da verujem a vidim samo slova na ekranu, a kako ću proveriti tu tvoju izjavu, pa nađem te i vidim i ako si kuckao istinu onda ću ti verovati da nisi izmišljao.
e tako i toma, on je prikaz stvarnog čoveka, realnog, sve je ok al dok ne vidim, ništa. samo slep čovek je primoran da veruje u nevidljivo e sad kakvu on sliku stvori u svom umu dok mu opisuješ ulicu samo on zna.
zašto vi onda dogmaši penite kada nam se slike ne uklapaju, obojica smo slepi u pomenutom stihu i naravno da svako od nas vidi u umu svom sasvim različito .
 

Back
Top