Ваш Бог је овде забрањен

Има ту једна зачкољица.

Да сутра падне режим у СК тренд би био да почну да живе као што се живи у Јужној Кореји. Исто је и на Куби. Режим је тај који спречава промене ка либерализацији.

Са друге стране, ислам није на Арабијском полуострву од јуче, нити је у питању нека догма наметнута у неком блентавом бољшевичком преврату инспирисаном из Москве или Пекинга. Режим није тај који спречава промене ка либерализацији - то је била и поента опсаде Месџид ал Харама '79, и једини могући закључак иранске исламске револуције, недавних револуција које су обориле режиме у Египту, Јемену, Либији, за длаку у Сирији, и другде. Режим је тај који спречава испољавање жеља већине, без сумње, али те жеље нису у правцу либерализације, већ у правцу још строжије исламизације.

У тој ситуацији, тим Арапима нико не може да наметне било какву социјализацију.

Ajde da pročitam i nešto normalno.
 
Koliko znam ako ti nadju Bibliju dole ti si mrtav covjek.
Ne mogu vjerovati da poredis Kanadu kao jednu od najliberalnijih drzava na svijetu sa SA.Bas si padobranac na temi.Zasluzila si medalju...

Ako nisi znao, u Kanadi su delovi Biblije izbaceni kao "govor mrznje" - pa sta je to toliko po radiklalzimu, samo savremenom, razlicito od Saudi Arabije?

I to je neka zemlja slobode, gde se ne postiuju ni elementarna verska prava?

Previse gledas u jednom pravcu za koji ti je neko rekao da je ispravan, a ne vidis paralelne slicnosti i ogranicenja bas na ovom polju (vere)..
 
Sustina je - a vidim da tema nagionje ka tome da se, poucena sopstvenim iskustvom, iskustvom zemlje u kojoj zivim, nikad ne bih mesala u tudjue stvari sve dok taj neko ne potrazi pomoc.

Dosta je bilo izigravanja svetskog policajca i od strane vecih siila, a kamoli da ja o tome raspravljam iz Srbije, zemlje koju su unistili ni za sta.

I nije vazno da li je Saudi Arabija ili neka druga meni strana i nemila po obicajima (Kanada) zemlja u pitanju, vazno je ne mesati se i ne "preobracati ih" jer nemaju svi iste obicaje, tradiciju i sl., a ionako se to radi ne zarad "brige" za tim stanovnistvom i njihovim "pravima", vec iz puke pohlepe za profitom, najcesce naftom ili vojnom bazom.
 
Nabavite oružje.Nemojte da bežite od njega.Probajte da pucate iz pištolja, kalaša, snajpera, minobacača...muslimani pored zatucane vere vole oružje i vole kad oni koji nisu iste vere upotrebe to oružje, kojim se oni toliko hvale protiv njih.Trebaće vam i neće vam biti žao što i ako umete.Retardirani majmuni u zapadnim državama su pustili muslimane da dobiju deo vlasti i sada plaćaju ''porez'' muslimanima.I Srbija će doći na red.
 
Ako nisi znao, u Kanadi su delovi Biblije izbaceni kao "govor mrznje" - pa sta je to toliko po radiklalzimu, samo savremenom, razlicito od Saudi Arabije?

I to je neka zemlja slobode, gde se ne postiuju ni elementarna verska prava?

Previse gledas u jednom pravcu za koji ti je neko rekao da je ispravan, a ne vidis paralelne slicnosti i ogranicenja bas na ovom polju (vere)..
Bar se potrudi pa procitaj prvi post.
Masis poentu...
 
Дотиче се религије али по мени је ово политичко питање међународног карактера.
Зашто се гањају неки мали диктатори а занемарује кршење људских права у СА.
Зашто паре СА нулирају да је ово једна високо болесна али богата држава само због нафте.


Cim im nestane nafte , dobice i oni "svoga novoga obozavaoca iz Merike " ...!

Naravno , ako i ona opstane nakon sukoba sa jednom civilizacijom koja ima pismo jos 7.500 godina pre nove ere ...
 
Bar se potrudi pa procitaj prvi post.
Masis poentu...
Ti si u uvodu teme napisao ovo:

ПИТАЊЕ СВИХ ПИТАЊА ЗАШТО СЕ ТОЛЕРИШЕ ОВАКВА ДРЖАВА ДАНАС У СВЕТУ?
Зашто Трамп и запад толеришу овакву назадну и екстремну државу док Асада називају тиранином 21 вијека.
Зашто Путин продаје високо развијено оружје оваквој држави?Зашто се о томе ћути?


...a ja odgovaram da je to zbog nafte i da nikome ne smeta to "krsenje ljudskih prava" ili njihovo ogranicenje, sve dok "suska dolar" (kao i da tih krsenja ljudskih prava ima i u "slobodnim" zemljama od kojih se najmanje nadas).

A posebno sam se osvrnula i na citirani tekst jer i pisateljki ocigledno odgovaraju njihove pare cim je tamo...e pa onda neka pretrpi.
Jer ja ni za kakve novce ne bih otisla ni tamo, a ni u Kanadu.
 
Па знаш како, могли смо емпиријски да утврдимо шта се десило када су попустиле стеге шаховог, или баасистичког, или комунистичког (Авганистан, Јужни Јемен), или било ког другог режима који је владао већински муслиманским државама у задњих пар деценија. На примеру Египта, али и рецимо Ирака, где су Американци инсистирали на организацији избора, могли смо да видимо и бројчано какве странке су задобиле поверење апсолутне већине.

Та већина не путује много. Не студира у Америци. Нема много љубави или интересовања за туђе културе и религије. Нема ни много пара, ни много образовања. И хоће оно што хоће, а оно што хоће је шеријат и снажан заокрет од сваког либерализма. И где год су били у прилици да одлучују, то су и добили.

Али у Саудији нису баш да немају пара као у Јемену или Афганистану па да узмемо затуцаност услед немогућности да се образују или путују ван граница своје земље?

Навео бих ти један интересантан пример којег би могли да тумачимо у контексту овог што си написао, а фасцинирао ме је док сам проучавао друштво пре него сам отишао за Оман. Територија већа него цела бивша Југославија. Земља која је пре мање од пола века била пример заосталости и затуцаности у сваком смислу. Година 1970 годину дана пре него престаје бити британски протекторат. Укупно 13 километара асфалта! Стопа неписмености 95%. Живот на нивоу племенских заједница где су се блиски сродници венчавали и правили децу између себе (ово има и данас својих последица када је монголоидност у питању).

Султан Кабу у својој 26-ој години свргава оца са власти и одређује неколико стубова на којима ће градити државу. Образовање, здравство, а касније и правни систем. Имао је противнике, али их је успео савладати и спровести оно што је наумио. Амнестирао је противнике, дозволио повратак генерацијама које су избегле на Занзибар и да не ређам како је текао сав овај развој, само да поменем да је данас у питању модерна држава у чијој власти партиципирају и жене - министри. Одлична инфраструктура, здрава економија. Много толерантнија средина него суседне, поготово у религијском смислу, обзиром да у Маскату постоји више богомоља готово свих религија. Спољна политика: пријатељски односи и са Ираном и са Саудијом. Не признају државу Израел, али мислим да у Маскату постоји чак и синагога. Једина држава из заливског већа држава која није увела санкције Катару (зато лет од Дохе до Маската уместо 45 минута правом линијом траје сат и педесет минута јер авион иде преко Ирана).

И сад.. како рецимо можемо узети овај пример у контексту овог што си навео за Ирак и Афганистан са једне и Саудију са друге стране. Да ли је баш тако да режим штити постојеће стање да не би било још веће исламизације или је режим свестан сопствене недоследности која би могла да га кошта?
 
Ti si u uvodu teme napisao ovo:

ПИТАЊЕ СВИХ ПИТАЊА ЗАШТО СЕ ТОЛЕРИШЕ ОВАКВА ДРЖАВА ДАНАС У СВЕТУ?
Зашто Трамп и запад толеришу овакву назадну и екстремну државу док Асада називају тиранином 21 вијека.
Зашто Путин продаје високо развијено оружје оваквој држави?Зашто се о томе ћути?


...a ja odgovaram da je to zbog nafte i da nikome ne smeta to "krsenje ljudskih prava" ili njihovo ogranicenje, sve dok "suska dolar" (kao i da tih krsenja ljudskih prava ima i u "slobodnim" zemljama od kojih se najmanje nadas).

A posebno sam se osvrnula i na citirani tekst jer i pisateljki ocigledno odgovaraju njihove pare cim je tamo...e pa onda neka pretrpi.
Jer ja ni za kakve novce ne bih otisla ni tamo, a ni u Kanadu.
Znaci Kanada zemlja straha i smrti...
 
Да, однос према религији увек треба критичан, која год да је, а њене вредности се требају узимати у метафоричним или генерално хуманистичком светлу.

Треба бити рационалан и научно оријентисан, и онда ће доћи успех.
 
Али у Саудији нису баш да немају пара као у Јемену или Афганистану па да узмемо затуцаност услед немогућности да се образују или путују ван граница своје земље?

Навео бих ти један интересантан пример којег би могли да тумачимо у контексту овог што си написао, а фасцинирао ме је док сам проучавао друштво пре него сам отишао за Оман. Територија већа него цела бивша Југославија. Земља која је пре мање од пола века била пример заосталости и затуцаности у сваком смислу. Година 1970 годину дана пре него престаје бити британски протекторат. Укупно 13 километара асфалта! Стопа неписмености 95%. Живот на нивоу племенских заједница где су се блиски сродници венчавали и правили децу између себе (ово има и данас својих последица када је монголоидност у питању).

Султан Кабу у својој 26-ој години свргава оца са власти и одређује неколико стубова на којима ће градити државу. Образовање, здравство, а касније и правни систем. Имао је противнике, али их је успео савладати и спровести оно што је наумио. Амнестирао је противнике, дозволио повратак генерацијама које су избегле на Занзибар и да не ређам како је текао сав овај развој, само да поменем да је данас у питању модерна држава у чијој власти партиципирају и жене - министри. Одлична инфраструктура, здрава економија. Много толерантнија средина него суседне, поготово у религијском смислу, обзиром да у Маскату постоји више богомоља готово свих религија. Спољна политика: пријатељски односи и са Ираном и са Саудијом. Не признају државу Израел, али мислим да у Маскату постоји чак и синагога. Једина држава из заливског већа држава која није увела санкције Катару (зато лет од Дохе до Маската уместо 45 минута правом линијом траје сат и педесет минута јер авион иде преко Ирана).

И сад.. како рецимо можемо узети овај пример у контексту овог што си навео за Ирак и Афганистан са једне и Саудију са друге стране. Да ли је баш тако да режим штити постојеће стање да не би било још веће исламизације или је режим свестан сопствене недоследности која би могла да га кошта?

Мени као скорији пример пада на памет Тунис, где након арапског пролећа изгледа није дошло до озбиљног заокрета ка исламизму.

Међутим и Тунис је минорна држава, и као таква изузетак а не правило. Суседни Алжир је јачи пример, јер се њихов демократски експеримент - деценијама пре арапског пролећа - завршио прво апсолутном доминацијом салафиста на првим слободним изборима, па потом војним пучем, октроисањем устава, и грађанским ратом са стотинак хиљада мртвих који је трајао малтене до јуче.

Гледајући те примере, пада у очи да су државе са више становника - пре свега више младих, сиромашних становника - подложније чарима исламизма, и ту у још већој опасности оне чији владари су флертовали са неисламским идеологијама - панарабизам, баас и сл. Чак је и то слабо правило, јер не сумњам да би рецимо Бахреин већ сутра постао некаква минорна исламска република на иранском моделу када би се већина питала.

Сваки режим наравно најпре мисли на себе, да одговорим на твоје питање. Неки растућу плиму исламизма користе као оруђе останка на власти. Неки га се боје. Неки се успешно изборе, неки не. Али исламизам је данас главна алтернатива свим режимима тих земаља у којима већ и сад нема доминантну улогу.
 
Мени као скорији пример пада на памет Тунис, где након арапског пролећа изгледа није дошло до озбиљног заокрета ка исламизму.

Међутим и Тунис је минорна држава, и као таква изузетак а не правило. Суседни Алжир је јачи пример, јер се њихов демократски експеримент - деценијама пре арапског пролећа - завршио прво апсолутном доминацијом салафиста на првим слободним изборима, па потом војним пучем, октроисањем устава, и грађанским ратом са стотинак хиљада мртвих који је трајао малтене до јуче.

Гледајући те примере, пада у очи да су државе са више становника - пре свега више младих, сиромашних становника - подложније чарима исламизма, и ту у још већој опасности оне чији владари су флертовали са неисламским идеологијама - панарабизам, баас и сл. Чак је и то слабо правило, јер не сумњам да би рецимо Бахреин већ сутра постао некаква минорна исламска република на иранском моделу када би се већина питала.

Сваки режим наравно најпре мисли на себе, да одговорим на твоје питање. Неки растућу плиму исламизма користе као оруђе останка на власти. Неки га се боје. Неки се успешно изборе, неки не. Али исламизам је данас главна алтернатива свим режимима тих земаља у којима већ и сад нема доминантну улогу.

Ја бих овој последњој реченици додао још једну компоненту, а то је да је исламизам алтернатива свим сиромашнијим државама чије уређење није монархија, јер све јаче су краљевине, султанати или емирати, а има и оних сиромашнијих (условно речено, јер им главни пунилац буџета нису приходи од нафте или гаса) попут Марока или Јордана
 
Страшно је то што се дешава у С.Арабији.Треба им хитна инфузија људских права, феминизма, ЛГБТ-права да се мало опораве и извуку из те декаденције.

Где то има да се поштују старији, да деца слушају родитеље, да људи не иду полуголи по улици, да курветине нису на националним фреквенцијама, ију, па то је чисто средњовековље.
 
Ја бих овој последњој реченици додао још једну компоненту, а то је да је исламизам алтернатива свим сиромашнијим државама чије уређење није монархија, јер све јаче су краљевине, султанати или емирати, а има и оних сиромашнијих (условно речено, јер им главни пунилац буџета нису приходи од нафте или гаса) попут Марока или Јордана

Шах је завршио врло лоше, а његов Иран је био вероватно озбиљнија држава од било које у арапском свету.

Ја бих рекао да је највећи страх, рецимо, куће Сауд нека врста исламске револуције. Не постоји популарни покрет друге врсте који би данас могао да их скине са власти. И отуд, наравно, то флертовање са вахабизмом од ког данас МбС покушава - са индиферентним успехом - да се дистанцира.
 

Back
Top