Valja li IPhone 6s?

Затворен систем није исто што и софтвер отвореног кода. Примера ради за ElementaryOS (Линукс дистро) може да се каже да је затворен систем али је зато за разлику од Андроида 100% софтвер отвереног кода! Надам се да сте нешто научили.

Моја опаска је била то што имишљају да постоји "sideloading" на Андроид-у и што поједине компаније узимају новац од реклама годинама а не смеју да постоје рекламе.
sta ovde znaci 'Затворен систем'?
 
ko jos nije nosio apple nakit, vrv bi trebalo da proba pa da vidi za sta mu treba taj nakit. Sav moj apple nakit evo godinama skuplja prasinu u stanju sredingerove macke - radi, a ipak ne radi ;) da nije vas koji o tome pricate ne bi ni primetio da postoji ta 1/4 trzista

nego,

koji telefon da kupim a da nije ni android ili IOS?
Ima neki valjani linux telefon? (na stranu purism)
Nesto sto mogu da customizujem do kraja?
a ne ovaj postojeci krs od tehnologije
 
sta ovde znaci 'Затворен систем'?

Не постоји могућност инсталација апликација које нису у стору и самим тим је профит Епла 100%.

ko jos nije nosio apple nakit, vrv bi trebalo da proba pa da vidi za sta mu treba taj nakit. Sav moj apple nakit evo godinama skuplja prasinu u stanju sredingerove macke - radi, a ipak ne radi ;) da nije vas koji o tome pricate ne bi ni primetio da postoji ta 1/4 trzista

nego,

koji telefon da kupim a da nije ni android ili IOS?
Ima neki valjani linux telefon? (na stranu purism)
Nesto sto mogu da customizujem do kraja?
a ne ovaj postojeci krs od tehnologije

Можеш да купиш Google Pixel па да инсталираш GrapheneOS. То је AОSP али са веома строгим рекстрикцијама према Google-у (ни microG не може) а можеш и да узмеш неку Xperia па да ставиш на њој SaifishOS.
 
Не постоји могућност инсталација апликација које нису у стору и самим тим је профит Епла 100%.



Можеш да купиш Google Pixel па да инсталираш GrapheneOS. То је AОSP али са веома строгим рекстрикцијама према Google-у (ни microG не може) а можеш и да узмеш неку Xperia па да ставиш на њој SaifishOS.
hvala, vrlo zanimljivo
moracu da porazmislim o tome sta mi treba poslovno, a sta privatno
vidim da je sve to gornja klasa
 
Не постоји могућност инсталација апликација које нису у стору и самим тим је профит Епла 100%.
aha toj li je, da, prestao sam da kupujem apple laptope, kad sam prvi put namirisao da ce apps da se instaliraju sa app stora i na OSX. Nista to ne valja, uopste, pa i za telefone. Msm jasno je zasto je to tako, ali valjda ce se ljudi urazumeti na nekoj tacki. Dotle, sve je to krs koji prebrzo zastareva. Tih njihovih 100% nece dobiti od mene (i nisu, barem u poslednjih 10tak godina). Ko hoce i voli, samo napred... a pritom i drndanje onih koji pisu sw za njih.

Da mi ne treba za obavljanje par znacajnih funkcija u zivotu, verovatno ni telefon ne bih nosio.
 
Valjda sistem gde ne možeš ništa da menjaš. Nešto kao macOS sa inejblovanim SIP.
Da to bi bio ios , prilično je zatvoren sistem i nema puno cackanja kao kod androida pa čak ni u developer fazonu.
Kod Pixel telefona tu su stvari baš onako jasnije , dobijaš fon koji je zaključan ali jako lako preko web tool-a može da mu otključaš bl i instaliraš bilo koju verziju custom ili stock androida i mnogo toga još.

Lično voleo bi da se pojavi treći igrač na tržištu , ovi android VS ios fanovi smaraju godinama pošto ne vide da jedni druge kopiraju i da tu zapravo nema prave inovacije koje smo videli dok su bili recimo Wp, Symbian, Palm os i mnogi drugi os kojih više nema.

Meni se npr dopada šta radi Google sa pixel telefonima i čitav taj koncept koji nažalost nije uspeo kroz Google One za druge oem-e.

I pre ću uzeti pixel nego precenjeno apple ili samsung mada cenim to što se ta dva je brenda kolju u očima fanbojsa.
 
Da to bi bio ios , prilično je zatvoren sistem i nema puno cackanja kao kod androida pa čak ni u developer fazonu.
Kod Pixel telefona tu su stvari baš onako jasnije , dobijaš fon koji je zaključan ali jako lako preko web tool-a može da mu otključaš bl i instaliraš bilo koju verziju custom ili stock androida i mnogo toga još.

Lično voleo bi da se pojavi treći igrač na tržištu , ovi android VS ios fanovi smaraju godinama pošto ne vide da jedni druge kopiraju i da tu zapravo nema prave inovacije koje smo videli dok su bili recimo Wp, Symbian, Palm os i mnogi drugi os kojih više nema.

Meni se npr dopada šta radi Google sa pixel telefonima i čitav taj koncept koji nažalost nije uspeo kroz Google One za druge oem-e.

I pre ću uzeti pixel nego precenjeno apple ili samsung mada cenim to što se ta dva je brenda kolju u očima fanbojsa.
Mene telefon ne zanima, uzmem najjeftiniji model i teram... android ima foru da možeš preko debaga da dobiješ root shell pa možeš da izvršavaš šta god hoćeš... no da stavljam nešto što nema software ne pada mi na pamet...
 
Mene zaista brine koliko telefona završi na djubre kao "prevaziđen" a zapravo može da služi i da bude i dalje koristan.
Eto primer tih ajfona 6 i 7 ...mada i starije generacije.
Apple im gura update koji zapravo je na starijim telefonima osakaćena verzija u odnosu na novije modele ali opet održava sistem (androidi još gori) ..
Problem je kada neki telefon ostane ubogaljen...ljudi bace samo...negde se sistem zaglupi a negde crkne mikrofon ili touch etc
Koliko otpada tako pravimo...nismo ni svesni.
Nekima je to unosan biznis.
 
hvala, vrlo zanimljivo
moracu da porazmislim o tome sta mi treba poslovno, a sta privatno
vidim da je sve to gornja klasa

На пример за Андроид постоје неколико верзије официјалне Телеграм апликације
1. Верзија са GPlay-a који у себи има спајвере које прате корисника попут Вибера шта пишеш јер тако Google из "сигурносних разлога" захтева.​
2. Верзија са Телеграм сајта који то нема , има и даље Google сервисе, све је најнормалније само што не могу да га ставе на GPlay​
3. Верзија са HMS на Huawei АppGallery​
4. Неофицијана верзија за телефоне без икаквих сервиса - Telegram FOSS​

Напросто чак и да неко банује апликацију са GPlay-a ништа не спречава људе да окаче apk фајл на сајту и да прузмеш апликацију као што то радиш на Windows-у.

Да приближим још боље, примера ради Google банује Epic Games. Исти окачи apk фајл на свом сајту. Остаје све исто.
Када Аpple банује Epic Games то је крај за iOS док за Андроид само значи да Google више не убира профит.
 
Poslednja izmena:
Mene zaista brine koliko telefona završi na djubre kao "prevaziđen" a zapravo može da služi i da bude i dalje koristan.
Eto primer tih ajfona 6 i 7 ...mada i starije generacije.
Apple im gura update koji zapravo je na starijim telefonima osakaćena verzija u odnosu na novije modele ali opet održava sistem (androidi još gori) ..
Problem je kada neki telefon ostane ubogaljen...ljudi bace samo...negde se sistem zaglupi a negde crkne mikrofon ili touch etc
Koliko otpada tako pravimo...nismo ni svesni.
Nekima je to unosan biznis.
imam jedan prosecni samsungov telefon od pre 5-6 godina sa 8gb memorije + kartica, ja sam ga koristio jedno vreme, pa sam ga dao, pa se vratio i sve vreme radio je kao na izdisaju uvek na 1-2Gb slobodnog prostora. Stalno neka magija da nastavi da radi. Onda kad niko nije vise zavisio od tog telefona, reko, aj' da se proba nesto alterativno, hardware je solidan, baterija nova, i dam ga drugaru da ga root-uje, i da proba da instalira alternativni os. Sve to proslo prilicno glatko. Uzeo sam telefon, a on peva... OS umesto da zauzima 6Gb zauzima manje od 2Gb, sve leti ko da mu je neko skinuo neke tegove. Stari os je bio originalni Samsungov, alternativni Lineage. Zapitah se, zasto nisam to odmah uradio.
Evo ga i danas jos radi. Nije da ga koristim, ali sluzi mi za situaciju da mi gekne neki od primarnih telefona barem da mogu da prebacim karticu i nastavim.

O IOS-u necu (ili necu puno), jedva sam se iskobeljao iz njega po sistemu - nikad vise u ziovtu, a sluzio jeste. ali je imao toliko gluposti i nemogucnosti, da sam se pitao zasto je prethodna generacija mogla da uradi mnoge neke stvari, a ova nazovi 'smart' ne moze ni neke najprosecnije zahteve. IOS sam koristio samo i iskljucivo zato sto mi je posao to odredjivao, inace ni taj prvi i poslednji (bio je tu jos jedan) ne bih nikad licno uzeo. Pomislice neko da sam protiv Apple-a, ali Apple i ja imamo dug istorijat od Apple2 koji sam programirao u asembleru, preko 68000 mekova klasik (tu je vec prstao C++), powerPC tranzicije (tu je prstalo sve oko interneta koji se tek zahuktavao u alternativi), zakljucno sa ranim i nekim kasnijim OSX (gde se dokazalo da moze i bez windowsa). Ali, kad je dosao IOS, stvari su otisle malo predaleko. Mislio sam da ce da budu revolucija (nesto sto smo zamisljali jos 80tih a covecanstvu je trebalo jos 30g da dodje u neku blizinu), a onda sam shvatio kakva je to u sustini bila revolucija. Ali to tako ide sa ideologijom. Verujes u nesto a onda te realnost iznenadi iz zasede.

O androidu ne znam ni sta da kazem. Samo kompletan idiot moze da napravim sistem koji se zasniva na Javi. Uz svo duzno postovanje goslingu koji na 600+ strana knjiga u 3 toma nije uspeo da me ubedi u nesto u sta me je ubedio stroustrup u manje od 80, i na kraju se ispostavio da je idiot koji me je ubedio samo u to da nije mogao da nauci pointer aritmetiku. Nisam nesto bio mnogo zagrejan za to da pisem aplikacije za mobilne, iako shvatam da je to prilicno unosna zabava. generalno govoreci, ali ima jedna crtica koja me je potpuno zbunila, na prvi pogled a to je: Napisem ja neku aplikaciju da radi nesto trivijalno cisto da probam. Imao sam par androida sa razlicitim OS da vidim kako se applikacija ponasa i radi na razlicitim verzijama. Shok saznanja: Potpuno ista aplikacija koja na jednom starijem sistemu potrosi X memorijskog prostora na novom OS X+2 potrosi 4x vise... ?!?!? ocekivalo bi se da budu iste, ali to nije tako u tom svetu - situacija da novi os trosi mnogo vise memorije za isti broj aplikacija ima fenomenalne posledice. Koj moj onda uopste da kupim nesto novo i bolje, kad relativno to samo izgleda korak napred a realno je zapravo korak unazad. Nije mi i dalje jasno da to jos uvek kupuje 75% trzista, iznova i iznova i iznova. Ovo je ona opaska - tamo nekih 60tih imali smo kompjutere od par kilobajta - sta se radilo sa njima? - poslali smo coveka na mesec (na stranu konspirativne teorije) - sad imam kompjuter koji potrosi 3 ili 5Gb na snap ili flatpak a da nisam ni kalkulator aplikaciju instalirao. O telefonu da ne pricamo, prosecan hardverski sistem ima CPU od vise jezgara, silne GB memorijskog prostora ali na njemu i dalje trce miki mouse aplikacije i pritom se vuku kao da su teski plucni bolesnici. Secam se vms-a iz 80tih koji je radio na 32Mb (da da da Mega bajta ne Giga) i nas 50 ljudi regularno radimo ulogovani na njega sa sve editovanjima, shelovima, kompajliranjima i runovima za 5 razlicitih programskih jezika. Da to prevedemo na danasnje cifre, po toj logici na 6Gb rama telefona trebalo bi nas 1024/32*6*50 -> 9600 ljudi da radi istovremeno, a pritom on opsluzuje samo jednog korisnika a i to jedva ... gde smo mi to pogresili u razvoju istorije ? 'Ebo ih gosling. Ili programski jezici - 80tih je bilo 5, da li mi je na telefonu na raspolaganju vise od jedno 10tak cak da se protegnem preko markupa? A moglo bi sve sto postoji pod kapom nebeskom - ali nece moci ove noci. Kome to treba? Trosite struju na sve te CPU umesto da su svi povezani da rade nesto korisno, bacamo CPU cikluse u prazno jer su dzabe.

Kao sto je neko gore pomenuo - utility telefon za prosecno koriscenje nema sanse da treba da kosta vise od 200-300 Eur. Cak i ovi naj pic puc ako bi se gledali u delovima i potrosnji materijala sigurno u proizvodnji ne dobacuju ni do te cifre ali se prodaju za 5 ili 6 ili 10 puta vecu cenu, samo zato sto to trziste hoce da to plati i kupi....? Zasto? I tako slegnem ramenima i razmisljam kad ce da prodje moda mobilnih telefona i da pocnemo da se bavimo nekim drugim stvarima, a telefoni da budu ono sto jesu - alatka koja bi trebalo da nam nesto pomogne u zivotu na zaista smart nacin. Ovako kako jeste kolicina idiotizma je toliko velika, da to sto ja ocekujem da se desi verovatno ni nece da se desi ili barem ne skoro, jer bi trebalo da se promeni nacin razmisljanja, a tek to se nece desiti. Dotle, kazem sam sebi cesto - mani se specifikacija, cepidlacenja i nakita - sve je to krs. Mi smo jos uvek u kamenom dobu informatike koje moze da potraje i milionima godina :)

Zivimo u svetu u kome papirna solja kafe kosta $1.25, a kalkulator sa solarnim panelom kosta $1 - kakav je to svet?
 
Poslednja izmena:
Potpuno ista aplikacija koja na jednom starijem sistemu potrosi X memorijskog prostora na novom OS X+2 potrosi 4x vise... ?!?!?
Gui. Verovatno novi gui troši mnogo više rama. Recimo Linux headless stane i radi u 16mb rama bez problema.
No ja sam zadovoljan sa ovim M1, u 8GB stane 64 GB programa ČP
Fora je vrlo prosta u wired drži samo ono što ne može da svapuje, dok sve ostalo agresivno trpa u compressed.
Kad prelije stavlja na disk. Mana je da ako nemaš slobodnog rama i pokreneš program koji recimo alocira 2GB
i radi neku računicu to će sporo da izvršava. No igre rade normalno, pa čak, ako alociraju više rama nego što imaš,
da ne govorim o nečemu što je text procesor, browser, ili chat aplikacija čp
Secam se vms-a iz 80tih koji je radio na 32Mb (da da da Mega bajta ne Giga) i nas 50 ljudi regularno radimo ulogovani na njega sa sve editovanjima, shelovima, kompajliranjima i runovima za 5 razlicitih programskih jezika
Pa radila ti je 486 sa 32mb rama isto tako... no svi ti programi pre svega nisu imali baš neke mogućnosti kao ovi današnji...
jedan moj web server opsluži 40000 requesta na nekom prosečnom intelu u sekundi pod Linuxom... no nema GUI....
ali na njemu i dalje trce miki mouse aplikacije i pritom se vuku kao da su teski plucni bolesnici.
E sad tu je druga problematika. Razvoj softvera je skup, obuka potrebna da bi se terale aplikacije koje će raditi brzo i efikasno
i vreme za razvoj, dovele su da se aplikacije rade preko gotovih frejmvrka koji se voze pod virtualnim mašinama u skripting
jezicima, pa tako chat aplikacija potroši za sat vremena laptop bateriju tokom video call-a ČP
Naravno sve to funkcioniše zato što je jeftiniji hardver, i to ljude zadovoljava...
 
Pa ako je loša baterija za te pare, baterija je 1200din pa koliko košta onda ugradnja nove ?
To je kopija ,za ovaj model je oko 2000 dinara nova original.

Mene telefon ne zanima, uzmem najjeftiniji model i teram... android ima foru da možeš preko debaga da dobiješ root shell pa možeš da izvršavaš šta god hoćeš... no da stavljam nešto što nema software ne pada mi na pamet...
Ni mene ne zanima ,samo racunar ..
 
Gui. Verovatno novi gui troši mnogo više rama. Recimo Linux headless stane i radi u 16mb rama bez problema.
No ja sam zadovoljan sa ovim M1, u 8GB stane 64 GB programa ČP
Fora je vrlo prosta u wired drži samo ono što ne može da svapuje, dok sve ostalo agresivno trpa u compressed.
Kad prelije stavlja na disk. Mana je da ako nemaš slobodnog rama i pokreneš program koji recimo alocira 2GB
i radi neku računicu to će sporo da izvršava. No igre rade normalno, pa čak, ako alociraju više rama nego što imaš,
da ne govorim o nečemu što je text procesor, browser, ili chat aplikacija čp

Pa radila ti je 486 sa 32mb rama isto tako... no svi ti programi pre svega nisu imali baš neke mogućnosti kao ovi današnji...
jedan moj web server opsluži 40000 requesta na nekom prosečnom intelu u sekundi pod Linuxom... no nema GUI....

E sad tu je druga problematika. Razvoj softvera je skup, obuka potrebna da bi se terale aplikacije koje će raditi brzo i efikasno
i vreme za razvoj, dovele su da se aplikacije rade preko gotovih frejmvrka koji se voze pod virtualnim mašinama u skripting
jezicima, pa tako chat aplikacija potroši za sat vremena laptop bateriju tokom video call-a ČP
Naravno sve to funkcioniše zato što je jeftiniji hardver, i to ljude zadovoljava...
ne bih da trolujem temu, a moglo bi se nastaviti sa diskusijom
 
nemam puno sta da kazem na OSX temu, sem da se ponadam da se ne izgube dobri delovi, ili barem da se pretoce na neki buduci sistem.
Koliko vidim Apple bole uvo za backward compatibility... ladno su izbacili 32bitnu podrsku i mnogo sta promenili
ispod haube...no majstori su sa ovom rozetom, gotovo da se ne gube performanse...
 

Back
Top