USA kriza ozbiljno pocinje da drma....

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
nisam mogao da veroojem da je prso meryll lynch.....a prso je ko zvečka......znači ista kriza ko pre ii ww...ali su se onda oporavili . i, kad su se oporavili, ratna indoostrija...smanjila je recesiju...ekonomija se oporavljala...ali...gorela je evropa....tada...jedva su dočekali da izbije rat na starom kontinentu i rovarili su koliko su god mogli...ako boode takav scenario....onda će ponovo da boode zanimljivosti ovde u komšilooku.......


Oni nikada i nisu imali zdravu ekonomiju i pravi pristup zarađivanju novca podsticanjem razvoja proizvodnje, osim proizvodnje oružja. Od prodaje oružja jedino i imaju neku zaradu, zato i prave ratove gde stignu.
U stvari su očajni ekonomisti koji ne misle unapred. Hvataju na snagu, a ne znaju da "ničija nije do zore gorela". Ako stalno rade istu stvar, i ništa novo ne nauče, moraju propasti. Žao mi je njihovog naroda, jer im on još uvek veruje, a šta će biti kad se probude iz "američkog sna", ne smem ni da mislim.
 
Taote,ti si neki ''slobista''?Oni su još uvek najjači na ovoj planeti.Sva velika carstva su propadala,problem je što su u agoniji povlačila i ona mala za sobom.Njihova ekonomija i visok standard su oduvek egzistirali na pljačkanju i zavađanju manjih država,logično je da će na taj način još pokušati da se održe.
 
Taote,ti si neki ''slobista''?Oni su još uvek najjači na ovoj planeti.Sva velika carstva su propadala,problem je što su u agoniji povlačila i ona mala za sobom.Njihova ekonomija i visok standard su oduvek egzistirali na pljačkanju i zavađanju manjih država,logično je da će na taj način još pokušati da se održe.



Kakav slobista, pa zar on nije bio njihov čovek?:dontunderstand:
Ja sam žena, koja uspešno vodi domaćinstvo, i svaka, čak i neobrazovana domaćica zna da se mora misliti unapred, i planirati. A oni planiraju samo ratove na tuđim teritorijama, da bi prodavali oružje. I, bojim se, da ništa drugo i ne znaju.
Kao da se nešto nismo dobro razumeli. možda sam se ja neprecizno izrazila, ali ne vidim neku bitnu razliku između mog posta i ovog tvog, što se tiče suštine.
Oni su još uvek najjači. A dokle?
 
Kakav slobista, pa zar on nije bio njihov čovek?:dontunderstand:
Ja sam žena, koja uspešno vodi domaćinstvo, i svaka, čak i neobrazovana domaćica zna da se mora misliti unapred, i planirati. A oni planiraju samo ratove na tuđim teritorijama, da bi prodavali oružje. I, bojim se, da ništa drugo i ne znaju.
Kao da se nešto nismo dobro razumeli. možda sam se ja neprecizno izrazila, ali ne vidim neku bitnu razliku između mog posta i ovog tvog, što se tiče suštine.
Oni su još uvek najjači. A dokle?

Doveka sigurno nece.
Nego me interesuje ovaj krah kako ce uticati na ostale Evropske zemlje?
Skandinavija (Shvedska i Norveshka) pomalo drhti.
 
Ovo je za "politiku"! Pa ko voli...
Tema veoma jasno obradjuje problem koji je nastao u ekonomiji SAD, a reflektuje se na citav svet.
Istina je da su ekonomija i politika isprepletane, kao sto je istina da politika ima veliki uticaj, ili cak odredjuje desavanja u gotovo svim sferama zivota.

Možeš da budeš opuštena i da slobodno daješ komentare na ovu temu, jer na Forumu postoji nekolicina onih koji su zaduženi da vode računa o tome kojem podforumu pripada odredjeni topik.

Za Patka, Karlita i Milla koji su pominjali ovu temu u kontekstu rasprava na Politici, kao i za ostale, koji ce mozda imati nedoumice povodom postavljanja ovakvih tema, ili diskusija na njih:

Svaka tema koja nije uskopoliticki odredjena ima mesto na Savremenom muskarcu.
Svaka rasprava o drustvenim desavanjima, na koja, nažalost po pravilu, politika u vecoj ili manjoj meri uvek vrši uticaj - može da bude predmet razgovora na ovom podforumu.

U slucaju da politicki aspekt takvih tema privuce one koje je gospodin Dragic pominjao, verujem da ce ih stalni posetioci Savremenog, na nacin na koji su do sada komentarisali i ovu temu - uputiti u to kako treba da izgleda diskusija.
U tome ce svakako imati moju podrsku.
 
ja bih volela da postoji neki pdf koji bi objedinio mnoge popularne drustvene teme koje ne spadaju u domen religije, filozofije i psihologije...
svaka moze da nadje svoje mesto na nekom pdf-u, ali tako se teme koje imaju zajednicki imenitelj i koje bi imale svoju siroku ciljnu grupu rasipaju po razlicitim, veoma cesto nedovoljno posecenim podforumima koje posecuju ljudi iz struke ili specificni (da ne kazem i fanaticni) forumasi...
izvinjavam se na off-u, ali odavno mislim da bi to bilo odlicno, pa reko' da dam predlog, kad su se vec, po ko zna koji put javila negodovanja o pripadnosti teme odredjenom pdf-u...
 
Doveka sigurno nece.
Nego me interesuje ovaj krah kako ce uticati na ostale Evropske zemlje?
Skandinavija (Shvedska i Norveshka) pomalo drhti.

Ne razumem se u ekonomiju, ali gde je tu Kina, Rusija...? Šta sad...ceo svet će da krahira ako ameri puknu, a...? Oni su u stvari najveće svetske štetočine i ekspresni potrošači resursa koje bi svet trošio sa mnogo manje alavosti i neumerenosti...


Ovo bi morali da pitamo nekog ekonomistu, ali znam da ima nešto u tome što veliki broj zemalja "vezuje" svoju monetu za dolar. Kako to "vezivanje" izgleda, ne znam, ali svi znamo da se na svetskim berzma cene iskazuju u dolarima. Pa sad, oni čije valute su vezane za dolar, valjda i krahiraju kad i dolar?
A nije bez osnova ni zabrinutost onih koji imaju jake trgovinske veze sa SAD, to je veliko tržište, pa ako uskoro ne budu u stanju da kupuju kao ranije, eto problema.
A mogu samo da zamislim da se nešto vrate u zemlju svi dolari koji kolaju svetom, kakva bi to inflacija bila!
Šta će biti sa Evropom? Imaćemo prilike da vidimo, na žalost, pošto smo i mi deo nje.
Valjda će biti manje štete nego kod prošlog kraha berze u Americi, pošto do tada ekonomislti nisu imali iskustva sa takvom pojavom, a do sada se ekonomija kao nauka razvila, pa...
 
Dakle rasplet je stigao....sto se tice AIG.....

85 Milijardi $ za 80% vlasnistva AIG.....akcionari nisu bas presretni....sto su cetvorostruko nadjacani...
Toliko je FED tj drzava dala pomoc AIG.....

Najbolje je bilo kod javnog opravdanja , osim ekonomije je bilo pomenuto i to sto AIG osigurava Agelinu jolie, kao i ceo holivud....

jos 42 dana do izbora.....

Zadatak evropskih kolega je da dizu prasinu oko gruzije, a sto sada , pojma nemam....mozda da se ne bi primetilo ekonomsko talasanje i bankarske reakcije....odvajanje paznje od kriticnih stvari....
 
Nafta je ono preko cega dolar lepo zivi, jer se transakcije izvode, placaju i garantuju dolarima....
Mada se arapi nasli pametni pa prihvatili i euro, a koliko cujem i rusi....sto ce reci sad je velika kolicina kesa vracena amerima....
Jer nafta ima najveci proizvod promet*cena*kolicina od svih materija na zemlji....
 
Citam analizu Stratforda i oni kazu sledece - kao sto je 1999. bilo jako neprijatno imati internet firmu sad je lose biti u finansijskom sektoru ALI industrija sasvim dobro funkcionise. Dakle, Stratford tvrdi da nece biti smaka sveta ( pardon - Amerike ) vec da je to ona od uticajnih kriza koje dodju, ali ipak i prodju.
 
Smak sveta je sasvim drugo pitanje....i to je pitanje ima li koga da mene sponzorise....
Dakle dokle godi ima nekog od koga se moze ukrasti , da bi se ublazio pad , dotle ce na razlikama biti privida da ne idemo ka samodestrukciji....

Milion malih teza pokazuje veze koje dovode do svakodnevnog jacanja zla u ljudima i nemilosrdnosti , a vi kazete da se to nece manifestovati....
Ranije je nacionalizam bio koristen za ratove, glad za pobune, pravda za linceve...ovo poslednje vise nikoga ne tangira, tako da lincevi otpadaju....
Sto duze traje ova kriza gde se manipulise egzibiciono sa mentalnim planom ljudi , to ce veca energija biti kad se primeti ubrzano kotrljanje nadole....

Teza , drustvena neregulisanost i dozvoljavanje prevare i nepravde donosi jacanje materijalizma kod svake osobe, dobre ili lose....da bi se kompenzovao efekat stete ili dodirljivosti prevaranata i hokstaplera....
 
86.000 ljudi je bilo u tri zatvora, borumu, iraku i gvantanamu....

Nijedan nije sudjen....
Svi su muceni, a muceni su sluzbenim naredbama koje su kasnije negirane, ali su svi cinovnici i oficiri koji su optuzeni za mucenje , dobili unapredjenja....

US M je objasnila da je osnovni cilj demokratije da funkcionise kroz demokratske principe i da je vaznije da postoje takvi dokazi da demokratski sistem funkcionise , tako sto se prvo desi mucenje....a posle se ogleda transparentnost....
A drugo objasnjenje je da se tako forsira onaj sloj ljudi koji je bezgranicno odan sistemu , i nije spreman da se izdigne ni po obavezama ni po pravima i mocima....
Zajedno sa edukativnim sistemom tipa bolonjska konvencija , dobija se "intelektualna" i drustvena podgrupa koje su apsolutno lojalne centru demokratske moci.....(koji je onda koncentrat koji treba drzati i nista vise ) a ciji se sastav i nacin donosenja odluke moze kontrolisati lobijima i novcem.....
 
joj ..ja sam znala da im sledi jos jedna kriza jos pre par godina...
to je toliko ocigledno to kruzno kretanje ekonomije...
Americka privreda je ustvari kao pravi krug...imaju krize na svakih 10 god.u proseku a njihov intezitet nije uvek isti.Nekad su manje a nekad vece,zapravo svaka druga im je jaca a prva im je slabija i dodje kao najava.
Fora je u tome da ce Obama pobediti bas zato sto zastupa nacionalne manjine i ugrozeno stanovnistvo ali ..verujem i da nekom kao takav treba pa kad se privreda oporavi onda ce ga koknuti ili kompromitovati na neki nacin.
 
Kejnz je magicno ime u ekonomskim sferama....
On ih je izvukao kad je fakticki formirao potrosacko drustvo...e sad je to drustvo malo "puklo"...
Sta sad...mozda neke nove kolonije koje ce svoja bogatstva njima dati...ali tu su Rusi koji se sire i lupe ih po prstima kad ovi krenu...
Mislim da ce Amerika zavisiti jos vise od Rusije a ja se nadam da Rusija nece postati previse surova vremenom.
Kinezi bi Rusima mogli da stanu na "rep"...
 
joj ..ja sam znala da im sledi jos jedna kriza jos pre par godina...
to je toliko ocigledno to kruzno kretanje ekonomije...
Americka privreda je ustvari kao pravi krug...imaju krize na svakih 10 god.u proseku a njihov intezitet nije uvek isti.Nekad su manje a nekad vece,zapravo svaka druga im je jaca a prva im je slabija i dodje kao najava.
Fora je u tome da ce Obama pobediti bas zato sto zastupa nacionalne manjine i ugrozeno stanovnistvo ali ..verujem i da nekom kao takav treba pa kad se privreda oporavi onda ce ga koknuti ili kompromitovati na neki nacin.

E, sad ja ne moram ni pisati!
Ako Obama pobedi na izborima, onda bi to trebalo da znači da su u većoj nevolji nego što se zna.
Ako veruju da se mogu izvući, pobediće onaj drugi.
 
Kejnz je magicno ime u ekonomskim sferama....
On ih je izvukao kad je fakticki formirao potrosacko drustvo...e sad je to drustvo malo "puklo"...
Sta sad...mozda neke nove kolonije koje ce svoja bogatstva njima dati...ali tu su Rusi koji se sire i lupe ih po prstima kad ovi krenu...
Mislim da ce Amerika zavisiti jos vise od Rusije a ja se nadam da Rusija nece postati previse surova vremenom.
Kinezi bi Rusima mogli da stanu na "rep"...


Zato i jeste dobro da ima nekoliko "sila", umesto jedne, jer tako jedna drugu kontrolišu i ne dozvoljavaju da se previše "zanesu".
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top