Umro je

Isto kao što bi se trebalo uzdržavati jedne krajnosti - GENIJE, LEGENDA, isto tako treba da izbegavamo onu drugu, kada ga osporavamo.

Najbolje je reći da nešto nije po našem ukusu.

Ja lično ne volim upoređivanja ni u svkodnevnom životu, svako je priča za sebe... ista stvar i sa piscima... meni je nelogično, meni je čak i besmisleno, kada se bilo koji pisac koji se pojavi, upoređuje sa Dostojevskim... Ja razmišljam ovako: menja se struktura života, pa i njegova filozofija. Dubina nekog mora nije večna, konačna. Vreme se menja, menja se i struktura kolektivne psihe, opšte atmosfere, s tim se menja i književni (uopšte) ukus, a celokupna svesabrana energija utiče i na stilove pisanja (i sve što pod to spada) jednog pisca...

Neko će delo nekom biti odbojno zato što ima mnogo detalja i emocija, drugom će, pak, ono biti vrhunsko delo.
Ja Dostojevskog volim više nego Pavića, ne bih ga nikad osporila, ali zato neću ni da pričam o onome što mi se (Pavić) ne sviđa preterano. Iz poštovanja, koje svako ko je radio nešto u životu, mora da ima, iz poštovanja prema tuđim ukusima, iz poštovanja prema sebi.

Naravno, ovo nije kritika vas i vaše diskusije :), samo sam ja dala osvrt.
 
...nisam procitala citavu temu, ja bih samo kazala da je "svacija smrt pomalo i moja smrt", medjutim, Pavic je imao dugacak i plodan zivot u klasicnom i u stvaralackom smislu. Veliki pisac koji je imao srecu i privilegiju da bude cenjen i priznat i od strane kritike i od strane velikih masa ljudi...retkost zaista. Licno nisam mu bila previse sklona, procitala dva puta Hazarski recnik, prvi put u 18toj jer je knjiga bila obavezna lektira a sledeci put pre 2,5 godine i utisak je bio isti oba puta. Veliko knjizevno delo i fantasticna knjiga. Medjutim ponesena njom procitala sam par drugih i nisam uopste bila odusevljena...mozda je bilo do mene, do koncentracije, do perioda...ne znam. Slicno mi se desilo i sa Kisem, nakon Enciklopedije mrtvih sta god bih od njega uzela u ruke ne bih mogla da povratim odusevljenje...
 
...nisam procitala citavu temu, ja bih samo kazala da je "svacija smrt pomalo i moja smrt", medjutim, Pavic je imao dugacak i plodan zivot u klasicnom i u stvaralackom smislu. Veliki pisac koji je imao srecu i privilegiju da bude cenjen i priznat i od strane kritike i od strane velikih masa ljudi...retkost zaista. Licno nisam mu bila previse sklona, procitala dva puta Hazarski recnik, prvi put u 18toj jer je knjiga bila obavezna lektira a sledeci put pre 2,5 godine i utisak je bio isti oba puta. Veliko knjizevno delo i fantasticna knjiga. Medjutim ponesena njom procitala sam par drugih i nisam uopste bila odusevljena...mozda je bilo do mene, do koncentracije, do perioda...ne znam. Slicno mi se desilo i sa Kisem, nakon Enciklopedije mrtvih sta god bih od njega uzela u ruke ne bih mogla da povratim odusevljenje...

Али исти случај!
z:lol:

Први пут сам ''Хазарски речник'' прочитала на крају средње и одушевила се....мада ми је доста слојева те књиге још остало замагљено и неоткривено....
Други пут га узела 5-6 година касније, после дипломирања, и опет сам је снажно доживела, али овај пут у потпуности, књига се сасвим отворила преда мном...z:)

А онда сам почела да читам остале његове књиге...и кренула да се разочаравам.... z:(
Мислим да би најбоље било да ништа сем ''Хазарског речника'' нисам читала....или још боље: да он ништа сем тога није написао! z:lol: Тако ми не би пао у очима! z:mrgreen:
 
Али исти случај!
z:lol:

Први пут сам ''Хазарски речник'' прочитала на крају средње и одушевила се....мада ми је доста слојева те књиге још остало замагљено и неоткривено....
Други пут га узела 5-6 година касније, после дипломирања, и опет сам је снажно доживела, али овај пут у потпуности, књига се сасвим отворила преда мном...z:)

А онда сам почела да читам остале његове књиге...и кренула да се разочаравам.... z:(
Мислим да би најбоље било да ништа сем ''Хазарског речника'' нисам читала....или још боље: да он ништа сем тога није написао! z:lol: Тако ми не би пао у очима! z:mrgreen:

Pa da...ovako mu Hazarski recnik dodje kao "slucajno uspela a mnogo dobra knjiga" a nije...covek je pisao 10 godina od toga pet godina trazio podlogu za gradju i pet godina je pisao...Ja sam definitvno odustala od Poslednje ljubavi u Carigradu, kraj te knjige je bio za mene jako razocaravajuc, delovalo mi je kao da se tako zapetljao da nije znao da izadje pa su krenule da rastu trece oci, trece ruke samo da bi je nekako priveo kraju...ogradjujem se i napominjem da je ovo samo moje licno shvatanje...
 
Hazarski rečnik mi je bio šok kad sam ga pročitala, nejasno, čudno, morala sam posle nekog vremena opet da ga pročitam. Knjiga je svakako bogata i maštovita, iako ta vrsta literature nije baš po mom ukusu. Poslednja ljubav u Carigradu, po meni, jeste knjiga slabija od Hazarskog rečnika, ali i u njoj ima izvesne lepote. Mašta je ono što me uvek iznova oduševljavalo u Pavićevim knjigama.
 

Back
Top