Trgovanje akcijama svetskih kompanija preko interneta

IB Client Area -> Account Settings -> Update Tax Form(s):
Note: If you are resident in a FATCA partner jurisdiction (i.e., a Model 1 IGA jurisdiction with reciprocity), certain tax account information may be provided to your jurisdiction of residence.
Saopštenje o potpisivanju FACTA:
https://www.mfin.gov.rs/newsitem.php?&id=11025&change_lang=ls

https://portalanalitika.me/clanak/176371/fatca-sporazum-sta-je-crna-gora-duzna-da-obavjestava-sad

Cilj FATCA je: " sprječavanje utaje poreza, odnosno obezbjeđivanje naplate poreza od poreskih obveznika SAD koji posjeduju sredstva na računima otvorenim u stranim bankama i drugim finansijskim institucijama "
Koliko sam shvatio iz teksta ispod (koji je za Crnu Goru ali ista je prica i za nas) FACTA nije reciprocan i u slucaju CG i u slucaju Srbije tako da njihovi brokeri ne bi trebali da salju podatke nasim institucijama.
 
Ako imate Visa ili Mastercard debitnu karticu vezanu za devizni račun, onda možete poslati novac putem debitne kartice i Paysend-a. Ako se registrujete na sajtu Paysend-a (https://paysend.com/bonus) sa mojim invitation code-om d589bb prvu transakciju možete izvršiti besplatno. Nakon registracije potrebno je dodati svoju debitnu karticu, izabrati devizu u kojoj se šalje, i uneti IBAN IB-a. Preporučujem da šaljete EUR da bi izbegli konverzaciju EUR/USD.
Druga opcija za slanje novca IB-ju iz Srbije je TransferWise. Ako se registrujete putem moje pozivnice https://transferwise.com/u/kristians101 dobićete besplatan transfer u vrednosti od 500 GBP. Proces sastoji od uplaćivanja devize na svoj virtuelni TrasferWise račun putem debitne kartice. Onda putem IBAN transfera možete poslati IB-ju željeni iznos.

fritzwalter, hvala na odgovorima i korisnim savetima. Imam par pitanja:
1. Da li si probao ove metode i da li je novac legao na IB? (Ja se secam da sam cackao nesto transferwise, ali negde sam zapeo...)
2. Koji racun IB-a koristis kad EUR prebacujes, znam da ima americki, britanski, a valjda i nemacki?
3. Da li si povlacio novac na srpski devizni racun i da li su te cimali u banci?

Jos jedna stvar, kapitalnu dobit prijavljujemo polugodisnje na PPDG-3R obrascu.
Meni srpski broker da izvod na kom imam koje akcije sam prodao u tom periodu i to predam.
Ali, prihode od kapitala, tj. dividende sto dobijamo od stranih kompanija prijavljujemo na PP-OPO obrascu,
do mesec dana od pristizanja dividende. Ja barem tako radim, mada kontam da ovi u poreskoj to ni ne gledaju...

Da ponovo pitam ljude koji investiraju iz Srbije u strane kompanije putem berze i putem STRANOG brokera, poput IB-a.
Kojeg brokera koristite i da li ste uspeli da prebacite novac sa srpskog deviznog racuna, na brokerov devizni preko banke iz Srbije?
Koju banku ste koristili, da li je NOSTRO bio u pitanju, kako ste ga popunili, itd.
 
fritzwalter, hvala na odgovorima i korisnim savetima. Imam par pitanja:
1. Da li si probao ove metode i da li je novac legao na IB? (Ja se secam da sam cackao nesto transferwise, ali negde sam zapeo...)
2. Koji racun IB-a koristis kad EUR prebacujes, znam da ima americki, britanski, a valjda i nemacki?
3. Da li si povlacio novac na srpski devizni racun i da li su te cimali u banci?
1. Nisam klijent IB-ja nego Captrader-a ali oni koriste sistem IB-ja znači primenjuju se IB pravila. U maju ove godine sam uspeo da prebacim novac kod IB-a na oba načina.
2. Koristio sam njihov nemački račun.
3. Od IB-a još nisam povlačio. Sad ću tek pokušati ali na EUR IBAN račun kod TransferWise-a. Nedavno sam inače povlačio iz Evropske Unije prodajući neke obveznice i morao sam pokazati poreklo kapitala. Banka je prihvatila izvod na kojem je bila navedena prodaja te obveznice. Savetujem povlačenje iz TransferWise na devizni račun valjda tada ne traže ugovor ili izvod, samo treba izjavu ispuniti o poreklu sredstva ako se dobro sećam.
 
1. Nisam klijent IB-ja nego Captrader-a ali oni koriste sistem IB-ja znači primenjuju se IB pravila. U maju ove godine sam uspeo da prebacim novac kod IB-a na oba načina.
2. Koristio sam njihov nemački račun.
3. Od IB-a još nisam povlačio. Sad ću tek pokušati ali na EUR IBAN račun kod TransferWise-a. Nedavno sam inače povlačio iz Evropske Unije prodajući neke obveznice i morao sam pokazati poreklo kapitala. Banka je prihvatila izvod na kojem je bila navedena prodaja te obveznice. Savetujem povlačenje iz TransferWise na devizni račun valjda tada ne traže ugovor ili izvod, samo treba izjavu ispuniti o poreklu sredstva ako se dobro sećam.

Nisam cuo za Captrader, ali deluje interesantno. Vidim da koriste IBKR platformu.

Inace, probao sam Paysend i radi, hvala jos jednom na informaciji.
Jedino sto je Paysend besplatan do kraja godine, a posle izgleda uzima 1% proviziju na prenos. Nije strasno, ali je otprilike duplo vise
nego preko banke.
Je l' mozes da mi kazes koliko % uzme TransferWise kad radis prenos (recimo na 1000 EUR, koliko uzmu)?
Isto, je l' bitno koja je kartica (Visa ili MasterCard)?
 
Da li bi neko hteo da mi ostavi email(ili da ostavim ja) kako bi mogli lepo da popricamo o otvaranju naloga kod IB-a. Krenuo sam da ucim o ulaganju na berzi. Ali mi je sve to oko otvaranja naloga malo nejasno. Hvala
Nema tu puno sta da se kaze. Procedura ide ovako otprilike:
1. Odes na pa na open account ---> INDIVIDUAL
2. Popunis sve podatke, ne secam se sta sve ima, ali otprilike:
a. Licni podaci
b. Iskustvo u trgovanju (ovo mora da bi ti dozvolili da trgujes recimo options-ima i future-sima) <--- mora preporuka je da izbegavas ovo barem u pocetku
c. Prihvatis njihove uslove, tj. online potpises ugovor sa njim
3. To je prvi deo, nakon njega bi trebalo da mozes da se ulogujes na svoj account.
Tada je potrebno da potvrdis svoj identitet i adresu. Znaci posaljes im jos sken pasosa i neki racun na kome se jasno vidi adresa

Koliko se secam to je to. Sacekas par dana i odobre ti account.
Nakon toga prebacis novac, jednom od metoda koje je fritzwalter naveo i mozes da trgujes.
 
Nisam cuo za Captrader, ali deluje interesantno. Vidim da koriste IBKR platformu.

Inace, probao sam Paysend i radi, hvala jos jednom na informaciji.
Jedino sto je Paysend besplatan do kraja godine, a posle izgleda uzima 1% proviziju na prenos. Nije strasno, ali je otprilike duplo vise
nego preko banke.
Je l' mozes da mi kazes koliko % uzme TransferWise kad radis prenos (recimo na 1000 EUR, koliko uzmu)?
Isto, je l' bitno koja je kartica (Visa ili MasterCard)?
Odakle su ti informacije o 1%? Support ne zna o tome. 1% je provizija trenutno ako se šalje više od 150 EUR na karticu.
Wire prenos kod TW je bio uvek 0.63 EUR ako se šalje iz banke. Prenos sa debitne kartice je od 1.04 EUR do 4.71 EUR ako se šalje 100 EUR ili 1000 EUR.
Vrsta kartice je nebitna, samo da bude Visa ili MC.
 
Odakle su ti informacije o 1%? Support ne zna o tome. 1% je provizija trenutno ako se šalje više od 150 EUR na karticu.
Wire prenos kod TW je bio uvek 0.63 EUR ako se šalje iz banke. Prenos sa debitne kartice je od 1.04 EUR do 4.71 EUR ako se šalje 100 EUR ili 1000 EUR.
Vrsta kartice je nebitna, samo da bude Visa ili MC.
Pa, zakljucio sam gledajuci njihov sajt, mozda gresim. Trenutno nema provizije kad saljes direktno na racun u banci, ali pise da ce tako biti do kraja 2019.
Ja sam slao 2 puta vec i stvarno je provizija bilo 0 eur, ali ne pise sta ce naplacivati posle, pa sam mislio da ce biti kao kad saljes na karticu vise od 150 eur.
Ako bude fiksno za bilo koji iznos kad saljes na racun to ce biti odlicno. Imas dole screenshot sa njihovog sajta za ovo sto sam rekao.
paysend_fees.png
 
Поздрав свима. Већ дуго времена тражим неког из Србије ко тргује опцијама на акције и акцијама с ким бих могао да се умрежим и поделимо искуства, анализе и тд. Раније сам трговао преко посрединика Capital One, а крајем месеца планирам да пребацим новац директно на ИБ па ми је потребна помоћ.
 
Dali moze neko da mi kaze koja je najbolja opcija u ovom trenutku da se otvori racun za trgovinu akcijama na americkoj berzi.. Hvala vam
Pozdrav svima, i mene ovo pitanje interesuje.
Do sada sam bio,a i dalje sam učesnik samo na domaćoj berzi BELEX, al već neko vreme razmišljam da izadjem i na američku berzu.E sad, to ne bih radio preko domaćih brokera sobzirom da provizija prilikom kupovine ide i po 20$, isto važi i za prodaju, što je u startu 40$, plus ostale provizije.
Vidim da se dosta spominje Interactive Brokers, pa me interesuje da li ima neko ovde na forumu ko koristi njihove usluge u Srbiji, kako bi nam pojasnio proceduru prvo od registracije, slanja i skidanja novca sa računa, poreza itd.
Takođe sam pročitao da od skoro nemaju minimalne iznose uplate, da nemaju provizije za transakcije,niti penale za neaktivnost, pa ako neko može da potvrdi ovo sve, deluje mi kao naučna fantastika u odnosu na 40$ provizije kod naših brokera
Ako postoji još neka strana brokerska kuća, čije usluge mogu da se koriste iz Srbije, neka napiše, pa da uporedimo...
 
Pozdrav svima, i mene ovo pitanje interesuje.
Do sada sam bio,a i dalje sam učesnik samo na domaćoj berzi BELEX, al već neko vreme razmišljam da izadjem i na američku berzu.E sad, to ne bih radio preko domaćih brokera sobzirom da provizija prilikom kupovine ide i po 20$, isto važi i za prodaju, što je u startu 40$, plus ostale provizije.
Vidim da se dosta spominje Interactive Brokers, pa me interesuje da li ima neko ovde na forumu ko koristi njihove usluge u Srbiji, kako bi nam pojasnio proceduru prvo od registracije, slanja i skidanja novca sa računa, poreza itd.
Takođe sam pročitao da od skoro nemaju minimalne iznose uplate, da nemaju provizije za transakcije,niti penale za neaktivnost, pa ako neko može da potvrdi ovo sve, deluje mi kao naučna fantastika u odnosu na 40$ provizije kod naših brokera
Ako postoji još neka strana brokerska kuća, čije usluge mogu da se koriste iz Srbije, neka napiše, pa da uporedimo...
Hm. Pa mora nesto i broker da zaradi, ili na trejdu ili na spredu...
Za americko trziste probaj da nadjes brokera ovde:
https://www.cmegroup.com/tools-information/find-a-broker.html#pageNum=1
 
Da ali trejding Robom nije popularan toliko među običnim Jugoslovenima
Znam. Na IB mozes da trgujes cime hoces.
Mene je taj razvoj pregazio. Ja sa samo drzim robe, to mi nekako predvidivije. Sve ti na tarabi pise.
Cim oni pisu da hoce da ustede na brokerskim uslugama, odmah mi je bilo jasno da nece trgovinu robom.
Verovatno ganjaju opcione ili FX. Mene to ne pogadja. Ja kupim psenicu ili naftu u Aprilu za isporuku u Septembru, pa mi svejedno da li cu plati brokeru 10 ili 30 evara za "hod".
Cime ti trgujes? :per:
 

Back
Top