(ТикТок) Да ли су Срби први народ?

Молио бих уреднике да не обришу објаву будући да је извор ТикТок.

Да ли има истине у томе да су Срби заиста први народ уз јаке тврдње а не псеудоисторију

https://vm.tiktok.com/ZM6TBHRQa/

О овоме се ваља расправити.

Ne znam da li smo star, prastar ili najstariji gen uz giganotopitekusa ali osecam da cemo uz ovakvu politiku postati najstarija i najsiromasnija nacija Evrope koja ce lagano nestajati tokom vekova koji dolaze.

Iskreno govoreci, ne dajem Srbima vise od par vekova...ako i toliko.
 
Nacionalna, narodna, etnička, plemenska i verska pripadnost, sve su to društveni konstrukti koji nemaju nikakve veze s genima, haplogrupama i DNK. Mešati biološke osobine sa sociološkim konstruktima je paranauka, šarlatanstvo. Ne postoji nikakav srpski, slovenski, turski, nemački niti ikakav drugi gen. Dominantne haplogrupe unutar određene skupine ljudi nisu ekskluzivno njihove i ne mogu se nazivati imenima koja nose te skupine. Utuvite to već jednom, majku mu.
 
Nisu ako su dobrim delom Vlasi,mada je svakako došlo do etnogeneze sa dunarskim tipom ljudi. Mislio sam na Dinarce kao rasni tip. CG,Hercegovina,Dalmacija,Zapadna Srbija.
само смрдуцкај
који је твој расни тип?
фали и гена и свега
дао би свежањ безврједни долара да могу да видим фаце :rotf:
 
Nacionalna, narodna, etnička, plemenska i verska pripadnost, sve su to društveni konstrukti koji nemaju nikakve veze s genima, haplogrupama i DNK. Mešati biološke osobine sa sociološkim konstruktima je paranauka, šarlatanstvo. Ne postoji nikakav srpski, slovenski, turski, nemački niti ikakav drugi gen. Dominantne haplogrupe unutar određene skupine ljudi nisu ekskluzivno njihove i ne mogu se nazivati imenima koja nose te skupine. Utuvite to već jednom, majku mu.
да, све је измишљено једном :rotf:
 
Nacionalna, narodna, etnička, plemenska i verska pripadnost, sve su to društveni konstrukti koji nemaju nikakve veze s genima, haplogrupama i DNK. Mešati biološke osobine sa sociološkim konstruktima je paranauka, šarlatanstvo. Ne postoji nikakav srpski, slovenski, turski, nemački niti ikakav drugi gen. Dominantne haplogrupe unutar određene skupine ljudi nisu ekskluzivno njihove i ne mogu se nazivati imenima koja nose te skupine. Utuvite to već jednom, majku mu.

Ovo. Ali ovo su neke stvari u koje ljudi na Balkanu vjeruju eksplicitno ili implicitno.
 
Devetog. Ali nema je niko od Slavena. Kao što verujem znaš, istorija i prošlost nisu jedno te isto; istorija je vezana uz pismo, sve pre pisma je praistorija. Kod Slavena sve do sv. Konstantina i Metodija je praistorija odnosno protoistorija.
A pre Konstantina i Ćirila nisu postojala ni jedna druga pisma, o Slovenima pre njih nema ništa napisano ?
 
само смрдуцкај
који је твој расни тип?
фали и гена и свега
дао би свежањ безврједни долара да могу да видим фаце :rotf:
Pa neću još u depresiju da te bacam..dovoljno je što si Krajišnik,dovoljno si smušen i ovakav.Ja sam za tebe i Ubermensch i James Bond.:cool: U prošlosti sam se pokazivao uostalom na temama namenjenim za to.Al znam da tebe nikad ne videh tamo,pošto znam da bitises na ovakvim temama već godinama.Ovde patis za zavičajem i pišeš kojestarije. :mrgreen: Kako da ti pričam o rasnim tipovima kada ne znaš ništa o tome.. verovatno si mislio svezanj bezvrednih rubalja.
 
Ne bi bili ni prvi ni poslednji koji su posrbljeni. Evo vučić je Cincar pa govori srpski lol.. haha

Pa okolnosti sve vode ka tom zakljucku. Otkud Srba 500 km daleko od Srbije? Aha dosli su prije 400 godina iz Hercegovine. Ok i otkud Srba tamo u Hercegovini, opet nekih 200km od Srbije? Kao evo Porfirogenita iz 10. vijeka. Srbi su bili zamrznuti u karbonitu 600 godina bez drzave i slucajno sebe prozvali Vlasima u medjuvremenu.
 
Pa okolnosti sve vode ka tom zakljucku. Otkud Srba 500 km daleko od Srbije? Aha dosli su prije 400 godina iz Hercegovine. Ok i otkud Srba tamo u Hercegovini, opet nekih 200km od Srbije? Kao evo Porfirogenita iz 10. vijeka. Srbi su bili zamrznuti u karbonitu 600 godina bez drzave i slucajno sebe prozvali Vlasima u medjuvremenu.
Nije baš sve tako prosto. Ima Srba u Hercegovini,do dolaska Osmanlija je etnička granica bila do Cetine. Kaze se u narodu ako hoćeš da vidiš pravog Srbina idi u Hercegovinu,mada se ja s tim ne slažem.Postavljao sam one karte. Ali isto tako je bilo i Vlaha (starosedelaca romanskog stanovnistva) što u BiH što u Srbiji. Uostalom zar nije još u zakoniku cara Dušana jasno povučena granica između Srba i Vlaha. Srbi su u to vreme u istorijskim izvorima nazivai samo još i Rascanima/Racima NIKAD Vlasima. Dakako bilo je i Srba medju tim izbeglicama ali jezgro Krajisnika su činili Vlasi kao mobilno,pokretno stanovništvo. Bili su idealni kao graničari.
 
Poslednja izmena:
Nije baš sve tako prosto. Ima Srba u Hercegovini,do dolaska Osmanlija je etnička granica bila do Cetine. Kaze se u narodu ako hoćeš da vidiš pravog Srbina idi u Hercegovinu,mada se ja s tim ne slažem.Postavljao sam one karte. Ali isto tako je bilo i Vlaha (starosedelaca romanskog stanovnistva) što u BiH što u Srbiji. Uostalom zar nije još u zakoniku cara Dušana jasno povučena granica između Srba i Vlaha.

Bilo je Srba u Hercegovini za vrijeme Porfirogenita, dakle 10. vijek kao sto sam rekao. Ali oni nijesu bili tamo sami. Sta se desilo sa tim Srbima od 10. vijeka do dolaska Osmanlija i nakon je upitno. Ali ocigledno po toponimima, genetici i izvorima Vlasi su tamo postali dominantna populacija do dolaska Turaka.

Sasvim je moguce i realno, da od Srba u Hercegovini ostalo je samo jezik i crkva, sto su tamosnji Vlasi postepeno preuzeli. Kao sto prvobitni Srbi u 3. vijeku su bili Iranci od kojih je ostalo samo ime sto su Sloveni preuzeli.

Dakle hronoloski imamo:

Iranci (ime) -> Sloveni (jezik) -> Vlasi (genetika)
 
Bilo je Srba u Hercegovini za vrijeme Porfirogenita, dakle 10. vijek kao sto sam rekao. Ali oni nijesu bili tamo sami. Sta se desilo sa tim Srbima od 10. vijeka do dolaska Osmanlija i nakon je upitno. Ali ocigledno po toponimima, genetici i izvorima Vlasi su tamo postali dominantna populacija do dolaska Turaka.
Ima mnogo vlaških prezimena u Hercegovini. Rekoh da ih je uvek bilo,starosedeoci normalno.Šta se desilo? Neki su odvedeni u roblje,neki izbegli,ubijeni,neki pobegli u planine i tamo se mešali sa Vlasima. Zašto se velike Seobe Srba niti u jednom istorijskom izvoru ne spominju kao seobe nekakvih Vlaha? Jer to nisu bili Vlasi. Svaki narod ima svoju etnogenezu. Iluzorno je misliti da današnji Srbi,Hrvati,Mađari imaju genetskih veza sa svojim pra pra precima po kojima su dobili imena. Baš po fizionomiji Madjara se vidi da su Sloveni bežali masovno prema Severu a da se ostatak mešao sa Vlasima po brdima.
 
Netacno. Tacno se zna. To sto ti ne znas i lupas, to je tvoj licni problem. U istoriji se zna.


Nema lupetanja, Krajisnici su zaista sebe smatrali Vlasima do 19. vijeka i bili su smatrani za Vlase od strane stranaca i okoline. To se tacno zna.

Srbi/Sloveni i Vlasi su vjekovima zivjeli na dinarskom pojasu zajedno u simbiozi. Kako je doslo do toga da ova populacija postane jedna, slovenofona, i da sebe identifikuje kao Vlasi?
 
Nema lupetanja, Krajisnici su zaista sebe smatrali Vlasima do 19. vijeka i bili su smatrani za Vlase od strane stranaca i okoline. To se tacno zna.

Srbi/Sloveni i Vlasi su vjekovima zivjeli na dinarskom pojasu zajedno u simbiozi. Kako je doslo do toga da ova populacija postane jedna, slovenofona, i da sebe identifikuje kao Vlasi?
Vlasi su podvrsta Srba.
Crnogorci su drugi narod, odmah posle Srba... :ok:
 

Back
Top