svetlosno biće - religijski bog okom kamere

Ne moze se opisati recima ali ti si ipak opisao i vise nego sto je trebalo. Interesantno kako Dragoljubu zameras da trazi lokaciju subjekta u prostoru a ti sve one pojmove koji nisu predmeti lociras direktno u Platonov svet ideja samo dodajes natpis "nije u prostoru". A otkud tebi ideja o izvanprostornom uopste? (na stranu sto ne znas da je ono sto nazivas izvanprostornim i dalje prostorno-vremenski kontinuum) Ne mozes ni misliti ni pojmiti izvanprostorno al ipak taj princip ne vazi jelte za NISTA. Znas nije sramota imati preduverenje ali kada se insistira na tome da ga uopste nema a onda postane kod tebe vidljivo vise nego kod bilo kog drugog da ga ima to vec jeste sramota. Pogledaj ova tvoja krupna slova dobro pa se zapitaj sta ti uopste i iscekujes? Vidi se iz aviona da ti kada govoris o duhu to cinis na osnovu iskustva culnih predmeta i iscekujes da ti se (mada toga nisi svestan) razotkrije nakon smrti kao sto ti se razotkriva i obican predmet...opet ako to nije tacno zasto o tome uopste pricas? Zato se to ne moze ni otkriti ni opisati, ni dokazati...jer to ni ne postoji. Dragoljub je u pravu...ti si fizicar..samo dodatno stavljas "meta" na kraju kad zavrsis o tvojoj spoznaji onog sto je nespoznatljivo.:mrgreen:
To nema veze sa duhovnoscu...naravno ne poricem da ona ima svoj misao, cak zakljucke koji su osnovani ali do njih se ne dolazi teorijom saznanja vec pridadaju sasvim levoj oblasti...cak i egzistencijalizmu donekle jeste dozvoljeno da pliva u tim vodama...nikako tvom voluntarizmu...da su takvi zakljucci ispravni i pravi pokazatelj metafizickog sveta i da se svako njih pridrzava za dva dana mi bi imali 100 puta gori svet od onog na koji se zalis.
Ne, subjekat nije nikakva svojevrsna egzistencija, u samosvesti je samo saznanje o postojanju...formiras "ja jesam"..sto je oznaka da postojis, jednostavno samosvesno bice doslo je do spoznaje da postoji i nista vise.....ali zbog zbog prirode apstrakcija preskace se kvalitet kao sto je primetio rabidrant. Ta sema je korisna jer oznacava nasu sposobnost uma ali sustinski ne postoji...ona je vestacka. Greska je u tvom skoku iz imaginacije u egzistenciju za koju nema osnova...u tvom neosnovanom prelasku iz gnoseologije u moralna pitanja i zakljucke o zivotu...kojim pokusavas da dokazes da su istocnjacke dogme dokazane...ali ocito nisi svestan tog problema i pozadine tvog i Sopenhauerovog ucenja. O sebi ne mozes govoriti praveci semu subjekta i objekta, ne mozes traziti istinu o "ja" kroz kognitivne sposobnosti a onda se zaustaviti na jednom elementu...konkretno "subjekat" i reci e to sam istinski ja (zbog toga i dobijas zamerke kako mozes govoriti o necemu sto je nesaznajno..mozes jer nije nesaznajno..jer si sebe poistovetio sa praznom apstrakcijom i u odnosu na nju i odredjujes saznatljivost i nesaznatljivost necega)...jer tebi odgovara da si entitet koji neunistivo obitava u transcendenciji. Nisi. To je puka apstraktnost..kao sto je Hegel utvrdio cist bitak i nista su jedno isto. Zato ti pokusavajuci da oduzmes sve atribute od sebe (a lisavanjem istih iz stvari po sebi..jer su "nesto bez kvaliteta" kako ti kazes porices i stvar po sebi...upadas tako u solipsizam....samo pokusavas da to izbegnes uvodjenjem "nesto" kao i Barkli koji je uzalud postavljao boga...jer je i dalje bio u solipsizmu) da bi se izolovao od culnih i psihofizickih fenomena dolazis do apsurda da sebe izjednacis sa necim bezlicnim iako misao o bilo cemu mora biti proizvod licnosti. Samo ona formira bezlicno...obrnuto nikako ne vazi, nije moguce. A sta ti to govori? Govori to da na temelju te proste epistemoloske akrobacije ne mozes izvlaciti nikakve zakljucke po pitanju smrti (ni to ti nije jasno jer ne poznajes problem lingvistike i egzistencije koji je bitan bas po tom pitanju-al bez obzira na moju zelju ja nisam filososki neposten kao ti da tvrdim kako je dokazano putem teorije saznanja da posle sigurno ima neceg...mada ne radis to namerno..ne shvatas na pravi nacin problem oko onog "ne postoji"), vecnosti i bilo cega...najblize nasem "ja" je ono sto mi u zivotnom iskustvu poznajemo a najdalje nasem "ja" je tvoj metod i u tome ne treba traziti nikakvu ekstazu. Jer takvim pristupom nit je moguce spoznati karakter, nit izvrsiti psiholosku introspekciju...ti si uvek "TO" bozanski savrsen i samo treba da otkrijes..upravo takvo misljenje unistava tvoju licnost ali ne na onaj nacin na koji ti mislis...kao nadilazenje i otkrivanje prave prirode nego se i dalje ostaje licnost ali sada kontra sa negativnim osobinama...pa u tom smislu nije prevladavanje vec nazadovanje.....jer ta tvoja gnoseoloska podela ukoliko je ne shvatas kao takvu, kao cistu sablonsku...vec mislis da je direktan prikaz neceg metafizickog a ne umnog konstrukta skrece tvoju paznju sa prave duhovnosti na puku fikciju i samoobmanu, na imaginarni svet. Ti si tipican primer istocnjackog duhovnika "koji trazi sebe" samo da bi sebi dokazao da materija nije jedino sto postoji, da ima jos nesto... i tu se zaustavljas...bez ikakvog podviga i rada na sebi....nezavisno od toga i Kant je sasvim ispravno dao primat prakticnom umu nad teorijskim.


Čitav post je zasnovan na oformljenom mišljenju. To nije dovoljno da objasniš postojanje koje ne zavisi ni-od-kakvog mišljenja, stoga ni-od-kakvih zaključaka (jer postojanje nije uslovljeno projekcijom iskustava), niti je pak dovoljno da s tim (zaključkom) opovrgneš istinitost zaključaka do kojih su drugi došli svojim logičkim kontemlacijama... nagađaš, kao i uvijek. :) A imaš potencijala da se vineš do istine... ali taj potencijal postoji u svakome... Istina je uvijek ovdje i sada, ali naša pažnja nije na njoj. :)
 
Opet mistika. Drugi podforumi se slabo posecuju. Ne znam sto ste se zalepili za ovaj.

http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php/358-Misterije

MISTIKA... pa mistika... haha... hahaha, pa naravno, sve što tvom razumu nije dostupno pripada domenu 'mistike' (za tebe naravno)... meni to uopšte nije mistično... jasno je kao dan...jasno da jasnije ne može biti.

Tražiš istinu a istinu ne želiš da nađeš. Zato, najbolje što možeš jeste da napadaš one koji nude put do nje. 'Znatiželjni mislilac'... upravo tako; željan znanja za koje misli da jeste... :) ... pa nije ni čudo da se držiš okovanim u domenu razuma... 'Mislim, dakle postojim'... HAHAHA!

Mistika?
 
MISTIKA... pa mistika... haha... hahaha, pa naravno, sve što tvom razumu nije dostupno pripada domenu 'mistike' (za tebe naravno)... meni to uopšte nije mistično... jasno je kao dan...jasno da jasnije ne može biti.

Tražiš istinu a istinu ne želiš da nađeš. Zato, najbolje što možeš jeste da napadaš one koji nude put do nje. 'Znatiželjni mislilac'... upravo tako; željan znanja za koje misli da jeste... :) ... pa nije ni čudo da se držiš okovanim u domenu razuma... 'Mislim, dakle postojim'... HAHAHA!

Mistika?

dont try
 

Лепа реклама за медитацију, али то је за људе неуке у духовности. Наше тело покреће дух по навикама, наш ум функционише по навици, а навике се не могу медитацијом исправити, то је замајавање. Једна навика се само другом навиком може заменити.
Када имамо опажаје, а они су исти као и јуче и прекључе јер се углавном крећемо, посо-кућа, кућа-посо, ми ћемо увек имати исте мисли као јуче и прекључе јер наш ум функционише по навици. Разборитошћу ми можемо променити мисао која долази уз неки опажај ако том опажају додамо друго значење. Рецимо: некоме ко у нама изазива гневне мисли јер га наш ум осуђује за неке ствари, опростимо у покушамо да га оправдамо доделивши му тако другачији доживљај, друго значење, Пазећи неко време шта мислимо о том човеку док се нове мисли о њему не устале и не пређу у навику и тако замене старе осуђујуће мисли. Дакле Господ је дао упутства како да изменимо свет својих мисли, своје царство којим би требало да владамо а не да му служимо. А шта је Господ говорио да треба чинити? да творимо милостињу, да праштамо, да не бринемо већ да се радујемо са захвалношћу, да љубимо ближње а не да осуђујемо. Ко твори све ово полако постаје господар царства својих мисли и у његовом бићу живе само благе мисли које зраче лепа осећања. То да ће неко медитацијом да среди своје мисли и да ће од лоших да створи добре и лепе мисли, седећи и не чинећи ништа да се навике промене, то нема шансе. Ту је се Христос показао као Бог, јер знајући како ум и тело раде он даје упутства која нико до тада није дао, ниједна религија не говори о томе на такав начин. Једноставно човек постаје оно шта од своје воље чини. Негов ум се мења, његове навике се мењају, и његове мисли се мењају, његова истина се мења, мења му се карактер и изграђује личност, и постаје нови човек,постаје бог. Човек изграђује себе као божанско биће и престаје да буде животиња која се ослања на свој интелект.
 
Poslednja izmena:
Лепа реклама за медитацију, али то је за људе неуке у духовности. Наше тело покреће дух по навикама, наш ум функционише по навици, а навике се не могу медитацијом исправити, то је замајавање. Једна навика се само другом навиком може заменити.

pogrešno si shvatio film. meditacija nam ne služi da bi promenili misli, nego mi menjamo misli da bi mogli da meditiramo.
meditacija počinje kad su misli umirene.
 
То тако изгледа некоме ко се никада није загледао и проверавао свет својих мисли. само показујеш колко је твоје незнање.

Nikad nisam ni rekao da znam,već da sam siguran da je moje znanje tek površina okeana nad kojim je nebo,a ja na talasima brodim.
Ispod provalije bezdna o kojima pojma nemam.
Ali ima vas koji znate-to je sreća za nas neznalice...:mrgreen::hahaha:

- - - - - - - - - -

Ne boj se... samo sam u prolazu... nemam ni želju niti vremena da se upuštam u dalje diskusije... :)

Pozdrav iz pustinje, Liwa UAE.
A ja uveren da uživaš na onim veštačkim ostrvima,kad ono u Arabijskoj pustinji na +50...ybt...:eek:
 
Ovdje je trenutno
Nikad nisam ni rekao da znam,već da sam siguran da je moje znanje tek površina okeana nad kojim je nebo,a ja na talasima brodim.
Ispod provalije bezdna o kojima pojma nemam.
Ali ima vas koji znate-to je sreća za nas neznalice...:mrgreen::hahaha:

- - - - - - - - - -


A ja uveren da uživaš na onim veštačkim ostrvima,kad ono u Arabijskoj pustinji na +50...ybt...:eek:

Ovdje sam već 5 mjeseci, trenutna temperatura je 38, ali to se ne osjeća pošto sam se privikao. Radim na projektu... imam aircondition svugdje gdje se krećem, bazen. 150 metara sa mineralnom vodom... poslugu, radnike koji rade sa mnom, pomažu mi... itd... jedino što nemam jeste buka i izduvni gasovi grada... koji mi pravo da kažem ne nedostaju... :)
 
Ne boj se... samo sam u prolazu... nemam ni želju niti vremena da se upuštam u dalje diskusije.

Ovdje sam već 5 mjeseci, trenutna temperatura je 38, ali to se ne osjeća pošto sam se privikao. Radim na projektu... imam aircondition svugdje gdje se krećem, bazen. 150 metara sa mineralnom vodom... poslugu, radnike koji rade sa mnom, pomažu mi... itd... jedino što nemam jeste buka i izduvni gasovi grada... koji mi pravo da kažem ne nedostaju... :)

Имаш све осим слободног времена? Арапи те упрегли од јутра до сутра?
 
Имаш све осим слободног времена? Арапи те упрегли од јутра до сутра?

Pričali krimosi da su skandinavski zatvori udobniji nego legija stranaca...Plavšićka tamo dobrovoljno otišla...:manikir:

- - - - - - - - - -

Pričali krimosi da su skandinavski zatvori udobniji nego legija stranaca...Plavšićka tamo dobrovoljno otišla...:manikir:

Jadan naš Ja koji jesam...:sad2:
 
Имаш све осим слободног времена? Арапи те упрегли од јутра до сутра?


O čemu ti??? Hahaha.. opet nagađanje...

Ja sam ovdje svojom slobodnom voljom... sve uslove ja postavljam... radim kad mi je volja, koliko mi je volja... kuvar kuva za mene, pomoćnik postavlja sto sa hranom i čisti poslije mene, sobu čiste sobari, za bazen je zadužen drugi čovjek koji ga čisti svake sedmice i mijenja novu vodu...sve mi je obezbijeđeno i niko ne postavlja pitanja do: "Da li imaš sve što ti treba?". Ono što radim dijelim sa onim koji mi omogućava da sve to činim... hahaha... a nagađanje... to je kao uostalom i sve što se ovdje godinama priča (nagađa) a nema se neposredno iskustvo i Znanje...
Slobodnog vremena imam na pretek ali to 'slobodno vrijeme' koristim konstruktivno... po volji... čak i kad stvaram.... radim na skulpturi..skulpturama (to mi je projekat) i to je dio mog slobodnog vremena... pošto ima dovoljno pomagača da ne moram čak ni prstom da mrdnem... ali ja ne radim tako... ja volim i biram da pokrećem stvari i duhom i tijelom ... trenutno radim na skulpturi od željeza, 8 metara dugačkoj sa 5,5 metara visine...

Ima li još nešto da bi htio znati.... haha... pitaj, ne nagađaj! :)
 
O čemu ti??? Hahaha.. opet nagađanje...

Ja sam ovdje svojom slobodnom voljom... sve uslove ja postavljam... radim kad mi je volja, koliko mi je volja... kuvar kuva za mene, pomoćnik postavlja sto sa hranom i čisti poslije mene, sobu čiste sobari, za bazen je zadužen drugi čovjek koji ga čisti svake sedmice i mijenja novu vodu...sve mi je obezbijeđeno i niko ne postavlja pitanja do: "Da li imaš sve što ti treba?". Ono što radim dijelim sa onim koji mi omogućava da sve to činim... hahaha... a nagađanje... to je kao uostalom i sve što se ovdje godinama priča (nagađa) a nema se neposredno iskustvo i Znanje...
Slobodnog vremena imam na pretek ali to 'slobodno vrijeme' koristim konstruktivno... po volji... čak i kad stvaram.... radim na skulpturi..skulpturama (to mi je projekat) i to je dio mog slobodnog vremena... pošto ima dovoljno pomagača da ne moram čak ni prstom da mrdnem... ali ja ne radim tako... ja volim i biram da pokrećem stvari i duhom i tijelom ... trenutno radim na skulpturi od željeza, 8 metara dugačkoj sa 5,5 metara visine...
Ima li još nešto da bi htio znati.... haha... pitaj, ne nagađaj! :)

Kaжеш "Slobodnog vremena imam na pretek".

Зар то није у контрадикцији са оним што јуче написа: " samo sam u prolazu... nemam ni želju niti vremena"

Мислим да заправо овако изгледа та скулптура од жељеза на којој радиш?

300px-Construction_Workers.jpg
 
Kaжеш "Slobodnog vremena imam na pretek".

Зар то није у контрадикцији са оним што јуче написа: " samo sam u prolazu... nemam ni želju niti vremena"

Мислим да заправо овако изгледа та скулптура од жељеза на којој радиш?

300px-Construction_Workers.jpg




Haha... opet MISLIŠ... ne misli više čovječe... BUDI.

...
Ta fotografija je odraz tvoje realnosti, tvog limita, a moja realnost je ono što jeste, ono što ranije opisah. :)
 
Осећај самосвести и квалитативна множина не зависе од мозга.
Посматрај мозак као телевизор који из сигнала формира слику. Ако уништиш телевизор ниси уништио тиме тв. сигнал.

Слично је и са мозгом и ствари по себи. Мозак креира слике али те слике нису идентичне ономе што се на тај начин објективише. А суштина је да оно што налазимо у самосвести као вољу, трајање, квалитативну моножину,НИЈЕ ОБЈЕКАТ, НИЈЕ СЛИКА.
Самим тим то није дело мозга,није дело интелекта. Већ то додирује у "тв сигнал" у ствар по себи и њену суштину.

Evo je. Famozna analogija sa radiom odnosno sa televizorom. Mi smo tv signal a mozak je samo televizor. Dva odvojena entiteta. Unistis TV nisi unistio signal. Signal je vecan. Signal je sustina.

Reci mi zasto si uzeo tu analogiju? Tako ti se cefnulo jel?

Zasto ne bi bila ispravna analogija sa filmskom trakom npr? Sta se desi na bioskopskom platnu kada se zapali filmska traka tokom projekcije? Zapis na traci je vecan isto kao tv signal pa ga plamen ne dotice?
 
Evo je. Famozna analogija sa radiom odnosno sa televizorom. Mi smo tv signal a mozak je samo televizor. Dva odvojena entiteta. Unistis TV nisi unistio signal. Signal je vecan. Signal je sustina.

Reci mi zasto si uzeo tu analogiju? Tako ti se cefnulo jel?

Нисам узео ту аналогију него ту алегорију.

Алегорија није експеримент. Него она служи да сликовито представи оно што се не може само по себи представити . Не можеш представити јаство, јер до онога што тај појам представља долазимо непосредно а не гледањем око себе.

Алегорија са телевизором и сигналом је добра јер сликовито илуструје однос једног објекта "телевизор" са нечим што ОБЈЕКАТ НИЈЕ, Тв сигнал.
Зато та алегорија лепо илуструје однос нечега метафизичког, тј субјекта са објективим светом

Док та твоја алегорија са филмском траком није одговарајућа јер представља два објекта, филмску траку и биоскопско платно и самим тим не може се примењивати као алегорија која би претендовала да објашњава однос јаства (које није објекат) и појавног објективног света.
 
Poslednja izmena:
Haha... opet MISLIŠ... ne misli više čovječe... BUDI.

...
Ta fotografija je odraz tvoje realnosti, tvog limita, a moja realnost je ono što jeste, ono što ranije opisah. :)

Та фотографија је, кладим се, приказ твоје реалности.

Баш су Арапи тебе позвали да се тамо бавиш уметничким радом.

Али уображавај ти и даље да је то градилиште и та грађевина на којој радиш од јутра до сутра, "железна скулптура". Можда ти је тако лакше.
 
Нисам узео ту аналогију него ту алегорију.

Алегорија није експеримент. Него она служи да сликовито представи оно што се не може само по себи представити . Не можеш представити јаство, јер до онога што тај појам представља долазимо непосредно а не гледањем око себе.

Алегорија са телевизором и сигналом је добра јер сликовито илуструје однос једног објекта "телевизор" са нечим што ОБЈЕКАТ НИЈЕ, Тв сигнал.
Зато та алегорија лепо илуструје однос нечега метафизичког, тј субјекта са објективим светом

Док та твоја алегорија са филмском траком није одговарајућа јер представља два објекта, филмску траку и биоскопско платно и самим тим не може се примењивати као алегорија која би претендовала да објашњава однос јаства (које није објекат) и појавног објективног света.

Постоји део у ''телевизору'' кои је задужен за декодирање сигнала, и у зависности како он то чини такав је и наш доживљај или слика на телевизору. Из света око нас долази огромна количина информација тако да је сигнал изузето масиван, Тако да декодер има у себи и део који се зове воља којом он бира који део сигнала ће нам презентовати, тј чему ћемо посветити пажњу. Наша истина је тај декодер, то је свет наших уверења, убеђења, знања искуства, и то ради по навици. Па не можемо видети оно што не очекујемо да ћемо видети. Ми као божанско биће кроз своју вољу, пажњу одлуке можемо да обликујемо своју истину и на тај начин да фино подешавамо декодер који нам презентује сигнал. Воља нам да да гледамо ртс или пинк,
 
Та фотографија је, кладим се, приказ твоје реалности.

Баш су Арапи тебе позвали да се тамо бавиш уметничким радом.

Али уображавај ти и даље да је то градилиште и та грађевина на којој радиш од јутра до сутра, "железна скулптура". Можда ти је тако лакше.


Eh, Tebe bi pozvali... a zašto bi tebe??? Daj bar jedan razlog. :)
 
Eh, Tebe bi pozvali... a zašto bi tebe??? Daj bar jedan razlog. :)

Не желим да идем у државу где религија није одвојена од исте. Исувише би ме иритирао такав хабитат.

Problem je Oziju što i slika na ekranu tv veoma liči na onu iz prirode...pardon-predstave o prirodi...:mrgreen:

То нема никаве везе са питањем идеалитета опажајног света и ствари по себи.

Хајде да пренесем оно што сам већ писао о томе одговарајући на ово питање:
Ako predmeti ne postoje kao objеkti kada nisu zapazeni kako onda može slika nekog predmeta, koji je slikan kamerom, biti identična slici istog tog predmeta kada ga opazamo?

Овo питање можда може неком пасти на памет када размишља о корелативности субјекта и објeкта.
Међутим, то питање ничим не додирује поделу на појаву и ствар по себи.

Када кажем да су појава ове слике око мене које ме окружују и које се мењају обликом и величином како се померим мислим на овако нешто.

arms_fp02.jpg


Ово је илустрација ситуације у којој сте ето управо сада. Имате дакле субјекат кога не можете сазнати и имате ИСПРЕД њега скуп слика уоквирен једном сфером која чини ваше видно поље.
Слике у тој сфери се мењају обликом и величином кад год се померите.

То показује да се ту ради о сликама у вашој свести. И да се НЕШТО као те слике у тој вашој свести на тај начин појављује.

Сада:
Једна од тих слика испред вас је рецимо неки човек.

Дакле, од њега ви у свести имате његову слику а шта је тај човек по себи када није опажен не знамо. То је питање трансендентно. Једино знамо да сам по себи тај човек не може бити слика, не може бити објекат.

Сада, ако тај човек узме гипс и направи отисак себе. Имаћемо поред његове слике и слику његовог отиска.
Овако нешто:
212784_djokovic-vostana-figura01-beta_f.jpg


Имаћемо дакле две слике испред нас. Које су у нечему сличне али далеко од идентичног.
А шта је тај човек по себи и шта је тај гипсани отисак по себи. Упоређујући ове две слике у нашој свести то не можемо знати.

Исто је и са фотографијом.

Ту имамо две слике испред нас. Слику човека који је испред нас и слику његовог отиска, његове фотографије.
Из посматрања те две слике не можемо знати шта је ствар по себи.Нити шта је тај човек нити шта је та фотографија поред њега по себи, када није опажена.
 
Poslednja izmena:

Back
Top