Suprugu zaključao u sobu i mučio 45 dana

Kako se ljudi koji znaju tu zenu nisu zapitali gde je ona?Zar niko nije primetio kako ona izgleda,jer ne verujem da je on od skora dobio zelju da je tuce..Kako to da nije mogao niko da joj pomogne?
Jadnica...mnogo me je potresla ova prica..
Stoku osuditi na dozivotnu i na svakodnevno "tretiranje" muskih robijasa.A problem polozaja zena u nasem drustvu ogroman je,i mora da se regulise u najskorije vreme.
 
Амбасадоре, ниси управу кад пишеш да је код нас проблем насиља над женом посебно изражен.

Видиш, ја се доста крећем по Европи. У Немачкој, жене трпе још горе ствари, веруј, само што они то не пуштају тек тако да процури изван оквира њихове земље.
Прошле године су имали и канибала.
Четри леша нађена у његовом фрижидеру, кувао себи и псу ручак.
То наши крајеви не познају.

И не обраћај пажњу искључиво на велике градове у страним земљама, обрати пажњу и код њих на село и на провинцију.

Значи, развијени свет је далеко ''напреднији'' по том питању од нас.
Логично је, одлазе у перверзију због тога што све имају.

Наравно, ово не пишем да бих оправдала наше силеџије, већ да бих скренула пажњу да је наше дружтво још колико-толико здравије у односу на развијени свет.

Иначе, сматрам да је непотребно анализирати ситуацију из филозофског угла, јер оно што се дешава је реалност, сурова која се решава искључиво практичним методама- кажњавањем починитеља.

А љубомора?
Зависи у ком се облику јавља.
Мало људи познајем који су у тоталитету оперисани од исте у неким мини-количинама, али да, наравно да болесна љубомора јесте за дијагнозу.

Само не видим какве везе љубомора има с темом.:)

Svakako da svet nije "operisan" od ovih nakaradnih pojava,ali svaka sredina nosi
odredjene specificnosti,iskljucivo kao posledica nacina i toka evolucije drustva.
Ovo nije ni priblizno filozofski pristup temi,cak sam pokusao da navedem sagovornika
na zapazanja,ako su ih mogli steci,u ponasanju osoba iz kojeg se moze naslutiti njihov
medjusobni odnos.Izgradjivanje njihova medjusobog odnosa,sigurno ce izazvati
posledice i pozitivne i negativne.A evo Vam i primer:
Sigurno ste bili mnogo puta u prilici da sretnete i zaustavite prijatelje,poznanike....na ulici i pozdravite se sa njima,oni lepo setaju ruku pod ruku.Da li ste mozda primetili kod nekoga od njih da se u tom trenutku zena/devojka na neki nacin malo povukla,skoro zaklonila iza muskarcevog ramena,uvukla u sebe i malo pognula glavu....
Ako ste to ikada primetili,sigurno Vam je palo na poamet nekoliko pitanjaca...zar ne:?:
Ili ako ste zaista i primetili isto,da li je to pocetak ili nagovestaj uspostavljanja nakaradnog odnosa.:idea:
Primera ovakovog "ponasanja" imate unodegled:!:
 
Svakako da svet nije "operisan" od ovih nakaradnih pojava,ali svaka sredina nosi
odredjene specificnosti,iskljucivo kao posledica nacina i toka evolucije drustva.
Ovo nije ni priblizno filozofski pristup temi,cak sam pokusao da navedem sagovornika
na zapazanja,ako su ih mogli steci,u ponasanju osoba iz kojeg se moze naslutiti njihov
medjusobni odnos.Izgradjivanje njihova medjusobog odnosa,sigurno ce izazvati
posledice i pozitivne i negativne.A evo Vam i primer:
Sigurno ste bili mnogo puta u prilici da sretnete i zaustavite prijatelje,poznanike....na ulici i pozdravite se sa njima,oni lepo setaju ruku pod ruku.Da li ste mozda primetili kod nekoga od njih da se u tom trenutku zena/devojka na neki nacin malo povukla,skoro zaklonila iza muskarcevog ramena,uvukla u sebe i malo pognula glavu....
Ako ste to ikada primetili,sigurno Vam je palo na poamet nekoliko pitanjaca...zar ne:?:
Ili ako ste zaista i primetili isto,da li je to pocetak ili nagovestaj uspostavljanja nakaradnog odnosa.:idea:
Primera ovakovog "ponasanja" imate unodegled:!:

Јесте, свако друштво има своје специфичности.
И да, код нас је патријархалат прилично био и још увек је јак.
Е сад, ја у томе не видим основ за анализу у смеру успостављања накарадног односа.
Не заборави, у нашим карјевима, жена је увек била ослонац и стуб породице, ма колико се улога придаје мушкарцима у том смислу.

Иначе, ја не схватам поенту твоје приче.:idea:
Да ли би ми је разјаснио?:D

Јел'хоћеш да кажеш да треба да се мењамо? Или...?
 
To su uzasne stvari koje se nazalost,desavaju sve cesce i cesce.
Mene je jako potresla ova prica.Pitam se,koliko je morala da bude nezainteresovana okolina,porodica,prijatelji,komsije....kada,kao sto neko rece,niko nije prometio da te zene nema.Verovatno su primetili,ali ovde kos nas,hvala bogu svi gledaju iskljucivo svoja posla.
Uzasan je mentalitet naseg naroda,kada mogu da zazmure na zlostavljanje,ali ne daj Boze da ne primete sta je neko obukao,koga je doveo u kucu ili kakav auto vozi.
to im ne promice.
 
Јесте, свако друштво има своје специфичности.
И да, код нас је патријархалат прилично био и још увек је јак.
Е сад, ја у томе не видим основ за анализу у смеру успостављања накарадног односа.
Не заборави, у нашим карјевима, жена је увек била ослонац и стуб породице, ма колико се улога придаје мушкарцима у том смислу.

Иначе, ја не схватам поенту твоје приче.:idea:
Да ли би ми је разјаснио?:D

Јел'хоћеш да кажеш да треба да се мењамо? Или...?
Sa prvim delom Vaseg teksta se slazem.
Vase nerazumevanje mi zaista nije jasno,ali ovde se govori iskljucivo o posledicama nakaradno uspostavljenog odnosa M&Z, i to nema veze sa patrijarhalnoscu,ako govorimo
o uzrocima koji dovode do posledica iz naslova,ili manje traumaticnih slucajeva.

Pokusao sam Vam predociti na bezazlenom primeru koji moze biti samo pocetak
nakaradnosti.Ili da se pomerimo malo od patrijarhalnosti u "savremenost".
Kako tumacite potez majke koja ce se u komsiluku zaduziti za svoje 2-3 plate,penzije...i namontirati cerku i poslati je recimo u ....dolinu "trulih sisa" u BG.Kada je bude ispratila
na ulazu,samo ce reci..."ti znas kako se ovde mozes vratiti"....
Verovatno mozete pretpostaviti na sta je ta devojka spremna,sta je spremna otrpeti i sta ce morati otrpeti.Da li ce je zadesiti,ako ne fizicko onda psihicko "premlacivanje,omalovazavanje,.....uostalom to je u ceni zar ne?
Nemojte mi sada samo reci da ona nosi glavu da joj kisa ne bi padala u stomak,ali
da ce joj zivot biti posut cvecem,sigurno se ne bi kladili na tu opciju.
Slozicete se da ce majci najpre vratiti prvobitnu akumulaciju od 2-3 plate/penzije:!:
Mislim da sada razumete o cemu govorim,ovo nije pravilo,ali jedan primer iz kojeg
se moze izvesti pretpostavka.
 
Sada se dosta izmenio život u gradovima. Ljudi se počeli da se oslanjaju na to da postoje institucije koje brinu o drugima i nema više osećanja odgovornosti za druge. Nekako se smatra da su to stvari u koje ne treba da se mešaju i da to nije njihov posao.
pa da....vazno da zabadaju nos u tudju privatnost i znaju koji broj cipela nosi komshija sa drugog,i koliko puta nedeljno komshije sa petog imaju sexualni odnos,znaju da je sin komshije sa treceg u vojsci kaznjen zbog bezanja u grad,a kada treba da pomognu komshinici sa shestog,onda nece da se mesaju.....
 
Sa prvim delom Vaseg teksta se slazem.
Vase nerazumevanje mi zaista nije jasno,ali ovde se govori iskljucivo o posledicama nakaradno uspostavljenog odnosa M&Z, i to nema veze sa patrijarhalnoscu,ako govorimo
o uzrocima koji dovode do posledica iz naslova,ili manje traumaticnih slucajeva.

Pokusao sam Vam predociti na bezazlenom primeru koji moze biti samo pocetak
nakaradnosti.Ili da se pomerimo malo od patrijarhalnosti u "savremenost".
Kako tumacite potez majke koja ce se u komsiluku zaduziti za svoje 2-3 plate,penzije...i namontirati cerku i poslati je recimo u ....dolinu "trulih sisa" u BG.Kada je bude ispratila
na ulazu,samo ce reci..."ti znas kako se ovde mozes vratiti"....
Verovatno mozete pretpostaviti na sta je ta devojka spremna,sta je spremna otrpeti i sta ce morati otrpeti.Da li ce je zadesiti,ako ne fizicko onda psihicko "premlacivanje,omalovazavanje,.....uostalom to je u ceni zar ne?
Nemojte mi sada samo reci da ona nosi glavu da joj kisa ne bi padala u stomak,ali
da ce joj zivot biti posut cvecem,sigurno se ne bi kladili na tu opciju.
Slozicete se da ce majci najpre vratiti prvobitnu akumulaciju od 2-3 plate/penzije:!:
Mislim da sada razumete o cemu govorim,ovo nije pravilo,ali jedan primer iz kojeg
se moze izvesti pretpostavka.
Пре свега, патријархалат сам споменула због Ваше опаске о пару који шета, који застаје и девојка се повлачи корак уназад.
То је, по мом мишљењу, у контексту у ком смо причали, одраз патријархалног васпитања ( мада и ја имам обичај то да урадим, посебно кад се мој драги и ја сретнемо са неким ко је мени непознат...након што се куртоазно поздрави, долази на ред представљање моје маленкости и ја тад иступим тих 20цм које сам се повратила назад...што се мене тиче, то је само одраз поштовања или можда чак и прилаза у односу на људе који ми нису довољно познати).
Дакле, ја у томе не видим основ нити узрок могућег добијања батина од стране супруга.

Батине у том смислу су одраз карактера и одраз менталитета. И једно и друго се може мењати законским нормама и СПРОВОЂЕЊЕМ закона и то ће се засигурно у неком тренутку решити.

Што се тиче приче о мајци и ћерки и ''силиконској долини'' у циљу проналажења спонзора, то је већ сложеније и одраз је свих зала које смо прошли у последље две деценије.
Сложићете се, тога раније јесте било, али не у данашњој мери.
Народ је осиромашио и духом и материјално, па зар очекујете да даншње девојке ( али и мушкарци) који су избомбардовани само и једино формом, траже партнера који ће им рецитивати Пушкина и бити уз то нежан и пажљив.
Господине, времена у којима живимо су смутна и то што сте поменули нема никакве везе са менталитетом већ искључиво са тешким животом који нас је задесио.На жалост, све се свело на пуку егзистенцију, па самим тим мене не чуди код просечног човека тај уско-материјалистички прилаз.

Не кажем да га оправдавам, само ме не чуди.
 
Poslednja izmena:
Пре свега, патријархалат сам споменула због Ваше опаске о пару који шета, који застаје и девојка се повлачи корак уназад.
То је, по мом мишљењу, у контексту у ком смо причали, одраз патријархалног васпитања ( мада и ја имам обичај то да урадим, посебно кад се мој драги и ја сретнемо са неким ко је мени непознат...након што се куртоазно поздрави, долази на ред представљање моје маленкости и ја тад иступим тих 20цм које сам се повратила назад...што се мене тиче, то је само одраз поштовања или можда чак и прилаза у односу на људе који ми нису довољно познати).
Дакле, ја у томе не видим основ нити узрок могућег добијања батина од стране супруга.

Батине у том смислу су одраз карактера и одраз менталитета. И једно и друго се може мењати законским нормама и СПРОВОЂЕЊЕМ закона и то ће се засигурно у неком тренутку решити.

Што се тиче приче о мајци и ћерки и ''силиконској долини'' у циљу проналажења спонзора, то је већ сложеније и одраз је свих зала које смо прошли у последље две деценије.
Сложићете се, тога раније јесте било, али не у данашњој мери.
Народ је осиромашио и духом и материјално, па зар очекујете да даншње девојке ( али и мушкарци) који су избомбардовани само и једино формом, траже партнера који ће им рецитивати Пушкина и бити уз то нежан и пажљив.
Господине, времена у којима живимо су смутна и то што сте поменули нема никакве везе са менталитетом већ искључиво са тешким животом који нас је задесио.На жалост, све се свело на пуку егзистенцију, па самим тим мене не чуди код просечног човека тај уско-материјалистички прилаз.

Не кажем да га оправдавам, само ме не чуди.

Potpuno se slazem sa Vama.
Vi ste samo inkorporirali povode i uzroke,koji mogu biti posledica svega iz naslova.
 
To za korak unazad nisam dobro razumela, ali da, kada idem sa nekim, bilo kim, ko sretne svog poznanika, cini mi se da se nesvesno malo povucem dok me ne predstave. Znam da to i moj suprug uradi kada ja sretnem nekog koga poznajem, dakle, mozda smo tako svi vspitani i mozda je to lose ili glupo, ali od ljudi koje znam, takav postupak ne zavisi od pola.

(naravno, ako govorimo o istoj stvari)
 
Већ много пута писано, на разним темама, о насиљу, шта јесте насиље, итд....

Оно што је занимљиво, ми нећемо знати кад се та жена врати свом мужу, са причом да је најважније да деца имају оца, да она не зна куда ће...

Не мислим да ће баш ОВА жена то урадити, али већина жена то чини.
Колико се ута десило да неко пријави злостављање, а жена ,,испраши'' пандуре, са речима : ,, То је наша ствар, шта се мешате!''

Систематским просвећивањем би се можда нешто могло учинити.
Научити жене да не пристану да буду жртве.

Сигурне куће су краткорочни пројекти, њих не финансира држава, а и служе само за привремено склањање жртава насиља.

А шта после?
 
Mislim da nema osobe koja ne ostane na nekli nacin bez reci na ovakve vesti..i to je zaista strasno..a jos je strasnije sto mnoge maltretirane zene to trpe godinama iz samo njima znanih razloga..a toga ima po belom svetu cini mi se jos vise i strasnjije nego kod nas..evo..sada onaj poljak kao i onaj austrijanac..silovao nekih desetak godina svoju cerku..dvoje dece je rodila koja su data na usvajanje a najstrasnije od svega je to sto je i u ovom slucaju majka ili bolje reci nemajka sve to znala i vesto krila od same sebe i drugih...Sigurne kuce su humane ali mislim da ne resavaju sustinski problem zlostavljanja zena..To treba da resi drustvo..zakonodavstvom i teskim kaznama i za samar a kamoli sakacenje i dugogodisnje maltretiranje..zatim takvim zenama koje nemaju sredstava drustvo-drzava da obezbedi toliko da mogu da se osamostale i nastave dalje zivot bez muza-sadiste i kretena sa kojim su zivele...
 
meni svejedno kad citam ovakve stvari
dodushe ja sam iz rs i mi svi bolujemo od ptsp-a
a i ovako smo zesce munjeni... krvi i nasilja je bilo do koljena tako da ladno mogu da gledam odrubljene glave i npr.jedem sendvich...cak sam sebe dosta puta uhvatio da citam najgore monstruozne stvari i prezivam neku hranu
zalosno ali je tako
 
Nasilnistvo sa bilo cije strane je isklucivo asocijalno prikazivanje osoba sa problemom koje one same nemogu da rese civilizovanim putem jer tako ostaju uskraceni za dominacijom koja im je neophodna kao hrana da zadovolje svoj devijantni ego jer priznanje da nisu dostojni osobe koju imaju samo su podstrek da to mogu postici siledjijstvom. To je opaka bolest koju treba u zacetku spreciti.
 
Vesti dana - petak, 12. septembar 2008. 06:40


Suprugu zaključao u sobu i mučio 45 dana
Blic - Pre 40 minuta

BEOGRAD - Ženu iz istočne Srbije muž nasilnik držao je tokom leta zaključanu 45 dana u sobi, svakodnevno je batinajući. Ona je oslepela na jedno oko, izbijeni su joj svi zubi, ali je izvučena iz kandži monstruma i spas je našla u Sigurnoj ženskoj kući.

Vesna Stanojević, koordinatorka Savetovališta za borbu protiv nasilja u porodici, kaže da je ova mlada žena iz istočne Srbije samo jedna od dvadesetak žrtava koje su u poslednjih mesec dana utočište pronašle u Sigurnoj ženskoj kući.

- Svi smo bili šokirani kada se pojavila žena i rekla da ima troje dece, koja su sada u hraniteljskim porodicama. Kada je ispričala svoju nesreću, dugo smo nakon toga ćutali, ne verujući da postoje monstrumi koji su spremni na takvo nasilje - priča za "Blic" Stanojevićeva.

Prema njenim rečima, nesrećna žena je svakodnevno premlaćivana i držana zaključana u sobi.

- Na jedno oko je potpuno oslepela od batina, dok na drugom ima dioptriju minus 15. Svi zubi su joj izbijeni, a na sudskoj medicini je konstatovano bezbroj povreda - kaže koordinatorka Savetovališta i ističe da je nasilnik i dalje na slobodi.

Stručnjaci smatraju da porodično nasilje u Srbiji brojčano nije u porastu, ali su oblici nasilja drastičniji nego prethodnih godina, čemu pogoduje i blaga kaznena politika sudova i nedostatak solidarnosti među građanima. Nedavno je Jugoslav Marjanović iz Knjaževca osuđen samo na godinu dana zatvora, što je, nažalost, bila i maksimalna kazna koju je mogao da dobije nakon što je zbog ljubomore naterao svoju suprugu Mariju da se gola šeta po centru grada.

U poslednjem talasu nasilja javnost je ostala zaprepašćena i nad tragedijom u Nišu, u kojoj je Dragoljub Damnjanović pre nekoliko dana ubio sina Sašu, a potom se ubio. Porodičnoj tragediji su prethodile godine loših porodičnih odnosa.

Krajem jula stanari beogradskog naselja Karaburma prisustvovali su stravičnim scenama kada je Slavoljub Filipović usred bela dana na ulici nožem usmrtio suprugu Zlatanu, a zatim je istim sečivom presudio i sebi. Nesrećna žena je usmrćena iako je na ulici u tom trenutku bilo više desetina ljudi.

- Problem je u društvu, jer postoji nedostatak solidarnosti. U svakom komšiluku se zna ko je nasilnik, ali ljudi neće da prijavljuju takve slučajeve jer se plaše problema, znajući kako državne službe funkcionišu - kaže za "Blic" profesorka sociologije porodice na Filozofskom fakultetu Anđelka Milić.

S njenim stavom se slaže i profesor psihologije dr Žarko Trebješanin, koji ističe da naročito u gradovima ljudi prestaju da osećaju odgovornost za druge, koje ne poznaju.

- Sada se dosta izmenio život u gradovima. Ljudi se počeli da se oslanjaju na to da postoje institucije koje brinu o drugima i nema više osećanja odgovornosti za druge. Nekako se smatra da su to stvari u koje ne treba da se mešaju i da to nije njihov posao. Dešava se i kod nas da nekog napadnu na ulici i da ljudi prolaze a da niko ne pritekne u pomoć, jer svi misle da će to uraditi neko drugi - kaže dr Trebješanin.

Profesorka Milić kritikuje i rad policije u slučajevima nasilja u porodici.

- Policija reaguje tek kada se desi tragedija. Da nasilnika uhapse svaki put, makar na jedan dan, kada se napije, on bi se zamislio. Koliko ima slučajeva da je policija dobijala prijave, a da nije reagovala. Oni su obučeni da hapse počinitelje, ali ne vrše prevenciju - navodi profesorka Milić.

Ona napominje da su službe za socijalni rad potpuno zapostavljene i da za njih niko nije zainteresovan.

- Čak se niko i ne interesuje za to da obrazuje kadrove za takve službe. Svi smo svedoci kakve su strašne greške pravljene u tim službama. Nema novca, programa, ni edukacije, pa šta onda i da se očekuje - kaže Milićeva.

Da je nasilje brutalnije i da ne postoji adekvatan odgovor države slaže se i Vesna Stanojević.

- Ovim poslom se bavim već 16 godina i primećujem da su oblici nasilja veći i drastičniji nego ranije. Uvek je bilo žena koje su žrtve neke vrste nasilja, ali se u poslednje vreme od pretnji prešlo na ubistva - smatra koordinatorka Savetovališta za borbu protiv porodičnog nasilja.

Ona kaže da se tokom avgusta skoro 300 žena obratilo Sigurnoj ženskoj kući.

- Leti primamo mnogo više poziva, jer je ženama očigledno tada lakše da napuste kuću zbog manje količine garderobe koju nose, a i deca ne idu u školu. A vidim i da se nadaju da će se do jeseni situacija nekako sama od sebe rešiti - priča Stanojevićeva.

Ona navodi i da veliki broj predmeta u vezi s nasiljem u porodici završava kod sudija za prekršaje.

- Kada komšije prijave buku i svađu u stanu, dođe patrola i to se obično završi prekršajnom prijavom za remećenje javnog reda i mira. Sudije za prekršaje sada imaju više sluha i oni se sada bave nasiljem u porodici kao posebnim segmentom - zaključuje Vesna Stanojević.

Ubistva u porodici

18. jun 2007. - Filip Krstić (20) iz Beograda posvađao se i potukao sa ocem Radetom (46), koji je udario glavom o beton i polomio lobanju, nakon čega je preminuo.

15. jul 2007. - Damir C. (21) iz Sarajeva ubio je u beogradskom naselju Žarkovo svoju tetku Gordanu Sitaricu (42), njenu ćerku Zoricu (23) i supruga Zorana (49).

3. novembar 2007. - Rozaliju Greguš-Skendžić (40) ubio je sin Antal (20) u porodičnoj kući u selu Banatsko Višnjićevo kod Zrenjanina. Ubistvu je prethodila zabava koju su pokojna Rozalija i njen sin priredili za komšije i prijatelje.

16. mart 2008. - Boban Mitić iz sela Krševica kod Bujanovca je hicima iz pištolja ubio svoju suprugu Suzanu, taštu i dvoje maloletne dece.

23. april 2008. - Tibor N.B. (24) iz Sente je pijan nožem nasrnuo na svoju majku, preteći joj da će je ubiti.

28. april 2008. - Četvorogodišnji M.F. iz sela Velja Glava kod Aleksandrovca Župskog teško je povređen nakon što ga je drškom od vila pretukao stric Dragutin F.

17. jul 2008. - Danijel Đ. (20) iz Kurjača u opštini Veliko Gradište uhapšen je zbog sumnje da je ubio svog oca Slavišu Đ. (46).

http://vesti.krstarica.com/?rubrika...e3332c91f50fefdc4&dan=12&mesec=09&godina=2008

----------------------------------------------------------------------------

ne znam kako cete na ovo odreagovati ali mi se cini da je svaki komentar suvisan.


Strasno.

Takodje bilo bi ok da se vise prica i o zenama koje su radile ovakve gadosti.
 

Back
Top