Sumrak svetova ili Svetlost - presuda filozofije

.. da se vratimo temi ...

* ne mislim da vreme ističe čovečanstvu , niti želim da budem prorok ( u smislu ako ljudi ne urade to i to , propašće čovečanstvo )... očigledna je stvar da nas je sve više i više ( mislim , ljudi na planeti ) , da je to mnoštvo obrazovanije / intiligentnije u proseku u odnosu na one naše pretke od pre jednog ili dva milenijuma , te da oligarsi da zadrže vlast moraju biti sve više obrazovaniji / u represiji i eksploataciji suptilniji / u bijanju sve odvratniji i brzi ....tekma je tek počela , a svetina / rulja / pučanstvo ima veće šanse jer je sve veća razmena znanja i saznanja između svih a i sve brže i brže znanja i saznanja ( kao i tehničko tehnološke inovacije ) gube na aktuelnosti , tako da moći oligarha su ljudima poznate a kao takve i pobedive ..dakle, ja vidim optimistički rasplet događaja za čovečanstvo .... # živeo drug nam naš život #

** mi nismo tipičan svetski slučaj koji će određivati ili uslovljavati svetske strategije , taktike i tehnologije .... mi nemamo čak ni toliko mudrosti da skontamo očiglednost da turska imperija , posle vizantijske , imala je viševekovnu vlast veću od rimske i helenske -- te da to nije bilo zbog gluposti i neznanja već zbog mudrosti , znanja i tehničko tehnoloških i organizacionih moći kojima je vladala cela imperija ... mi toliko sami sebe mrzimo da neželimo da priznamo da je turska obnovila obrazovni sistem vizantije i u svoje vreme ( kao i vizantija ) u Carigradu imala najveći državni univerzitet na svetu ( koji je školovao kadar u svim oblastima za potrebe cele imperije ) ... i dan danas svk od nas gleda svoje dete da pošalje u državne škole i fakultete da ga školuje o trošku države i da država brine o njegovoj egzistenciji do groba ; a za ondašnje utrkivanje koće svoje dete da pošalje u svilu i kadifu ( da ga spase od gladi , bede i nesreće ) , kažemo danak u krvi ... pokvareno licemerje ...dakle, mi nismo spremni da vidimo realnost niti smo onda hteli da preuzmemo sve vrednosti i mudrosti te imperije i izgrađujemo se na tim osnovama ; ne mismo odbacili sve i počeli sa novom pismenicom nepismenog ---- po drugi put bacili smo prošlost i uzeli identitet neobrazovanih ( šta radi naš stručnjak u italiji ---raznosi pice ) .... mi i dan danas na svtskoj pozornici raznosimo pice...

..dakle , mi smo marginalci i ne možemo biti uzorak za analiziranje koji će svetu ukazati na sumrak ili svetlost bilo čega ... mi odumiremo a da nismo se ni vinuli ni u predvorje neba velikana .... kod nas je sve u prepisivanju ( sa greškama ) i arčenju na nivou banalnosti i alapljive primitivnosti ( kod nas se šofer sluša u najmanju ruku kao da je lično on i samo on konstruktor svih automobila pa i tog koji vozi --- i uvek otkrije projektnu i fabričku grešku ; tako je stanje kod nas ) ... takvi su nam lideri i menađžeri ...vekovima nas sistematski zaglupljuju rad gole pljačke , a ništa ne čine na planu ličnog i opšzeg uzdizanja i prađenja svetskih trendova ...

..nije kod nas na sceni sveopšte poverenje u razum i racionalnost ... to bi značilo da u državi vlada mudrost ... kod nas je na sceni iracionalnost i ništakluk ( to potvrđuje i današnji dan i izjava predsednika države , čiji smo mi taoci u ime ratnih zločinaca i profitera ....da nije žalosno bilo bi smešno ) ...

*** razlike u odnosu prema znanju / saznanju = moćima između zapada i istoka su očigledne ; zapad je iznikao iz divljačkih hordi koje su pljačkale istok , dok je taj istok imao uređen sistem organizovanih država civilizacijski daleko iznad ostatka sveta ( kolevka zlatnog doba ) sa razvijenim obrazovnim sistemom koji je tvorac temelja današnje zapadne civilizacije ... stoga je na istoku znanje opšte dobro , a na zapadu još ovek moć koja ima vlast ...
..baš te razlike čine temu održivom ( sumrak i svetlost ) ; ali ako se izražavamo metaforično , onda moramo da znamo da da smo smetaforom i definisali konačan odgovor .... svetlost je najavila stvaranje kosmosa , ona ga čini živim i beskrajnim ---- dakle: svetlost

*** ništa se neće desiti za našeg veka(a da se nije dešavalo u razmerama koje su nam poznate - a vidim to i u milenijumima ispred nas ) , što bi ugrozilo čoveka i čovečanstvo na planeti zemlji ...

**** po meni , prioritetan zadatak svih mislilaca i dobronamernih ljudi ( pa i filosofa ) je, da šire spoznajne moći puka / svetine i da ih oslobađaju iskustvenih obrazovnih sistema i uvode u intiligentne samoodržive žive obrazovne sisteme --- da preuznu odgovornost za sebe sama , da se očovečuju i oslobađaju narodskih stega i preuzimaju prirođenu datost Gospostvo i lično "JA" od integriteta i suveriniteta ....
...a to znači , intezivirati proces cirkulacije znanja i spoznaje svega živog i neživog ...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...e sad biće na tom planu borba neprestana .... boleće ...ali bole oči kad se gleda u sunce .... tako je to ...
 
Ako je sumrak svetova nestanak morala kakvog je filozofija uvela pre dva i po milenijuma i razradjivala sve vreme raznim tumacenjima zvanim pravci onda se ne slazem ni da je sumrak nego mrak iz koga moral nametnut coveku, tim tumacenjima, treba da bude zamenjen Moralom iz coveka, a to nije povratak unazad, i svetlost nije van te misli nego je sasvim vidljiva uzrocno posledicnim vezama.
 
Poslednja izmena:
U kauzalne veze možeš sve dovesti...Hegel pokazao .Ja ne sledim takvu logiku!
Smatram da je nešto za nešto primarne intencije,za nešto drugo -sekundarne itd,pa onda poprečnim vezama isto,a i unakrsnim...
Dedukcije nisam ni spomenuo,ja ih izbegavam jer su nepouzdane koliko i jezik...
Meni ovaj iskaz ni kao metafora ne stoji...
 
zlo je ..zavodljivo

Baš tako Navar...Reči "Sumrak svetova..." asociraju na apokaliptička predviđanja pod dejstvima loših emocija raznih depresivnih autora-apsurdista koji vekovima Crnu knjigu još crnjih misli ispisuju i iz koje knjige strašila iskaču...Nebi li svom čoporu privukli ovce Slađane s poraslom vunom zrelom za šišanje nudeći zaštitu
mafijašku,reketašku i bogtepita kakvu...A svetlost bi trebalo da bude Spasenje? Naravno-filozofija spasilac! FILOZOFIJA SE TOLIKO NASPAŠAVALA ČOVEČANSTVA DA OD TOGA NEMA SPASA!
 
Baš tako Navar...Reči "Sumrak svetova..." asociraju na apokaliptička predviđanja pod dejstvima loših emocija raznih depresivnih autora-apsurdista koji vekovima Crnu knjigu još crnjih misli ispisuju i iz koje knjige strašila iskaču...Nebi li svom čoporu privukli ovce Slađane s poraslom vunom zrelom za šišanje nudeći zaštitu
mafijašku,reketašku i bogtepita kakvu...A svetlost bi trebalo da bude Spasenje? Naravno-filozofija spasilac! FILOZOFIJA SE TOLIKO NASPAŠAVALA ČOVEČANSTVA DA OD TOGA NEMA SPASA!

Tako je, a svaka nova filozofija, a narocito mistichna, je nov demagoski alat koji produzava agoniju sveta.
 
Ja vidim da u sustini postoje dve vrste filozofa......oni koji filozofiju shvataju kao strogo definisanu i fiksiranu, skoro da je dotakla sve apsolute.....i oni filozofi koji filozofiju vide kao tehnolosku hemiju, znaci kao da nista ne znaju i da nista nije otkriveno....

Ovde preovladjuju filozofski knjizevnici, to ja tako zovem.....ali nisu to filozofski knjizevnici, nego su ili istoricari filozofije, ili filozofi, nego ja ih tako nazivam...karikiram...jer nalikuje da vole filozofiju kao najsavrsenije knjizevno delo...
 
Ja vidim da u sustini postoje dve vrste filozofa......oni koji filozofiju shvataju kao strogo definisanu i fiksiranu, skoro da je dotakla sve apsolute.....i oni filozofi koji filozofiju vide kao tehnolosku hemiju, znaci kao da nista ne znaju i da nista nije otkriveno....

Ovde preovladjuju filozofski knjizevnici, to ja tako zovem.....ali nisu to filozofski knjizevnici, nego su ili istoricari filozofije, ili filozofi, nego ja ih tako nazivam...karikiram...jer nalikuje da vole filozofiju kao najsavrsenije knjizevno delo...

Umetnost, uvucenu preko estetike u filozofiju radi kontrole, koja do sada nije zloupotrebljavana za sticanje i odrzavanje moci pokusavaju da zloupotrebe. Mac sa dve ostrice.
 
Ja vidim da u sustini postoje dve vrste filozofa......oni koji filozofiju shvataju kao strogo definisanu i fiksiranu, skoro da je dotakla sve apsolute.....i oni filozofi koji filozofiju vide kao tehnolosku hemiju, znaci kao da nista ne znaju i da nista nije otkriveno....

Ovde preovladjuju filozofski knjizevnici, to ja tako zovem.....ali nisu to filozofski knjizevnici, nego su ili istoricari filozofije, ili filozofi, nego ja ih tako nazivam...karikiram...jer nalikuje da vole filozofiju kao najsavrsenije knjizevno delo...

...mislim da ima ljudi koji nastoje filosofiju da uzdignu na nivo Božije datosti , a stim da sebe predstave kao mojsijevski slučaj ( one kojima se Bog javlja i nadahnjuje večnom mudrošću ) ; a time oni postaju jedini zakupci filosovske misli i njihovih spoznaja ...
..takvo polazište gotovo je jednako sličnom religijskom ...čovek se pretvara u vilosofskog : zilota , derviša, samuraja ili bog zna šta--samo ne u mudrog čoveka... ... filosofija je ljudska umotvorina ... nema nikakve veze sa biljkama , životinjama , materijom i energijom ( u oblicima koji se sve ovo javlja ) , mada se bavi i njima kao svojim pitanjima ... ona služi ( gotovo slepo ) vladajućoj oligarhiji u državi ( što podrazumeva i crkvu , i vojsku , i miliciju , i sudstvu , i drugim institucijama koje održavaju vlast kao stalno kontinuirano stanje nad ljudima ) -- jer nema nijedne umotvorine pod belim bogom koja nije služila vlasti ( njenim personalnim postavkama ) ... niko ne može od ovoga da rehabilituje nijednu nauku ; a ako nema rehabilitacije za nijednu nauku onda nema ni za njihovu roditeljku ... dakle , ne klečimo pod tronom znanja zarad ličnih zvanja ...
..no filosofija , kao i religija ( koja je ovo svojstvo preuzela od filosofije i istakla u prvi plan ), nudi u samo obrazovnom procesu očovečenje i moć koja može parirati svakoj porobljivačkoj sili - pa i aktuelnoj vladajućoj .... dakle, ona filosofija latentno služi vlasti , ali suptilno je ruši...

..zbog ove činjenice , da filosofija rađa rušilačku moć usmerenu protivu tiranije , stoga ona pripada kako poslednjoj budali tako i prvom mudracu ..

... dakle , ona je za svakog ..sad što neki hoće farisejske statuse u filosofiji , pa ne podnose budale koje tragaju neuko za moćima koje oslobađaju i od fariseja i od njihovih gospodara -- to je problem koji ima dva rešenja -- no nebih danas o tome ...

... a ako je filosofija služila vladajućoj oligarhiji , umetnost se podavala svima ...ona dođe kao doktorka koja svojim bićem celokupnim ( dušom i telom ) zadovoljava , leči , održava i podržava ... kao sveta majka ( ne zalazi u karaktere svojih korisnika , već samopožrtvovano zbog sopstvenog vazdizanja služi svemu , svačemu i svakome ) ...

..nadam se da niste zgranuti sa ovakvim kritičkim blebetanjima ...
 
Moze se to uzeti kao kriterijum, ali ja uzimam i drugi......psihologika daje vlasnistvo bilo kome ko odgovara na pitanja, nazalost preko jednog novog fenomena, koji iz zaebancije uvedoh .....umetnik bez maste......
Taj izraz je provokativan, ali u demagogiji zaebancije ispade sledece:
Takav umetnik koristi objekat i njegovu interakciju sa okolinom i sa imputima, da bi opisao , kreirao umetnost....nesto kao real time kreiranje umetnosti, samo sto nije real time....
Umetnik inspirise objekat, podstice njegovu mastu i kreativnost, i onda hvata impresionisticke reakcije, a kasnije kad objekat emotivno ukljuci celog sebe , i ekspresionisticke reakcije i bukvalno objektovu kreaciju umetnosti,naravno gde umetnik daje artikulaciju, navodjenje, ali ne i kontrolu neku dublju samog sadrzaja...

Tako se umetnik resava problema prepoznatljivosti i stereotipa koji se da primetiti kod umetnika (stil pisanja, par taktova u muzici i odmah znas ko je...)..i odvaja umetnost od umetnicke maste....tj postaje tehnicar, (umetnici ne vole izraz zanatlija).....
Za takvog umetnika bez maste, je potrebno vise znanja nego za obicnog umetnika, jer mora i da inspirise i da kontrolise i da artikulise...

E za takvog umetnika filozofa, svako , znaci ma koliko budalast bio, je izvor filozofije, jer postoji neki poluzatvoreni logicki krug gde izlazi navidelo zasto se osoba ponasa , psihologicki , tako kako se ponasa.....Za razliku od psiholoskog, psihologicki pristup nije osudjujuci ili etiketirajuci, ali jeste tipizirajuci....
Tada filozof tehnicar, ili filozof zanatlija....odradi svoj posao .......i iscrpi tudju mastu.....

Tako da u tom smislu filozofija pripada svima, cak i kad ne znaju da pripada....
 
Baš tako Navar...Reči "Sumrak svetova..." asociraju na apokaliptička predviđanja pod dejstvima loših emocija raznih depresivnih autora-apsurdista koji vekovima Crnu knjigu još crnjih misli ispisuju i iz koje knjige strašila iskaču...Nebi li svom čoporu privukli ovce Slađane s poraslom vunom zrelom za šišanje nudeći zaštitu
mafijašku,reketašku i bogtepita kakvu...A svetlost bi trebalo da bude Spasenje? Naravno-filozofija spasilac! FILOZOFIJA SE TOLIKO NASPAŠAVALA ČOVEČANSTVA DA OD TOGA NEMA SPASA!

spas filozofije je u okamovom macu..tacnije ostrici
 
Ne znam, ja znam za repove, ne znam za dvosekle maceve....doduse svaki mac je u rukama trapavog , upravo dvosekli, ali to nema veze sa repovima....
Nego jel se meni samo cini da je ovde prostrujalo isto kao i kod srba....kad nije kako misle da treba, onda se udara kontra i posprdnja....?

...ja sam uvek u kontri ... ali nikad nisam za ruganje .. narodski rečeno kontraš sam zbog dijaloga ..da nema takozvane kontre ( drugačije viđenje od iznetot ) imali bismo monolog --a ako takvo stanje potraje i rasprostrani se imali bi monolog koji bi nas zaglupeo i izumro bi čovek kao kromanjonci ... kažu da su kromanjonci izumreli baš zbog socijološkog svojstva da neprevazilaze utvrđeno ( starije ), time su sputavali i uništavali istraživački duh , a snjim su sputali moć promišljanja tako da nisu mogli da odgovore prirodnim zahtevima i izazovima prirode koja je u to vreme bila daleko surovija ... a monolog uvodi druge u poltronizam ( a toje poslednje što treba čoveku )....
..kontra kao takva nije uvek zahvalna rabota , naročito ako čovek se slaže sa iznetim a niotkut drugojačiji pogled - koji može otvoriti dijalog i navesti sagovornike na promišljanje i eventualno otkrivanje novih pogleda ( ili bar neko da nauči , ako dotad nije imao saznanja o tome i o takvim uglovima razmišljanja ).... nema glupih dijaloga ima praznoslovnih monologa --tako bar kažu ... monolog je više za pozorišnu predstavu ....

...pošto misliš da je dvosekli mač nešto što sam izvukao kao pticu rugalicu , ja se izvinjavam ------- no mislio sam konkretno, kako su englezi stvorili mit sa tom hiperbolom i vaspitavali puk / svetinu / rulju dovodeći naciju do imperije ...reč je o eskaliburu dvoseklom raspevanom maču ....

..dok smo mi veličali oco i brato ubice ( mitski )... oni su veličali biblijski mač / svetlost / mudrost / viteštvo / čovečnost i utuvili puku sve te stvari u glavu ....
mislim da je ovo zračak svetlosti kojom se bavi tema ....

.. o mačevima u ovom smislu može se pričati do sutra ...ali ti misliš da je to ruganje , pa nebih --- nemam vremena za takav dijalog .....

dakle , mač ; dve krajnosti kao granične vrednosti koje daju svetlost mira .... uvek se u funkcijama razmatraju njeni minimumi i maksimumi ...
 

Back
Top