Šta su najčešći razlozi za pad nataliteta

Jedino je @eлектрика pomenula nezrele muškarce, vidim svi krive žene.
Da bi broj ljudi stao isti onda barem dvoje dece, mada bi troje bilo "sigurica", ali ja kao prvo ne vidim ništa zabrinjavajuće u padu nataliteta, naprotiv. Prenaseljenost je problem.
Što se tiče jadnih žena koje ispadnu uvek krive za sve (sad su "sebične", hoće obrazovanje, neko reče "fejk samostalnost" a ta samostalan. uopšte nije "fejk") eto sve se može ako je muškarac uz ženu od prvog dana trudnoće pa da ne kažem sad "zauvek" ali ne vidim problem kada i muškarci aktivno učestvuju u odgoju dece, međutim najlakše je okriviti žene za sve.
Mene prosto na neki način fascinira koliko neki muškarci daju na značaju tome što su muškarci.
Pa i ja "imam kobasicu" pa? Sad treba da pljujem žene koje ne pljuju nas jer su bolji ljudi.
Извините,али не слажем се с Вама.
Углавном су жене те које не желе децу.Мада,ако ћемо искрено,оне више и брину о
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pad nataliteta je negativna stopa prirodnog priraštaja stanovništva Zašto nam pada natalitet ?
Evo nađoh slučajno...zar živimo u paklu na Zemlji?

Mnoge majke u Srbiji najradije bi da zaborave dan kad su se porađale, jer su pre, u toku, ili posle porođaja, od strane medicinskog osoblja doživele najrazličitije oblike nasilja. Od vređanja, ponižavanja i vikanja, sve do zanemarivanja, medicinskih grešaka i raznih drugih vidova nehumanog tretiranja. Ovo je tema o kojoj se u medijima i javnosti ne govori dovoljno- dok većina žena nije ni osvešćena po pitanju svojih prava, niti kako mogu da se zaštite u ovim situacijama. Naprotiv, naučene su da "ćute i trpe", jer "to je tako" i "prođe i zaboravi se". Ali se ne zaboravi. Trauma koju ovo ostavlja na žene, žrtve akušerskog nasilja, često je trajna, i kod mnogih utiče na odluku da ne rađaju više dece.

Izvor: https://peticije.kreni-promeni.org/...mama-na-porodaju?source=facebook-share-button
 
Razlog je što su svi počeli da filozofuraju,da se preračunavaju,da planiraju,da mudruju i budu sebični i gledaju samo kako sebi da ugode bez želje da deo sebe i energije posvete deci,novim pokolenjima.
Veća je sebičnost napraviti dete ("osećam se nekako prazno, možda kad dobijem dete biću ispunjena"/"Jao, što bih volela da imam bebu, da se igramo" (a ta "beba" poraste i prestaje da bude zanimljiva) nego biti hrabar pred "šta će SVET reći" i jednostavno nemati.

P.S. Kako bi neko uopšte objasnio da svi kukaju da je "život težak", "nepravedan" "joj majko što me rodi" itd a onda i oni imaju svoju decu? Nema logike niti ikakvog smisla.

Ja imam dete, skoro će 15 godina. Pristupio sam od starta kao otac, želeo sam dete iako je bilo neplanirano i nikad nisam osetio nekakvo "žrtvovanje", oni koji to potenciraju nisu za decu.
 
Veća je sebičnost napraviti dete ("osećam se nekako prazno, možda kad dobijem dete biću ispunjena"/"Jao, što bih volela da imam bebu, da se igramo" (a ta "beba" poraste i prestaje da bude zanimljiva) nego biti hrabar pred "šta će SVET reći" i jednostavno nemati.

P.S. Kako bi neko uopšte objasnio da svi kukaju da je "život težak", "nepravedan" "joj majko što me rodi" itd a onda i oni imaju svoju decu? Nema logike niti ikakvog smisla.

Ja imam dete, skoro će 15 godina. Pristupio sam od starta kao otac, želeo sam dete iako je bilo neplanirano i nikad nisam osetio nekakvo "žrtvovanje", oni koji to potenciraju nisu za decu.
Auuuuu....nije tebi prijatelju lako....:thumbdown:
 
Meni nije uopšte čudno što natalitet opada.
Kad se malo bolje pogleda okolo , u kakvoj zemlji živimo , kako živimo ..
Nije problem dete napraviti , treba biti i roditelj i dovesti ga na pravi put.
Ovde?Teško.

A pored toga bi svima koji žele decu prvo trebalo uraditi psihološki profil ,
Jer mnogo njih jednostavno nije za roditeljstvo.
I tu je dete ona strana koja ispašta.Ako ne kao malo , onda kasnije .
 
Meni nije uopšte čudno što natalitet opada.
Kad se malo bolje pogleda okolo , u kakvoj zemlji živimo , kako živimo ..
Nije problem dete napraviti , treba biti i roditelj i dovesti ga na pravi put.
Ovde?Teško.

A pored toga bi svima koji žele decu prvo trebalo uraditi psihološki profil ,
Jer mnogo njih jednostavno nije za roditeljstvo.
I tu je dete ona strana koja ispašta.Ako ne kao malo , onda kasnije .
Sve si jasno rekla.
Da, trebalo bi im uraditi testove.
Psihološki profil većine današnjih roditelja bi ispao nepodoban za vaspitanje, a nažalost takvi, upravo takvi i imaju decu.
I zato je situacija paradoks.
 
Meni nije uopšte čudno što natalitet opada.
Kad se malo bolje pogleda okolo , u kakvoj zemlji živimo , kako živimo ..
Nije problem dete napraviti , treba biti i roditelj i dovesti ga na pravi put.
Ovde?Teško.

A pored toga bi svima koji žele decu prvo trebalo uraditi psihološki profil ,
Jer mnogo njih jednostavno nije za roditeljstvo.
I tu je dete ona strana koja ispašta.Ako ne kao malo , onda kasnije .
Znas kako, najlakse je stancovati decu, a onda ih slati na ulicu da prose...
 
I to je biznis šta fali? Zlatno doba jebigha danas imaš posao a sutra spavaš u parku.
Kad reče "biznis"... shvatio sam da si ironičan, nego znam ženu koja ima tri sina i svaki je rođen onda kada je država za to plaćala, a ona je inače korisnica socijalne pomoći.
Sva trojica su "KP Doma pitomci", narkomani i izgubljeni slučajevi. Daj bože da se izvuku, sada su stariji, sazreli, eto obojica rade i imaju sinove, decu, koliko je meni poznato više nemaju posla sa drogom, ali oni su redak primer.
Čak i da se izvuku, debelo su platiti majčine odluke (da uopšte rodi, a kasnije da odrastaju da ih ulica vaspitava).
 
Danas radiš u zastava fijatu praviš leteće automobile a sutra si tehnološki višak spavaš u parku. U srbiji samo ludak može da planira budućnost.

Nego srbadijo kakvi su parkovi u beogradu na vodi? Kakve su klupe?
Svuda je čovek postao nebitan, jasno je stavljeno do znanja "Zamenljiv si" i to je stres kad svako jutro pomisliš "da li će danas otpustiti mene".

I šta ćeš? Najgore su godine 40-50, tad otpuštaju a niko neće da te zaposli.

Odosmo od teme.
 
Pad nataliteta je negativna stopa prirodnog priraštaja stanovništva Zašto nam pada natalitet ?
Imam djecu, diplomu i posao. Stečeno uslijed velike želje, organizovanja, odricanja i bez puno mudrovanja. Sa današnje tačke gledišta možda sam mogla i bolje, ali ipak i zadovoljna s obzirom kakvo je to vrijeme bilo, vrlo nesigurno i ekonomski nepovoljnije nego danas.

A danas omladini se ne žuri. Sa jedne strane i opravdana bojazan jer država jako malo toga čini da bi se osjećali sigurno. Pa se sve onda nešto čeka....da se nađe adekvatan partner, pa škola, krov nad glavom, posao, da im se poklopi svašta nešto...a vrijeme leti.

Sjećam se ranih devedesetih Mađarska je imala velikih problema sa padom nataliteta pa su reagovali na taj način što su osnovali fondove za raznorazne vidove pomoći mladim parovima, oprema za bebe, sve za djecu je bilo budzašto, raznorazne pogodnosti. Neznam kako im je danas ali su barem nešto preduzimali.

Ne postoji to neko vrijeme da bi se stekli svi uslovi i da se poklopi apsolutno sve za idealno osnivanje porodice. Toga ima samo u bajkama i možda bi trebalo omladinu da više učimo tome da nekada moraju i izaći iz nekih svojih vizija i zona komfora, malo više hrabrosti i da se otisnu u nepoznato. Više poticanja da mladi si definišu smisao svog života. Oni koji uopšte ne žele djecu, porodicu i to poštujem, poštenije je. Ali ako ima želje, nađe se način, a ako ne-uvijek se nađe izgovor.
 

Back
Top