Šta je zmija slagala?

2 A žena reče zmiji: Mi jedemo rod sa svakog drveta u vrtu; 3 Samo rod s onog drveta usred vrta, kazao je Bog, ne jedite i ne dirajte u nj, da ne umrete.

4 A zmija reče ženi: Nećete vi umreti; 5 Nego zna Bog da će vam se u onaj dan kad okusite s njega otvoriti oči, pa ćete postati kao bogovi i znati šta je dobro šta li zlo.

Meni se čini da Eva nije dobro zapamtila šta joj je Bog rekao. Jer Bog joj je rekao da ne jedu sa drveta dobra i zla, ali joj nije rekao da se to drvo nalazi usred vrta, kako je ona zapamtila.
U Bibliji se spominju dva drveta u Edenu, jedno je drvo života, a drugo je drvo dobra i zla. Ukoliko se drvo života nalazilo usred vrta, onda je zmija bila u pravu kada je rekla, ukoliko okuse plod sa tog drveta da će im se otvoriti oči i živeće poput Bogova - znači, večno - jer u pitanju je plod sa drveta života.
Međutim Eva je odabrala plod sa drugog drveta, jer joj se verovatno učinio sočnijim - kao što iluzija uvek i izgleda lepše od stvarnosti - a to je učinilo smrtnom.
 
@Сале , повлачим шта сам овде рекао да је у питању стварна змија, гмизавац.
"Nahash" je reč koja je upotrebljena za to biće.
Ona ne znači nužno gmizavca ili zmiju, iako je to prva asocijacija.
Ona ima poprilično šire značenje

Zmija svakako nije bila u pitanju, i na to nas upućuje onaj deo kad je Bog proklinje da se vuče na trbuhu.
Ako je to zaista bila zmija, to znači da se pre te kletve kretala na neki drugi način.

Adamu i Evi se javilo duhovno biće (u obliku koji su i oni poznavali, a izgleda da im to biće nije bilo nepoznato, niti stranac u Edenu, jer i Jezekilj 28 govori o Heruvimu zaklanjaču koji je takođe slobodno hodao Edenom (postavljali smo to već)
 
Nahash" je reč koja je upotrebljena za to biće.
Proguglah malo i vidim da povezuju sa stihom u mateju 3,7
А кад виде (Јован) многе фарисеје и садукеје где иду да их крсти, рече им: Породи аспидини! Ко каза вама да бежите од гнева који иде?

A aspida je zmija otrovniica

Ali opet i da je u pitanju neko duhovno biće ne mogu da povežem zašto bi se duhovno biće vuklo po trbuhu
Uverenja sam da se to ne može bukvalno protumačiti.
Negde sam već tumačio tu priču iz edena ako nađem postaviću.
 
Postanje treba shvatiti kao alegoriju i biće svima lakše i ljepše. Zmija (satana) je navela prve ljude na grijeh (neposlušnost prema Bogu). Slagala ih je da će na taj način postati ravni Bogu, a zapravo su otpali od Božije blagodati.
 
Adamu i Evi se javilo duhovno biće (u obliku koji su i oni poznavali, a izgleda da im to biće nije bilo nepoznato, niti stranac u Edenu, jer i Jezekilj 28 govori o Heruvimu zaklanjaču koji je takođe slobodno hodao Edenom (postavljali smo to već)
ja, zmija je igrala ulogu kod mnogih
Serpents (Hebrew: נָחָשׁ‎ nāḥāš) are referred to in both the Hebrew Bible and the New Testament. The symbol of a serpent or snake played important roles in religious and cultural life of ancient Egypt, Canaan, Mesopotamia and Greece. The serpent was a symbol of evil power and chaos from the underworld as well as a symbol of fertility, life and healing.[1]
ali ako pricamo o zloj,opakoj zmiji onda je u ona u konjukciji sa
Throughout the Hebrew Bible, it is also used in conjunction with seraph to describe vicious serpents in the wilderness.
tako da se ne radi o heruv-imu vec seraf-imu... i to smo vec postavljali da ste ih vi pomesali, koji se pominju kod jezekilja, koji kod isaije, a koje je revelation preuzelo [broj krila, broj lica, bese...u stvari to sam sa jerihom diskutovao koji se pominju kod jezekilja, a sa tobom koji se pominju kod isaije]


https://en.wikipedia.org/wiki/Serpents_in_the_Bible
 
Poslednja izmena:
Postanje treba shvatiti kao alegoriju i biće svima lakše i ljepše. Zmija (satana) je navela prve ljude na grijeh (neposlušnost prema Bogu). Slagala ih je da će na taj način postati ravni Bogu, a zapravo su otpali od Božije blagodati.
pa, ja, ljudima je lakse da kazu, sve je simbolika, ko sisa disjunkciju i konjukciju, sve im je isto... zato smo tu mi matematicari da kazemo: ne mere bre!

a i mi vernici bre verujemo izistinski, a ne simbolicno, kao fol
 
Postanje treba shvatiti kao alegoriju i biće svima lakše i ljepše. Zmija (satana) je navela prve ljude na grijeh (neposlušnost prema Bogu). Slagala ih je da će na taj način postati ravni Bogu, a zapravo su otpali od Božije blagodati.
To je razina malog djeteta kad mu tata kaze da ne bude se mical s mesta jer bi se mogao opeći.Kad odraste djete onda moze i u grad ali ne daleko neka se javi svako 20 minuta na mobilni tati.
 
Postanje treba shvatiti kao alegoriju i biće svima lakše i ljepše. Zmija (satana) je navela prve ljude na grijeh (neposlušnost prema Bogu). Slagala ih je da će na taj način postati ravni Bogu, a zapravo su otpali od Božije blagodati.
Уствари они су прихватили Ђаволов предлог за пречицу ка узрастању.
После наговора змије, Ева види да је дрво "добро за јело, пријатно очима и пожељно ради знања". То је тренутак када су се упецали на предлог.
Предлог је уствари "Бићете као богови, отвориће вам се очи и знаћете добро и зло", а оно мућак.
 
Уствари они су прихватили Ђаволов предлог за пречицу ка узрастању.
После наговора змије, Ева види да је дрво "добро за јело, пријатно очима и пожељно ради знања". То је тренутак када су се упецали на предлог.
Предлог је уствари "Бићете као богови, отвориће вам се очи и знаћете добро и зло", а оно мућак.
i kasnije bog konstatuje da čovek postade kao i on što je tj oni
22. И рече Господ Бог: Ето, човек поста као један од нас знајући шта је добро шта ли зло; али сада да не пружи руку своју и узбере и с дрвета од живота, и окуси, те до века живи.
 
i kasnije bog konstatuje da čovek postade kao i on što je tj oni
22. И рече Господ Бог: Ето, човек поста као један од нас знајући шта је добро шта ли зло; али сада да не пружи руку своју и узбере и с дрвета од живота, и окуси, те до века живи.
Свети Максим Исповедник каже да се овде види Божја иронија везано за обећање "бићете као богови". За Бога је неприменљиво познање добра и зла, јер Бог нема сложено знање, састављено од супротности. (крај цитата).
Видимо да се Адам и Ева нису баш усрећили после узимања плода, да су побегли од Бога, да су се удаљили и једни од другог.
 

Back
Top