Sta je potrebno da bih postao monah?

Ne zelim vise da se nadmudrujem, zelim da prekinem sa ovakvim zivotom. I zaista, da mi je zelja prejaka ja bih otisao, pobegao od kuce... ali bih verovatno odneo par godina zivota najblizima... jer se oni tome protive a narocito ako bih samo nestao odjednom, previse su brizni...

Uvek sam bio ovako nestabilan i lako bih mogao koliko da odem u manastir jednako bih mogao i u neku sektu; ja prosto ne vidim Boga, ne mogu da ga prihvatim, ali zelim da verujem. Ne uspevam... Moze li mi se pomoci?

Nadam se da bi mi isposnicki zivot, narocito asketski, mogao pomoci, ja to mogu da podnesem, to mi ne predstavlja nikakav problem, a i svih svojih mogu da se odreknem, ali ne vidim Boga... Ne zelim nikakvo znanje; shvatam svu apsurdnost postojanja i to je razlog zasto zelim da se posvetim necemu, pa i nepostojecem, samo da ne bih gledao sve uzase materijalnog sveta.

Za mene bi monastvo moglo da bude jednako pesnickom zivotu gde me emocije ne pogadjaju a ipak uzivam u pesmama koje pisem.

Molim za pomoc.
 
Препорука је да одеш до неког од манастира и тамо поразговараш са монасима. Овде на форуму одговор који тражиш нећеш добити, јер и ово мало Православних што овде има су лаици који о томе мало или скоро ништа не зна, од којих сам први ја.

Поздрав и сретно ти било.
 
Nietzsche:
Ne zelim vise da se nadmudrujem, zelim da prekinem sa ovakvim zivotom. I zaista, da mi je zelja prejaka ja bih otisao, pobegao od kuce... ali bih verovatno odneo par godina zivota najblizima... jer se oni tome protive a narocito ako bih samo nestao odjednom, previse su brizni...

Uvek sam bio ovako nestabilan i lako bih mogao koliko da odem u manastir jednako bih mogao i u neku sektu; ja prosto ne vidim Boga, ne mogu da ga prihvatim, ali zelim da verujem. Ne uspevam... Moze li mi se pomoci?

Nadam se da bi mi isposnicki zivot, narocito asketski, mogao pomoci, ja to mogu da podnesem, to mi ne predstavlja nikakav problem, a i svih svojih mogu da se odreknem, ali ne vidim Boga... Ne zelim nikakvo znanje; shvatam svu apsurdnost postojanja i to je razlog zasto zelim da se posvetim necemu, pa i nepostojecem, samo da ne bih gledao sve uzase materijalnog sveta.

Za mene bi monastvo moglo da bude jednako pesnickom zivotu gde me emocije ne pogadjaju a ipak uzivam u pesmama koje pisem.

Molim za pomoc.

Pozdrav razocarani!

Nisi ti jedini koji donosi takvu odluku!U Jovanu
17:3 stoji odgovor na tvoje pitanje!Pre nego sto do-
neses bilo kakvu odluku ispitaj i prouci Bibliju i
vidi sta Bog zahteva od ljudi.

Pobeci od problema na takav nacin nije resenje!


Razmisli dobro: mudar covek slusa,razmislja,poredi,
ispituje....

Svako dobro!Dragutin :D
 
Nietzsche:
Ne zelim vise da se nadmudrujem, zelim da prekinem sa ovakvim zivotom. I zaista, da mi je zelja prejaka ja bih otisao, pobegao od kuce... ali bih verovatno odneo par godina zivota najblizima... jer se oni tome protive a narocito ako bih samo nestao odjednom, previse su brizni...

Uvek sam bio ovako nestabilan i lako bih mogao koliko da odem u manastir jednako bih mogao i u neku sektu; ja prosto ne vidim Boga, ne mogu da ga prihvatim, ali zelim da verujem. Ne uspevam... Moze li mi se pomoci?

Nadam se da bi mi isposnicki zivot, narocito asketski, mogao pomoci, ja to mogu da podnesem, to mi ne predstavlja nikakav problem, a i svih svojih mogu da se odreknem, ali ne vidim Boga... Ne zelim nikakvo znanje; shvatam svu apsurdnost postojanja i to je razlog zasto zelim da se posvetim necemu, pa i nepostojecem, samo da ne bih gledao sve uzase materijalnog sveta.

Za mene bi monastvo moglo da bude jednako pesnickom zivotu gde me emocije ne pogadjaju a ipak uzivam u pesmama koje pisem.

Molim za pomoc.

Fil 1:21-25 Jer Hristos je za mene život, a smrt dobitak. Ali kako život u telu za mene znači plodan rad, to ne znam šta ću izabrati. Mučim se s dve strane: imam želju da umrem i da budem sa Hristom, što je kud i kamo bolje; ali ostati u telu - to je potrebnije radi vas. I uzdajući se u ovo znam da ću biti i ostati kod svih vas za vaš napredak i versku radost,

i samo jos jedno
Mt 28:19,20 Zato idite i načinite sve narode mojim učenicima, krsteći ih u ime Oca i Sina i Svetoga Duha, učeći ih da drže sve što sam vam naložio; i evo ja sam s vama u sve dane do svršetka sveta.

Bog te nije obdario darom da bi se yatvorio u neki spajz gde ces jadikovati nad svojom sudbinom ili biti sebi duhovno dovoljan.
Bog te je posalo u ziivot koji je najcesce jedno veliko razocarenje i upravo zbog toga razocarenja verni treba da su u centru zivota i daju razlog svoje nade.
 
Pa to sto nevidis boga samo pokazuje da je tvoja logika savrseno cista jer sa logikom bog se nemoze dokazati. Sa onim drugim tj kako vernici zovu "nelogika" sigurno se moze ali to nije logika

na kraju ako mozes da prihvatis cinjenicu da stvari funkcionisu suprotno logici onda imas sve predispozicije da budes zrtva religije.
 
Mozda ce ti odlazak u neki manastir stvarno pomoci da pronades veru u sebi i ucvrstis je.Ne moras se zamonasiti,za pocetak samo odi negde.Ja ti preporucujem manastir Crna Rijeka,uhvati autobus za Novi Pazar pa onde autobus do Robarica i odatle ide pola sata pesaka do manastira.Prosto,zar ne?
Bices lepo primljen samo budi iskren.Potrazi igumana ,pitaj ga za dozvolu da ostanes tamo neko vreme,pricaj sa njim,otvori mu svoje srce i dusu.Ne ustrucavaj se,ako te guse suze -zaplaci.Mnogi tamo placu od srece kad osete da nema vise trna u srcu koji ih muci.Onda ces videti da li je to pravi put za tebe jer "...za monaski su zivot oni kod kojih nema kolebanja.Sveti Sava se nije dvoumio,ni sveta Teodora...ni toliki drugi koji su bili pravi umetnici monaskog zivota" -kaze vladika Nikolaj. U svakom slucaju,sama poseta manastiru ce biti lek za tvoju dusu
 
Nietzsche:
Sve stoji u pitanju, i ne pitam bez razloga ili iz razonode, pitam jer mi je jedino Bog ostao, a ovog sveta se odricem.

Voleo bih Svetu Goru... Ako neko zna, neka mi kaze.

Добар дан, драги Ницше.

Sta je potrebno da bih postao monah? - Само воља Божја, да би ово било животни пут овај особи.

Овде, као видим из Православној књижевности, неопходно озбиљано и ВРЛО пажљиво питати пре свега самог себе, затим духовног човека (најбоље монаха) и ако ово је воља Божја онда треба узети благословење.

Срдачни поздрав!
 
Али у ствари, сунце, ако ти озбиљано питаш, онда сигурна сам да ово питање није за Форум и Интернет! Шта ми, малодуховни људи, можемо речи за тебе?! Ми не знамо истине. Њју зна само Бог. Онда и питај Га!

Ово питање је ВРЛО приватно и се тиче само тебе. Иди и питај свога духовног оца или свештеника! Твоје питање није за нас. Твој живот је ВЕОМО ВРЕДАН да би чути савет непрофессионала.

Са свима добрима жељама.
 
Hvala Aljona, hvala MaranAta.
Zaista, ovo nije za forum... znam...

I kakve ironije kad upitam ljude za pomoc oko ovako vaznog pitanja, da mi odgovore daju nemoralni i ljudi koji nisu vernici... znam da je u ovim odgovorima bilo i takvih... tj. siguran sam.
Zato zahvaljujem vama, koji ste zbilja dobronamerni, a cini mi se da sam vas naveo u pocetku poruke.
 
Алjона:
Али у ствари, сунце, ако ти озбиљано питаш, онда сигурна сам да ово питање није за Форум и Интернет! Шта ми, малодуховни људи, можемо речи за тебе?! Ми не знамо истине. Њју зна само Бог. Онда и питај Га!

Ово питање је ВРЛО приватно и се тиче само тебе. Иди и питај свога духовног оца или свештеника! Твоје питање није за нас. Твој живот је ВЕОМО ВРЕДАН да би чути савет непрофессионала.

Са свима добрима жељама.

Алјона ako bi mogla da mi posaljes tu meru na osnovu koje odredjujes ko je maloduhovna a ko punoduhovan. Ako imas samo jednu uputi me gde mogu da kupim jednu.

Inace, samo da znas ako do sad nisi znala> U Bibliji kanonskoj, pa cak ni onoj sa apokrifima, ne postoji ni jedan jedini lik koji se zatvorio u manastir. Cak ne postoji ni jedan koji je uspeo da se odvoji od sveta i zivi sam za sebe sticuci duhovnost. Svi koji su takvo sto pokusavali bili su stroko opomenuti a onda su vraceni na posao za koji ih je Bog pozvao.

Monasi su izmisljotina organizovane crkve koja je centre u kojima su boravili ljudi koji su se pripremali za sluzbu prenosenja evandjelja pretvorili u institucije. Te institucije su od samog pocetka sluzile da se "obicnom" narodu takva crkva prikaze kao posebno duhovna. Ali to ona nije. Ona samo bezi od sopstvene odgovornosti pred svetom, ali nece pobeci od odgovornosti pred Bogom.
 
Zak:
fakpuppet:
Moj ortak zivi u okolini Nisha & ima problem. Misli da je sam djavo usho mu u prepone. Jel moze i on ovom ocu @t@n@CU da se obrati za savet preko maila?
===================================================
Nasli ste se, njemu u preponama tebi u dupetu.
Bravo ebacu gumenih lutkica upravo si ostvario svrhu svoje egzistencije. :)

Zvak, kad vetj otjes da pod'ebesh (aj ti k'o i to mozes) treba bar da znash sta "fakpuppet" ustvari znachi - a znachi "*lutka za 'ebanje*", hehe, trolu jedan... :twisted:


"oink!",

fakpuppet
 
Nietzsche:
Hvala Aljona, hvala MaranAta.
Zaista, ovo nije za forum... znam...

I kakve ironije kad upitam ljude za pomoc oko ovako vaznog pitanja, da mi odgovore daju nemoralni i ljudi koji nisu vernici... znam da je u ovim odgovorima bilo i takvih... tj. siguran sam.
Zato zahvaljujem vama, koji ste zbilja dobronamerni, a cini mi se da sam vas naveo u pocetku poruke.

c c c c c c...... bolje da se takvi nemoralni nevernici klone tako vaznih stvari ..... c c c c ...
a da odgovorim na pitanje kako postati monah - lako ... samo prospesh mozak i prepustish se struji.
 
kakve ima veze sa time dal nekog poznajem ??? onda ne smem da kazem sta mislim o monashenju ???
OK

ne, varash se da religija nije za mene. zavisi kako je shvatash. ako nisam "religiozan", onako kako vi to smatrate da treba biti, ne znachi da ne smem da pricham

znam da vi ne volite "anti" mishljenja, al ja sam tu i jos neki pa cete se mozda vec i odvici od te gluposti. naravno, glupost je da odbijate tudja mishljenja.
 

Back
Top