Šta bi bilo,do danas,da su pobedili četnici&kralj?

eremita:
Знам поуздано од људи из његове околине(из Крунског Савета) да би он све на свету дао да одједном може да проговори ЧИСТ СРПСКИ ЈЕЗИК, али јебг--- не иде му... како отвори уста, нешто лупи... уосталом имао је већ доста година када је почео да учи српски... али зато његов син Петар, колико чујем, одлично говори српски језик...
Krunski Savet je tu i da ga brani kad zatreba
Neka dodje medju narod i naucice.
Sto se mene tice on ne bi trebalo da bude kralj a sto se njegovih sinova tice imaju pun potencijal da jednog dana budu prave vodje svoga naroda.
 
eremita:
Ја, рецимо, не знам ни једног Грка(или чак и Руса) да може и уме лепо да говори српски, а њему је жена Гркиња... од кога да научи... он је човек који је у већ зрелим годинама почео да живи у бајци, замисли прогнани престолонаследник-краљевић који се никада у своме животу није надао да ће да се врати у своју земљу... то је права бајка... и сада живи у дворцу својих предака... мени је то фантастично...и што се ви који више преферирате енглески језик толико буните што он не зна добро српски, зар није важније да одлично говори енглески... 8-)

Али, хајде, да идемо даље... замисли да он одлично говори српски... шта би му онда замерио ???
eremita ,sa Tvoji komentari, uvek ,pa i ovog puta si me odusevio, jer sto se tice Kraljevine i Srpskog princa Alexsandra Karadjordjevicha, postovanim clanovima ovog foruma objasnili ste zasto ne govori Srpski jezik, i njegovo "odsustvo" iz svoju drzavu ,koje je dovelo Srbiju do ovog stepena...
 
jedigedza29mf.gif
bive ovde svasta...
 
eremita:
Елвине, ниси одговорио на питање.... да ли треба да тумачим да си Ти у принципу против Карађорђевића у Србији... или да се и даље прегањамо око "српског језика"...???

eremita ako izglasamo na referendumu možemo da ga proglasimo i za svetskog mega cara što se mene tiče...ništa bez referenduma:wink:
bez referenduma ne može da sedne u fotelju sve da ga podrže i džedaji:smile:

ja znam kako ću glasati na tom eventualnom referendumu...8)
 
Zanimljivo pitanje koje nije jednostavno i mislim da se ne moze samo reci "bilo bi bolje".
Ako se uzme u obzir da pre drugog svetskog rata u kraljevini dobijamo komunisticki pokret koji je imao konstantnu expanziju ja u tome vidim pocetak teske podele u srpskom narodu koja je isplivala u svom najgorem obliku za vreme rata.Licno mislim da bi ta pobeda cetnika bila slicno ako ne i isto pogubna za ovaj narod samo sa druge strane gledista jer je krv pala izmedju nas samih,brat na brata udario.Sa druge strane odnos sa hrvatima mi bio mnogo gadan i tu mira ne bi bilo.Verovatno bi to bila nasa severna Irska jer ti isti hrvati nam ubise kralja,spremno docekase Hitlera i poklase nam stotine hiljada ljudi,sa muslimanima vec nisam siguran 100% kako bi bilo ali sigurno ne kao harmonija.One druge pripadnike one Jugoslavije necu ni spominjati.
Ostao je jos strani faktor sta bi onda uradili Rusi a sta Ameri i Englezi,neko od njih bi nam verovatno sve po spisku ili bi oni izmedju sebe preko nase grbace pa opet dodjemo na isto.Moje misljenje je da je nas problem poceo 1918 pravljenjem te usrane jugoslavije i da smo kojim slucajem ostali Srbija (bez hrvata sto je kralju i savetovao Z.Misic) sa oslobodjenim teritorijama gde zive Srbi.U tom slucaju bi mi imali relativno cistu situaciju i mozda se seme razdora ne bi nikad primilo a sve ovako dok ide partizani-cetnici .......
Nekad je bila Srpska vojska a kralj nam je uvalio podelu zbog svojih megalomanskih misli o velikom ujedinitelju Slovena. :evil:
 
vzeoy7y9:
Bila be bolje nego Svajcarska...pre svega Jugoslavija, sa Nemcima nije trbal ucu i rat, da ga 27 martanska revolucija nije izazvala ,rat nebi ni bio,ali najevise slazem se sa tobom...
da postoji ta prica o sporazumu po kome smo mi trebali biti samo usputna spanica nemaca ka grckoj,a nas ne bi dirali,vec bi samo bio to transport..i uz to su nam kao obecali solun..ali,s jedne strane,koliko je moralno dati nacistima prolaz da napadnu grcku?naravno da nije,i mislim da ipak treba da budemo ponosni na 27.mart,koji je zapravo bio ipak "ustanak" slobodarskog naroda(doduse potpomognut od engleske obavestajne iz atine)koji su komunisti samo iskoristili za propagandu..inace je 27.mart izraz nase slobodoljubivosti:)
i p.s.inace,sto je rekao neki lik kome je deda bio u ndh,dosta hrvata je bilo za kralja(doduse,srazmerno mali procenat),kao i slovenaca(dosta slovenaca je bilo i u cetnicima),to je ipak bila za njih jedna pristojnija varijanta od komunista..mislim da bi se onda,u takvoj normalnoj klimi i normalno mogli demokratski razdvojiti svi mi,pa bi i dalje bili u nekim normalnim odnosima...
 
eremita:
Е, ово први пут у животу чујем - е, свашта ће овде човек да прочита... НДХ, домобрани и Краљевина СХС... ма иди, бре... :confused: :confused: :confused:

ja mu verujem, ima među Hrvatima i pametnih ljudi kojima nije trebalo 45 godina tiletovog režima da se sete kako je to tamnica naroda...
zatim, ako si tada čuo kako izgleda Staljinov recept, a tile mu je bio šegrt, valjda si morao biti totalni debil da se izjasniš za tileta, a ne Kralja!!??

Ili ti je kama bila pod grlom, kundak nad glavom a čizma za vratom....
 
eremita:
Више је него злонамерно ставити знак једнакости између ТОТАЛИТАРИЗМА-КОЛЕКТИВИЗМА = и НАЦИОНАЛИЗМА... јер национализам у својој бити садржи само љубав и ништа друго... :razz:
prvo,nije zlonamerno nego fakticki tacno stanje...ono sto zovemo dobrim nacionalizmom je neprimetna lojalnost i ljubav prema otadzbini i zajednickoj sudbini kroz istoriju.takav nacionalizam je normalna stvar(izuzev u nesrecnim primerima:),govorio comm moju omiljenu postavku o dedi:))i postoji kod vecine naroda...los,agresivno ispoljeni nacionalizam,netolerancija i iskljucivost(uporedi svoje generalizacije prema,recimo hrvatima ili zapadu) ima i te kako veze sa kolektivizmom i najcesce je pracen prikriveno ili ne totalitarnom vlascu ili svescu,i on podrazumeva insistiranje na duhu kolektivizma,potcinjavanju nekom apstraktnom kolektivitetu,gde se uz solidarnost,koja se uvek izvlaci,poziva i na nekakvu posebnu superiornost i mitove,iskonstruisane ili izmisljene,i najcesce se obraca masi.trazi se neprijatelj spolja ili iznutra(opet uporedi sa svojim stavovima o strangerima sa zapada,kao i o "domacim izdajniocima koje placaju:))dakle,razlika postoji,izmedju dobro i lose ispoljenog nacionalizma...uporedi npr. srpski nacionalizam iz prvog svetskog rata i srpski nacionalizam u ratovima 1990-ih i to je to..
 
@Petar_FPN

Kako objašnjavaš dolazak na vlast ekstremno nacionalističkog i totalitarnog sistema putem izbora u naizgled uspostavljenoj liberalnoj i demokratskoj državi kakva je bila Weimarska republika ??

Kako objašnjavaš da jedan narod koji je 1918. god. na šverc ušao u demokratsku Kraljevinu SHS se drznuo, pobio oko pola miliona pripadnika većeg naroda umesto gesta zahvalnosti istim ? 'Aj toliko primitivizma kod ovih što su bili pod Turcima, ali kod ovih uglađenih što su negovali saborsko glasanje, kako je to uopšte bilo moguće ??
 
@zarathustra
ne znam kako si ova pitanja povezao sa mojim postom ali ok..pisao sam o nacionalizmu kao pojavi,odgovarajuci eremiti,i ne znam kako si dosao do toga da mene "prozivas" za hrvate u shs,i ndh,kad o tome ne da nisam pisao pohvalno,nego nisam ni pisao o tome..
p.s.za vajmarsku nemacku-demokratska procedura ne garantuje nedolazak populista ili losih resenja na vlast..to je vec stvar liberalne ili demokratske pol.kulture koja tada nije postojala kod nemaca,sem u teoretisanju filozofa..uz to postoji jos bezbroj faktora za naciste,od ekonomije,kraha berze i svetskih okolnosti,frustracije kasnog ujedinjenja,kao i totalitarne kulture jos iz 19. veka kod nemaca,jos od hegela i klasicara,ali to nije pitanje ovde..
jbt koliko je sati,ubice me ova nesanica..:):)
 
Ova tema je više za naučnu fantastiku :D
Kako da se vratim natrag kroz vreme kada sam ja i moja svest rezultat prošlosti i budućnosti?

Imam mašte, ali tema o četnicima i kralju nije nimalo inspirativna za mene.
Ali pokušaću da dam neku izvesnu projekciju baziranu na istorijskom iskustvu.

Srbi bi ubili svog kralja i čitavu kraljevsku familiju da bi uzeli vlast. To ja mislim da bi se u nekom momentu desilo. Možda bi imali diktaturu zbog takvih mogućnosti... možda bi bilo mnogo gore, ko to zna?
 
Petar_FPN:
ma :krug dvojke" postoji,pa postoji,i mislim da relativno mala skupina ljudi o kojoj pricas nije nikakva pretnja,i da postoji u svim drustvima,negde samo jace razvijena negde manje..svakako se ne mozemo samo osloniti na plebs,masu,sve nas,jer masa obicno ne pravi uvek prave izbore(primer su ti i komunisti,partizani u kojima je vecina srba bilo)..svakako mislim da malo precenjujes to pitanje o "mondijalistima"..

Ма да, све то не представља опасност ... а шта ћемо са 12.000 људи лишених слободе.
sa.gif



commodore:
Vojvodjansko proevropstvo prezirem. To je cesko i hrvatsko proevropstvo sustinski... Skupljanje mrvica sa germanskog stola. Sindrom beckog kosijasa.
Prezirem.
Kao i lumpenelitizam ovdasnjeg "dzetseta" koji se olicava u stavu - "ja sam obrazovan, i rodjen sam u gradu, ergo, civilno drustvo je moj prirodni milje" - citaj - ovi sto se stide dede Stojadina. Sljam.
...

ПОТПИСУЈЕМ!
 
На срећу па се вас двојица (Елвин и Вагрант) о томе нећете питати... јер здрав разум ипак тражи некакву логику. О чему би ви да се изјашњавате? О ТОМЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДРЖАВНО УРЕЂЕЊЕ КОЈЕ ЈЕ НА СИЛУ УСПОСТАВЉЕНО...хехехеееееееееееее.... тај референдум може - али у дизниленду...

:razz: :razz: :razz:
:razz: :razz:
:razz:
 
eremita:
На срећу па се вас двојица (Елвин и Вагрант) о томе нећете питати... јер здрав разум ипак тражи некакву логику. О чему би ви да се изјашњавате? О ТОМЕ ДА СЕ ПРОМЕНИ ДРЖАВНО УРЕЂЕЊЕ КОЈЕ ЈЕ НА СИЛУ УСПОСТАВЉЕНО...хехехеееееееееееее.... тај референдум може - али у дизниленду...

:razz: :razz: :razz:
:razz: :razz:
:razz:
A sto se ja necu pitati,oces da ponovo uspostavljas komunizam pa da se samo odredjen broj ljudi pita.Ja hocu jaku Srbiju ako ona moze to da ostvari sa Karadjordjevicima na celu onda sam ja za njega.Sva tri puta su Srbi odlucivali da li ce Karadjordjevici biti njihove vodje i ja ne shvatam zasto bi se to sad menjalo
 
Duh Sekire:
Ма да, све то не представља опасност ... а шта ћемо са 12.000 људи лишених слободе.

Ma to nije bitno... to je "narod" oni su pogodni samo za nisko placenu radnu snagu i manuelni rad...


Duh Sekire:
ПОТПИСУЈЕМ!

Hvala. Ni ja nemam sta tu mnogo da dodam. Sve sam rekao. I ja a pre mene Milos Crnjanski u svom "Eugenu".
 
Petar_FPN:
dakle,kako bi izgledali ovih 60 godina,gde bi srbija i prostor bivse kraljevine shs-ju danas bili?
neminovno je da tadasnja kraljevina(imaginarna,iz 45-te)ne bi bile deo istocnog,komunistickog bloka,vec bi bila deo onoga sto nazivamo tadasnji zapadni blok..
da li bi,naprimer bili deo nato-a,kao grcka jos od pedesetih....ajmo malo razglabanja...
p.s.mislim da tema nije za Istoriju,vec mislim na kontekst danasnje politike...

Mislim da je prvo vredno istaći to da je samo postavljanje hipoteze o postojanju nečega u prošlosti što se nije ostvarilo i samo izlišno raspravljati, jer nema svrhe ni primene da sadašnjicu.... al' 'ajde.

Istorijski gledano povoljna mogućnost je bila kada su Saveznici pravili planove krajem 43. da su se, zamislimo 44. iskrcali negde u Dalmaciji (ta opcija je zaista postojala), umesto što je iskrcavanje izvršeno na Siciliji kako bi se zadao finalni udarac Mussolinijevoj Italiji.
U tom slučaju svima je jasno da bi takva imaginarna Jugoslavija tim potezom pripala zapadnoj hemisferi, doduše sve je već bilo dogovoreno između velikih sila 43. na Jalti.
Moglo bi se lako zamisliti da bi obnavljanje kraljevine ili republike i liberalizma u JU dovelo do potrebe da se dolično sudi prestupnicima u 2. SR. nalik na Nirnberški proces. Postojala bi, pretpostavljam i mogućnost da se već u ranom periodu zasnuje konfederacija ukoliko bi međunacionalne tenzije bile nesnosne. Verovatno bi mehanizam slobodnog tržišta uslovio da različiti narodi međusobom sarađuju prema svojim potrebama, ali ne i preko njih što ne bi dovelo do eventualnog preteranog zbližavanja !
Zamišljam da bi granice banovina ili državica unutar konfederacije bile znatno različite od onih iz SFRJ u kojima su se tobože zdušno brinuli za nenametanje jedne nacije i njene hegemonije, a dobar posao su u 4 oka odradili Joža i Đilas. Tako bi nezamislivo bilo ponovno stvaranje banovine Hrvatske nalik na današnju kao i to da bi bilo diskutabilno stvaranje Bosne kakvu danas vidimo. Pretpostavljam da bi možda Slovenija zbog progresivnosti ekonomije još ranije našla svoje mesto van te zamišljenje konfederacije, a ujedno bi skoro sigurno Crna Gora i Makedonija bile stvorene kao vrlo autonomne administrativne oblasti mnogo više nego pre 38.

Zaključak: Kako god bilo da je bivalo drugačije, uveren sam da ne bi došlo do krvoprolića 90-tih, a pravda bi maksimalno izašla na videlo umesto komunističkog koncepta ''antihegemonističkog'' i ''jednakosti naroda i narodnosti'', zlikovcima bi bilo suđeno (što podrazumeva sve marionetske vlade), dok bi drugarčina J. B. Tito sa vrhom kamarile Kominterne skončao negde u Poljskoj ili Češkoj gde je i bio ''zarobljen u 1. SR.'' ;) (čitaj: regrutovan ;) ). :mrgreen:
 
Ma i `41 i `45 je vec bilo kasno, zaebali smo se mi 1918 tj.`1921 tj. zaebo nas Kralj Aleksandar i N. Pasic:)

Interesantnije pitanje bi bilo sta bilo da nije preovladala, i na kraju nazalost pobedila, ideja jugoslovenstva i sl. gluposti. Mada valjda je svima jasno da smo jos tada mogli da zakucamo kocic gore u krajini ali jbg...
Jasno je da su tu svoje prste umesale i velike sile, zna se i koje, ali mislim da se sve to moglo izbeci...eee, gde bi nam sada bio kraj....
 

Back
Top