Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

E OVAKO: Pazljivo citajuci sve tekstove zakljucujem ono sto se da i ocekivati.Jedni hvale drugi kude.JA kao vlasnik SOP-a uvek cu hvaliti pogotovu sto imam dosta iskustva sa drugim rasama.Naravno to ne znaci da druge rase nisu dobre.SOP je mlada rasa sa gledista kinologije i procice dosta vremena do ostvarenja.Takodje VELIKU podrsku treba dati g.PEDJI BALANCU I g.IGORU JOVANOVICU koji na tome rade u okviru odg.CARSKI CUVAR. Pozdrav za sve na ovom forumu.
 
Чекај, мало, кумме, лако ћемо са признањима. Тим људима свака част, ако ни због чега а оно што праве српског пса. И то је довољно.
---------------
А што се тиче коментара, какав пас треба да буде, миран или опасан - па ваљда ми Срби треба да направимо пса који одговара нашем менталитету. Поготово ако га правимо за послове одбране. :-?
---------------
Него, кажи ти мени, колико кошта штене?
И да ли уз то штене иду неки папири, или је све на поверење док се раса не успостави?
 
e dreseru imam jedno pitanje za tebe
kako da se postavim prema sopu 2 godine starom
potpuna je maza i to je super i poprilicno me slusa.
ali posle nekog odredjenog vremena bez povodca prestane da me cuje
znaci ide svojim putem. i tako da moram da trckaram za njom
kako da je naucim da je moj poziv najbitnija stvar koju mora da zna?
 
..... da li mi verujete da sam procitao sve sto ste napisali ?
..... vrlo ostroumna zapazanja sam video,
..... narocito pozdravljam pudlala, nesi i zagor_bg ( koji je bez posebnog razloga izgubio takt , a tako strucna zapazanja je dobro potkrepio primerima gotovih naucnih istrazivanja )
..... ozbiljan je to poduhvat, godine ulaganja rada, truda i novca koji ce generacije odgajivaca morati da nastave u nadi da ce postici cilj stvaranja i priznavanja nove rase pasa na nasem prostoru.
....................... samo,..........
......zagor_bg je ipak dobro ocenio mnostvo propusta, ...

... zao mi je sto se necu povoljno izraziti o ovoj buducoj rasi, mozda zato sto zivim u delu evrope gde tradicija dugo zivi u svakom naucnom radu i materijalnom ulaganju, ...
.... i ja zelim da izrazim svoju sumnju da ce ova rasa u skorije vreme postati cista i priznata i kod nas i u svetu ...
... iskreno, ... reci cu vam svoje misljenje, ...
.....naslucujem kako je sve to pocelo, u kojim godinama i prilikama, u kojim uslovima , sa kojim rasama, za koju klijentelu, a sada siri krug treba da prihvati lako pamtljivu skracenicu za ime i bombasticnu rasa-koktel kombinaciju, sve za male pare uz velike ucinke ....
.... bez uvrede,... neka bude srpski, i treba da bude srpski,... ali ,,odbrambeni,,... zvuci strasno glupo,... strasno,... ali je odlicno sroceno za trziste, kao sto je i mix-rasa o kojoj sanjaju ljubitelji borbe pasa, ...

.... ZASTO odgajivac nije pokupio desetak tipicnih pasa koji zive vec stotinak generacija na prostorima romanije, zasto nije u ovih petnaestak godina odgajio petnaestak linija, zasto nije odabrao jedan varietet koji se izdvojio i da u sledecih petnaestak, dvadeset godina proba da ga stavilizuje i da se nazove ROMANIJSKI pas ( prem da bi u svetu prevod ovog imene podsecao na zemlju Rumuniju ) ZASTO ???
.... da li 25 - 30 stenadi u godini mogu da pokriju i troskove vakcinacija, ishrane i drugih troskova odgajivaca i odgajivacnice ?
.... da li sa tako skromnim sredstvima moze da se radi ?
....www odgajivacnice da se preuredi, poboljsa , nov imidz da se osmisli ...
... odgajivac i ovlascene odgajivacnice da prodaju privatnim odgajivacima iskljucivo sterilisane pse, projekt selekcije je u toku i privatna je inicijativa .
... mnogo novca treba uloziti, mnogo strucnosti, rada i vremena

... ZELIM VAM ISTAJNOST I USPEH U RADU !!!

>>>-------neni--(CH)->
 
Nebo_ch, mislim da ce sve krenuti u mnogo boljem pravcu ako se realizuje ono o cemu je Dreser govorio, tj. kada se oformi neki klub ili drustvo koje ce se baviti SOPom. Najmanji problem onda je da se taj naziv malo ulepsa, a i sama se slazem da je ova rasa time dosta unazadjena. Igrom slucaja sam tokom razvijanja diskusije na ovoj temi nekoliko puta sretala SOPove, i moram reci da mi se misljenje dosta promenilo. Mislim, oduvk su mi bili lepi psi ali su mi delovali nekako "naopaki", ali sam bas pomenula kako ne konstatuju manje pse koji se oko njih vrzmaju, ne napadaju i sl.
 
Možda je neko malo duže odsutan iz Srbije pa nema baš puno kontakta sa realnošću, u nekom drugom je svetu. To kako se SRPSKI ODBRAMBENI PAS zove, tako mu je njegov tvorac dao ime, ko to može da prihvati ok., ko ne može ja mu ne mogu pomoći. Samo da napomenem da u Srbiji nije sve u parama, ne radi se sve zbog novaca i materijalne koristi kao u nekim delovima evrope, ne prodaje se vera za večeru.
Drago mi je što se S.O.P. sve češće viđa, videće se kakva je to rasa. Osnovan je klub, ali ne znam trenutno šta se radi u okviru njjega, trebala je biti održana i prva izložba S.O.P-ova ove jeseni ali je odložena za proleće ne znam iz kojih razloga.
Trovac, šaljem ti por. šta da uradiš.
Jevdjo pozvaću jednog vlasnika S.O.P-a iz Novog Sada da nam se pridruži na ovom forumu, on psa drži u stanu tako da ce sigurno moći da nam da više informacija.
Kumme kakav je tvoj pas, visina, težina, ponašanje?
 
....................rado bih diskutovao ako budu iznesene jasne cinjenice :

- o strucnoj spremi ucesnika u projektu odabira rasa,
..ukrstanja i daljnjeg odabira u cilju dobijanja nove rase pasa,
- kome su pruzili svoja idejna uveravanja i
- strucna uverenja o sopstvenoj kvalifikovanosti za rad na projektu,
- ko je odobrio zvanicni projekt,
- ko je preporucio model ukrstanja i odabira dobivenih primeraka,
- u koliko faza je podeljen projekt,
- ko vrsi strucnu koordinaciju i nadzor vaseg rada,
- ko izdaje potvrdu o valjanosti projekta ???????

-
>>>-------neni--(CH)->
 
E pa svajcarac ti izgleda duuugo zivis preko.Da bi mi sve to dobili *podrsku,nadgledanje,konsultaciju itd.*prvo ali prvo traze da ne bude SRPSKI a ono odbrambeni bas ih i ne zanima.I onda ko vrsi strucnu koordinaciju-sta te briga,ionako neces sigurno odvesti sop-a u lepo uredjenu zemlju u kojoj zivis da ponosno kazes nova SRPSKA rasa.

nama na srecu pomazu vrlo strucni ljudi u kinologiji tako da se nadam da cemo nesto uraditi u sledecih par godina.

DRESERU pse sam uzeo u Pancevu,ti sigurno znas te.........kao i u CARSKOM CUVARU.svi su izmedju 45-60kg.visina kuje 68-70 muzjaci 70-72.pozdrav
 
Opet se tema o SOPu naelektrisala. Nepazljivim citanjem ispada da se ljudi bune oko onog "srpski" kad je zapravo ono "odbrambeni" predmet kritike. Nebo_ch je rekao da mu to zvuci kao element za privlacenje malo "krvolocnijih" vlasnika, a ja sam konstatovala da mi je ta rec u nazivu jedne rase nekako rogobatna. Makar da je naziv srpski cuvar... I nemojte se ljutiti, ali mislim da je i sam naziv rase bitan za njen imidz.
Nebo_ch, sto se tice onih stavki koje ste naveli, one su u ovom slucaju ocigledno neprimenjive. Bitno je to da u pitanju jeste rasa, jer primerci daju potomke slicne sebi. A najbitnije je kako dalje, sta uraditi sa prilicno sumornim imidzom, kako promovisati ovu rasu kao porodicnog i sluzbenog psa.. Tu predstoji jos mnogo posla, koji zahteva dosta organizacije. Licno se iskreno nadam uspehu svega ovoga, jer ti psi su zaista impozantni, i mislim da bi ova rasa mogla da postigne i svetsku popularnost jednog dana. ALi isto tako mislim da za to nema sanse sa onim imenom.
 
pudlala:
Opet se tema o SOPu naelektrisala. Nepazljivim citanjem ispada da se ljudi bune oko onog "srpski" kad je zapravo ono "odbrambeni" predmet kritike. Nebo_ch je rekao da mu to zvuci kao element za privlacenje malo "krvolocnijih" vlasnika, a ja sam konstatovala da mi je ta rec u nazivu jedne rase nekako rogobatna. Makar da je naziv srpski cuvar... I nemojte se ljutiti, ali mislim da je i sam naziv rase bitan za njen imidz.
Nebo_ch, sto se tice onih stavki koje ste naveli, one su u ovom slucaju ocigledno neprimenjive. Bitno je to da u pitanju jeste rasa, jer primerci daju potomke slicne sebi. A najbitnije je kako dalje, sta uraditi sa prilicno sumornim imidzom, kako promovisati ovu rasu kao porodicnog i sluzbenog psa.. Tu predstoji jos mnogo posla, koji zahteva dosta organizacije. Licno se iskreno nadam uspehu svega ovoga, jer ti psi su zaista impozantni, i mislim da bi ova rasa mogla da postigne i svetsku popularnost jednog dana. ALi isto tako mislim da za to nema sanse sa onim imenom.
Najzad jedno pametno razmišljanje...
 
nije pudlala tema takva,nego smo mi vlasnici osetljivi jer godinama*licno vec 7god*nailazimo na zatvorena vrata svih kinoloskih institucija u Srbiji kad god nesto pokusamo.opet se nadamo da ce ti ljudi shvatiti da je to zaista rasa i da ce nam pomoci.na srecu svest se menja u odnosu na rasu pa ocekujemo da pocne sa radom klub pri kinoloskom savezu.pozdrav.

DeadGame za tebe poseban pozdrav
 
DeadGame:
Ma da, najbolje bi bilo da mu se promeni ime u "Srpski antialergijski pas grejach nogu". Onda bi sigurno stekao svetsku popularnost.
Najbolje bi bilo da ti ispoljiš malo tolerancije i dopustiš ljudima da razmišljaju i iznose sopstvene stavove. Ovakve opaske ničemu ne vode, a najmanje doprinose tome da neko ozbiljno prihvati tvoje razmišljanje.
 
Ja zivim u Moskvi I igrom slucaja sam se upoznao sa Balancem i naravno tako sam se upoznao i sa rasom Sop.Moje licno misljenje o Sopovima je veoma pozitivno i mogu da kazem da sam se zaljubio u njih.Trenutno pomazem Balancu reklamirajuci Sopove na internacionalnom sajtu http://539yugm347728.dogterminal.com/ i mnogo bih voleo kad bi se ovi protivnici Sopa registrovali na sajtu jer tako dobijaju mogucnost da pogledaju statistiku poseta.Meni se cini da samo nam a Srbima smeta taj naziv Srpski Odbrambeni Pas.Ljudi iz cele Evrope su zaintresovani za tu rasu naj vise iz Rusije i ceske a preko okeana amerikanci.Za vasu informaciju protivnici Sopova vec ima u Francuskoj,Nemackoj,Bugarskoj .Austriji i ako bog da od januara ce biti i u Rusiji,A od leta i prva odgajivacnica Sopova u Moskvi (odavno bi vec bila nego sam kupio stan pa sam los finansijski).A ti nebo ako se vec tako dobro razumes u kinologiju zasto ne ulozis pare u unapredjenje rase sve se isplati jer potencialna cena za stene sopa u Evropi je od 1000$ do 1500$,razmisli.I jos jedna stvar svi znate da su Doberman, Rotvajler i mnoge druge rase dobijene ukrstanjem naravno pre vise od 100 godina ali i takodje svi znate da su Srbi u to vreme kada je gospodin doberman pravio svoju rasu bili pod turskom vlascu u potpunoj zatucanoscu i nemogucnosti da pokazu Bilo kakvu inicijativu.Moje misljenje je da ni sada nije kasno a u principu cime je Gospodin Gavrilovic losiji i od Dobermana ili bilo kog drugog geneticara.Ja se izvinjavam ako je tekst bio predug.
 

Back
Top