Srpski Odbrambeni Pas (S.O.P.)

SRPSKI ODBRAMBENI PAS

Istorija nam pokazuje da je svetorodna dinastija Nemanjića znala kako da napravi srpsku državu,sa slavom i moći koju nijedna kasnije nastala srpska država neće imati. Posle smrti cara Dušana, velikaši kojima je ostala moć, ali u duši nisu imali plemenitost Nemanjića, urušavaju srpsko carstvo i nemanjićki državotvorni duh. Samim tim otvaraju put Turcima da porobe srpski narod.

Državotvorni duh starih gospodara srpskog naroda, svete loze Nemanjića ostaje i opstaje u sećanju srpskog naroda kroz vekove. Preko narodnog predanja, narodnih priča, srpskih junačkih pesama, molitva monaha i borbe hajduka. Kolektivno narodno sećanje na slavnu srpsku državu dinastije Nemanjića, koje se prenosilo sa kolena na koleno, dovešće do Prvog srpskog ustanka i ponovne obnove srpske državotvornosti i srpske države. Međutim, u tamnim vekovima ropstva pod Turcima, srpski narod usled borbe za goli opstanak, izgubiće mnoge delove stare nemanjićke državotvorne ideje. Jedan od tih delova je i vojni pas dinastije Nemanjća. Obnovio sam rasu naših starih kraljeva i cara Dušana u nameri da oživim sećanje na našu državotvornu prošlost koja je nekad bila i slavna i časna,i da podsetim naš narod da smo mi nekada bili državotvorni narod u punom smislu te reči.

Vojni pas je mali, ali ne i nevažni deo državotvornosti dinastije Nemanjića. Jer, pas predstavlja vernost, a naše carstvo je palo zbog izdaje - nevernosti velikaša caru. Dokle god bude postojao Srpski Odbrambeni pas, on će podsećati srpski narod na njegovo dugo istorijsko trajanje i slavnu nemanjićku državu. Kao što sam davno napisao " Srbin, ta divna reč odzvanja kroz vekove".

Srbi su od dugovekovne otomanske uprave nasledili prezir prema psima. Taj prezir prema najvernijem čovekovom prijatelju, psu, ostao je u kolektivnoj duši - svesti srpskog naroda. Zbog toga nikad nismo videli da se jedan srpski državnik od Miloševića naovamo slikao sa psom,dok to često vidimo kod državnika čije države imaju dugo istorijsko trajanje i snažan državotvorni identitet ( Engleska, Rusija).

Rekosnstrukciju vojnog psa dinastije Nemanjića započeo sam 1981. godine, a završio 1991. godine i dao mu ime Srpski Odbrambeni pas.

Srpski Odbrambeni pas je moj lični doprinos u očuvanju nacionalnog bića srpskog naroda. Značaj Srpskog Odbrambenog psa nije samo simbolički, već dotiče dubine našeg bića i u identitetskom smislu - ko smo bili i koje nasleđe baštinimo. Moja zamisao bila je da u sadašnje vreme unesem deo prošlosti i slave naših predaka putem jedne rase psa.

Na Romaniji, 4. 01. 2023.

Nenad Gavrilović,tvorac rase Srpski Odbrambeni pas!
 

Prilozi

  • nenad-gavrilovic-srpski-odbranbeni-pas.jpg
    nenad-gavrilovic-srpski-odbranbeni-pas.jpg
    64,7 KB · Pregleda: 3
Сивани о којима говриш се и нису звали пси него лавови ( имаш пример у песми "Смрт мајке Југовића".У суседним државама су ти старобалкански пси били привилегија само племића а у држави Цара Силног Душана су били витешки пси. Постојали су два типа вуколики и молоски.
 

Back
Top